Jump to content

Kuran köleliği kaldırmıştır

Recommended Posts

Köle azat etmek ona "Git hadi başının çaresine bak" demek değil. Zincirle bağlanmış ve her öğün önüne gelen yemekle karnını doyurmuş köpek değil bu.

Köleye artık özgürsün, benim gibi bir bireysin demek, istediğinde çekip gideceğini, kimsenin "malı" olmadığını, eğer isterse ücret karşılığı çalışmaya devam edebileceğini vs vs söylemek demektir. 

Seni azat ediyorum, saldım çayıra mevlam kayıra demekten sözeden yok. Şu bakış açınız bile köleliği nasıl da meşrulaştırdığınızı, köleleri insandan saymadığınızı gösteriyor. İslam'ı bilmesek insanların psikolojisini hakikaten önemseyen incelikli bir din zannedeceğiz...

Mütabeke denen rezil bir şey var mesela, bunu nasıl açıklayacağız? Erkek kölelere de seks kölesi cariyelere de, onları hür bırakmak için resmen senet imzalatılıyor, açıkça kendileri için fidye ödemeye zorlanıyor. Siz buna bile "amanın da aşamalı özgür bırakma" diyerek kılıf uyduruyor, meşrulaştırıyorsunuz.

Kölelik elbette İslam'la ortaya çıkmış bir kurum değil. Ama ondan da kötü bir şey yapmış İslam. Köleliği açıkça meşrulaştırmış.

İslamiyeti bilmiş olsan bu şekilde konuşmazdın. Bana islamiyetin köleliği meşrulaştırdığı konusunda bir tane ayet söylermisin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 98
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İslamiyeti bilmiş olsan bu şekilde konuşmazdın. Bana islamiyetin köleliği meşrulaştırdığı konusunda bir tane ayet söylermisin.

kuran meali sitesine girilir, köle diye aranır ve ilk ayet buraya kopyalanır.

nisa 36

İbâdet edin Allah'a ve ona hiçbir şeyi eş etmeyin. Anaya, babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara, yakın komşulara, uzak komşulara, yolda kalmışlara ve sahibi olduğunuz köle ve cariyelere iyilik edin, çünkü Allah, kendini beğenip övenleri sevmez.

allahın kölelik, cariyelik ve bunların sahibi olmakla herhangi bir sorunu bulunmuyor.

allahınızın sorununun ulunduğu konularda yargıları belli. örneğin bakara 278

Ey iman edenler! Allah'tan korkun. Eğer gerçekten inanıyorsanız mevcut faiz alacaklarınızı terkedin.

bakın, allahın faiz ile derdi var ve enden korkuyorsanız, gerçekten inanıyorsanız, faiz alacaklarınızı terkedin diyor.

kuranda kölecilik sistemini terkedin diye bir şey bulamazsınız. kimseyi köle edinmeyin diye bir şey de bulamazsınız. çünkü allahın bunlarla bir derdi yoktur. islamda kölecilik meşrudur.

Sitelerde Paylaş
34 minutes ago, A.Abdullah said:

Söylediğin şeyin doğru olması için islmaiyetten önce bir kitlenin çıkıp kölelik kaldırıldı bütün köleler serbest demiş olması gerekir. Böyle bir kanıtın varsa bize ispatla bunu. İslamiyet köleliği kaldırdığı zaman kölelik yaygın olan birşeydi. Yani dediğin şey imkansız.

Romada Spartaküs ,isyanı Kölelerin başlattığı Köleliğin kaldırılması isyanıdır.İslamda esas olan şudur Kölelik su gibi bir kaynaktır ama sen o köleleri azad edeceksin.Bu tamamen mefhumsal bir anlatımdır .Toplumsal değildir.Köle maneviyatta nedir? Hangi manevi mefhum köleye benzetilmiş olabilir ? Bence bunu düşünün

Sitelerde Paylaş
On 13.05.2017 at 15:04, Emre_1974tr said:

Yine okumamış ve hiç anlamamışsın veya işine gelmediği için sayıklamaya devam etmişsin Teflon . Sayfalarca tam o konuyu delil ve mantık örgüsüyle tam tablo sunuyorum. En ufak bir kıvırma payın yok, yeter ki dogmalarını sorgulama ve gerçeği öğrenme niyetine biraz olsun gir.

Selam

Tekrar ediyorum: Yazdıkların basit. Ve seneler önce yazdıklarının aynısı. Isıtıp önümüze getirmeye çalışmaktan başka bir şey yapabildiğin yok.

Ha ayrıca, nerede o  mantık örgüsü falan ya da şu tablo vb., hani kıvırma payı vermeyen? Ben göremiyorum. Gördüğüm şey ise sadece oldukça zayıf bir mantık kurgusu. Aynı piyango bileti başlığında olduğu gibi. Ve benim yazdıklarıma hiçbir cevap yok.

Şimdi o yukarıdaki pasajlardan her birini numaralandır, akabinde birini,sadece birini seç ve karşılığında olabildiğince kısa ve özetle o kıvırma payı olmayan mantık örgünü göster bakalım, tabi eğer lütfedersen.

1- Biz sonsuz hayat ya da sonsuz alternatiflerde ne yapıp edeceğimizle yüzleştirildik mi? Evetse, hani nerede? Hayırsa;bu nasıl bir sınav,nasıl bir yüzleştirme?

2- Özgür iradenin de mucidi, mühendisi ve imalatçısı tanrı değil mi? Evet o. O vakit beher özgür iradenin nasıl hareket edeceğini öngörmek durumunda. Geleceği falan görmesine gerek kalmadan. Özgür irade, tanrı sıkletine çıktığın vakit,  sadece bir programdan, algoritmadan ibarettir. Hesaplanabilir=öngörülebilir. Hesaplanabilir ve öngörülebilir bir şey her şey olabilir, ama özgür olamaz. Hangi "input"u girdiğinde hangi "output" u vereceğini bilirsin. Sen kendi ürettiğin ve bu durumda "öyle" ürettiğin için "öyle" hareket edecek bir şeyin hesabını nasıl sorarsın? Özgür irade falan yok. Tanırının olduğu yerde olamaz. Kadir-i ve Alim-i mutlak nasıl yarattı ise, öyle davranmaktadır. Bundan kaçış yok. "O tüm zamanlarda olduğu için nasıl yapacağımızı biliyor"la bundan kurtulamazsın. Programcının prgramının nasıl davranacağını bilmesi için geleceği görmesine gerek yoktur.

2a-) Sen kendi yazdığın bir programdan hesap sorabilir misin? Evet ya da hayır?

3- Ben istemiyorum böyle bir sınavı da, cenneti de. Bana mı sordun?...Şimdi ne olacak peki?

4- Ben yanmak da istemiyorum. Benim özgür irade, benimkisi sonsuz kötü olanındansa eğer, bana ötekinden ver. Şimdi ne olacak?

5- Adalet ve intikam ikilemi? Çelişkisi? Tanrının ahirette sağlayacağı şey adalet falan değil. Sadece intikam. Ben adalet istiyorum. Şimdi ne olacak peki?

6- Ben kısasa kısas istemiyorum. Caniyle aynı seviyeye inmek, o kestiği için ben de çapraz kesmek istemiyorum. Şimdi ne olacak peki?

7-) Ayrıca ben ikna olmuyorum. Başlattığın sınavı yarıda keserek ya da müfredatın bir kısmını sorup, tamamından kaldığımı buyurarak ne yaptığını zannediyorsun? Enayi miyiz biz?

Hem sen yarat, hem sen hesap sor.

Özgür irade şeklinde bir yazılım var. Tanrının başından nasıl "çalışacağını" bildiği bir yazılım. Geleceği gördüğü ya da tüm zamanlarda olduğu için falan değil. Bu noktaya önemle ve tekrar vurgu yapıyorum.

Programı sen yaz, hesabı biz ödeyelim. Peh..

Detaylar yukarıda ilk mesajda ve sana verdiğim linkteki başlıkta.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Romada Spartaküs ,isyanı Kölelerin başlattığı Köleliğin kaldırılması isyanıdır.İslamda esas olan şudur Kölelik su gibi bir kaynaktır ama sen o köleleri azad edeceksin.Bu tamamen mefhumsal bir anlatımdır .Toplumsal değildir.Köle maneviyatta nedir? Hangi manevi mefhum köleye benzetilmiş olabilir ? Bence bunu düşünün

Öncelikle verdiğin örnekte roma köleliği kaldırmıyor. Romada kölelik sistemi mevcut ve buna dayanamyan spartacus adındaki bir kölenin isyan çıkararak romaya karşı başlattığı bir savaştan söz ediyorsun. Ve bu isyanın sonucunda kölelik kaldırılmamış spartacus dahil onbinlerce köle öldürülmüş ve isyan bastırılmıştır. Hadi gel senin verdiğin örnekle islamiyetin getirmiş olduğu sistemi bir karşılaştıralım. Spartacus çıkıyor kölelik sisteminin kaldırılması için isyan başlatıyor sonucunda bütün köleler öldürülüyor kölelik filan kaldırılmıyor. İslamiyet geliyor kölelik kaldırıldı diyor insanları köle azad etmeye teşvik ediyor sadece bir sahabe ölene kadar azad ettiği köle sayısı 30.000 ortada ölen köle yok ve bir süre sonra artık köle kalmıyor. Tarafsız olarak sende düşün istersen. Sistemli bir iş yapmazsan çözüme ulaşamazsın herşey için böyledir.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, A.Abdullah said:

Öncelikle verdiğin örnekte roma köleliği kaldırmıyor. Romada kölelik sistemi mevcut ve buna dayanamyan spartacus adındaki bir kölenin isyan çıkararak romaya karşı başlattığı bir savaştan söz ediyorsun. Ve bu isyanın sonucunda kölelik kaldırılmamış spartacus dahil onbinlerce köle öldürülmüş ve isyan bastırılmıştır. Hadi gel senin verdiğin örnekle islamiyetin getirmiş olduğu sistemi bir karşılaştıralım. Spartacus çıkıyor kölelik sisteminin kaldırılması için isyan başlatıyor sonucunda bütün köleler öldürülüyor kölelik filan kaldırılmıyor. İslamiyet geliyor kölelik kaldırıldı diyor insanları köle azad etmeye teşvik ediyor sadece bir sahabe ölene kadar azad ettiği köle sayısı 30.000 ortada ölen köle yok ve bir süre sonra artık köle kalmıyor. Tarafsız olarak sende düşün istersen. Sistemli bir iş yapmazsan çözüme ulaşamazsın herşey için böyledir.

Spartacus isyanı bastırıldı ama zamanımızda dahi asırlarcada unutulmadı.Bu günlerde dahi Modern köleliğe karşı Devrimci mücadelelerin bayrağı oldu. Gelin tamam İslamla karşılaştıralım İslam Köle azad etmeyi bir Vicdani görev yada bir sevap olarak lanse etti.O zaman ortaya şu çıktı "Köle her zaman olacak ;Köle azad edilerekte sevap kazanılacak"Bu anlayış sadece İslamdada değildir. Eski Ahde göre Hiristiyanlık Yahudiliktede aynıdır.Ama Batının seküler  Medeniyeti Sevabı ,Vicdanı yada Dini öne çıkarmadı "Kölelik Kalkmalıdır "dedi ve kaldırdı.Yerinede Modern Kölelilik geldi.Yani sonuçta Kölenin bakım parasını ona ücret olarak verdi. Oda başka bir mevzuudur.

Ama benim kanaatim gerek Eski ahitte gerek Mushaf  Kuranda bahsedilen Köle kelimesinin yada sağ ellerimizin altı Manevi anlamda bir benzetme olduğu yönündedir.Kalıplaşmış bilgilerin mesela formüllerin iyicene irdelenip anlasılarak çok güç meselelerin halli olabilir.Bunu bir fıkra ile anlatmaya çalışırsam şayet Askeri okulda Fizik İmtihanına giren öğrenci Fizik problemini çözemez ama O konu ile ilgili bütün formülleri yazar sonrada altına bir not"problemdeki rakamlar formüllerdeki yerlerinize marş marş"Yani Fikirler bilgilerden oluşur Bilgiler Fikirlerin Kölesi yada hizmetkarıdırlar.ama Bilgilerin kaynağını kavrarsak şayet onları azad etmiş olur ve daha üst bilgilere vasıl olmuş oluruz.Yani Maneviyatın köleleri azad edildikçe kölelik kalkmaz aksine dahada artar::D

tarihinde yeniçeri53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kuran meali sitesine girilir, köle diye aranır ve ilk ayet buraya kopyalanır.

nisa 36

İbâdet edin Allah'a ve ona hiçbir şeyi eş etmeyin. Anaya, babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara, yakın komşulara, uzak komşulara, yolda kalmışlara ve sahibi olduğunuz köle ve cariyelere iyilik edin, çünkü Allah, kendini beğenip övenleri sevmez.

allahın kölelik, cariyelik ve bunların sahibi olmakla herhangi bir sorunu bulunmuyor.

allahınızın sorununun ulunduğu konularda yargıları belli. örneğin bakara 278

Ey iman edenler! Allah'tan korkun. Eğer gerçekten inanıyorsanız mevcut faiz alacaklarınızı terkedin.

bakın, allahın faiz ile derdi var ve enden korkuyorsanız, gerçekten inanıyorsanız, faiz alacaklarınızı terkedin diyor.

kuranda kölecilik sistemini terkedin diye bir şey bulamazsınız. kimseyi köle edinmeyin diye bir şey de bulamazsınız. çünkü allahın bunlarla bir derdi yoktur. islamda kölecilik meşrudur.

Bu ayeti şunu düşünerek tekrar oku. Ayet nazil olduğu zaman dünyada bir kölelik sistemi var ve mevcut binlerce köle var. Sence ayet şöyle mi demeliydi köelere zulmedin onlara yemek su vermeyin onlara kötülük edin bu sizin için daha mı iyidir demeliydi. bu ayetten islamiyetin köeleliği meşrulaştırdığı manasını nasıl çıkarabildin. Mevcut bulunan kölelere iyi davranmayı emretmek köleliği meşrulaştırmakmıdır. köle edinmeyi emreden bir ayet var mı? onu söyle bana.

Sitelerde Paylaş

Spartacus isyanı bastırıldı ama zamanımızda dahi asırlarcada unutulmadı.Bu günlerde dahi Modern köleliğe karşı Devrimci mücadelelerin bayrağı oldu. Gelin tamam İslamla karşılaştıralım İslam Köle azad etmeyi bir Vicdani görev yada bir sevap olarak lanse etti.O zaman ortaya şu çıktı "Köle her zaman olacak ;Köle azad edilerekte sevap kazanılacak"Bu anlayış sadece İslamdada değildir. Eski Ahde göre Hiristiyanlık Yahudiliktede aynıdır.Ama Batının seküler  Medeniyeti Sevabı ,Vicdanı yada Dini öne çıkarmadı "Kölelik Kalkmalıdır "dedi ve kaldırdı.Yerinede Modern Kölelilik geldi.Yani sonuçta Kölenin bakım parasını ona ücret olarak verdi. Oda başka bir mevzuudur.

Ama benim kanaatim gerek Eski ahitte gerek Mushaf  Kuranda bahsedilen Köle kelimesinin yada sağ ellerimizin altı Manevi anlamda bir benzetme olduğu yönündedir.Kalıplaşmış bilgilerin mesela formüllerin iyicene irdelenip anlasılarak çok güç meselelerin halli olabilir.Bunu bir fıkra ile anlatmaya çalışırsam şayet Askeri okulda Fizik İmtihanına giren öğrenci Fizik problemini çözemez ama O konu ile ilgili bütün formülleri yazar sonrada altına bir not"problemdeki rakamlar formüllerdeki yerlerinize marş marş"Yani Fikirler bilgilerden oluşur Bilgiler Fikirlerin Kölesi yada hizmetkarıdırlar.ama Bilgilerin kaynağını kavrarsak şayet onları azad etmiş olur ve daha üst bilgilere vasıl olmuş oluruz.Yani Maneviyatın köleleri azad edildikçe kölelik kalkmaz aksine dahada artar::D

Spartacus isyanı bastırıldı ve bu çözüm olmadı. Bak amerikada dahi kölelik 100 150 sene önce kaldırıldı. İslamiyet bunu 1400 yıl önce kaldırdı. Hem islamiyet kölelerin isyan çıkarmasını filanda beklememiş. Kölelerin öleceği bir şekilde de yapmamış bunu. Ortada yapılan güzel birşey var ama neden bunu eleştiriyoruz anlamadım. Her zaman kölelerin olacağını nereden çıkardın onu da anlamadım. Hani bugün kaç tane müslüman islamiyette kölelik meşrudur deyipte köle edinmiş. Sonuç olarak İslam toplumlarında kölelik tamamen kaltı mı kalkmadı mı önemli olan bu değil mi ? Modern kölelik zaten bambaşka birşey ve zaman ilerledikçe artacaktır. Medeniyet Köleliği kaldırdıysa eğer neden modern kölelik diye bir kavram var. Bu medeniyetin köleliği kaldırdığı anlamına gelmez köleliği meşrulaştırdığı anlamına gelir.

Sitelerde Paylaş
45 minutes ago, A.Abdullah said:

Spartacus isyanı bastırıldı ve bu çözüm olmadı. Bak amerikada dahi kölelik 100 150 sene önce kaldırıldı. İslamiyet bunu 1400 yıl önce kaldırdı. Hem islamiyet kölelerin isyan çıkarmasını filanda beklememiş. Kölelerin öleceği bir şekilde de yapmamış bunu. Ortada yapılan güzel birşey var ama neden bunu eleştiriyoruz anlamadım. Her zaman kölelerin olacağını nereden çıkardın onu da anlamadım. Hani bugün kaç tane müslüman islamiyette kölelik meşrudur deyipte köle edinmiş. Sonuç olarak İslam toplumlarında kölelik tamamen kaltı mı kalkmadı mı önemli olan bu değil mi ? Modern kölelik zaten bambaşka birşey ve zaman ilerledikçe artacaktır. Medeniyet Köleliği kaldırdıysa eğer neden modern kölelik diye bir kavram var. Bu medeniyetin köleliği kaldırdığı anlamına gelmez köleliği meşrulaştırdığı anlamına gelir.

İslamda ne zaman kalktı kölelik ? I Cihan savaşında dahi Ortadoguda Kölelik vardı.Ona bakarsan Eski Ahiti aç oku oradada Köle azadı vardır.Köle azadı başkadır Köleliğin kalkması baskadır.Ortadoğuda Köleliğin kalkmasınında İslamla alakası yoktur.O Medeniyetin gidisatı icabıdır..Batı Köleliği kaldırmasaydı İslam toplumlarındada kalkmazdı.Modern kölelilik farklı şeydir.Orada İş bulduğun müddetçe farklı yerlerde çalışırsın,Sopa yemezsin,Eline ayagına zincir baglamazlar,Karını elinden almazlar değilmi?

Ben Maneviyattaki köleligi misalle anlattım Anlamak istememişsin Mefhumlardaki köleliktir.O Modern kölelik kalksa dahi İnsanlık var oldukça her zaman var olacaktır.İnsanın tekamülüdür

,

Sitelerde Paylaş

Bu ayeti şunu düşünerek tekrar oku. Ayet nazil olduğu zaman dünyada bir kölelik sistemi var ve mevcut binlerce köle var. Sence ayet şöyle mi demeliydi köelere zulmedin onlara yemek su vermeyin onlara kötülük edin bu sizin için daha mı iyidir demeliydi. bu ayetten islamiyetin köeleliği meşrulaştırdığı manasını nasıl çıkarabildin. Mevcut bulunan kölelere iyi davranmayı emretmek köleliği meşrulaştırmakmıdır. köle edinmeyi emreden bir ayet var mı? onu söyle bana.

Siyah ile belirttiğim kısım, sizin ilginç bir şekilde uydurduğunuz kısımdır. Konuyla ilgisi yoktur.

turuncu kısımla ilgili olarak: bir düzenleme varsa, düzenlemenin yapıldığı konu meşrudur. Eğer yasaklanmamışsa, konu meşrudur. Örneğin: türk ceza kanununda, uyuşturucu maddelerin günlük kullanım saatleri ya da yaş aralığı hakkında herhangi bir düzenleme yoktur; çünkü aynı kanunda uyuşturucu kullanımı açıkça yasaklanmıştır.

kuranda kölecilik hiçbir biçimde yasaklanmamıştır ve üstüne, kölelere nasıl davranılacağı da düzenlenmiştir. Bu yüzden kölecilik meşrudur. Tersini savunuyorsanız, lütfen kitabınızdan açık biçimde kölecilik yasaktır, bütün kölelerinizi serbest bırakın, artık köle tutan cehennemde kızartılır vb yazan ayeti/ayetleri getirin. 

yeşil kısım için:

insanlara evlenip, çocuk yapmayı emreden bir ayet var mı? yoksa, müslümanlar neden 1500 yıldır  bunu yapıyorlar? 

insanlara nefes almayı emreden bir ayet var mı? yoksa müslümanlar neden 1500 yıldır bunu yapıyorlar ?

insanlara yemek yemeyi emreden bir ayet var mı? yoksa müslümanlar neden 1500 yıldır bunu yapıyorlar ?

insanlara seyahat etmeyi emreden bir ayet var mı? yoksa müslümanlar neden 1500 yıldır bunu yapıyorlar ?

insanlara yıkanmayı emreden bir ayet var mı? yoksa müslümanlar neden 1500 yıldır bunu yapıyorlar ?

insanlara para kullanmayı emreden bir ayet var mı? yoksa müslümanlar neden 1500 yıldır bunu yapıyorlar ?

insanlara araç kullanmayı emreden bir ayet var mı? yoksa müslümanlar neden 1500 yıldır bunu yapıyorlar ?

vb binlerce soru...

lütfen kafanızı kullanarak düşünmeye çalışın.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gülermisin, ağlarmısın ?!

İnsan ürünü inançlarını ve kitaplarını temize çıkarmaya çalıșanların aklına șașarım.

Dinlerin temelinde, bilhassa İslamda kölelik yatar.
Tanrıya kayıtsız șartsız, sorgusuz sualsiz, boyun eğmektir, hergün ona yalvarmaktır ve kıçını havaya kaldırmaktır.
Bu düpedüz köleliktir.

Peki neden ?
Kendi kıçını kurtarmak için tabii, çünkü bunları yapmazsa tahtalı köyde hali dumandır.
Sadece bununla kalınsa yine iyi.
Kendini bir Tanrının malı ve kölesi olarak görmekten gocunmayalar, aynı zamanda bașka bir Tanrının
malı ve kölesi olmamak için herșeyi yapıyorlar.
Halbuki düșünmez, daha doğrusu düșünmek istemez, bütün Tanrıların tapınılmak istendiğini.
Hiç sorgulamaz, kendi Tanrısının diğer Tanrılardan hiçbir farkı olmadığını.

Sadece kendi özel Tanrısına tapınmak, ondan aman dilemek, bunların en ulvi amacı herhalde.
Bunun ne ifade ettiğini, iyi anlamak gerek.

Dolayısıyla kölelik hakkında en son fikir yürütecek insanlar, gönüllü(șahsi çıkar amaçlı) köle olan dindarlardan bașkası değildir.

Bu gönüllü köleler tutturmușlar kölelik kaldırılmıș, diye.
Tanrıdan daha iyi mi bileceksiniz ?
Bak Tanrının biri! ne güzel bir düzen koymuș ve üçe ayırmıș insanları: Erkekler, köleler, kadınlar.

Kaynak: Insan ürünü kitabınız.  

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"İslam köleliği kaldırdı" iddiası, elbette büyük bir yalandır.  tersine kuran'da kölelere "başkasının malı" denilmiş, "sahibiyle eşit olamaz" diye de kölelik açık bir şekilde onaylanmıştır!  Bknz: Nahl 75

Köleleri, "başkasının malı" diye topluma öğreten bir kitabın, köleliği kaldırdığını iddia etmek, insan aklıyla dalga geçmektir !

Zaten "köleliği kaldırdık" demesi bile, kuran'ı benzersiz bir kitap yapmazdı. bunun yanında köleliğin neden insanlık dışı olduğunun temellendirilmesi de şarttır... ki en azından düzgün niyetli insanların yazdığını düşünüp, saygı duyalım.

Sonuçta köleliğin neden yanlış birşey olduğunu, kafir diye damgaladığın insanlar açıklamaya çalışacak, ama kuran'ı yazan araplar köleliği kaldırmış olacak... şu uyanıklığa bakar mısınız ! 

bu sözde tanrının, araplardan korkusu mu vardır ki, köleliğin ne kadar yanlış birşey olduğunu bir türlü anlatmayı becerememiştir.....?

5922aaf7df8d9_Kolelikkaldirildipalavrasi.jpg.791afccce31ee8045d8c6e673c081426.jpg

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nahl 75. ayette de köleliğin , kula kulluğun yasak olduğu anlatılmakta. Ve özgür olan ile yani sadece Allah'a kul olan ile, kula kul olanın bir olmayacağı belirtilir.

Tabii bu ayet zenginliğin fakirlikten üstün olduğunu da göstermekte aynı zamanda.

Selam

Nahl 75

Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler

Lütfen uyduruk kitabınızda kölecilik yasaktır yazan ayeti bulup getirin. Böyle bir ayet yoksa, boşuna kendinizi kandırmayın.

Uyduruk kitabınızda faizleri terkedin diye açıkça yazarken, köleciliği terkedin yazmıyorsa, siz istediğiniz kadar uydurun ama islamda kölecilik meşrudur.

Sitelerde Paylaş

Yazımda verdim örnekleri, ve Nahl 75 de buna delildir.

Selam

:D kafanızda yarattığınız tanrının oldukça aciz olduğunu söylüyorsunuz. Uyduruk tanrınız açık biçimde kölecilik yasaktır demekten acizdir diyorsunuz.

Uyduruk tanrınız muhammede kadın yetiştirirken hiç de delil gerektirmeyecek laflar ediyor. Örneğin zeydin karısına el koyup muhammed ile evlendirirken, delil gerekiyor mu?

ahzab 37

An o zamanı ki Allah'ın, kendisine nîmet verdiği ve senin de nîmetler verdiğin kişiye eşini bırakma ve çekin Allah'tan diyordun ve Allah'ın açığa vuracağı şeyi, içinde gizliyordun ve insanlardan korkuyordun ve Allah'tan korkman daha doğruydu ve o, daha lâyıktı buna. Derken Zeyd, eşinden ilişiğini kesince biz o kadını sana eş ettik, bu da, oğul edinilen kişiler, eşlerinden ayrıldıkları zaman onların bıraktıkları kadınları inananların almalarında bir beis olmadığını bildirmek içindi ve Allah'ın emri yerine gelmiş oldu.

var mı delil gerektiren bir şey? var mı anlaşılmayan bir şey? var mı üzerine tartışılacak bir şey?

kuranda kölecilik yasaktır yazmaz. kuranda köleciliği yasaklayan uzaktan, yakından başka bir şey de yoktur.

uyduruk kitabınızda kölecilik meşrudur. bunun tersini savunuyor olmanız, uyduruk tanrınızın açıkça laf etmekten aciz olduğunu söylemek ya da sizin için daha kötüsü olan, allahınızın söylemediği şeyleri söylediğini savunmaktır. allahınızın ağzına laflar koyuyorsunuz. siz kafir misiniz?

Sitelerde Paylaş

Siz bu ayeti karşı delil olarak sunmaya kalktığınızdan gerçeği yüzünüze çarpmak ve sizi ayıltmak amacıyla bu ifadeyi kullandım.

Yazımda gösterdiğim üzere kölelik net ifadelerle yasaktır İslam'da. Hatta bir eşyasını bile izinsiz alamazsınız insanların.

Selam

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Emre_1974tr said:

Siz bu ayeti karşı delil olarak sunmaya kalktığınızdan gerçeği yüzünüze çarpmak ve sizi ayıltmak amacıyla bu ifadeyi kullandım.

Yazımda gösterdiğim üzere kölelik net ifadelerle yasaktır İslam'da. Hatta bir eşyasını bile izinsiz alamazsınız insanların.

Selam

Özrü kabahatinden büyük ayetleri getirip, bir de yüzümüze çarpmaktan falan bahsetmişsin.

Onca laga luga ama daha henüz Azhab 50'ye cevap yaz(a)mamışsın. Bu başlığa denk gelecek müslümanlar da şahit olup ibret alırlar belki.

Zümer 29: Resmen kafana göre yorumlamışsın. Birden fazla tanrıya inanmaya, puta tapmaya atıfta bulunan ayeti aklın sıra köleliğe çekmişsin. Ama her ne gariptir ki ayette kölelik geçmiyor. Kölelikle ilişiği dahi yok. Hem nasıl emrinde yahu? Kölelik yassah değil miydi? Ayrıca kölenin sahibi onun putu mudur?

http://www.kurantefsiri.com/kuran/zumer-suresi-ayet-29-kuran-tefsiri.aspx

Ali imran 79: Resmen kafana göre yorumlamışsın. Adam allaha değil, bana köle olun mu demiş? Yine sadece "başka tanrıya puta muta değil, bana tapın" ayeti..Ama yine her ne gariptir ki ayette kölelik geçmiyor.

Hud surei 2: Resmen kafana göre yorumlamışsın. Köleler sahiplerine ibadet mi ediyor? Kulluk ve kölelik aynı şey mi? Yine sadece "başka tanrıya değil, bana tapın" ayeti..Ama yine her ne gariptir ki ayette kölelik geçmiyor.

Enbiya 98: Resmen kafana göre yorumlamışsın. Yine allahtan başka bir tanrı. Yine tapınmak, yani kulluk=tapınmak. Köleler sahibine tapınıyor mu? Yine sadece "başka tanrıya değil, bana tapın" ayeti..Ama yine her ne gariptir ki ayette kölelik geçmiyor.

Maide 89: Hele şükür köleik geçiyor. Ama nasıl geçiyor? Bir lütuf. Yoksulu doyurmak ya da giydirmekle eşdeğer. Yoksulu doyurmak ya da giydirmek "zorunda" mısın? Hayır. İstersen zekatını falan verir oturursun aşşa. Ötesi lütuf. Köle azad etmek? O da lütuf. Azad etmek için önce kölelik diye bir kurumun olması gerek tabi. Meşruiyet. Kölelik de aynı yoksulluk gibi bir vakıa. Bir halt yemen lazım ki, zorunda kalasın. O haltı yemezsen bu da yok.

Beled 12 13: Köle var. aferim. Ama yine bir lütuf. Bu lütuf için önce köleliği tanımış olman gerek tabi. Neden? Çünkü olmayan kurumdan azad edemezsin. Bugün beni kimse azad edemez. Çünkü köle değilim. Bugün kimse kimseyi azad edemez? Çünkü kölelik yok. Yasak. Kimin haddine? Sen kim oluyorsun da kimi azad ediyorsun? Kölelik zaten yasak. Ama bu ayete göre öyle değil. Tekrar ediyorum. Olmayan şeyle ilgili bir eylemde bulunamazsın. Köleliğin olmadığı yerde azad etmek diye bir eylem de yoktur.

Muhammed 4: Özrü kabahatinden beter; vahşi, vandal bir ayet. Ayet nasıl başlıyor?

"hakikat bilgisini inkâr edenlerle karşılaştığınızda, boyunlarını vurmaya bakın! "

Vay  anam vay vay vay..Hayvana bak sen. (üzgünüm ama öyle) Sonra bir de fidye istiyor. Fidyesiz de diyor..Ulan elin arabı savaş ganimetini neden fidyesiz bıraksın? E esir de salak mı, fidyesiz de kalacağını biliyorsa ve ben fidye midye vermiyorum derse(ya da ilgilisi derse ne olacak peki) Savaş ganimeti bu yahu. Hani bilmem kaçta kaçı allah ve peygamberin, kalanı savaşçı yiğidin? Hem, köleliğin yassah olduğu yerde "ne fidyesi"?

Nahl 75: Hiç köle ile hür bir olur mu allasen? Arkadaş madem kölelik yassah, neden köle deyip duruyon? E hesapta herkes eşit. Çünkü kölelik yok ki? Hani yassah ya(!)..Yohsa var mı? Yassah değil mi? Netliğin de böylesi.

En sonunda da hırsızlıktan köleliğe gitmiş arkadaş. Sağ kulağını sol elle değil, olsa olsa ayaklarınla göstermek falan olsa gerek bu. Komik bile değil. Zavallıca.

Ve azhab 50'ye geri dönelim. Ne diyor: " ....Allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri.." Ganimete bak sen. Rezalete bak.

Ve en nihayetinde, bu ayetlerin hiçbirinde "KÖLELİK YASAKTIR" diyememiş. Kuranın her tarafında emir kibini ziyadesiyle kullanabilen; asıp kesen, höyküren, muhammedin evine nasıl girilemesi gerektiğine kadar buyurabilen allah, bunu buyuramamış. Ceza kesememiş. Net ifade nerede yahu? Senin "net"ten anladığın bu mu?

Bu arkadaş da bunları kuran köleliği "kaldırmıştır" başlığı altında getirmiş. Gücü buna yetmiş. Köleliği kaldıran ama her ne hikmetse çoğu kölelikten bile bahsetmeyen ayetler. Köleliği meşru kılmak değil, resmen kutsayan ayetler. Millet defalarca yazmış "yasak olan şeyle ilgili düzenleme olmaz" diye. Ama kafa basmamış bir türlü.

Bugün insan öldürmemeye ödül veriliyor mu? Hayır. Çünkü insan öldürmek zaten yasak.

"O andan" itibaren yasakmış. Hangi andan arkadaş, hangi "an"dan?!! 23 sene içerisindeki hangi andan, hangi ayetten?

..Söylesene Emre; biz tanrının kölesi miyiz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...