Jump to content

Kuran köleliği kaldırmıştır

Recommended Posts

Bir de kölelik konusu sürekli sorulup duruluyor. Gerçi bazı yazarlar bu konuda gerekli açıklamaları yapmışlar ama ben de değineyim dedim.

Kuran köleliği yasaklayıp insanların eşit olduğunu bildirmiştir.

Kuran`da belirtildiği üzere peygamberlerin bile köle edinme yetkisi yoktur. Allah`ın dışında, yani yaratılmış bir şeye kulluk-kölelik en büyük günahlardandır:

Zümer
29. ALLAH, çelişen ortaklara sahip bir adam ile bir tek kişiye bağlı olan adamın örneğini verir. Bu ikisinin durumu hiç eşit olur mu? Övgü ALLAH`adır. Ancak çokları bilmez.

(İnsanın tek bir efendisi vardır o da Rabbimiz. Yüce Yaratan`dan başka bir kimseye kulluk-kölelik şirktir ve bu ayette de yalnız Allah`a kul olan ile, yaratılmışlara da kul olanlar bir örnekle karşılaştırılıyor. Ve bu ikisinin aynı olmadığı belirtiliyor. )

Din bilginlerini, din adamlarını ve Meryem oğlu Mesih`i ALLAH`tan sonra rabler (efendiler) edindiler. Oysa, yalnız tek Tanrı`ya kulluk etmekle emredilmişlerdi. O`ndan başka tanrı yoktur. O, eş koştukları kimselerden de çok Yücedir. (9: 31)

De ki: `Kitaplılar! Bizimle sizin aranızda aynı olan bir ilkeye geliniz: ALLAH`tan başkasına kulluk etmeyelim ve O`na hiç bir şeyi ortak koşmayalım, birimiz diğerini ALLAH`tan sonra rabler edinmesin. ` Kabul etmezlerse, `şahit olun, biz müslümanlarız! deyin. (3: 64)

Ali İmran Suresi
79. Ayet: Allah`ın kendisine kitap, bilgi ve peygamberlik vermiş olduğu hiçbir kişinin kalkıp da insanlara: "Allah`a değil bana kul olun" diyebilme yetkisi yoktur. Ancak: "Kitabı öğretmekte ve ders alıp vermekte olmanız sebebiyle Allah yolunun erleri olunuz!" der.

Hud Suresi 2. Ayet: şöyle ki, Allah`tan başkasına kul olmayın! Ben size O`nun tarafından müjdelemek ve uyarmak için gönderilmiş bir peygamberim!

Enbiya Suresi
98. Ayet: " Siz ve Allah`ın berisinden, kulluk/kölelik ettikleriniz, cehennem odunusunuz. Hepiniz oraya gireceksiniz. "

İslam dininden sonra hiçbir Müslüman köle edinememiştir(Kuran`daki gerçek İslam’ın uygulandığı dönemler). Ama cahiliye döneminden kalma kölelerin bırakılması adım adım olmuştur. Ayetler en ufak bir şeyde eldeki kölelerin serbest bırakılmasını, onlara maddi yardım yapılmasını ve çağı gelmişse-istiyorsa evlendirilmesini emreder. Örneğin:

5 Maide Suresi
89 ALLAH rast gele ettiğiniz yeminlerden sizi sorumlu tutmaz. Ancak bile bile ettiklerinizden sizi sorumlu tutar. Yemininizi bozarsanız cezası, ailenize genellikle yedirdiğiniz yemeklerden on yoksulu doyurmak veya giydirmek veya bir köleyi salmaktır. Kim bulamazsa üç gün oruç tutmalı. Bu, bile bile ettiğiniz yeminlerinizin cezası. Yeminlerinizi tutun. ALLAH güzel karşılık veresiniz diye ayetlerini böyle açıklıyor.

BELED
12. Zor yolun ne olduğunu bilir misin?
13. Köleleri özgürlüklerine kavuşturmaktır;

Savaş esirlerinin bile köle edinilemeyeceği açıkça belirtilir.

"Sonunda üstün geldiğinizde onları esir alın; onları ya karşılıksız veya fidye karşılığında salın. Savaş durumu kalkıncaya kadar bunu uygulayın. "(47-4)

Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler. (Nahl 75)

Burada da yine Allah`tan başkasına kulluk eden bir kimse ile, yalnızca Allah`a kulluk eden özgür insan karşılaştırılıyor ve kölelik yeriliyor. Ayrıca zenginliğin de fakirlikten üstün tutulduğunu görüyoruz ayette. Bu ve benzeri ayetler kulluğun sadece Allah`a karşı olması gerektiğini belirtmekte.

Ve asıl, hırsızlığın bile yasak olduğu bir dinde, kölelik yani insan özgürlüğünü çalma tamamen kalkmış demektir.

Düşünsenize, bir insanın arabasını veya kalemini izinsiz almak bile yasakken, o insanın kendisini çalarak köle edinmek hayli hayli yasaklanmış demektir.

Yani bir insanın bir eşyasını bile izinsiz alamıyorsanız, o kişiyi kendinize zorla köle hiç yapamazsınız demektir.

Ve yine ayetlerde belirtildiği üzere tüm insanlar dilediği gibi inanmakta ve yaşamakta özgür olduğuna göre imtihan dünyası gereği, yine kölelik yasaklanmış demektir İslam dininde.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 98
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

al işte bi tane daha. göz göre göre yalan mı söylüyorsuun yoksa gerçekten bu kadar mı cahilsin anlayamıyorum. ikisi de birbirinden beter. başka da seçenek yok zaten...

ama gerçekten de demek ki kitap bulunduğu döneme hitap edebiliyormuş. eskiden kölelik revaçtayken kölelere iyi davranıyor diye kendine pay çıkaran islam, şimdi de baştan beridir yasakladığını iddaa ediyor. bu dinin temel yapısında var karaktersizlik demek ki. 

sürekli kendiyle çelişen bi din sonunda kendine inananları da delirtiyor heralde. hepimizi toplumsal hezeyan içindeyiz resmen yeminle. 

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Emre_1974tr yazdı:

Bir de kölelik konusu sürekli sorulup duruluyor. Gerçi bazı yazarlar bu konuda gerekli açıklamaları yapmışlar ama ben de değineyim dedim.

Kuran`da belirtildiği üzere peygamberlerin bile köle edinme yetkisi yoktur. Allah`ın dışında, yani yaratılmış bir şeye kulluk-kölelik en büyük günahlardandır:

Zümer
29. ALLAH, çelişen ortaklara sahip bir adam ile bir tek kişiye bağlı olan adamın örneğini verir. Bu ikisinin durumu hiç eşit olur mu? Övgü ALLAH`adır. Ancak çokları bilmez.

(İnsanın tek bir efendisi vardır o da Rabbimiz. Yüce Yaratan`dan başka bir kimseye kulluk-kölelik şirktir ve bu ayette de yalnız Allah`a kul olan ile, yaratılmışlara da kul olanlar bir örnekle karşılaştırılıyor. Ve bu ikisinin aynı olmadığı belirtiliyor. )

Din bilginlerini, din adamlarını ve Meryem oğlu Mesih`i ALLAH`tan sonra rabler (efendiler) edindiler. Oysa, yalnız tek Tanrı`ya kulluk etmekle emredilmişlerdi. O`ndan başka tanrı yoktur. O, eş koştukları kimselerden de çok Yücedir. (9: 31)

De ki: `Kitaplılar! Bizimle sizin aranızda aynı olan bir ilkeye geliniz: ALLAH`tan başkasına kulluk etmeyelim ve O`na hiç bir şeyi ortak koşmayalım, birimiz diğerini ALLAH`tan sonra rabler edinmesin. ` Kabul etmezlerse, `şahit olun, biz müslümanlarız! deyin. (3: 64)

Ali İmran Suresi
79. Ayet: Allah`ın kendisine kitap, bilgi ve peygamberlik vermiş olduğu hiçbir kişinin kalkıp da insanlara: "Allah`a değil bana kul olun" diyebilme yetkisi yoktur. Ancak: "Kitabı öğretmekte ve ders alıp vermekte olmanız sebebiyle Allah yolunun erleri olunuz!" der.

Hud Suresi 2. Ayet: şöyle ki, Allah`tan başkasına kul olmayın! Ben size O`nun tarafından müjdelemek ve uyarmak için gönderilmiş bir peygamberim!

Enbiya Suresi
98. Ayet: " Siz ve Allah`ın berisinden, kulluk/kölelik ettikleriniz, cehennem odunusunuz. Hepiniz oraya gireceksiniz. "

İslam dininden sonra hiçbir Müslüman köle edinememiştir(Kuran`daki gerçek İslam’ın uygulandığı dönemler). Ama cahiliye döneminden kalma kölelerin bırakılması adım adım olmuştur. Ayetler en ufak bir şeyde eldeki kölelerin serbest bırakılmasını, onlara maddi yardım yapılmasını ve çağı gelmişse-istiyorsa evlendirilmesini emreder. Örneğin:

5 Maide Suresi
89 ALLAH rast gele ettiğiniz yeminlerden sizi sorumlu tutmaz. Ancak bile bile ettiklerinizden sizi sorumlu tutar. Yemininizi bozarsanız cezası, ailenize genellikle yedirdiğiniz yemeklerden on yoksulu doyurmak veya giydirmek veya bir köleyi salmaktır. Kim bulamazsa üç gün oruç tutmalı. Bu, bile bile ettiğiniz yeminlerinizin cezası. Yeminlerinizi tutun. ALLAH güzel karşılık veresiniz diye ayetlerini böyle açıklıyor.

BELED

"Sonunda üstün geldiğinizde onları esir alın; onları ya karşılıksız veya fidye karşılığında salın. Savaş durumu kalkıncaya kadar bunu uygulayın. "(47-4)

Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler. (Nahl 75)

Burada da yine Allah`tan başkasına kulluk eden bir kimse ile, yalnızca Allah`a kulluk eden özgür insan karşılaştırılıyor ve kölelik yeriliyor. Ayrıca zenginliğin de fakirlikten üstün tutulduğunu görüyoruz ayette. Bu ve benzeri ayetler kulluğun sadece Allah`a karşı olması gerektiğini belirtmekte.

Ve asıl, hırsızlığın bile yasak olduğu bir dinde, kölelik yani insan özgürlüğünü çalma tamamen kalkmış demektir.

Düşünsenize, bir insanın arabasını veya kalemini izinsiz almak bile yasakken, o insanın kendisini çalarak köle edinmek hayli hayli yasaklanmış demektir.

Yani bir insanın bir eşyasını bile izinsiz alamıyorsanız, o kişiyi kendinize zorla köle hiç yapamazsınız demektir.

Ve yine ayetlerde belirtildiği üzere tüm insanlar dilediği gibi inanmakta ve yaşamakta özgür olduğuna göre imtihan dünyası gereği, yine kölelik yasaklanmış demektir İslam dininde.

Selam ve sevgiler.

Her şeye kadir tanrınızın

- kölelik edinmek yasaktır

demeyi beceremediğini, lafı dolandırıp durduğunu söylüyorsunuz. Bakın; ben, size göre, yüce tanrınızla oy ölçüşemeyecek, onun yarattığı aciz bir varlık olarak diyorum ki: 

köle edinmek yasaktır! Bunu ben diyebiliyorum ama tanrınız bunu diyemiyor. Tanrınız bir sürü ayet gönderiyor da, lafı döndürüp, kıvranıp duruyor, derdini anlatabilmek için. Bu kadar uyduruk ve aciz bir tanrı mı yarattınız zihninizde? Bu kadar beceriksiz bir tanrı uydurup da inanıyor musunuz? 

Ama uyduruk tanrınız, gerektiği zaman çatır çatır söyleyebiliyor derdini.

Ahzab 50

Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Ahzab 50nin açıklanması gereken bir tarafı var mı? Hiç şimdiye kadar ya ahzab 50de ne demek istemiş diye soran gördünüz mü? Hiç ahzab 50 üzerine peygamberin amca kızları helal mi değil mi diye tartışan gördünüz mü? Allahınız muhammedin altına yatırabileceği kızların kadınların listesini çat diye uzunca bir ayette, bir seferde vermesi, ama köle edinmek yasaktır demeyi beceremeyip bir sürü ayette bölük pörçük, yalandan dokundurması size ilginç gelmiyor mu?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bir_akil_insan yazdı:

Ahzab 50

Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Bu ayette Allah peygamberine ganimet olarak köle veriyor.

Köleliği kaldırdığı iddia edilen Allah "Ben peygamberime ganimet olarak köle verdim istediği gibi sevişsin diye" diyerek adeta böbürleniyor.

Allah öyle bir yasaklamış ki köleliği bir yandan peygamberine köle ihsan ediyor, bir yandan köle ile hür insan hiç bir olur mu diyor, bir yandan hüre karşı hür köleye karşı köle diyor.

Eeeee koskoca Allah köleliği yasaklama konusunda dirayet gösteremeyince, işte batılı gavurların zoruyla yasaklanana kadar bazı müslüman ülkelerde 1960 yılına kadar devam ediyor kölelik.

Ne yapsın Allah. Becerememiş işte yasaklamayı. Böyle beceriksiz olunca müminlerde sallamamışlar demek ki.

Bayılıyorum şu reformistlere. Onlara kalsa İslam sevgi dolu, yavru bir pıtırcık. ?

Karını döv diyen ayeti bile kıvrana kıvrana eğip büker bunlar. "Öp diyor orda aslında karını öp diyor. Allah sev demiş, müminler yanlışlıkla döv anlamış. Darp değil o kelime aslında harp. Karınıza mum eşliğinde harp çalarak romantik bir akşam yaşatın demek istiyor Allah." 

Sitelerde Paylaş

Hadi biz inanmıyoruz da siz ahirete inanan insanlarsınız göya.

Hiç mi düşünmüyorsunuz 1400 yıl boyunca iğrenç heriflerin kölesi olarak tecavüze uğrayan insanlarla ahirette karşılaşırsak ne diyeceğiz diye? Onlara da Allah'ın dediği yanlış anlaşıldı biz 1400 yıl sonra anladık malesef olan size oldu mu diyeceksiniz? 

tarihinde Sundance tarafından düzenlendi
Ulan
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Emre_1974tr yazdı:

Zümer

Ali İmran Suresi

Enbiya Suresi

5 Maide Suresi

BELED

Selam ve sevgiler.

Yazdıklarının baştan sona tamamı, çarpıtmalardam ve kişisel çıkarımlardan ibaret. Bir kere, düştüğün en vahim hata, kölelik ile kulluğu eş anlamlı zannederek kula kulluğun yasaklanmasını bize köleliğin yasaklanması olarak servis etmen.

Allah'ın demesi gereken şu, "köle edinmek yasaktır". Çok basit bir cümle. 

Bunu bile diyemeyen bir özne, sizin için yeryüzünde ahlağın ölçüsünü belirleyen mutlak unsur mu? Bu özne, her ne ise, ahlaksızlığın ve sapıklığın vücut bulmuş hali. Böyle birinin kainatın efendisi olması mümkün mü?

Yazdıklarının en rezili de bu,

11 saat önce, Emre_1974tr yazdı:

5 Maide Suresi

Bu ayet, senin kendi tezini çürütüyor. Köleleri salmanın bir ceza olabilmesi, köleliğin yasal olduğu bir ortam gerektirir ve bu ayet köleliği meşrulaştırır niteliktedir. Köleyi, şunun bunun karşılığında serbest bırakacaksın gibi pazarlıklar köleliğin yasak olduğu bir toplumda söz konusu olamaz. Kölelerin tamamı, amasız, kayıtsız şartsız, ertelenmeden salınmalıdır bunun fasa fisosu olmaz. 

tarihinde Godless Crusader tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Köleliği azaltarak bırakma yöntemi:

Köleliği bir seferde bırakma yöntemine alternatif olarak İslam dünyasında, Allah tarafından denenmiştir. Ancak bu yöntem ile köleliği bırakmaya çalışanların %99'unun köleliğe geri döndüğü gözlemlenmiştir. "Bir köle eksik, bir köle fazla bir şey farketmez", "Şu son cariyeyi de düdükleyeyim sonra bırakıyorum, valla bak" gibi yaklaşımlarla köleliğin bırakılmasının zorlaştığı belirlenmiştir. 

Köleliği bırakmada yardımcı olarak köle bandı, köle sakızı gibi yöntemler denenmekte ise de en yüksek köleliği bırakma oranının "aniden bırakma yöntemi" ile elde edildiği kanıtlanmıştır.

Sitelerde Paylaş

Hayır, azaltarak değil birden kölelik yasaklanıyor. Sadece eldeki eski kölelerin bırakılması zaman alıyor birden sokağa atılmıyorlar, zaten ayrıca birçok köle Müslüman olmayan kişilerin elinde, onlar elindekileri bırakmayacağına göre para ödeyerek vs. ile azat ettirilecekler.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Emre_1974tr yazdı:

Hayır, azaltarak değil birden kölelik yasaklanıyor. Sadece eldeki eski kölelerin bırakılması zaman alıyor birden sokağa atılmıyorlar, zaten ayrıca birçok köle Müslüman olmayan kişilerin elinde, onlar elindekileri bırakmayacağına göre para ödeyerek vs. ile azat ettirilecekler.

Tasfiye nedeniyle indirim yazmış sanki. ?

Eldeki eski kölelerin bırakılması o kadar zaman almış ki 20. Yy'da anca bırakabilmiş müslümanlar.

Sana bir havuz sorusu: Müslümanlar her sene 4 birim köle edinirken, her sene 2 birim köle azat ediyorlar. Buna göre müslümanlar köleliği ne kadar zamanda bırakır?

Hadi kıyak yapayım cevabını da söyleyeyim.

Cevap: 1960 yılında gavurların baskısıyla.

Müslümanlar köle azat edecek, Allah'ları gamimet olarak köle dağıtırken hem de. ??

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, Emre_1974tr yazdı:

Sadece eldeki eski kölelerin bırakılması zaman alıyor birden sokağa atılmıyorlar, zaten ayrıca birçok köle Müslüman olmayan kişilerin elinde, onlar elindekileri bırakmayacağına göre para ödeyerek vs. ile azat ettirilecekler.

İşte meselenin özü bu kırmızı ile işaretlenmiş bakış açısı.

Reformistler alıyorlar ellerine kağıdı kalemi, kendi kafalarına göre Kuran'ı yorumlayıp yeni bir din tasarlama uğraşına giriyorlar.

Azat ettirilecekler...

Ne zaman?

Gelecekte....

E iyi de gelecekte ne işin var, geçmiş bizim konumuz. Geçmişde azat edip köleliği bırakmışlar mı?

Bırakmamışlar!

Hani müslümanlar 1400 yıl önce gerçekten kölelerini azat etmiş, o günden bu güne hiç köle edinmemiş olsalar amenna da tarih orada belli. Teee 1960 yılına kadar köle edinmişler. 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Emre_1974tr yazdı:

Müslüman olmayan çok çünkü , bırakmıyorlar köleliği...

Müslüman olmayan Amerika'nın köleliği yasakladığı tarih: 1862

Müslüman Suudi Arabistan'da köleliğin yasaklandığı tarih: 1962

100 sene var arada.

Müslümanlar köleliği bırakmamış diyorum cevap olarak müslüman olmayan çok çünkü diyorsun. 

Ne alaka? 

Allah'ın ganimet olarak köle vermesi ----- YORUM YOK ---- görülmedi, duyulmadı

Köle edinmenin yasaklanmamış olması ------- YORUM YOK ----- görülmedi, duyulmadı

Müslümanlar köleliği bırakmamış....

Cevap: Çok müslüman olmayan var...

Sitelerde Paylaş

Hayır, Müslüman yani peygamberin dönemindeki toplumun köleliği kaldırması hemen o andı. Ayetleri uygulamışlardı. Sonra Kuran'dan yani İslam'dan uzaklaşan halk yeniden köleliği topluma sokuşturdu.

Bu arada Kuran'ı uygulayanlar reformist değil, tam tersine tutucu kesimdir.

Buna karşılık başörtüsünü, tespih çekmeyi büyücülüğü, köleliği dine ilave etmeye çalışan sonraki grup reformist, yenilikçidir.

Yalnız Kuran diyenler muhafazakardır. Buna karşılık hadis/mezhep öğretilerini dine yamamaya çalışanlar din alanında yenilikçidir.

Selam

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Emre_1974tr yazdı:

Hayır, Müslüman yani peygamberin dönemindeki toplumun köleliği kaldırması hemen o andı. Ayetleri uygulamışlardı. Sonra Kuran'dan yani İslam'dan uzaklaşan halk yeniden köleliği topluma sokuşturdu.

Bu arada Kuran'ı uygulayanlar reformist değil, tam tersine tutucu kesimdir.

Buna karşılık başörtüsünü, tespih çekmeyi büyücülüğü, köleliği dine ilave etmeye çalışan sonraki grup reformist, yenilikçidir.

Yalnız Kuran diyenler muhafazakardır. Buna karşılık hadis/mezhep öğretilerini dine yamamaya çalışanlar din alanında yenilikçidir.

Selam

"Peygamber dönemindekilerin köleliği kaldırması hemen o andı. Ayetleri uygulamışlardı. Derhal kölelerinin hepsini azat ettiler."

Hangi kaynaklarda geçiyor bu hadiseler? :D

Bu arada Maria, Muhammed'in nesi oluyordu?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Emre_1974tr yazdı:

Kuran'da geçiyor.

Rivayetleri bırakıp gerçeğe yönelme zamanı.

Kur'an mı? Boş vaktini onunla mı harcıyorsun, ortada çok daha yetkin masal kitapları varken. 

Bırak Kur'an'ı, Keloğlan'ın serüvenleri falan var, yabancıların da Harry Potter'ı var, Narnia'sı. İllaki masal okuyacaksan kaliteli bir tane oku.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Godless Crusader yazdı:

Yazdıklarının baştan sona tamamı, çarpıtmalardam ve kişisel çıkarımlardan ibaret. Bir kere, düştüğün en vahim hata, kölelik ile kulluğu eş anlamlı zannederek kula kulluğun yasaklanmasını bize köleliğin yasaklanması olarak servis etmen.

Allah'ın demesi gereken şu, "köle edinmek yasaktır". Çok basit bir cümle. 

Bunu bile diyemeyen bir özne, sizin için yeryüzünde ahlağın ölçüsünü belirleyen mutlak unsur mu? Bu özne, her ne ise, ahlaksızlığın ve sapıklığın vücut bulmuş hali. Böyle birinin kainatın efendisi olması mümkün mü?

Yazdıklarının en rezili de bu,

Bu ayet, senin kendi tezini çürütüyor. Köleleri salmanın bir ceza olabilmesi, köleliğin yasal olduğu bir ortam gerektirir ve bu ayet köleliği meşrulaştırır niteliktedir. Köleyi, şunun bunun karşılığında serbest bırakacaksın gibi pazarlıklar köleliğin yasak olduğu bir toplumda söz konusu olamaz. Kölelerin tamamı, amasız, kayıtsız şartsız, ertelenmeden salınmalıdır bunun fasa fisosu olmaz. 

Şu yönden düşünsek bide. Kölelik Uzun bir zamandır mevcut ve dünya üzerinde binlerce yada onbinlerce köle var. köle demek efendisine bağlı olarak onun yanında çalışan ve efendisinin o kölenin temel ihtiyaçlarını karşıladığı kişidir. yani siz diyorsunuz ki kölelik bir kerede kaldırılsın bütün köleler özgür bırakılsın. bu durumda hayatı boyunca köle olarak yaşamış evi bir işi olmayan o insanlar ne olacaktı. yani şöylemi diyorsun efendiler kölelik kaldırıldı evinizdeki bütün köleleri dışarı atın kendi başlarının çaresine baksınlar ne yerlerse yesinler yada aç kalsınlar yani ne halleri varsa görsünler. bu mu yoksa köleleği tamamen kaldırmak için öncelikle bir ortam hazırlanıp o güne kadar köle olarak yaşayan insanların kölelikten kurtulduktan sonra hayatlarını devam ettirebilecekleri bir ortam oluşturup daha sonra kaldırılması mı daha iyi. yani bence köeleik bir anda kaldırılmış olsa bu zulümden başka birşey olmazdı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...