Jump to content

Tanrı, Evren ve simetri

Recommended Posts

3 hours ago, BilboBaggins said:

Simetri hakkında ne düşünüyorsunuz? Evrendeki Simetriyi bana açıklayabilir misiniz?

Simetriden kastın nedir?

Ayrıca öyle olsa dahi, elimizde "eğer bir evren tanrı tarafından yaratılmışsa simetrik olmalidir" diyen, tanrılı ve tanrısız evrenlere dair bir el kitabı mı var?

Elinizde boşlukların tanrısından öte bir şey yok mu?

(Not: bu başlıkları yanlış bölüme açıyorsun gibi..)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Simetriden kastın nedir?

Ayrıca öyle olsa dahi, elimizde "eğer bir evren tanrı tarafından yaratılmışsa simetrik olmalidir" diyen, tanrılı ve tanrısız evrenlere dair bir el kitabı mı var?

Elinizde boşlukların tanrısından öte bir şey yok mu?

(Not: bu başlıkları yanlış bölüme açıyorsun gibi..

Sitede yeniyim başlık konularını yanlış kullanıyorum hoş görün.

Tanrı varsa simetrik yaratmış olmalıdır demek istemedim. Simetri kavramı dokunuş isteyen birşeydir. Ayrıca tanrıyla açıklayın demedim. Sadece fikir almak istedim. Tanrıyı katmadan görüs belirtebilirsiniz. Simetri varsa tanrı var gibi bişey kastetmedim a üstteki arkadaş her soruda saygısızlık yapıyor photon kişisi

Sitelerde Paylaş
On 15.05.2017 at 23:16, BilboBaggins said:

Sitede yeniyim başlık konularını yanlış kullanıyorum hoş görün.

Tanrı varsa simetrik yaratmış olmalıdır demek istemedim. Simetri kavramı dokunuş isteyen birşeydir. Ayrıca tanrıyla açıklayın demedim. Sadece fikir almak istedim. Tanrıyı katmadan görüs belirtebilirsiniz. Simetri varsa tanrı var gibi bişey kastetmedim a üstteki arkadaş her soruda saygısızlık yapıyor photon kişisi

Ben de tekrar edeyim:

Siz teist, müslüman ya deist değil misiniz? Şu bahsettiğiniz simetrinin mucidinin tanrı olduğunu düşünmüyor musunuz? E o zaman lafı döndürüp dolaştırmanın gereği yok.

Yok eğer kastınız: Bana simetriyi makul şekilde izah ederseniz tanr inacımı sorgulayacam falan şeklinde, o zaman özür dilerim.

.....................

Konuya dönersek:

1- Simetriden kastınız nedir? Açıverin..

Örn: kar kristallerindeki gibi mi?

2- Simetri kavramı dokunuş isteyen birşeydir....

Öyle midir? Bu, mantıksal bir zorunluluk mudur? Yoksa sadece bir tümevarım mıdır?

Kanıt, ispat?

3- Simetri dokunuş gerektirir diyelim. Bunu becerebilecek olan sadece tanrı mıdır? Sınırlı bir yaratıcı olamaz mı mesela?

4- Tanrı asimetrik yaratamaz mı?

5-Bu evrende sadece simetri mi var? Kusursuz ve mükemmel mi? (hayır, açıkça değil)

6-Evrende aslolan kaos iken, simetirde ısrar etmenizin sebebi nedir?

7- (6) bağlamında, bardağa hiç "boş" tarafından baktınız mı?

8- Eğer simetri dokunuş gerektiriyorsa ve bu dokunuşun maliki sadece tanrı olmak zorunda ise, böyle bir simetri mucidinin çok daha özel bir simetriye ve peşisıra onun da bir "dokunuşa" gerek duyması gerektiği gerçeği ve bunun dayatacağı sonsuz silsileyi nereye koyuyorsunuz? Bunca titiz mantığınızı bu noktada rafa mı kaldırıyorsunuz yoksa? Peki böyle yapınca rahat oluyor mu bari? Ben böyle bir aymazlığa gelemiyorum misal..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...