Jump to content

TANRI'NIN KÖTÜ YANININ OLABİLECEĞİ GERÇEĞİ

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar ,öncelilkle ben müslüman biriyim ancak  hep tanrı'nın kötü bir yanının  olabiliceği gece uyumadan önce aklıma gelirdi ancak kendi kendime bunun safsata olduğunu söyleyip iç sesimi sustururdum lakin geçen ekşi sözlük'te de bu konuya rastladım '' tanrının kötü olabileceği'' minvalinde bir başlıktı...

ateistler hep tanrının iyi olması gerektiğine kendilerini endekslemişler ancak beyler durum sandığınız gibi olmayabilir onu da söyleyeyim...

Allah dediğimiz varlığın iyi olmak zorunda olması gibi bir algı çok çok büyük bir mantık hatasıdır çünkü böylesine güçlü bir varlığın iyi olması gibi bir zorunluluğu yoktur bu satırlarımı biraz da üzülerek yazıyorum arkadaşlar...

şimdi arkadaşlar öncelilkle ben hz muhammed'in dahi bu durumdan az da olsa sıkıntı çektiğini görüyorum

Eğer onların yüz çevirmesi sana ağır geldi ise, yapabilirsen yerin içine girebileceğin bir tünel ya da göğe çıkabileceğin bir merdiven ara ki onlara bir mucize getiresin! Allah dileseydi, elbette onları hidayet üzerinde toplayıp birleştirirdi, o halde sakın cahillerden olma!(ENAM 35)

evet beyler tanrı'nın kötü bir yanı olabilir bunu da düşünün derim ayrıca yunus peygamber kıssasına da bir bakın derim ordan da anlayacaksınızdır

Sitelerde Paylaş

Yıllarca Tanrıya dua ettim. Dualarım hiç gerçekleşmedi. Dualar boştu. Bir gün Tanrı'nın olmadığını anladım ve dua etmeyi bıraktım.

İnsanlığa faydası olmayan bir Tanrı'nın olup olmamasının önemi yok. Binlerce yıl insanlar savaştı ve bir birini öldürdü. Böyle bir dünyada Tanrı var yada yok ne önemi var.

Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar ,öncelilkle ben müslüman biriyim ancak  hep tanrı'nın kötü bir yanının  olabiliceği gece uyumadan önce aklıma gelirdi ancak kendi kendime bunun safsata olduğunu söyleyip iç sesimi sustururdum lakin geçen ekşi sözlük'te de bu konuya rastladım '' tanrının kötü olabileceği'' minvalinde bir başlıktı...

ateistler hep tanrının iyi olması gerektiğine kendilerini endekslemişler ancak beyler durum sandığınız gibi olmayabilir onu da söyleyeyim...

Allah dediğimiz varlığın iyi olmak zorunda olması gibi bir algı çok çok büyük bir mantık hatasıdır çünkü böylesine güçlü bir varlığın iyi olması gibi bir zorunluluğu yoktur bu satırlarımı biraz da üzülerek yazıyorum arkadaşlar...

şimdi arkadaşlar öncelilkle ben hz muhammed'in dahi bu durumdan az da olsa sıkıntı çektiğini görüyorum

Eğer onların yüz çevirmesi sana ağır geldi ise, yapabilirsen yerin içine girebileceğin bir tünel ya da göğe çıkabileceğin bir merdiven ara ki onlara bir mucize getiresin! Allah dileseydi, elbette onları hidayet üzerinde toplayıp birleştirirdi, o halde sakın cahillerden olma!(ENAM 35)

evet beyler tanrı'nın kötü bir yanı olabilir bunu da düşünün derim ayrıca yunus peygamber kıssasına da bir bakın derim ordan da anlayacaksınızdır

Şeytan da olsa taparım diyorsun yani.

Hadi bakalım. :)

Forumun satanisti seniiiii.

Sitelerde Paylaş

Bize siz müslümanların her zaman 'merhametli' ve 'adil' bir özne olarak tanıttığınız Allah bir de bakmışsın ki zalimmiş! Ama sen gene tap ona, güç neredeyse oraya eğil dimi. Çakal sürüsü sizi...

kardeşim valla ben dünyanın kendi kendine olabileceğini düşünmüyorum yani asla ateist olamam dünya olsa insanlık olamaz o da olsa kadın ve erkek olarak olmaz o da olsa duygular olmaz yani ben hiçbir şekilde tanrıyı reddedemem ancak ALLAH sandığımız kadar merhametli değil gibi geliyor bana artık 

Sitelerde Paylaş

Burada kısaca Kur'an'a inanmıyorum demeye çalışıyorsun sanırım değil mi? Eğer müslümanım diyorsan Kur'an'a inanmak zorundasın, ancak Kur'an'da yazan bir ayeti örnek gösterip Allah'ın kötü yanlarının da olabileceğini söylüyorsun ve hala müslümanım diyorsun. Bu biraz saçma değil mi? Kur'an'ı reddedip müslümanım demek? Yanlış anladıysam biraz daha izah ediniz.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, robertobaggio said:

kardeşim valla ben dünyanın kendi kendine olabileceğini düşünmüyorum yani asla ateist olamam dünya olsa insanlık olamaz o da olsa kadın ve erkek olarak olmaz o da olsa duygular olmaz yani ben hiçbir şekilde tanrıyı reddedemem ancak ALLAH sandığımız kadar merhametli değil gibi geliyor bana artık 

Dünyanın kendi kendine olabilmesi ateist olmanı gerektirmiyor. Aynı şey kalanları için de geçerli.

Ancak non-teist olmaman için geçerli ve tutarlı bir tanrı argümanı sunabilmen gerekli.

Yani önceki seni direk ateist yapmayacağı gibi, sonraki de direk tanrı argümanını geçerli hale getirmiyor.

Ama her ne hikmetse dünya canlılık vb. için zehir gibi şüphe eden dimağınız ve mantığınız, mevzu tanrı olunca yelkenleri direk suya indiriveriyor. Peşinen teslim bayrağını çekiyor. Bir önceki sorgulamada öküz altında dahi buzağı arayan sorgulama düzeyiniz bir anda rafa kalkıveriyor. Oh ne rahat.

Bu tanrı nedir ne değildir? Yenir mi içilir mi? Sıfatları birbiri ile çelişir mi? Bilimsel açından mümkünlüğü ve olasılığı var mıdır? Formel mantığa sığar mı..vb..

Şu ana kadar görünen o ki; bu tanrı bu şartların hiçbirini yerine getiremiyor. Ne bilimde yeri var, ne formel mantığa sığıyor. Bir referans noktası dahi yok. Nedir? İnsanların uydurduğu bir kelime: "Tanrı"

Ama bunların hiçbirisi, az önce her haltı sorgulamaktan geri durmayan sizleri bu noktada hiç mi hiç rahatsız etmiyor. İnsanın içini kaldıran bir aymazlığa bürüyorsunuz.

Ayrıca senin "şunun bunun öyle olabileceğini düşünmüyorum.." buyurduklarının hepsi aslen senin cahilliğin. Bunların cevabı var. Ve üzerine her gün yenisi koyuyor.

Ha, bunların cevabının henüz verilmemiş olması ya da bir cevabının olmaması dahi bir tanrıyı gerektirmez. Dayattırmaz da..Sadece bilmediğini; bilmediğimiz gösterir.

O vakit tanrı demeyeceksin, sadece "bilmiyorum" diyeceksin.

O vakir ne kendini, ne de var olduğunu zannetiğin tanrıyı kandırmamış olacaksın.

Hiç kimseye değilse bile bari, kendine dürüst, kendine karşı samimi ol.

Ya da boşlukların o ezik tanrısına inanmaya devam et.

Sandığımız kadar merhametli değilmiş galiba noktasına gelmişsin.

Çıkış kapısı yakında.

"Exit" yazısını takip et.

Dürüstlüğün getirdiği o kuş gibi hafifliğe kavuş.

Zaten bu halinle seni kuran da kabul etmez artık.

Ne demek "tanrı o kadar da merhametli değil galiba.." haşa, hemen tövbe istiğfar et. Yoksa cıs geliyo..

Sitelerde Paylaş

Dünyanın kendi kendine olabilmesi ateist olmanı gerektirmiyor. Aynı şey kalanları için de geçerli.

Ancak non-teist olmaman için geçerli ve tutarlı bir tanrı argümanı sunabilmen gerekli.

Yani önceki seni direk ateist yapmayacağı gibi, sonraki de direk tanrı argümanını geçerli hale getirmiyor.

Ama her ne hikmetse dünya canlılık vb. için zehir gibi şüphe eden dimağınız ve mantığınız, mevzu tanrı olunca yelkenleri direk suya indiriveriyor. Peşinen teslim bayrağını çekiyor. Bir önceki sorgulamada öküz altında dahi buzağı arayan sorgulama düzeyiniz bir anda rafa kalkıveriyor. Oh ne rahat.

Bu tanrı nedir ne değildir? Yenir mi içilir mi? Sıfatları birbiri ile çelişir mi? Bilimsel açından mümkünlüğü ve olasılığı var mıdır? Formel mantığa sığar mı..vb..

Şu ana kadar görünen o ki; bu tanrı bu şartların hiçbirini yerine getiremiyor. Ne bilimde yeri var, ne formel mantığa sığıyor. Bir referans noktası dahi yok. Nedir? İnsanların uydurduğu bir kelime: "Tanrı"

Ama bunların hiçbirisi, az önce her haltı sorgulamaktan geri durmayan sizleri bu noktada hiç mi hiç rahatsız etmiyor. İnsanın içini kaldıran bir aymazlığa bürüyorsunuz.

Ayrıca senin "şunun bunun öyle olabileceğini düşünmüyorum.." buyurduklarının hepsi aslen senin cahilliğin. Bunların cevabı var. Ve üzerine her gün yenisi koyuyor.

Ha, bunların cevabının henüz verilmemiş olması ya da bir cevabının olmaması dahi bir tanrıyı gerektirmez. Dayattırmaz da..Sadece bilmediğini; bilmediğimiz gösterir.

O vakit tanrı demeyeceksin, sadece "bilmiyorum" diyeceksin.

O vakir ne kendini, ne de var olduğunu zannetiğin tanrıyı kandırmamış olacaksın.

Hiç kimseye değilse bile bari, kendine dürüst, kendine karşı samimi ol.

Ya da boşlukların o ezik tanrısına inanmaya devam et.

Sandığımız kadar merhametli değilmiş galiba noktasına gelmişsin.

Çıkış kapısı yakında.

"Exit" yazısını takip et.

Dürüstlüğün getirdiği o kuş gibi hafifliğe kavuş.

Zaten bu halinle seni kuran da kabul etmez artık.

Ne demek "tanrı o kadar da merhametli değil galiba.." haşa, hemen tövbe istiğfar et. Yoksa cıs geliyo..

valla kardeşim bazı ayetler var ki onları hz muhammed yazmış olamaz...

tanrı'nın azap etmek gibi bir seçeneği de var o yüzden sınırsız merhametli değil sanırım merhametli tabi ama sınırsız değil bazı yerlerde o da kızıyor

Sitelerde Paylaş

Tanrı kötü olabilirmiș !

Bize ne ?

Tanrısının kölesi olmayı gönüllü kabul edenler düșünsün.

Bizim böyle bir sorunumuz yok.

Haydi kıçınızı hava kaldırıp, gri hücrelerinizi yere koyarak, Tanrınıza yalvarıp yakarmaya koșun.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, robertobaggio said:

valla kardeşim bazı ayetler var ki onları hz muhammed yazmış olamaz...

tanrı'nın azap etmek gibi bir seçeneği de var o yüzden sınırsız merhametli değil sanırım merhametli tabi ama sınırsız değil bazı yerlerde o da kızıyor

Boşuna yazıyoruz farkındayım. Kafa sabitlenmiş bir kere. Üstteki satırların çoğunu görmedin bile muhtemelen..Bilim milim formel mantık falan hikaye sana. En azından tanrıyı sorgularken. Sakıncalı çünkü, tehlikeli çünkü. Bardağın boş tarafına bakman gerekecek, çünkü. Sen de bunu ısrarla reddediyorsun.

O zaman boşlukların zavallı ve ezik tanrısına tapınmaya devam..

O boşluklar nereden peydah oluyor peki? Senin cahilliğinden. Anlamazlığından, kavrayamazlığından..

Hiç mi rahatsızlık duymazsınız arkadaş anlamıyorum ki? Bizde mi bir gariplik var yoksa?

Kaosun aslolduğu bir evrenden tanrıyı çıkarımlamak, tadından yenmez bir aymazlık olsa gerek.

https://www.ateistforum.org/arsiv/arsiv/ARSIV-VI/html/t59.html

Boş vaktinde oku bak. Kötülük problemi..Kafası çalışan adam için tanrı katili.

Bak, on küsür sene önce yazılmış bunlar. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Hem tanrı kötü olabilir, hemi de teizm ve kuran demek de yok. Ya biri, ya diğeri..

Sizinkisi akşam pazarı tanrısı mübarek..Kötü de olabilir. Olsun da çöpten olsun. Yeter..Akşam oldu böyle oldu..

Ama "yetmez" işte.

Kafası çalışan, sorgulayan ve herşeyden önce, dürüst adama yetmez.

Kendine dürüst.

Hem Muhammed ne yazmış bi desene hele..Bir yerlerde daha önce de yazmıştın bunu ama bulamadım..

Sitelerde Paylaş

Boşuna yazıyoruz farkındayım. Kafa sabitlenmiş bir kere. Üstteki satırların çoğunu görmedin bile muhtemelen..Bilim milim formel mantık falan hikaye sana. En azından tanrıyı sorgularken. Sakıncalı çünkü, tehlikeli çünkü. Bardağın boş tarafına bakman gerekecek, çünkü. Sen de bunu ısrarla reddediyorsun.

O zaman boşlukların zavallı ve ezik tanrısına tapınmaya devam..

O boşluklar nereden peydah oluyor peki? Senin cahilliğinden. Anlamazlığından, kavrayamazlığından..

Hiç mi rahatsızlık duymazsınız arkadaş anlamıyorum ki? Bizde mi bir gariplik var yoksa?

Kaosun aslolduğu bir evrenden tanrıyı çıkarımlamak, tadından yenmez bir aymazlık olsa gerek.

https://www.ateistforum.org/arsiv/arsiv/ARSIV-VI/html/t59.html

Boş vaktinde oku bak. Kötülük problemi..Kafası çalışan adam için tanrı katili.

Bak, on küsür sene önce yazılmış bunlar. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Hem tanrı kötü olabilir, hemi de teizm ve kuran demek de yok. Ya biri, ya diğeri..

Sizinkisi akşam pazarı tanrısı mübarek..Kötü de olabilir. Olsun da çöpten olsun. Yeter..Akşam oldu böyle oldu..

Ama "yetmez" işte.

Kafası çalışan, sorgulayan ve herşeyden önce, dürüst adama yetmez.

Kendine dürüst.

Hem Muhammed ne yazmış bi desene hele..Bir yerlerde daha önce de yazmıştın bunu ama bulamadım..

kardeşim bak ağırına gitmesin lakin hindular gibi görüyorum bazen ben ateistleri tam bir akıl durgunluğu gibi geliyor bana ateizm yani bir insanın ateist olması için kendini şartlandırması gerek bu birincisi , siz hep kötülük probleminden yola çıkıp tanrı yoktur diyorsunuz ki bunun tanrının yokluğunu ispat edemeyeceğini anlatmaya çalıştım yani tanrı dediğimiz varlığın her durumda şevkatle davranması gibi bir zorunluluğu yok tanrı sonuçta bu sana bana ters gelen bir işi yaptığında ona kızacak biri yok tek hükümdar o... kötülük problemi o yüzden bence argüman olamaz ayrıca kötü problemini ilk önce ortaya atan meleklerdir '' orada bozgun çıkartacak kan dökecek birisini mi yaratacaksın ? '' diye sormaları tam ateistlerin sorusu neden kötülük yapan varlıklar yarattı tanrı yoksa tanrı mı kötü ? işte melekler sizin bu sorunuzu daha en başta sormuşlar tanrı da '' ben bilirim siz bilmezsiniz '' diyor yani bunun bir hikmeti var diyor. Son olarak şunu diyeceğin kötülük probleminden tanrı yok sayılamaz çok nettir bu ama siz hep aynı yerden geliyorsunuz

Sitelerde Paylaş
26 minutes ago, robertobaggio said:

kardeşim bak ağırına gitmesin lakin hindular gibi görüyorum bazen ben ateistleri tam bir akıl durgunluğu gibi geliyor bana ateizm yani bir insanın ateist olması için kendini şartlandırması gerek bu birincisi , siz hep kötülük probleminden yola çıkıp tanrı yoktur diyorsunuz ki bunun tanrının yokluğunu ispat edemeyeceğini anlatmaya çalıştım yani tanrı dediğimiz varlığın her durumda şevkatle davranması gibi bir zorunluluğu yok tanrı sonuçta bu sana bana ters gelen bir işi yaptığında ona kızacak biri yok tek hükümdar o... kötülük problemi o yüzden bence argüman olamaz ayrıca kötü problemini ilk önce ortaya atan meleklerdir '' orada bozgun çıkartacak kan dökecek birisini mi yaratacaksın ? '' diye sormaları tam ateistlerin sorusu neden kötülük yapan varlıklar yarattı tanrı yoksa tanrı mı kötü ? işte melekler sizin bu sorunuzu daha en başta sormuşlar tanrı da '' ben bilirim siz bilmezsiniz '' diyor yani bunun bir hikmeti var diyor. Son olarak şunu diyeceğin kötülük probleminden tanrı yok sayılamaz çok nettir bu ama siz hep aynı yerden geliyorsunuz

Birader sizin tanrınız tanımlı değil mi?

Sıfatlarıyla gelmiyor mu?

Şaka mısın sen?

Koysana inandığın tanrının tanımını, sıfatlarını..

Kurandaki tanrı değil mi zaten bu? Ona gerek yok biliyoruz.

E o zaman senin o tanımlı, o sıfatlı tanrın "olamaz" O-la-maz.

YOK.

Bunu anlamak bu kadar zor mu?

Sen yazılanların hiçbirine cevap vereme, görmezden gel.

Bilime mantığa hibirşeye sığmayan bir şeye inan, iddia et.

Bütün bunları cahilliğinin getirdiği şaşkınlığın, anlamazlığın ve kavrayamazlığının üzerine bina et.

Ondan sonra kalk milleti akıl durgunluğu ile itham et.

Bunun yapabilmek için safi yüzsüz olmak lazım.

Sizlerin hiç mi yüzü kızarmaz yahu? Utanmak nedir bilir misiniz?

Adam meleklerden bahsediyor yahu..Akıl durgunluğundan olsa gerek..

Arkadaş biz burada yüzüklerin efendisinden falan değil, "gerçeklerden", "önümüzdekilerden" bahsediyoruz.

Masal, efsane, mit ve hurafelerden değil.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Birader sizin tanrınız tanımlı değil mi?

Sıfatlarıyla gelmiyor mu?

Şaka mısın sen?

Koysana inandığın tanrının tanımını, sıfatlarını..

Kurandaki tanrı değil mi zaten bu? Ona gerek yok biliyoruz.

E o zaman senin o tanımlı, o sıfatlı tanrın "olamaz" O-la-maz.

YOK.

Bunu anlamak bu kadar zor mu?

Sen yazılanların hiçbirine cevap vereme, görmezden gel.

Bilime mantığa hibirşeye sığmayan bir şeye inan, iddia et.

Bütün bunları cahilliğinin getirdiği şaşkınlığın, anlamazlığın ve kavrayamazlığının üzerine bina et.

Ondan sonra kalk milleti akıl durgunluğu ile itham et.

Bunun yapabilmek için safi yüzsüz olmak lazım.

Sizlerin hiç mi yüzü kızarmaz yahu? Utanmak nedir bilir misiniz?

Adam meleklerden bahsediyor yahu..Akıl durgunluğundan olsa gerek..

Arkadaş biz burada yüzüklerin efendisinden falan değil, "gerçeklerden", "önümüzdekilerden" bahsediyoruz.

Masal, efsane, mit ve hurafelerden değil.

allahın bazı kahhar gibi sıfatları da var onlara bir bak derim... allah'ın iyi yönleri olduğu gibi azap edici yönleri de var bunu demek istiyorum

Sitelerde Paylaş
23 minutes ago, robertobaggio said:

allahın bazı kahhar gibi sıfatları da var onlara bir bak derim... allah'ın iyi yönleri olduğu gibi azap edici yönleri de var bunu demek istiyorum

Belli sen kaçamak yazacan. Onu demek istiyorum bunu demek isteyorum..

Bunları git ortadoğuda ulemaya ışıd'a falan söyle de dötünü kessinler senin.

...

Tanrını getir koy karşımıza.

Tanımını yap.

Sıfatlarını diz, donat.

Ondan sonra kötülük probleminin şu basit 4 maddesi ile eşleştir.

Yoksa ikile. Dükkanın önünü kapatma.

Olabileceği molabileceği falan yok.

İslamın tanrısı belli.

Sıfatları belli.

Oyun, set ve maç sayısı..:)

Sen sıfatarını soyup, dejenere etme yoluna gidiyosun mesela..Başka türlü maya tutmuyor çünkü..

Hoop, islamın tanrısı da din de gitti elden. Dötünü çapraz keserler sonra dikkat et..

İnandığı şeyden emin olan adam gelsin savunsun kitabını tanrısını.

Senin gibi ehe öhö öö yapacak, henüz kendi dahi emin olmayan adam değil..

Sen düşünmeye devam et, ama kararını netleştir ondan sonra gel savun..

Sitelerde Paylaş

Belli sen kaçamak yazacan. Onu demek istiyorum bunu demek isteyorum..

Bunları git ortadoğuda ulemaya ışıd'a falan söyle de dötünü kessinler senin.

...

Tanrını getir koy karşımıza.

Tanımını yap.

Sıfatlarını diz, donat.

Ondan sonra kötülük probleminin şu basit 4 maddesi ile eşleştir.

Yoksa ikile. Dükkanın önünü kapatma.

Olabileceği molabileceği falan yok.

İslamın tanrısı belli.

Sıfatları belli.

Oyun, set ve maç sayısı..:)

Sen sıfatarını soyup, dejenere etme yoluna gidiyosun mesela..Başka türlü maya tutmuyor çünkü..

Hoop, islamın tanrısı da din de gitti elden. Dötünü çapraz keserler sonra dikkat et..

İnandığı şeyden emin olan adam gelsin savunsun kitabını tanrısını.

Senin gibi ehe öhö öö yapacak, henüz kendi dahi emin olmayan adam değil..

Sen düşünmeye devam et, ama kararını netleştir ondan sonra gel savun..

ALLAH bize kendi ruhundan üflemiştir demek ki onun ruhunda olanlardan bize geçmiştir... tanrı'yı dar bir kalıba sokanlar sizsiniz tanrının da farklı özellikleri vardır salt iyilik olarak görülemez zaten azap edemeyen bir tanrı güçlü değildir 

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, robertobaggio said:

ALLAH bize kendi ruhundan üflemiştir demek ki onun ruhunda olanlardan bize geçmiştir... tanrı'yı dar bir kalıba sokanlar sizsiniz tanrının da farklı özellikleri vardır salt iyilik olarak görülemez zaten azap edemeyen bir tanrı güçlü değildir 

Kafayı kuma gömmeye devam.

Bardağın boş tarafını görmek için en ufak bir çaba dahi sarfetmiyorsun.

Şartlamışsın zihnini.

....

Kötülük problemi ile uğraşmayı aslen pek sevmem. Ama yine de ekleyeyim:

1) Tanri vardir
2) Tanri iyidir
3) Tanri sonsuz gucludur
4) Kotuluk vardir

Dördünün aynı anda bir arada olması mümkün değil. Bu, tanrıyı dar bir kalıba falan sokmak değil. Tam tersi.

Kadir-i mutlak bir tanrıyı savunduğunuzun, ve bunun ne anlama geldiğinin, nasıl bir kavramsal çatı olduğunun bir farkına varabilseniz...

Aynı zamanda kötü de olan bir tanrıyı savunuyorsan eğer, bu teizmin tanrısı değil. Yaratanların en iyisi hesapta sizin tayfaya göre.

Bizden böyle bir tanrıyı kabul etmemiz ve ona iman etmemizi beklemen ise ayrıca komik. Trajikomik.

Çıkmaz sokağa girince tanrının kötü de olabileceğini kabul etmek durumunda kalmanız, çaresizliğinizin boyutunu göstermesi açısından önemli bir veri.

Ayrıca,

Kötülük tanrıda da varsa, tanrı bile kötü olabiliyorsa eğer, sen kalkıp kötülüğü nasıl eleştireceksin o zaman?

Senin enseni keyifle patlatabilirim o vakit. Gıkını çıkaramazsın.

Açın gözünüzü biraz. Yolun sonundasınız.

Sen yolun sonundasın.

Seni, bardağın boş tarafına davet ediyorum. :)

Biraz dürüstlük, biraz mertlik kafi bunun için.

Tanrını bu kadar rezil pespaye etmene, ayağa düşürmene değmez.

Kötü tanrı. Akşam pazarı tanrısı. Çıkmaz sokağın tanrısı.

Son durak.

Sitelerde Paylaş

Tanrın zevk için kendi çocuğunu kurban etmeni isterse de "Tanrı güçlüdür" deyip çocuğunu keser misin?

Sitelerde Paylaş

sen müslüman diilsin kardeşim ne saçmalıyosun burda

Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...
On 21.05.2017 at 23:51, robertobaggio yazdı:

tanrının kötü olabileceği'' minvalinde bir başlıktı...

merhaba sanırım müslümansınız  , :)     dinler beni ilgilendirmiyor, bu yüzden kısa ama çok anlamlı yazıcam dikkatle anlamaya çalış

senin mantığına göre tanrı iyi olduğu kadar kötüde olabilir. işte bu asıl mantık hatası olmuş bir cümledir. çünkü iyi yada kötüyü

yaratabilicek güce sahip bir varlık iyi yada kötü sıfatlarından bagımsızdır. çünkü iyi yada kötü sıfatlar zamanın içindeki bir insanlar 

için oluşmuş bir durumdur.

bu yüzden tanrı ancak ve ancak iyi ve kötüyü en iyi anlıyan hakim olabilir. onun dışında iyi ve kötü duygular ve hisler insanlar içindir. tanrılar için değildir. tanrının sıfatlarına uymaz ters düşer,  

senin anlaman gereken çok şey var, ama bunlar beni ilgilendirmiyor, tanrının anlamını kavrıyamamışsın ne? yazikki 

tanrıyı iyi olduğu kadar kötü olabilicegini söylüyerek  onu insan sıfatına koyarsın bu çok yanlış bir teolojık terim olucaktır. saygılarımla :) 

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...