Jump to content

Maide 33'te ki bozguncular kimler?

Recommended Posts

• İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bunu git sen Araplara söyle siz yeterince Arapça bilmiyorsunuz diye.

Bu cizye verirlerse Allah'ınıza ve ananıza sövmek serbest diye de anlat. Anlat ki götünden davul yapsınlar.

Araplar İslam'ı bilmiyor diyen adam da katar katar Arap parası girmese ülkeye içecek bir bardak çaya muhtaç olacak yobaz. Arap da sen dinlerini onlardan iyi biliyorsun biraz da onlara öğret diye para basıyor di mi?

Sitelerde Paylaş

savaşın diyor yakalıyoruz hapse atıyoruz Ahahahahaah

Savaş açan müslümanlar yani. Eveeet Dindarr. Aferin! Bak 2. kez itiraflarınla forumu renklendirdin. Tebrik ediyorum seni. Böyle böyle elbet bir gün sende bir ışık gözükeceğine inanıyorum.

Müslümanlar benim şerefime ve parama göz dikip de bana savaş açınca ben de kendimi korumak için savaşmaya karar verdim. Ne olacak şimdi?

Bu arada Kuran'da savaşın diyor da, hapise atmayı hangi ayette okudun o engin Arapça bilginle bir aydınlat hele bizi.

Sitelerde Paylaş

Savaş açan müslümanlar yani. Eveeet Dindarr. Aferin! Bak 2. kez itiraflarınla forumu renklendirdin. Tebrik ediyorum seni. Böyle böyle elbet bir gün sende bir ışık gözükeceğine inanıyorum.

Müslümanlar benim şerefime ve parama göz dikip de bana savaş açınca ben de kendimi korumak için savaşmaya karar verdim. Ne olacak şimdi?

Bu arada Kuran'da savaşın diyor da, hapise atmayı hangi ayette okudun o engin Arapça bilginle bir aydınlat hele bizi.

Psikolojik anlama ozrunuzmu var? Bazen düşünüyorum kafanizin içinde sus olsun diyemi tasiyorsunuz beyninizi?

1- Dünya baris içindeydi herkes mutlu ve kardeş kardeşe yaşıyordu. Ama bir gün Allah dedi ki: "savaşın!" Birazcik beyni olan hic bir insan PKK dan nefret edip onunla savasalim, ama Muhammed savastigi için onu kinayalim demez. Sen hic dağda kafasi parçalanmış bir PKK linin öldürülüşünün barbarca olduğunu dusundunmu? Yok dusunmedin! Yariniz sirf kürt olduklari için kürtlerden nefret ediyorsunuz. Yariniz araplara ilkel çöl insani diyor. Tamaminizda "Kuran insanlari kutuplastiriyor" diyor. Ben bu forumda "Suriyeliler şeref yoksunudur" diyenlere de şahit oldum. Senin irkci nefretinle benim kafirlere bakis acim arasında nazil bir fark var biliyormusun ? Senin nefretin onun kendi seçimini yapamadigi bir özelliği üzerine ve o bu özelliğini değiştiremez. Ben ise seçimlerinden dolayı ona kafir derim ve o yasadigi surece duzelebilir kardeşim olabilir. 

2- Savaslarin nedenini okumadiysaniz(bir seyi bilmiyorsaniz) susun. 

Sözde siz bilimsel ben yobazim. Newton ateisttir diyenini gördüm. Bilim somut şeylerle ilgilenir bu yüzden tanriyi yok sayar diyenini gördüm. 

Evet! Ben gormedigim bir ilaha tapiyorum. Gormedigim halde atomun varligina inandigim gibi. Kendi gozlerimle hic atom gordummu? Hayir.

Evet, ben Allahin sevmedigi insanlari sevmem. Dost edinmem. Sizin gibi irkcilari mesela. Her firsatta küfür eden sizin gibi içi dişi badanali mezarları. Gidin sözlüklerde ateist dindaslarinizin sizden nazil bahsettigine bakin. Yaptiginiz tek şey bozuk plak gibi "allah putu, yahudi ve arap palavralari, Muhammed sahtekar" deyip durmak. Ciddi olarak sordugum her sorunun cevabi bu üçünun daha agir versiyonlari oldu.

Zaten tek ömrünüz var su dunyada. Boyle bu forumda Allaha hakaret ederek geçirin bakalim. Bu dünyada ölünce yok olacagiz diyerek acin yelkenlerizi ahirete. Yeniden dirilmekten daha sasrtici olan su an burada olusumuzdur. Nazil yaratildiysan öyle diriltileceksin. Ama goremiyorsun sen kimyayi, biyolojiyi, hormonları, DNA yi... Gorseydin yeniden dirilisten daha az hayret verici olmayan bir yapi ile yasadigimizi anlardin. 

Öylesine kör olmussun ki, artik en basit ayrimlari goremiyorsun, gorseydin muslumanarin diniyle kuranda yazanların nazil celistigni anlar,  nefretle susluman demezdin bana. 

Sen yasamana bak, müslümanlarla ayni bayrak altında. Ben sizden uzagim. Ne sizinle, ne muslumanlarla ayni bayrak altında değilim. Hepiniz karıncalar gibi koca dünyaya serpilmiş ve ayni şeyleri yapip farklı şeyler soyluyorsnuz. Kiminiz ateist, kimsiniz hristiyan vs.

Ayni bayrak için savasirsiniz, omuz omuza verdiğin adam senin cehenneme gideceğini soylesede. Parani çalan hirsizla ayni kimliği tasirsin. Kimliğinin, seni sen yapan özelliklerinin kölesi olmuşsun. Türklüğün seni yonetir olmuş. Taraftarligin yada yasadigin şehir. Evinin içinde bile sen bir kolesin isteklerine. 

Not: Alinti yaptigim kişiye hitaben yazmadim genel yazdim. 

Sitelerde Paylaş

Not: Alinti yaptigim kişiye hitaben yazmadim genel yazdim. 

İyi o zaman zira yazdıklarımda zerre Türkçülük yok. Tamamen alakasız yazdıklarınla, yazdıklarım.

Öfkenden anladığım kadarıyla beklediğini bulamamışsın bu forumda. Bir de bu dini sana öğretenlerden sormayı değerlendir hesabını.

Sitelerde Paylaş

İyi o zaman zira yazdıklarımda zerre Türkçülük yok. Tamamen alakasız yazdıklarınla, yazdıklarım.

Öfkenden anladığım kadarıyla beklediğini bulamamışsın bu forumda. Bir de bu dini sana öğretenlerden sormayı değerlendir hesabını.

bu yazdiklarinizda evet yok. ancak bunlari soylemek istedim.

Evet bekledigim sorularima vs. düzgünce ve inanciniza gore cevap vermenizdi. Ama müslüman değilim dediğim yerde sizin için söyleyecek söz kalmadigini ve sadece hakaret ettiğinizi gördüm. Gerçekten gördüğüm ve cikardigim sadece bu oldu. Uzun uzadiya ugrasip birşeyler yaziyorum, karsiliginda aldigim tek cevap "sen yahudilerin palavralarina araplarin putuna inaniyorsun" oluyor. Cidden içerik bu ikisinden ibaret.  

Sitelerde Paylaş

bu yazdiklarinizda evet yok. ancak bunlari soylemek istedim.

Evet bekledigim sorularima vs. düzgünce ve inanciniza gore cevap vermenizdi. Ama müslüman değilim dediğim yerde sizin için söyleyecek söz kalmadigini ve sadece hakaret ettiğinizi gördüm. Gerçekten gördüğüm ve cikardigim sadece bu oldu. Uzun uzadiya ugrasip birşeyler yaziyorum, karsiliginda aldigim tek cevap "sen yahudilerin palavralarina araplarin putuna inaniyorsun" oluyor. Cidden içerik bu ikisinden ibaret.  

Kafan mı karışık?

Beni mi başkasıyla karıştırıyorsun?

Konunun neresinde bu dediklerin geçiyor?

Sitelerde Paylaş

Kafan mı karışık?

Beni mi başkasıyla karıştırıyorsun?

Konunun neresinde bu dediklerin geçiyor?

Sizden bahsetmiyorum, genel olarak bahsediyorum. Mesajimin bazi yerlerinde samimi bir dille sen diye hitap etmek yerine siz kelimesini kullandim. Genelleme yaparken kullandigim siz eki ise çoğunluğa hitap ediyor.

Ayrıca burada demesenizde sizinde sahip olduğunuz düşünce bu degilmi?

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, Dindarr said:

Varmış ki yazıyor 

Maide 32 : fesâdin fi el ardı 

yeryüzünde/yerde fesad

Maide 33: yes'avne fî el ardı fesaden:

Yeryüzünde/yerde fesad için uğraşmak

Bak bu alemi tarif ederlerken  Tasavvuf da "Kevn ü fesad" alemi derler

Yani her şey hem kevn olur hem fesad 

Mesela yemek yaptın pişti ne güzel hım hım derdsin güzel bu kevn'dir

Yemeği yarım saat dışarda beklet, bozulur. Buda fesaddır  bozuldu

bu alemin her hadisesi böyledir

Başka misal

yemek hım ne güzel olmuş dersin yersin bu kevndir

daha getiriler.. getirmeyin lan kusucam dersin :D buda  fesaddır

her hadise de 

fesad olan kevn

kevn olan fesad olur

Kevn ü fesad demek bu

bu alemin tarifi

Kevn ü fesad bir yer bu alem

bu alemin bütün haisleri böyledir işte anladın

hulasa-i kelam malukul belam :D asasa varmış ki yazıyor 

yerde/yeryüzünde fesad tabiri okey

yerde fesad için uğraşanlar tabiri.

Tamam şimdi

gökyüzünde fesada (misal kuşlar arasında nifak sokmamak, ya da uçakta bozgunculuk yapmamak gibi..)

Yeraltında fesada (köstebeklerle iyi geçinmek, metrolarda bozgunculuk yapmamak vb..)

Uzayda fesada (ay üslerinde nasıl davranmamız gerektiği falan..Mars'da yol kesmemek :))

dair örnekler ver o zaman..:) Bekliyoruz.

Ayrıca ben sana arabın ne anladığından ne anladığını sormuyorum.

Suyunun suyunu getirme buraya.

Görüdüğün üzere her biriniz farklı bir şey yazıyor.

Ben kuranda ne yazdığını kuran referanslı olarak talep ediyorum.

Halamın bıyığı olsa minvalindeki yorumlarına devam etmişsin.

Buzul ise buna karşılık güzel bir video eklemiş. Mürtedlikle ilgili.

Salah kelime anlamı nedir?

Fesad-bozgun sadece bahsettiğin filleri mi içerir?

Sözlü olarak da fesat karıştırılamaz mı, bozgunculuk yapılamaz mı?

Bazı kaynaklarda:

"Allah'a itaate çağıran her şey salah; allah'tan alıkoyan herşey de fesaddır.."

şeklinde ibareler yok değil misal.

Şimdi allah'tan alıkoyan dediğin nokta işin moka sardığı yer.

Burada konunun merkezi direk anlamı değil;

Haddi, hududu, menzili, kapsamı..nerede başlayp bittiği.

Bunu için referans noktasının ne olduğu

Haddi hududu genişletenlerin önünü kesecek referansın nerede olduğu..

Fesad, bozgunculuk; bunlar anlamları ve bağlamları oldukça geniş kelimeler.

Çek çekebildiğin kadar..

Ben önce müslümanken dönüp, sonra yakın çevremdekileri de bu yolda dolduruşa getirmeye, akıllarını çelmeye kalkıştığım vakit, yaptığım şey nedir?

Fesad? Bozgunculuk?

Hatta ve hatta dönmüş olmama, mürtedd olmama dahi gerek yok.

Ateistforum birçok müslümanın dinden çıkmasına vesile olmuştur. Bu açık bir vakıadır.

Ateistforum'un ve biricik üyelerinin bu süreçte yapmakta oldukları şeyin lugattaki, islam lugatındaki karşılığı nedir?

Dip not: Yahu tabi "yeryüzünde" yazacak, ya başka ne yazacağıydı?

Sitelerde Paylaş

Kuran'a göre bozguncular kimlerdir......?

Kuran'da bunu açıklayan bölümlerden biri de Bakara 8-12 dir. Buna göre, bozguncular, "inanmadığını belli etmeden müslümanları aldatmaya çalışan" (aslında onlara gerçekleri hatırlatarak, uyandırmaya çalışan) insanlardır :

Bakara 8: İnsanlardan, inanmadıkları hâlde, “Allah’a ve ahiret gününe inandık” diyenler de vardır.     

9 : Bunlar Allah’ı ve mü’minleri aldatmaya çalışırlar. Oysa sadece kendilerini aldatırlar da farkında değillerdir.     

10 : Kalplerinde münafıklıktan kaynaklanan bir hastalık vardır. Allah da onların hastalıklarını artırmıştır. Söyledikleri yalana karşılık da onlara elem dolu bir azap vardır.     

11 : Bunlara, “Yeryüzünde fesat çıkarmayın” denildiğinde, “Biz ancak ıslah edicileriz!” derler.     

12 : İyi bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir. Fakat farkında değillerdir.       

Görüldüğü gibi sadece sözlü muhalefetten bahsediyor. kendilerini inanmış gibi göstermeleri ise, can güvenliği açısından bir zorunluluktur. 
 Anlayacağınız tam bir mafya zihniyeti. hatta daha da ötesinde bir ilkellik var.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 hours ago, Sundance said:

Sen ne kadar malsın

Dünya da nerede olursa ol "Vergini ödemezsen" en nihayet polisler silahlarıyla beraber senin peşine düşerler

Bu sana bir savaş açmak demek değilde ya nedir? 

Ya sen bunu dahi düşünemeyen gerizekalısın yada  kast-ı mahsus ile demagoji yapıyorsun

Misal

Türkiyede Müslüman Polislerde senin peşine düşüyorlar 

bakıyorlar sen karşı koymuyorsun

Hapsediyorlar seni

bekliyorlar

ne zaman karşı koyacaksın A hahaah Aha aha aha aha Ahahahah

Kuran ne demişse O olur kıpırdanmak yasak

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, teflon said:

Tamam şimdi

gökyüzünde fesada (misal kuşlar arasında nifak sokmamak, ya da uçakta bozgunculuk yapmamak gibi..)

Yeraltında fesada (köstebeklerle iyi geçinmek, metrolarda bozgunculuk yapmamak vb..)

Uzayda fesada (ay üslerinde nasıl davranmamız gerektiği falan..Mars'da yol kesmemek :))

dair örnekler ver o zaman..:) Bekliyoruz.

Ayrıca ben sana arabın ne anladığından ne anladığını sormuyorum.

Suyunun suyunu getirme buraya.

Görüdüğün üzere her biriniz farklı bir şey yazıyor.

Ben kuranda ne yazdığını kuran referanslı olarak talep ediyorum.

Halamın bıyığı olsa minvalindeki yorumlarına devam etmişsin.

Buzul ise buna karşılık güzel bir video eklemiş. Mürtedlikle ilgili.

Salah kelime anlamı nedir?

Fesad-bozgun sadece bahsettiğin filleri mi içerir?

Sözlü olarak da fesat karıştırılamaz mı, bozgunculuk yapılamaz mı?

Bazı kaynaklarda:

"Allah'a itaate çağıran her şey salah; allah'tan alıkoyan herşey de fesaddır.."

şeklinde ibareler yok değil misal.

Şimdi allah'tan alıkoyan dediğin nokta işin moka sardığı yer.

Burada konunun merkezi direk anlamı değil;

Haddi, hududu, menzili, kapsamı..nerede başlayp bittiği.

Bunu için referans noktasının ne olduğu

Haddi hududu genişletenlerin önünü kesecek referansın nerede olduğu..

Fesad, bozgunculuk; bunlar anlamları ve bağlamları oldukça geniş kelimeler.

Çek çekebildiğin kadar..

Ben önce müslümanken dönüp, sonra yakın çevremdekileri de bu yolda dolduruşa getirmeye, akıllarını çelmeye kalkıştığım vakit, yaptığım şey nedir?

Fesad? Bozgunculuk?

Hatta ve hatta dönmüş olmama, mürtedd olmama dahi gerek yok.

Ateistforum birçok müslümanın dinden çıkmasına vesile olmuştur. Bu açık bir vakıadır.

Ateistforum'un ve biricik üyelerinin bu süreçte yapmakta oldukları şeyin lugattaki, islam lugatındaki karşılığı nedir?

Dip not: Yahu tabi "yeryüzünde" yazacak, ya başka ne yazacağıydı?

Ya fala fala folo fosooo, boş boş konuşuyorsun. 

kimse takmaz  böyle saçmalıklara

Mesela Ana yasayı herkes okuyup saçma sapan tamamen atmasyon bir şekilde yorumlar yapabilir. senin şuan "fesad" kelimesi üzerinde yaptığın gibi

peki Onları takan olur mu?

Olmaz!

Metin gayet açıktır

"Yeryüzünde Fesad için uğraşanlar."   

Yani Eşkiyalık Mefyalık, Hakkı olmayana göz dikme, zorla alma, zulmetme, Yol kesme, Yayılması Kuvvetli kötülükler. Umuma zarar veren haller.

Kur'anın diğer kanun maddesinde şöyle der

"Ehli kitaptan (Yahudi hırsitiyan ve islamdan) Allaha inanmayan 

(inanların imhasına çalışan) Ateistlerden.

Ahireti inkar eden (inkar ettirmek isteyen) Dinsizlerden

Allah ve resülünün haram kıldığığı haram tanımayan

Ve Hak dini, (Tevrat İncil ve Kuran dinlerinden bir dini) din edinmeyen kimselerle ,

kendi elleriyle (başka ellerle değil) küçülterek, rezil ederek (Kitaba mazhar oldukları için kitapsız cahil müşrikler gibi olmadıklarından) rezil ederek Cizye (vergi) alıncaya kadar savaşın"

Hiç bir şey bilmeyen bir gerizalı bile bu maddeyi okuduğu zaman

"fesadın" ne olamayacağını anlamış olur

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Mindsurfer said:

Kuran'a göre bozguncular kimlerdir......?

Kuran'da bunu açıklayan bölümlerden biri de Bakara 8-12 dir. Buna göre, bozguncular, "inanmadığını belli etmeden müslümanları aldatmaya çalışan"  insanlardır :

Bakara 8: İnsanlardan, inanmadıkları hâlde, “Allah’a ve ahiret gününe inandık” diyenler de vardır.     

9 : Bunlar Allah’ı ve mü’minleri aldatmaya çalışırlar. Oysa sadece kendilerini aldatırlar da farkında değillerdir.     

10 : Kalplerinde münafıklıktan kaynaklanan bir hastalık vardır. Allah da onların hastalıklarını artırmıştır. Söyledikleri yalana karşılık da onlara elem dolu bir azap vardır.     

11 : VE Bunlara, “Yeryüzünde fesat çıkarmayın” denildiğinde, “Biz ancak ıslah edicileriz!” derler.     

12 : İyi bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir. Fakat farkında değillerdir.       

Görüldüğü gibi sadece sözlü muhalefetten bahsediyor. kendilerini inanmış gibi göstermeleri ise, can güvenliği açısından bir zorunluluktur. 
 Anlayacağınız tam bir mafya zihniyeti. hatta daha da ötesinde bir ilkellik var

Demagoji Yapma!  Demagojini anında yıkarım kamon tu bilek or rayt :dpsasa

Bozgunculuk "kendisini İnanmış gibi göstermek" değildir.

Çünkü 11. Ayet deki ( VE ) bağlacı ile hemen arkasında gelen diğer ayetler seni bir güzel yalanlıyor 

Demagojini çürütüyor 

Kur'an'a dil uzatan daima tepelenir  

Bakara 8: İnsanlardan, inanmadıkları hâlde, “Allah’a ve ahiret gününe inandık” diyenler de vardır.  

11 : VE Bunlara, “Yeryüzünde fesat çıkarmayın” denildiğinde, “Biz ancak ıslah edicileriz!” derler.     

13.   VE Yine bunlara: "İnsanları inandıkları gibi inanın." dendiği zaman: "Biz de o budalaların inandıkları gibi mi inanalım?" derler. Doğrusu budala kendileridir, fakat bilmezler.    
14.    Bir de iman edenlerle karşılaştıklarında: "Biz de inandık" derler. Kendi şeytanları ile başbaşa kaldıklarında: "Emin olun biz sizinle beraberiz, biz ancak alay ediyoruz." derler.

Görüldüğü gibi sözlü muhalefet ve artı Münafıklık Bozgunculuk (Fesatcılık) demek değildir. Nokta

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Alın size yeryüzünde bozgunculuk yapmaktan asılmış bir kişi..

Suçu,balığın Yunus'u yutmasını anlatan ayetleri,Allah'ın merhametini gösterme amaçlı sembolik bir masal diye yorumlaması..

Evet gerçekten bu.

Kuranı farklı tarzda yorumlamış,gerekçe bu..

http://www.thedailybeast.com/articles/2014/09/30/trust-iran-it-just-hanged-a-man-who-doubted-jonah-and-the-whale

Şerri otoriteye mutlak biat etmeyen,ılımlı,minimalist reformcu,19'cu,kuantumcu islamcılar da bu ayet bahane edilip asılabilir.Yukarıdaki örnek gibi..

Bozgunculuk,en dar anlamıyla düşünen,sorgulayan insanların şerri otoriteye minimum da olsa muhalefet etmeleri,en geniş anlamda ise şerri otoritenin,iktisadi,siyasal,felsefik vs. aklınıza ne gelirse gelsin hoşuna gitmeyen insanların varlığıdır.

Eğer bir bir insan bozgunculukla suçlanacaksa,şerri otörün önünde hiçbir engel bulunmaz.

İslam ilkelinde,ilkeli bir dindir.

Dikkat edin..İslamı savunayım hem de çağa  uyayım derken kelleniz gidebilir.Katilinizin bıçağını yalamayın..

Sitelerde Paylaş

Sen ne kadar malsın

Dünya da nerede olursa ol "Vergini ödemezsen" en nihayet polisler silahlarıyla beraber senin peşine düşerler

Bu sana bir savaş açmak demek değilde ya nedir? 

Ya sen bunu dahi düşünemeyen gerizekalısın yada  kast-ı mahsus ile demagoji yapıyorsun

Misal

Türkiyede Müslüman Polislerde senin peşine düşüyorlar 

bakıyorlar sen karşı koymuyorsun

Hapsediyorlar seni

bekliyorlar

ne zaman karşı koyacaksın A hahaah Aha aha aha aha Ahahahah

Kuran ne demişse O olur kıpırdanmak yasak

E tamam işte senin uyduruk Allah'ına inanmayandan talep ettiğin vergiyi ödemezse adam, savaşıyorsun onu diyoruz. 

"Allah’a ve Resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır."

Sen kıçından bir Allah uydur. Azıcık kafası çalışan ona inanmadığı zaman "Vaay benim uydurduğum Allah'a inanmıyorsan vergi vereceksin" de. Karşı koyanla da savaş. Savaştığını da öldür, as, ellerini ayaklarını çaprazlama kes veya sür. Bela mısın lan sen? Mafya mısın?

Seni gidi yobaz seniiiiii.

Türkiye'de sıkıysa cizye adı altında haraç toplamaya kalk bakalım kimin sonu hapiste bitiyor.

tarihinde Sundance tarafından düzenlendi
ilave
Sitelerde Paylaş
20 hours ago, Dindarr said:

Ya fala fala folo fosooo, boş boş konuşuyorsun. 

kimse takmaz  böyle saçmalıklara

Mesela Ana yasayı herkes okuyup saçma sapan tamamen atmasyon bir şekilde yorumlar yapabilir. senin şuan "fesad" kelimesi üzerinde yaptığın gibi

peki Onları takan olur mu?

Olmaz!

Metin gayet açıktır

"Yeryüzünde Fesad için uğraşanlar."   

Yani Eşkiyalık Mefyalık, Hakkı olmayana göz dikme, zorla alma, zulmetme, Yol kesme, Yayılması Kuvvetli kötülükler. Umuma zarar veren haller.

Kur'anın diğer kanun maddesinde şöyle der

"Ehli kitaptan (Yahudi hırsitiyan ve islamdan) Allaha inanmayan 

(inanların imhasına çalışan) Ateistlerden.

Ahireti inkar eden (inkar ettirmek isteyen) Dinsizlerden

Allah ve resülünün haram kıldığığı haram tanımayan

Ve Hak dini, (Tevrat İncil ve Kuran dinlerinden bir dini) din edinmeyen kimselerle ,

kendi elleriyle (başka ellerle değil) küçülterek, rezil ederek (Kitaba mazhar oldukları için kitapsız cahil müşrikler gibi olmadıklarından) rezil ederek Cizye (vergi) alıncaya kadar savaşın"

Hiç bir şey bilmeyen bir gerizalı bile bu maddeyi okuduğu zaman

"fesadın" ne olamayacağını anlamış olur

Ben nerede atıp tutmuşum birader? :)

Fesadın, bozgunculuğun anlamı ile ilgili ağzınızdan laf almaya çalışan, bana kuran referanslı bilgi getirin diyen benim.

Cevabını kurana değil de, arabın ne anladığına, daha doğrusu "rabın ne anladığından ne anladığına" getiren ise sensin.

Yani haklısın, tam da senin dediğin gibi; Kuran'ıı herkes okuyup saçma sapan tamamen atmasyon bir şekilde yorumlar yapabilir. Tıpkı senin yaptığın gibi.

Bak buzul'un video'lu örneği orada, Beelzebub'ın bir alttaki örneği şurada. Bak tam olarak kastettiğim ama senin bir türlübeceremediğin şeyi yapmış. Örneği, dayanağı kyurandan getirmiş.

Onca laga luga ama ciddiye alınacak-dişe dokunur bir şey de yazamamışsın. Yeryüzünde bozgunculukmuş :) Peh peh, ne cevap ama!

E bunun gökyüzü, uzay, yer altı vb. versiyonları nerede o zaman? Mevzuyu yuvarladığın bu garabete sen açıklık getir.

Fesad ve bozgunculuk elastikiyeti ve anlam yüklenebilme kapasitesi yüksek kelimeler. Tek başına, içini açmadan kullanırsan böyle ayvayı yersin işte.

Yukarıda cevap veremediklerinle ilgili, bir önceki iletideki ilgili kısımları maddeleyeyim mi, ister misin?

arkadaş metin gayet açıktır deyip yine fesat yzıyorsun ben anlamıyorum ki? Zaten biz fesadın açılımını soruyoruz güzel kardeşim.

Örnek verdiğin ve "ne olmadığını" göstermeye çalışarak yeni bir fantastik deneme yaptığın diğer ayet ise ayrı bir vandalizm örneği onu geçiyorum ama; burada kastedilen zaten "sadece" dinsizlik değil. Mürtedlik de var. Ayrıca dinsiz ya da mürtedd olmak sadece bir durum iken, tebliğ de bulunmak ise bir eylem. Bu dinsiz yerinde durduğu zaman iyi de, karşı tarafın kafasını karşıtırıp, fesat sokup, bozgunculuğa sebebiyet verdiği vakit ne olacak?

Kuranda dinsizler ve cihada ilişkin tek bir ayet mi var sanki? Maide 33'le de baya tutarlılar.

2:98 - Her kim Allah'a, Allah'ın meleklerine, peygamberlerine, Cebrail ile Mîkâil'e düşman olursa, iyi bilsin ki, Allah da o kâfirlerin düşmanıdır.
8:65 -

Ey Peygamber! Müminleri cihada teşvik eyle. Eğer sizden sabredecek yirmi kişi olursa ikiyüze galip gelirler ve eğer sizden yüz kişi olursa kâfirlerden bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar hakkı ve akıbeti düşünmeyen anlayışsız bir kavimdirler.

9:73 -

Ey Peygamber, kâfirlerle ve münafıklarla savaş. Onlara karşı katı ol. Onların varacakları yer cehennemdir ve orası ne kötü bir yerdir.

20 hours ago, Dindarr said:

Çünkü 11. Ayet deki ( VE ) bağlacı ile hemen arkasında gelen diğer ayetler seni bir güzel yalanlıyor 

Demagojini çürütüyor 

Kur'an'a dil uzatan daima tepelenir  

Bakara 8: İnsanlardan, inanmadıkları hâlde, “Allah’a ve ahiret gününe inandık” diyenler de vardır.  

13.   VE Yine bunlara: "İnsanları inandıkları gibi inanın." dendiği zaman: "Biz de o budalaların inandıkları gibi mi inanalım?" derler. Doğrusu budala kendileridir, fakat bilmezler.    
14.    Bir de iman edenlerle karşılaştıklarında: "Biz de inandık" derler. Kendi şeytanları ile başbaşa kaldıklarında: "Emin olun biz sizinle beraberiz, biz ancak alay ediyoruz." derler.

Görüldüğü gibi sözlü muhalefet ve artı Münafıklık Bozgunculuk (Fesatcılık) demek değildir. Nokta

Burada ne yaptığını anlayan beri gelsin :)

Fesad ve bozgunculuk için aldatmaya çalışmak yeterli işte. Bozgunculuk ve fesad için gerekli kriterlerden sadece "biri"..Daha kaç dene var kimbilir? Lastik gibi çek çekebildiğin kadar. Arkadaş gayet net bir örnek getirmiş, sen kendi topuğuna sıkmışsın.

Her ne halt etmişse etmişler. (Ama adam falan kesmemişler mesela.)Neticede ise fesat ve bozgunculukla itham edilmişler. Şimdi gelsin maide 33.

Sitelerde Paylaş

Demagojini çürütüyor 

Fesad ve bozgunculuk için aldatmaya çalışmak yeterli işte. Bozgunculuk ve fesad için gerekli kriterlerden sadece "biri"..Daha kaç dene var kimbilir? Lastik gibi çek çekebildiğin kadar. Arkadaş gayet net bir örnek getirmiş, sen kendi topuğuna sıkmışsın.

Her ne halt etmişse etmişler. (Ama adam falan kesmemişler mesela.)Neticede ise fesat ve bozgunculukla itham edilmişler. Şimdi gelsin maide 33.

Demagoji kelimesini yeni öğrenmiş, hoşuna gitmiş belli, olur olmaz kullanıyor işte teflon abisi.

Bir ara da "mugalata" kelimesine takmıştı bu şekilde.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, teflon said:

Ben nerede atıp tutmuşum birader? :)

Fesadın, bozgunculuğun anlamı ile ilgili ağzınızdan laf almaya çalışan, bana kuran referanslı bilgi getirin diyen benim.

Cevabını kurana değil de, arabın ne anladığına, daha doğrusu "rabın ne anladığından ne anladığına" getiren ise sensin.

Yani haklısın, tam da senin dediğin gibi; Kuran'ıı herkes okuyup saçma sapan tamamen atmasyon bir şekilde yorumlar yapabilir. Tıpkı senin yaptığın gibi.

Bak buzul'un video'lu örneği orada, Beelzebub'ın bir alttaki örneği şurada. Bak tam olarak kastettiğim ama senin bir türlübeceremediğin şeyi yapmış. Örneği, dayanağı kyurandan getirmiş.

Onca laga luga ama ciddiye alınacak-dişe dokunur bir şey de yazamamışsın. Yeryüzünde bozgunculukmuş :) Peh peh, ne cevap ama!

E bunun gökyüzü, uzay, yer altı vb. versiyonları nerede o zaman? Mevzuyu yuvarladığın bu garabete sen açıklık getir.

Fesad ve bozgunculuk elastikiyeti ve anlam yüklenebilme kapasitesi yüksek kelimeler. Tek başına, içini açmadan kullanırsan böyle ayvayı yersin işte.

Yukarıda cevap veremediklerinle ilgili, bir önceki iletideki ilgili kısımları maddeleyeyim mi, ister misin?

arkadaş metin gayet açıktır deyip yine fesat yzıyorsun ben anlamıyorum ki? Zaten biz fesadın açılımını soruyoruz güzel kardeşim.

Örnek verdiğin ve "ne olmadığını" göstermeye çalışarak yeni bir fantastik deneme yaptığın diğer ayet ise ayrı bir vandalizm örneği onu geçiyorum ama; burada kastedilen zaten "sadece" dinsizlik değil. Mürtedlik de var. Ayrıca dinsiz ya da mürtedd olmak sadece bir durum iken, tebliğ de bulunmak ise bir eylem. Bu dinsiz yerinde durduğu zaman iyi de, karşı tarafın kafasını karşıtırıp, fesat sokup, bozgunculuğa sebebiyet verdiği vakit ne olacak?

Kuranda dinsizler ve cihada ilişkin tek bir ayet mi var sanki? Maide 33'le de baya tutarlılar.

2:98 - Her kim Allah'a, Allah'ın meleklerine, peygamberlerine, Cebrail ile Mîkâil'e düşman olursa, iyi bilsin ki, Allah da o kâfirlerin düşmanıdır.
8:65 -

Ey Peygamber! Müminleri cihada teşvik eyle. Eğer sizden sabredecek yirmi kişi olursa ikiyüze galip gelirler ve eğer sizden yüz kişi olursa kâfirlerden bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar hakkı ve akıbeti düşünmeyen anlayışsız bir kavimdirler.

9:73 -

Ey Peygamber, kâfirlerle ve münafıklarla savaş. Onlara karşı katı ol. Onların varacakları yer cehennemdir ve orası ne kötü bir yerdir.

Sevgili Teflon

"yerde fesad cıkarmayın denildiği zaman Onlar yerin altında fesad gökyüzünde fesad veryasyonları nerde o zaman diyorlar

onlara diyinki ey ahmakül salkül abdüller gaz kaçırmayın :DaSasa

Sayın teflon

Dünyada fesad denmemişte

yerde fesad denmişse bundan şu mana çıkar insanlar başka gezegenlerde yaşayacakları için yerde fesad tabiri kullanılmıl

Uzayda fesad tabi olmaz

neden

çünkü insanlar uzayda yaşayamazlar çünkü uzayda bildiğin hava yok

uzaya çıkarsan hava almaazsın :D hava alamamak şöyle dursun havan basıncı yüzünde içten dışarıya doğru mazallah patlarsın 

o yüzden sana tavsiyem :D  uzaya çıkarken astıronot elbiseleri var onu giy :D

şimdi ilim daima eksere konuştuğundan sayın teflon 

İnsanların ekserisi yerde yaşadıklarından yerde fesad çıkarmayın denmiş

çünkü insanların EKSERİSİ (MİLYARLARCA İNSAN) havada uzayda yaşayamazlar o yüzden yerde fesad denmiş anladın mı

:D:ASAsa

şimdi diğer şeye gelirsek. Ne diyor bakarada

8: İnsanlardan, inanmadıkları hâlde, “Allah’a ve ahiret gününe inandık” diyenler de vardır.  

10 : Kalplerinde münafıklıktan kaynaklanan bir hastalık vardır. Allah da onların hastalıklarını artırmıştır. Söyledikleri yalana karşılık da onlara elem dolu bir azap vardır.     

11 : VE Bunlara, “Yeryüzünde fesat çıkarmayın” denildiğinde, “Biz ancak ıslah edicileriz!” derler.     

12 : İyi bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir. Fakat farkında değillerdir. 

13.   VE Yine bunlara: "İnsanları inandıkları gibi inanın." dendiği zaman: "Biz de o budalaların inandıkları gibi mi inanalım?" derler. Doğrusu budala kendileridir, fakat bilmezler.    
14.    Bir de iman edenlerle karşılaştıklarında: "Biz de inandık" derler. Kendi şeytanları ile başbaşa kaldıklarında: "Emin olun biz sizinle beraberiz, biz ancak alay ediyoruz." derler.

Teflon 11 ayette "VE onlara yeryüzünde fesad çıkarmayın denildiğinde" demek. Ondan önceki ayetlerdeki söylemlere "VE diyerek ekleme yapmak" demektir

Haaa dersen ki banene ben bunu kaubl etmiyorum

O zaman 11. ayetten sonrasını okursan Yine "VE" diyerek onlara "İman edin dendiğinde budalamayın iman edeyim" diyorlar 

demek ki fesad  çıkrmayın dendikten sonra ve bir de  "budalamıyım sizin gibi." diyip inanmaması bu durumu fesata girmez

sonra ki 14. ayette de iman edenlere karşılaşıp inandık diyip kafilerele karşlaştıkları zaman onlar iyi eğlendik diye alay ederler diyor

demek ki

Fesad çıkarmayın dedikten sonra birde onlar böyle derler diyerek münafıklıklarını gizlemeleri fesadda dahil değildir.

fesad ayrı nevsat ayrı kemanzat ayrıdır anladınoz mı yeter arttık ya anlayın 

asumu Aaa 

diyorum

:D:D 

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Sundance said:

E tamam işte senin uyduruk Allah'ına inanmayandan talep ettiğin vergiyi ödemezse adam, savaşıyorsun onu diyoruz. 

"Allah’a ve Resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır."

Sen kıçından bir Allah uydur. Azıcık kafası çalışan ona inanmadığı zaman "Vaay benim uydurduğum Allah'a inanmıyorsan vergi vereceksin" de. Karşı koyanla da savaş. Savaştığını da öldür, as, ellerini ayaklarını çaprazlama kes veya sür. Bela mısın lan sen? Mafya mısın?

Seni gidi yobaz seniiiiii.

Türkiye'de sıkıysa cizye adı altında haraç toplamaya kalk bakalım kimin sonu hapiste bitiyor.

sayın Sun danse günaş dansı demek galiba

nasıl olur nasıl yapılır bilmem Günaş dansı neyse

Sayın sundance

Ateistler bizden vergi alamazsınız demiyorlar.

vergilere onlarda tabi oluyorlar

vergilerini verdikten sonra bu vergi içinde kesinlikle fikrini özgürçe paylama vergin olan Cizyeni veriyorsun zaten

ayeti okursan Cizye vergisinin fikrini serbestçe paylaşma vergisi olduğunu anlarsın

saygılarımı sunar Sunay abiye selamlarımı iletirim

tanımıyorum hayır sunayı akdjlakdjalşsaşs :Ddas

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Sundance said:

Demagoji kelimesini yeni öğrenmiş, hoşuna gitmiş belli, olur olmaz kullanıyor işte teflon abisi.

Bir ara da "mugalata" kelimesine takmıştı bu şekilde.

Mugalata tabirini daha çok kullanıyorum çünkü doğrusu bu

fakat bugünkü nesil afferdersin biraz salak, geçmişinden kopmuş atiye tutmuş ati de onu yüz üstü ileriye doğru çekiyor sürünüyorlar yani

bilmediğinde demagoji tabirini kullandım

fakat Mugalata tabiri daha yerindedir.

Sende çok mugalata yapan birisin bu arada yok filan deme ben seni tanıyorum iyi yazışmalar akşamlar dilerim saygılar 3-7-49 :ppdasasa

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...