Jump to content

Recommended Posts

Tanrıya inanan biri olarak böyle düşünüyorum. "Peki tanrıyı kim yarattı?" sorusu geçmiş-gelecek kavramıyla ilgilidir. Peki zamanın olmadığı bir yerde geçmiş-gelecek olmamalıdır. O halde tanrı kendi kendine olamaz demek yanlıştır. Kendi kendine nasıl var olduğu bilinemez sadece. Belki ilerde yeni fikirler ortaya çıkar. Ama şunu söylemeliyim derin düşünmekte fayda var. Zaman da diğer herşey gibi yaratılmış birşey olmalı. Aksi takdirde zaman kendiliğinden olsaydı tanrı zamana muhtaç olmuş olmaz mıydı? Oysa ki tanrı hiçbir şeye muhtaç olmamalı. Tanrı zamanın hükmünde değil, zaman tanrının hükmündedir.

Wallmax-159596.jpg

Sitelerde Paylaş

Tanrıya inanan biri olarak böyle düşünüyorum. "Peki tanrıyı kim yarattı?" sorusu geçmiş-gelecek kavramıyla ilgilidir. Peki zamanın olmadığı bir yerde geçmiş-gelecek olmamalıdır. O halde tanrı kendi kendine olamaz demek yanlıştır. Kendi kendine nasıl var olduğu bilinemez sadece. Belki ilerde yeni fikirler ortaya çıkar. Ama şunu söylemeliyim derin düşünmekte fayda var. Zaman da diğer herşey gibi yaratılmış birşey olmalı. Aksi takdirde zaman kendiliğinden olsaydı tanrı zamana muhtaç olmuş olmaz mıydı? Oysa ki tanrı hiçbir şeye muhtaç olmamalı. Tanrı zamanın hükmünde değil, zaman tanrının hükmündedir.

Wallmax-159596.jpg

??????

Sitelerde Paylaş

Evrene inanan biri olarak böyle düşünüyorum. "Peki evreni kim yarattı?" sorusu geçmiş-gelecek kavramıyla ilgilidir. Peki zamanın olmadığı bir yerde geçmiş-gelecek olmamalıdır. O halde evren kendi kendine olamaz demek yanlıştır. Kendi kendine nasıl var olduğu bilinemez sadece. Belki ilerde yeni fikirler ortaya çıkar. Ama şunu söylemeliyim derin düşünmekte fayda var. evren yoktan varolduktan sonra zaman ortaya çıktı bunun için tanrı gerekli değil.Ufak bi düzenlemeyle ne hale geldi gördünmü sen tanrıya değil evrene inanıyosun :) 

Sitelerde Paylaş

Allah ezeli, yani yaratılmadı, bir başlangıcı yok. Hep var olduğundan dolayı da yaratıcısı olamaz.

Bizler ise bir başlangıca sahibiz ve yaratıcımız olmak durumunda.

Ve biz zaman içinde yolculuk yaptığımızdan dolayı ezeli olamayız. Çünkü zaman içinde ileriye doğru ilerleyen biri sonsuz bir geçmişten gelemez. Yolu sonluymuş ki buraya kadar gelmiş.

Bir tek zaman ve mekan dışı olan Allah ezeli olabilir bu yüzden.

Selam ve sevgiler

Sitelerde Paylaş

Ateistforumda adam sanki Tanrinin varligi ispat edilmiste kendi kendine nasil olustugu kalmis mantiginda konu aciyor . Reziller ...

Rezil olan sensin bence. Sana göre ateizm-din sadece tanrının varlığı üzerine tartısma yapar. Ben burda başka konuya değindim tanrı var inanın demedim. Zamandan yola çıkılarak tanrı bulunabilir mi onu düşündürmeye çalıştım ama o kadar egoistsiniz ki aynı zaman saygı da sıfır

Sitelerde Paylaş

İslâm deterministtir, gerek evrenin işleyişinde olsun gerekse yaratılışta hep bir sebep sonuç ilişkisi kurar ancak konu Tanrı'ya gelince bir anda determinizmi bir kenara bırakır zaman ötesidir der çıkar işin içinden, ne sebep arar ne de sonuç.

Sebep sonuç ilişkilerine bu kadar bağlı olup Tanrı söz konusu olduğunda ''zaman ötesidir'' demek, düpedüz kıvırmaktır.

Zamanın olmaması diye bir durum söz konusu olamaz çünkü zaman olmadan görecelik olmaz, görecelik olmazsa momentum da olmaz, hareket olmazsa evren olmaz, 

İslâm ve ona inananlar Tanrı'nın doğmadığını, doğurmadığını kendiliğinden var olduğunu söyler, böyle bir tanım evrende sadece tek bir şeyi tarif eder aslında: Doğa kanunları.

Doğa kanununun varlığı yaratılmış olmalarını gerektirmez dolayısıyla bir Tanrı'yı da gerektirmez;  zaman,olasılık ve koşulların örtüştüğü anda ortaya çıkarlar, tıpkı yağmurun yağması, rüzgârın esmesi gibi bigbang da bir zaman, koşul ve olasılık örtüşmesinin bir sonucudur.

Kısacası Tanrı denilen şey evrendeki düzensizliğin düzenidir. doğmamıştır doğurmamıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...