Jump to content

Ateist sloganları...

Recommended Posts

E kime inanalım? Çok mu alternatifimiz var sence? Bir düşünsene ölümlü bir tanrı mı ölümlü bir insan mı akıl ve mantığa daha uygun düşüyor? Ayrıca her şey insanın kendini bilmesi ve kendine inanmasın da başlar...Din bile.

Ben olmayınca bu güller, bu serviler yok.

Kızıl dudaklar, mis kokulu şaraplar yok.

Sabahlar, akşamlar, sevinçler tasalar yok.

Ben düşündükçe var dünya, ben yok o da yok...

-Hayyam

Cafedeyim o yüzden fazla kalmayacağım şu iletine cevap verip çıkıyorum akşama belki girerim yine foruma...

Diyorsun ki ölümlü bir Tanrı mı yoksa ölümlü bir insan mı mantıklı geliyor. İkisine de hayır.

Ölümün kendisi mantıksız geliyor.

Ama Tanrı'nın ölüml olduğunu söyleyen sensin kardeş.

Ölümü Tanrı insanın O'na yaklaşmasına köprü olsun diye kendi dışında canlılık için yaratmıştır.

Kendisini katmadığı açık.

''Ölüm ne ararsın herkesin başında bir gün uyudun uyanamadın olacak.''

C.Sıtkı Tarancı

Sitelerde Paylaş
  • İleti 121
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Git ırak'a biraz olgunlaş nirvanaya falan er gel sen canım...

Senin de ne kadar olgun olduğun nikinden belli zaten.

Ne kadar samimisin öyle canımlı manımlı konuşma falan.

Neyse canın çıksın demeyeceğim diyecek olsam çıkmış olan canını var kabul ederim.

Sitelerde Paylaş
her şakada bi ciddiyet payı vardır :lol:

Al işte, En Kahraman Rıdvan döndü,,

Açıkçası ben de senin son numaranı merak ediyorum yoksa Xislam'ı Cüneyt Arkın'a mı dövdürtmek istiyorsun..

Sitelerde Paylaş
Ne şakası kardeş,

Halk yığınları, akıllı adamların ürettiği sloganlar üzerinden vuruşuyor..

Halk yığınlarından çok sürü insanı desek sanırım daha yerinde olur.

Evet, dediğine ben de katılmaktayım; ama o yığınların dışına çıkamayan birisi ne derece akıllıdır sence ya da akıllı mıdır gerçekte, yoksa öyle olduğu mu sanılmaktadır sadece?

Sakın o yığınlar fazlasıyla kurulu saat halinde çalışıyor olmasınlar, Nazım'ın dediği gibi:

"Koyun gibisin kardeşim, gocuklu celep kaldırınca sopasını hemen katılıverirsin sürüye ve adeta mağrur koşarsın salhaneye!.." misali ;)

tarihinde antiyobaz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Cafedeyim o yüzden fazla kalmayacağım şu iletine cevap verip çıkıyorum akşama belki girerim yine foruma...

Diyorsun ki ölümlü bir Tanrı mı yoksa ölümlü bir insan mı mantıklı geliyor. İkisine de hayır.

Ölümün kendisi mantıksız geliyor.

Ama Tanrı'nın ölüml olduğunu söyleyen sensin kardeş.

Ölümü Tanrı insanın O'na yaklaşmasına köprü olsun diye kendi dışında canlılık için yaratmıştır.

Kendisini katmadığı açık.

''Ölüm ne ararsın herkesin başında bir gün uyudun uyanamadın olacak.''

C.Sıtkı Tarancı

Ölümlü olduğunu ben söylemedim, sen söyledin kendisini yok edebilme potansiyeli olduğunu. Canlılık için yaratmış olabilir. Ama bu ölümü kendi üzerinde uygulayabilmesi ölümlü olduğunu, uygulayamaması ise gücünün bir sınırı olduğunu gösterir. Hangisi sen seç :)

Sitelerde Paylaş
Ölümlü olduğunu ben söylemedim, sen söyledin kendisini yok edebilme potansiyeli olduğunu. Canlılık için yaratmış olabilir. Ama bu ölümü kendi üzerinde uygulayabilmesi ölümlü olduğunu, uygulayamaması ise gücünün bir sınırı olduğunu gösterir. Hangisi sen seç :)

Ölüm nedir?

Bu dnyada canlı türleri üzerinde gözlemlenebilen bir yok oluş.

Tanrı' yı gözlemleyemedik ki O'nun ölümünü gözlemleyelim.

O'nun kendi üzerinde bunu denememesi sınırlı bir varlık olduğunu değil akıllı bir varlık olduğunu gösterir.

Ayrıca bu soru son derece olgunluğa aykırı kusura bakma Marxist. Tam başlığa uygun bir soru olmuş daha doğrusu slogan. Bunu ciddi sorduğunu düşünmüyorum, ama ciddiyse ortada ciddi sorun var hocam.

Sitelerde Paylaş

Gayet ciddi soruyorum. Slogan veya değil, umrumda değil. Cümleleri kategorize etmek adetim değil pek. Denememesi akıllı bir varlık olduğunu gösterir, bunu kabul ediyorum. (Denemek mi dedik? Tanrı deneme yapar mı? Zaten bilmiyor mu yapıcağı denemenin sonucunu? Neyse bu ayrı bir konu tabi) Lakin benim sorguladığım denerse ortaya çıkacak olan sonuçtur. Deneyememe ihtimalini göz önünde bulundurmuyorum, yine gücün kısıtlılığı söz konusu olur zira. Olgunluğa neden aykırı olduğunu ve ortadaki ciddi sorunu izah etmeni bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
Gayet ciddi soruyorum. Slogan veya değil, umrumda değil. Cümleleri kategorize etmek adetim değil pek. Denememesi akıllı bir varlık olduğunu gösterir, bunu kabul ediyorum. (Denemek mi dedik? Tanrı deneme yapar mı? Zaten bilmiyor mu yapıcağı denemenin sonucunu? Neyse bu ayrı bir konu tabi) Lakin benim sorguladığım denerse ortaya çıkacak olan sonuçtur. Deneyememe ihtimalini göz önünde bulundurmuyorum, yine gücün kısıtlılığı söz konusu olur zira. Olgunluğa neden aykırı olduğunu ve ortadaki ciddi sorunu izah etmeni bekliyorum.

Sorun kendini imha ediyor çünkü sorunun kendisi içinden çıkılmaz bir hal alıyor biliyorsun değil mi?

Hem deneyin sonucunu bilecek hem yapacak öyle mi nasıl bir kısır döngü sorusudur bu sen izah et marx' ım.

tarihinde barisarock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Edeyim hemen :) Sorum kendini imha etmiyor, Tanrı kavramını imha ediyor. Çünkü dediğin kısır döngü soruda değil, Tanrı kavramının içindedir. Bu sadece bu kısır döngülerden bir tanesi. Tanrı kelimesi bunun gibi bir çoğunu barındırmakta.

Sitelerde Paylaş

Her konuya ayetle cevap veriyorsun, bana da yazsaydın direk ayeti keşke :) En azından numarasını söylesen bakarım, ben göremedim kuranda bunları açıklayan bir şey çünkü :(

Dediğim çelişkilerden biraz bahsedeyim.

*Tanrı'nın bir başı ve sonu yoktur. Sonsuzdan gelip, sonsuza gider. Peki Tanrı'nın geleceği ve geçmişi bilmesi bu özelliğini sınırlandırmaz mı? Bir başı yok fakat geçmişi biliyor.

*Tanrı'nın üçgen şeklinde bir daire oluşturmaya gücü yeter mi? Ya da elips şeklinde bir dikdörtgen?

*Tanrı'nın geleceği bilmesi bunu değiştiremeyeceği anlamına gelmez mi? Örnekleyelim; Tanrı benim geleceğime bakıyor, cehenneme gideceğimi söylüyor. O andan itibaren benim cennete gitme, cehenneme gitmeme gibi bir şansım kalmamış olur. Tanrı istese dahi! Eğer değiştirirse geleceği yanlış görmüş olur, değiştirmezse gücü yetmiyordur :)

Vesaire vesaire...Örnekler çoğaltılabilir. Klişeler biliyorum ama seviyorum. Tanrı kavramının çelişkilerini gösteren küçük, basit ama etkileyici örnekler :)

tarihinde Marxist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
*Tanrı'nın bir başı ve sonu yoktur. Sonsuzdan gelip, sonsuza gider. Peki Tanrı'nın geleceği ve geçmişi bilmesi bu özelliğini sınırlandırmaz mı? Bir başı yok fakat geçmişi biliyor.

Zamanı o yarattığı için hayır. Zamanın kendisi odur da diyebiliriz belki. Onun için bilememesi namümkün.

*Tanrı'nın geleceği bilmesi bunu değiştiremeyeceği anlamına gelmez mi? Örnekleyelim; Tanrı benim geleceğime bakıyor, cehenneme gideceğimi söylüyor. O andan itibaren benim cennete gitme, cehenneme gitmeme gibi bir şansım kalmamış olur. Tanrı istese dahi! Eğer değiştirirse geleceği yanlış görmüş olur, değiştirmezse gücü yetmiyordur :)

Geçmiş ve gelecek Tanrı'nın şimdiki zamanıdır dersek zaman konusunda kafandaki soru işaretleri azalır. Yani tüm zamanlar O'nun şimdiki zamanı denebilir.

Benim cehenneme gideceğimi biliyor değiştirmiyor. Değiştirir mi?

Değiştirnez değiştirirse şeytana verdiği sözden dönmüş olur.

Sitelerde Paylaş

İnsanların kanına girmek için bi' dolu peygamber, kitap vs. yollayıp oyun bozanlık yapmış, cezalandırmak için ahiret gününü beklemeyip afetler vs. göndermiş bir tanrıdan beklenir bence sözünden dönmesi de :) Şeytan her daim gönüllerin kralı :P Neyse konumuz bu değil, benim verdiğim örnek konuyu yeterince açıklayabilmek içindi, yani onu benim cehenneme gitmem değil de evden okula gitmem olarak da düşünebiliriz. (Ki burda biraz derine inersek kader-irade ilişkisine gireriz, bence hiç deşmeyelim)

Tüm zamanlar tanrının nasıl şimdiki zamanı oluyor anlamaya çalışıyorum. Şimdiki zamandan kastettiğimiz bir "an" değil midir? Şimdi. Şu an. O zaman tanrı bir anda tüm zamanları yaşadı bitti bizi mi bekliyor? Zamanı o yarattıysa ve zaman oysa o kendini mi yaratmıştır? Hani tanrının yaratanı yoktu?

Kafam daha da bulandı, ya ben bazı şeyleri idrak edemiyecek kadar gerizekalıyım ya da sen çok pis demagoji yapıyon bana :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...