Jump to content

Elitizm-Jakobenizm

Recommended Posts

1 hour ago, Meritocracy said:

Ben de bir elitistim ve bununla gurur duyuyorum. Yönetim elitist ve üstün insanların elinde olmalı. Demokrasiye lanet olsun.

Yok. Demokrasiye lanet olmasın. Liberal demokrasi şaklabanlığına lanet olsun!

Liberal demokrasi cehalet ile bilgiyi birbirine denk sayan aptalca bir sistemdir. Oysa demokrasi halktan yana olmak demektir. @Meritocracy Sen toplumu niçin elitlerin yönetmesini istiyorsun? Çünkü onların halk için daha iyiyi yapacaklarını düşünüyorsun değil mi? İşte demokrasi bu. Demokrasi halkın yararına olan şeylerin yapılması demektir. Marjinalizm ve cehaletin yüceltilmesinin demokrasi ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

İsmet İnönü'nün 2. Savaş sırasında söylediği bir söz var. Diyor ki, halk kısıtlı imkanlarımızı şeker alarak harcamamızı isteyebilir. Oysa biz o imkanları ekmek almak için kullanacağız. İşte demokrasi budur. Halkın istediği değil, halk için doğru olanı yapmak demokrasidir.

Bu arada, avatarındaki herif Netekim paşa mı? 

Sitelerde Paylaş

Yok. Demokrasiye lanet olmasın. Liberal demokrasi şaklabanlığına lanet olsun!

Liberal demokrasi cehalet ile bilgiyi birbirine denk sayan aptalca bir sistemdir. Oysa demokrasi halktan yana olmak demektir. @Meritocracy Sen toplumu niçin elitlerin yönetmesini istiyorsun? Çünkü onların halk için daha iyiyi yapacaklarını düşünüyorsun değil mi? İşte demokrasi bu. Demokrasi halkın yararına olan şeylerin yapılması demektir. Marjinalizm ve cehaletin yüceltilmesinin demokrasi ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

İsmet İnönü'nün 2. Savaş sırasında söylediği bir söz var. Diyor ki, halk kısıtlı imkanlarımızı şeker alarak harcamamızı isteyebilir. Oysa biz o imkanları ekmek almak için kullanacağız. İşte demokrasi budur. Halkın istediği değil, halk için doğru olanı yapmak demokrasidir.

Bu arada, avatarındaki herif Netekim paşa mı? 

Evet Kenan Paşa.

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

En ufak meselede bile o işte ehliyetli insan ararken, en ciddi mesele olan devlet yönetimini ehliyetsiz, cahil insanların görüşlerine bağlı kılmak demokrasinin koca bir tuzak olduğunun kanıtıdır.

Belli bir standartı yakalayamamış toplumlarda demokrasi maalesef ilkel bir otokrasinin kaynağı olmaktadır.

Elitizm, aristokrasi ile karıştırılmamalıdır. Herkes elit olabilir, bilgi sadece doğru bilgiye ulaşmaya meraklı her insan elittir.

Elitist halk dalkavukluğu yapmaz, halka rağmen halk için düşünür. Günümüzdeki kısmi refah toplum seviyesini tamamıyla halka rağmen doğruları söyleyen bir avuç elit insana borçluyuz.

Elit bir otokrasi her zaman tercihim olacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...