Jump to content

Allah korusun yerine ne kullanıyorsunuz?

Recommended Posts

• 1 year later...

yeni bebeği olan akrabama allah bağışlasın, allah analı babalı büyütsün dedim, ne deseydim yerine aklıma birşey gelmedi.
kültürümüze din ile yerleşmemiştir herhalde ama allah korusun, allah bağışlasın yerine koyacak bir diyalog yok benim aklımda.

Sitelerde Paylaş

Onların yerine bir şey demen gerekmiyor ama illa kendini bir şey demek zorunda görüyorsan, hayırlı olsun, geçmiş olsun, başın sağ olsun, kutlarım, tebrikler gibi bazı moral verici sözler veya temennilerde bulunulabilir.

Allahın-dinin olmadığı ülkelerde bu gibi ilahi sözler yerine o anki duruma göre içinden gelen cümleler kullanırlar.

Tabi bu biraz da kültürden kültüre farklılık gösterebilir, maalesef bizim ülkemizde allahlı-dinli-araplı sözler hakim olmuş, bu yüzden bir bebek doğduğunda kutlarım, tebrikler sözü insanlara çok basit gelebiliyor.

Yine örneğin bir köyde doğan bebeği her ziyarete gelenin ilahiler, ayetler, dualar ve ezanlar okuduğuna şahit oldum.

Burada komik olan hatta trajikomik olan dinsellik değil, bir bebeğin ziyareti için kendi kültürünü asimile ederek, bir dine ve arap dinine başvurmalarıdır.

Tarihi, kültürüyle övünen bir millet için ne acı bir durum değil mi?

Oysa diğer milletler gibi Türklerin de pagan dönemi başlı başına bir kültür hazinesidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...