Jump to content

Tanrı'yı Devre Dışı Bırakan Açıklamalar

Recommended Posts

Doğada yok yok ise, hiçlik, hiçbirşeylik gibi kavramlar yokluğu simgelemiyorlarsa var olan nedir?

Evren neden çıkmıştır.? İlk var olan nedir?

İlk var olan yukarda değindiğimiz ve hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığımız gizemli enerjidir. Boşlukta olan enerji için vaküm enerjisi de diyebiliriz. Kuantum mekaniğine göre her boşlukta bir  enerji vardır.

Big Bangle ilgili çeşitli sorunları açıklamaya yönelik olanlar arasında en olası kuram, genişleme kuramıdır. Bu cosmic inflation kuramı olarak da bilinir. Bu kuramın fiziğine değinmeden önce kısaca, Hiçbirşeylik diyebileceğimiz yokluğun nasıl bir şey olduğuna bakalım. Gerçekten Hiçbirşeylikte hiç bir şey yok mu?

Quantum mekaniğine göre hiçbirşeylikte bile bir tür enerji vardır. Parçacık fiziği ile uğraşanlara göre Hiçbirşeylik olarak nitelendirebileceğimiz vaküm basit olmayıp, nisbeten karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu ilginç yokluk ortamında virtual particlelar (yalancı parçacıklar) denen zerreler aniden ortaya çıkarlar ve 10^-21 saniye varlıklarını sürdürdükten ve bu süre içinde doğadan aldıkları yarım fotonluk enerji borçları ile sefa sürdürdükten sonra, onu doğaya geri iade ederek, yok olur giderler. Buna quantum fluctuation denmektedir. Yani Kuantum dalgalanma... Enerji  paketlerinden oluuşan bu yalancı parçacıklar Heisenbergin belirsizlik ilkesine tabidirler. Yani ortaya çıkış ve yok oluşlarında belirsizlik vardır. Var oldukları süre içinde genişleyebilirler.  

Evrenin ortaya çıkabilmesi için bir şeyin aniden genişlemesi gerekmektedir. Bu herşey olabilir. Ayrıca hiçbirşey de olabilir. Yani fiziksel bir yapısı olmayabilir. Bütün olacağı potansiyel bir enerjiye sahip olmasıdır. İşte bu ilk başlangıcın false vacuum denen bir yalancı parçacıktan kaynak aldığı ileri sürülmüştür. Bu herhangi bir vaküm değildir. Öyle bir şeydir ki, içindeki yüksek enerji yoğunluğu hızla düşürülemez. False vacuum teriminde kullanılan false kelimesinin teknik karşılığı geçicidir. Vacuum ise mümkün olabildiği kadar küçük enerji yoğunluğu olarak anlaşılmalıdır. False vacuum un en büyük özelligi, hızla genişlemekte olan evrenin başlangıç döneminde enerji yoğunluğunun azaltılamamasıdır. Enerjinin azaltılması uzun zaman alan bir süreçtir. En azından Big Bangin ilk anlarındaki koşullar bu azalma için uygun değildir.

False vacuumun ilginç özelliklerini içindeki basınç sağlamaktadır. Bu basınç hem çok büyüktür, hem de negatiftir.

False vacuum, yönü olmayan elektrik ve manyetik alanlara benzeyen scalar alanlar içeren her kuramda ortaya çıkar. Scalar alanların şu örnekleri vardır. Standard partikül fiziğinin Higgs alanları veya spekülatif grand birleştirici teoriler gibi. Higgs alanlarında enerji yoğunluğu alan yok olsa bile kolaylıkla sıfıra inemez. Gerçek vakümda enerji yoğunluğu sıfırdır.  False vacuum ise enerjisi kısa zamanda  azaltılamayacak bir vaküm olarak düşünülebilir. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sonsuz evrenler bunların Ölümü yada yırtılması sonucu Karadelikler oluşmuş olabilir.Karadeliklerin çarpışması sonucuda yeni bir evren doğarak Evren kendi varlığını aynı bir Organizma gibi temadi ettirebilir.Evrenlerin birinde Tabiat ve İnsan varsa Yeni Oluşacak Evrendede Evrim tabiat ve İnsanı ortaya çıkaracaktır.Evren İçinde Ölümünde dirilişinde olduğu ezeli ebedi bir organizmadır. @democrossianın ileri sürdüğü varsayım çok mantıki .

Kainatta hiç bir şey yoktan var olmaz vardanda yok olmaz.Maddesiz enerji olmayacağı gibi Enerjisizde madde olamaz.Ve Her şey İki kutuplu

tarihinde yeniçeri53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Boşluk diye bir şey yoktur evrenin dışı ifade edilemez.  Evren boşluğa doğru genişlemez tanımı gereği evrenin dışı diye bir şey yoktur sadece evren vardır. Evren kendi üzerine doğru genişler.  Evrenin genişlemesi sınırlardan değil aynı anda her yerdendir. Etrafınızda her an yeni uzay oluşmaktadır. 

Burada mantıksız, daha çok insan sağduyusuna uymayan bir şey var zaten uymasına da gerek yok. 

Boşluk diye birşey vardır elbette. Ona biz uzay diyoruz. Biz ona boşluk diyoruz ama o boş değil ve gizemli bir enerji içeriyor..

Evrenin dışı da vardır içi de. Ve bu evren boşluğa doğru değil, boşluğun içinde genişlemektedir.

Sonsuz bir boşluk kurgulamadan çoklu evrenlerden bahsedemezsiniz. Çoklu evrenler mantıklı bir çıkarımdır. Bir evren varsa, diğerleri de olmalıdır. Neden tek evren olsun ki?

Birden fazla evren varsa hepsini içine alan bir boşluk da olmalıdır..

Sitelerde Paylaş

Sonsuz evrenler bunların Ölümü yada yırtılması sonucu Karadelikler oluşmuş olabilir.Karadeliklerin çarpışması sonucuda yeni bir evren doğarak Evren kendi varlığını aynı bir Organizma gibi temadi ettirebilir.Evrenlerin birinde Tabiat ve İnsan varsa Yeni Oluşacak Evrendede Evrim tabiat ve İnsanı ortaya çıkaracaktır.Evren İçinde Ölümünde dirilişinde olduğu ezeli ebedi bir organizmadır. @democrossianın ileri sürdüğü varsayım çok mantıki .

Kainatta hiç bir şey yoktan var olmaz vardanda yok olmaz.Maddesiz enerji olmayacağı gibi Enerjisizde madde olamaz.Ve Her şey İki kutuplu

Karadelikler maddenin yoğun şeklidir. Yırtılan birşey yok... Bu gerçeği kabul etmemek için cambazlık yapıyorsunuz..

Sitelerde Paylaş

Boşluk diye birşey vardır elbette. Ona biz uzay diyoruz. Biz ona boşluk diyoruz ama o boş değil ve gizemli bir enerji içeriyor..

Evrenin dışı da vardır içi de. Ve bu evren boşluğa doğru değil, boşluğun içinde genişlemektedir.

Sonsuz bir boşluk kurgulamadan çoklu evrenlerden bahsedemezsiniz. Çoklu evrenler mantıklı bir çıkarımdır. Bir evren varsa, diğerleri de olmalıdır. Neden tek evren olsun ki?

Birden fazla evren varsa hepsini içine alan bir boşluk da olmalıdır..

Evrenin dışı imkansızdır. 

Bir evren varsa başka evrenlerde olmalı çıkarımı yeterince güçlü bir çıkarım değil. Elde hiç bir ispat yok böyle ilerleme olmaz. 

Olasılık olarak başka evrenler (Aslında daha çok şöyle olsaydı evrenleri) den bahsedilebilir, varsayılabilir bu onların gerçek olduğu anlamına gelmez. Matematik ve fizik işlem kolaylığı açısından bu gibi yöntemlere sürekli başvurur.

Kısıtlı düşünüyorsunuz, bilinen her şey evrendir. Evren kendi dışındaki boşluğa doğru genişlemez... Anlıyorum, bunu şişen bir balon gibi hayal ediyorsunuz ama öyle değil. Balonda genişleyecek bir hava ortamı var. Bir iç basınç bir dış basınç bir yayılım söz konusu. Evrenin genişlemesi böyle değilde daha çok, bir nokta hayal edip o noktaya zoom yapmaya benzer, sakız gibi her noktadan hemen yanınızdan uzar büyür. 

Bunu açıklamak için tek bir şeyi göstererek şu gibi diyemem zaten mikro fizik böyledir. Örnek veremezsiniz.

Sonuç: Evrenin dışı diye bir şey yoktur. Sadece evren vardır, Evren, evrenin dışına ( evren olmayan kısmına ) doğru genişlemez. Sadece genişler. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

'' big bang is not an explosion ''

Şeklinde bir araştırma ile sanırım söylemek istediklerimi anlayabilirsiniz. 

Özet geç: 

Big bang bir patlama değildir çünkü patlama belli bir noktadan başlar ve ve yayılır. Big bang te belirli bir nokta yoktur. Patlama aynı anda evrenin her yerindedir. 

(Bunu uzaktan patlayan bir nokta gibi hayal ederseniz hata edersiniz çünkü uzaktan baktığınız noktada bir dış ortam vardır. İşte burada o yok. Bütün görüntüyü kaplayan siyah bir nokta hayal edin, şimdi onu patlatın... Ne nereye patlayacak ? Veya genişletin nereye genişleyecek ? )

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir evren varsa başka evrenlerde olmalı çıkarımı yeterince güçlü bir çıkarım değil. Elde hiç bir ispat yok böyle ilerleme olmaz. 

Olasılık olarak başka evrenler (Aslında daha çok şöyle olsaydı evrenleri) den bahsedilebilir, varsayılabilir bu onların gerçek olduğu anlamına gelmez. Matematik ve fizik işlem kolaylığı açısından bu gibi yöntemlere sürekli başvurur.

Kısıtlı düşünüyorsunuz, bilinen her şey evrendir. Evren kendi dışındaki boşluğa doğru genişlemez... Anlıyorum, bunu şişen bir balon gibi hayal ediyorsunuz ama öyle değil. Balonda genişleyecek bir hava ortamı var. Bir iç basınç bir dış basınç bir yayılım söz konusu. Evrenin genişlemesi böyle değilde daha çok, bir nokta hayal edip o noktaya zoom yapmaya benzer, sakız gibi her noktadan hemen yanınızdan uzar büyür. 

Bunu açıklamak için tek bir şeyi göstererek şu gibi diyemem zaten mikro fizik böyledir. Örnek veremezsiniz.

Sonuç: Evrenin dışı diye bir şey yoktur. Sadece evren vardır, Evren, evrenin dışına ( evren olmayan kısmına ) doğru genişlemez. Sadece genişler. 

İyi de nasıl oluyor da bu kadar kesin konuşabiliyorsun. Senin bildiğin, bizim bilmediğimiz birşeyler mi var?

Sitelerde Paylaş

Evren varsa dışı da var, içi de var.. Olmak zorunda... Dışına başka kanunlar hükmeder diyebilirsiniz ama dışının olmadığını iddia edemezsiniz. Dışının olmadığını neye dayanarak iddia ediyorsunuz? Göremediğiniz şey yok mu size göre.  Desteksiz ve delilsiz bir spekülasyona baş vuruyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Evrenin sonsuz bir boşluk içinde genişlediği yapılan gözlemlerle uyumludur.

Yapılan gözlemlere göre evren genişlemektedir ve bu genişleme sonsuza kadar devam edeceğe benzemektedir. Çünkü evren giderek artan bir hızla genişlemektedir. Bu genişlemenin hızı ışık hızına yakındır.

Genişleyen evrenin kendi uzayını yaptığı, yani gözlemlenen herşeyin oluşturulduğu, kanıtlanmamış bir teoridir. Bu teori ex nihilo yaratılış (yoktan yaratılış) ile bağdaşır. Bu teoride bir yaratıcı devreye girmektedir. Oysa evren yoktan yaratılmamıştır. Daha önce var olan bir enerjiden oluşmuştur. Bu enerjinin belirsizliği vardır.

Sitelerde Paylaş

Evren varsa dışı da var, içi de var.. Olmak zorunda... Dışına başka kanunlar hükmeder diyebilirsiniz ama dışının olmadığını iddia edemezsiniz. Dışının olmadığını neye dayanarak iddia ediyorsunuz? Göremediğiniz şey yok mu size göre.  Desteksiz ve delilsiz bir spekülasyona baş vuruyorsunuz.

Peki ben konuya açıklık getirmeye başlayacağım, ama sizi de dinleyelim evrenin dışının var olduğunu neye dayanarak iddia ediyorsunuz. 

Hangi gözlemlerle uyumluymuş bu '' sonsuz boşluk ''  '' evrenin dışı ''

Sitelerde Paylaş

Peki ben konuya açıklık getirmeye başlayacağım, ama sizi de dinleyelim evrenin dışının var olduğunu neye dayanarak iddia ediyorsunuz. 

Hangi gözlemlerle uyumluymuş bu '' sonsuz boşluk ''  '' evrenin dışı ''

Bir önceki iletide açıkladım. Kısaca: Genişleyen evrenin kendi uzayını yaptığı, yani gözlemlenen herşeyin oluşturulduğu, kanıtlanmamış bir teoridir. Bu teori ex nihilo yaratılış (yoktan yaratılış) ile bağdaşır. Bu teoride bir yaratıcı devreye girmektedir. Oysa evren yoktan yaratılmamıştır. Daha önce var olan bir enerjiden oluşmuştur. Bu enerjinin belirsizliği vardır.

Sitelerde Paylaş

Bir önceki iletide açıkladım. Kısaca: Genişleyen evrenin kendi uzayını yaptığı, yani gözlemlenen herşeyin oluşturulduğu, kanıtlanmamış bir teoridir. Bu teori ex nihilo yaratılış (yoktan yaratılış) ile bağdaşır. Bu teoride bir yaratıcı devreye girmektedir. Oysa evren yoktan yaratılmamıştır. Daha önce var olan bir enerjiden oluşmuştur. Bu enerjinin belirsizliği vardır.

Bu şuan evrenin dışının olmasının gerekliliği ile alakası yok, önceki yazılanları da okudum orada da bulamadım bana şu şu sebeple evrenin dışı vardır olmalıdır. Bu şekilde ispatlanmıştır de. '' Evrenin kendi uzayını yapması tanrıyı gerektirir bu yüzden olmaz öyle şey '' Gibi democ tarzı sallama iddialarda bulunma. Ha eğer bulunacaksan o zaman onuda açıklayacaksın. Nasıl bağdaşıyormuş açıkla bakalım ben bağdaştıramıyorum çünkü aydınlat beni.

Sitelerde Paylaş

Sen yoktan oluşuma inanıyorsun. Kuantum fiziği bu görüşü reddediyor.

Evren sonsuz bir boşluk içinde ortaya çıkan bir oluşum. Kuantum fiziğine göre her alanda enerji var. O enerjinin dalgalanması evreni oluşturuyor..

Yoktan var oluş bilimsel bir açıklama değil. Tanrısal bir açıklama..

Sitelerde Paylaş

Sen yoktan oluşuma inanıyorsun. Kuantum fiziği bu görüşü reddediyor.

Evren sonsuz bir boşluk içinde ortaya çıkan bir oluşum. Kuantum fiziğine göre her alanda enerji var. O enerjinin dalgalanması evreni oluşturuyor..

Yoktan var oluş bilimsel bir açıklama değil. Tanrısal bir açıklama..

Vakum enerjisi evrenin içindeki boş uzayın enerjisidir.  Evrenin dışıyla en ufak ilgisi bile yoktur. O bahsettiğin enerji evrenin içindedir.

'' parçacık fiziğinin standart modeli ''

Adı altındadır. 

Açıklar mısın şimdi bu boş uzay enerjisinin, evrenin dışı dediğin yerle ne ilgisi var ?

Sitelerde Paylaş

Vakum enerjisi evrenin içindeki boş uzayın enerjisidir.  Evrenin dışıyla en ufak ilgisi bile yoktur. O bahsettiğin enerji evrenin içindedir.

'' parçacık fiziğinin standart modeli ''

Adı altındadır. 

Açıklar mısın şimdi bu boş uzay enerjisinin, evrenin dışı dediğin yerle ne ilgisi var ?

Biz başlangıçtan bahsediyoruz. Evren başlangıçta mevcut bir enerjinin belirsizlik ilkesine tabi olarak genişlemesinden oluşmuştur. O enerjinin kaynağı virtual particles dır. Yalancı parçacıklardır..Bu parçacıklar 10^-21 saniye yaşarlar. Onlardan biri belirsizlik ilkesine uyarak false vacuum olmuş ve evreni oluşturmuştur.. Bizim evrenin dışında başka evrenlerin çıktığı bir boşluk olabilir. Olması da gerekir. Çünkü neden yalnız tek bir evren olsun ki? Bir evren varsa sonsuz sayıda evrenler de vardır. Olmalıdır. Onların hiç biri yoktan var olmamıştır. Kuantum fiziğine göre her alanda enerji vardır.  Kısaca tekrarlayım...

False vacuum, yönü olmayan elektrik ve manyetik alanlara benzeyen scalar alanlar içeren her kuramda ortaya çıkar. Scalar alanların şu örnekleri vardır. Standard partikül fiziğinin Higgs alanları veya spekülatif grand birleştirici teoriler gibi. Higgs alanlarında enerji yoğunluğu alan yok olsa bile kolaylıkla sıfıra inemez. 

Bu arada... Evrenin dışı bizi evrenin ortaya çıkışını açıkladığı için ilgilendiriyor. Evrenin dışı yoksa ve yalnız kendisi varsa, bu evren bir enerjiden oluşmamıştır. Yoktan var olmuştur. Evrenin dışı olmadığı iddiasına itiraz etmemin nedeni evrenin çıktığı enerjinin kaynağını gösterememenizdir.

Şu soruya cevap verin:

İçinde yaşadığımız evren nasıl oluşmuştur? Çıktığı kaynak nedir?

Sitelerde Paylaş

Maddesiz salt ve saf enerjinin olamayacağı elbette kesin bir bilgidir. Hepimiz enerji depolayabilmek için bir yayın gerginliğinden yararlandığımızı, moleküler kimyasal bağlarda enerjiyi depoladığımızı, kütle çekimine karşın bir kütleyi uzaklaştırdığımızı kesinlikle biliriz.

Hiç bir şey yok gibi görünen boş uzay / zaman / madde / enerji dokusunda enerji ne yolla saklanmaktadır? Elbette sicimler enerjiyi saklıyor. Boşluk enerjisi budur. Sicimler maddenin bilinen en son en küçük yapı taşlarıdır. Bunlar gerçek makroskopik sicimler gibi gergindirler. Bu gerginlikle enerjiyi saklarlar. Sicim madde değildir diye bir iddia olamaz, sicim maddenin en temel yapıtaşı. Kimse sicimleri görebilmiş değil elbette. O yüzden boş uzay diyoruz ama sicimlerle dolu. Uzay / zaman / madde / enerji dokusunu bu sicimler oluşturuyor.

Zaten gizemli, niteliği bilinmeyen boşluk enerjisi derken sicimlerin gözlenememiş oluşu kabul edilmiş oluyor. Bu bilgi neden tepki ve öfkeye neden olacak bir bilgi oluyor hiç anlayamadım. Bu bilgi neye, kime dokunuyor ki? Hiç kimseye... Ben bu bilgide sakınca yaratan, yasaklı bir durum hiç göremiyorum. Bu bir açıklama türü, hiç bir görüşü yerle bir filan etmiyor. Buna niye öfkelenilir, bir anlam veremedim. 

Sitelerde Paylaş

Boş uzay (zaman / madde / enerji) dokusunda madde molekül ya da atom halinde bulunamaz. Atom ve moleküller ancak kütleçekimin egemen olduğu evren ortamında bulunabilirler. Bir su damlası havanın bulunmadığı vakum ortamında sıvı halini koruyamadığı gibi, boş diye adlandırdığımız uzayda, yani bir evren içermeyen, kütleçekiminin olmadığı ortamda atom varlığını koruyamaz. Kuantal bileşenlerine ayrılır. Bildiğimiz en küçük kuantal bileşen ise sicimler.

Ben burada hiç bir görüşe karşıt bir görüş öne sürmedim. Sadece söze direk daha ortada hiç bir anlaşmazlık oluşmadan uçuk, boş konuştuğum şeklinde ifadelerin şık durmadığını söyledim. Yoksa henüz hiç bir görüşe karşıt bir görüş öne sürmüş değilim. Şu başlıktaki tüm görüşler aslında birbirini destekliyor, Notimport dahil olmak üzere karşıt bir görüş öne sürmüş olan henüz yok. O muhalefet ağzına alışkın olduğu için o tarz konuşsa da bir karşıtlık ortaya koymuş değil. Herhalde nicki not ile başladığı için öyle yapıyor! :D

Ben onun evrenin sınırında varlık biter, evrenin sınırı her şeyin sınırıdır, ötesi yoktur deyip demediğini, iddiasının ne olduğunu bile anlayabilmiş değilim. Direk lafa muhalefetle girdi ama neye, kime muhalif, belli değil.

Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim uçuk, saçma ve komik bir iddia varsa, o da zamanın, uzayın da madde ve enerji gibi hiçlikten big bang ile yaratıldığıdır. Yani mutlak bir yokluk vardı, hiç bir şey yoktu, nasıl oluyorsa, boşluk bomboştu!!! :D... Hayır o zaman boşluk var demektir, Bomboş, hiç bir şeyin olmadığı bir uzay var demektir?!!?

Bu yaratılan uzay da genişletiliyormuş! Yani evrenin bir sınırı varmış, ötesi yoklukmuş! Nasıl yani, ötesi nasıl yokluk? :D Evrenin kenarında yaşayan bir şey, evrenden dışarı çıkamaz mı? Kim tutar? Kim hooop yasak geçemezsin, yanarsın geçersen diyecek? :D

Bu tarz hurafe big bang anlayışları modern dünyada elbette çoktan tedavülden kalktı. Böyle saçmalıklara kimse bir metelik bile vermiyor. Buna ancak papa bir kaç metelik atabilir! :lol: Tabii bir de papa eli öpenler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...