Jump to content

Kader ve Özgür İrade

Recommended Posts

6 dakika önce, HATEM yazdı:

O yüzden kimse ölmek ve öldürülmek istemez. Çünkü özgürlüğü biter

Özgür değilim ki ölünce özgürlük bitsin.

Ayrıca şartlara göre (şartları ALLAH belirler) ölmeyi isteyebilirim. :)

Özgür insan şartları kendi belirler başkası belirlemez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

5 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Özgür değilim ki ölünce özgürlük bitsin.

Ayrıca şartlara göre (şartları ALLAH belirler) ölmeyi isteyebilirim. :)

Özgür insan şartları kendi belirler başkası belirlemez.

Ben sana mutlak özgürsün demiyorum ki, Çok özgürsün dedim.
İntihâr etmek isteyen kişi Çok özgürlüğünü Az tutsaklığına fedâ edebilir.
İntihâr edebilen kişi benim dediğim şekilde çok özgür olduğu için intihâr edebilir.
Senin dediğin şekilde Özgür olmasaydı intihâr edemezdi.
Bu kadar ders yeter.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, HATEM yazdı:

Ben sana mutlak özgürsün demiyorum ki, Çok özgürsün dedim.
İntihâr etmek isteyen kişi Çok özgürlüğünü Az tutsaklığına fedâ edebilir.
İntihâr edebilen kişi benim dediğim şekilde çok özgür olduğu için intihâr edebilir.
Senin dediğin şekilde Özgür olmasaydı intihâr edemezdi.
Bu kadar ders yeter.

Ya özgürümdür ya değilimdir.Ortası olmaz bunun. :)

İntihar edende edemeyende  özgür değildir.
ALLAH dilerse intihar eder  dilemezse intihar etmez.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Ya özgürümdür ya değilimdir.Ortası olmaz bunun. :)

İntihar edende edemeyende  özgür değildir.
ALLAH dilerse intihar eder  dilemezse intihar etmez.

Ooo Alkış, Çok fecî bir hamle geldi...

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, mirasyedi yazdı:

Dört kenarlı üçgen nasıl olmazsa özgür iradeli insanda olmaz.

Bu tamamen senin uydurma ve hatalı çıkarımın.

Tıpkı makinaların artık özgür iradeye sahip olması gibi insanlar da en  başından beri özgür iradeye sahiptir. Bahsettiğin durum (evrenden yararlanmak vs) özgür iradeye en ufak bir engel teşkil etmiyor.

Tekrarlayalım,

Panteist felsefeye gömülmüş olarak yaratılmışları Tanrı'nın parçası yapıyorsun ve tam bir şirk sapması içindesin. İsterr cisim alanında olsun ister irade alanında, yine bu panteizm yani paganizmdir.

Allah'ı sınırlı bir varlık olarak görüyorsun ve kendinden ayrı, yani yoktan başkasını(veya iradeyi) var edemeyeceği hurafesini tekrarlıyorsun.

İki büyük hatan vardı şimdi yukarıda ilk maddede belirttiğimle üç oldu.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, EK yazdı:

Bu tamamen senin uydurma ve hatalı çıkarımın.

Tıpkı makinaların artık özgür iradeye sahip olması gibi insanlar da en  başından beri özgür iradeye sahiptir. Bahsettiğin durum (evrenden yararlanmak vs) özgür iradeye en ufak bir engel teşkil etmiyor.

Tekrarlayalım,

Panteist felsefeye gömülmüş olarak yaratılmışları Tanrı'nın parçası yapıyorsun ve tam bir şirk sapması içindesin. İsterr cisim alanında olsun ister irade alanında, yine bu panteizm yani paganizmdir.

Allah'ı sınırlı bir varlık olarak görüyorsun ve kendinden ayrı, yani yoktan başkasını(veya iradeyi) var edemeyeceği hurafesini tekrarlıyorsun.

İki büyük hatan vardı şimdi yukarıda ilk maddede belirttiğimle üç oldu.

ALLAH dört kenarlı üçgen yaratablilir mi?

ALLAH'ın hakimiyeti dışında bir olay gerçekleşebilir mi?

ALLAH'a bağımlı olmayan varlık var mıdır?

cevaplarını bekliyorum.Hatalı olan kim bakalım?

boşver benim panteist olup olmadığımı.Konu ben değilim. :)

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, mirasyedi yazdı:

ALLAH dört kenarlı üçgen yaratablilir mi?

ALLAH'ın hakimiyeti dışında bir olay gerçekleşebilir mi?

ALLAH'a bağımlı olmayan varlık var mıdır?

cevaplarını bekliyorum.Hatalı olan kim bakalım?

boşver benim panteist olup olmadığımı.Konu ben değilim. :)

Söylediğimi anlamamışsın veya anlamamazlıktan gelmişsin yine.

Allah'ın yoktan var etmesi yani kendinden ayrı varlıklar veya iradeler yaratması "dört kenarlı üçgen" gibi bir paradoks veya çelişme değildir. Bu senin hatalı çıkarımın yani uydurman.

Allah'ın hakimiyeti ile özgür iradeler gerçekleştiriyor.

Yine Allah'ın hakimiyeti gerçekleşiyor.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, EK yazdı:

Söylediğimi anlamamışsın veya anlamamazlıktan gelmişsin yine.

Allah'ın yoktan var etmesi yani kendinden ayrı varlıklar veya iradeler yaratması "dört kenarlı üçgen" gibi bir paradoks veya çelişme değildir. Bu senin hatalı çıkarımın yani uydurman.

Allah'ın hakimiyeti ile özgür iradeler gerçekleştiriyor.

Yine Allah'ın hakimiyeti gerçekleşiyor.

Yoktan var etme ile dört kenarlı üçgen aynı şeydir.

1-ALLAH'In olduğu yerde yokluk olur mu? 

2-ALLAH yoktan var ettiği  varlığı kendisinin   olmadığı mekanda mı yaratıyor? 

3-yokluktan varlık  ortaya çıkar mı?

4-Yoktan var olan varlığın  özelliklerini ALLAH belirliyorsa bu varlık özgür  olabilir mi?ALLAH'ın çizdiği snırların dışında çıkabilir mi?

ALLAH'In hakimiyeti ile gerçekleşiyor ise insanın özgürlüğü nerede? 

Özgür olmak bağımlı olmamaktır. :)

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Yoktan var etme ile dört kenarlı üçgen

Hayır değil,  tamamen senin hatalı çıkarımın, uydurman sözkonusu.

1- Yokluk adı üstünde birşeyin var olmama durumu. Sen boşluk ile yokluğu birbirine karıştırıyorsun.

2- Allah yoktan mekan ve zamanı yarattı. Ve varlık olarak olarak bunların tamamen dışında. Gözlemci ve yönetici olarak her yerde olması yine dışarıdan etki etme olayıdır. Varlık olarak zamanın ve mekanın tamamen dışındadır.

3- Yokluk bir varlık değil. Yine yokluk deyince senin aklına uzay boşluğu gibi bir şey geliyor hatalı olarak. Hayır -uzay boşluğu 3 boyutlu bir varlıktır. Yokluk ise var olmama durumudur. Allah yoktan yaratıyor derken, kndisi dışında bir şey yokken, kendisi dışında bir şeyi yarattığı anlatılmakta.

4- Allah'ın belirlediği; kendin ayrı yarattığı varlığın ve iradenin özgür olmasıdır.

Bugün satranç programlarında bile görebildiğimiz üzere özgürlük oluşturulabilmekte.

tarihinde EK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 saat önce, EK yazdı:

Bu yazdıklarıma verilecek en ufak karşı bir cevap bile olamaz zaten. Ki bu daha yazının yarısı. Bunun dışında da ayrıca 2 makale daha var.

İspatladığım üzere Yüce Allah geleceği biliyor ve bu sayede kusursuz bir şekilde her benliği hakettiğe deneyimlere kavuşturuyor.

Tartışılacak en ufak bir nokta dahi yok.

Selam

Kader ve özgür irade konusunun yine daha iyi anlaşılabilmesi için şu yazımı da vereyim:

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/rabbimizin-sorular-sormasndaki-amac.html

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, HATEM said:

Ben senin kendi kendini yakmandan niye zevk duyayım ki?
Bilâkis Sürekli engel olmaya çalışıyoruz.

Bir insan hangi mantıkla bir insanın başka bir insana inanmadığı için sonsuza kadar yakılması gerektiğini söyleyen bir düşünceyi kabul edip bir de bunu savunur, anlamak mümkün değil.

Bir insanın başka bir insana inanmaması nasıl sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç oluyor, bir izah etsene.

Sitelerde Paylaş

Bir tek ben mi dindarların yazdığı saçmalıkları okumaya tahammül gösteremiyorum acaba? Siz mütedeyyinler olarak önce hangi islama inanacağınızı belirleyin. Söyleyin alimleriniz hocanız ulemanız birleşsin bir bildiri falan yayınlasınlar islam bu diye. Bu nasıl bir din ise her inanan başka türlüsüne inanıyor. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bir insan hangi mantıkla bir insanın başka bir insana inanmadığı için sonsuza kadar yakılması gerektiğini söyleyen bir düşünceyi kabul edip bir de bunu savunur, anlamak mümkün değil.

Bir insanın başka bir insana inanmaması nasıl sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç oluyor, bir izah etsene.

İzâhın birinci aşamasını bitirdim, mes'elenin mantığını gösterdim. Küfrederek tartışmadan kaçmıştın.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bu saçmalık hukuka tamemen terstir. Müebbed hapis cezasının bile bir mantığı vardır. Öldüğün zaman biter. Bir insanın sonsuza kadar ceza görmesi için nasıl bir suç işlemesi lazım? Arap putuna inanmamak mı bu suç? h...tir ordan!

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, insanevladi yazdı:

Bir tek ben mi dindarların yazdığı saçmalıkları okumaya tahammül gösteremiyorum acaba? Siz mütedeyyinler olarak önce hangi islama inanacağınızı belirleyin. Söyleyin alimleriniz hocanız ulemanız birleşsin bir bildiri falan yayınlasınlar islam bu diye. Bu nasıl bir din ise her inanan başka türlüsüne inanıyor. 

Aslında bazen okumaya çalışıyorum fakat bir şey anlamıyorum. Kullandıkları alıntılardaki farklı (Arap) dildeki kelimeler zaten Yazılarını okunmaz yapıyor. Fakat Sırf merak ettiğim soruların cevabını veren var mı diye okumaya çalıştığımda ise, Tonla gereksiz güzelleme içerisinde Bir cevap bulamıyorum. 

Onlarca, belki yüzlerce mesaj okuyup gereksiz güzelleme ile beynimi meşgul etmeme rağmen hala Allahın, olan ve olacak bütün olguların, daha varlık yaratılmadan önce Allah tarafından nasıl sonuçlandığının bilindiği ve yazıldığı nasıl olur da insana seçim-özgür irade verir! Anlamış değilim. 

Keşke teistlerin buna yaptığı açıklamayı mantıklarına nasıl oturttuklarını translate edebilecek bir ateist olsa da anlasak. 

açıklama dedim! Tonla gereksiz güzelleme değil. Basit Anlaşılır ve Gereksiz Kelimelerden arındırılmış Mantıklı bir açıklama (ki bunu Ateist birey çok basit yapabilir. Yeter ki böyle bir açıklama olsun) 

Alınamaca yok Teist Arkadaşım. Biz birşey söyler iken Her kes basitçe anlayabiliyor iken, siz birşeye mantıklı cevap vermeniz gerektiği yerde sayfalarca gereksiz ve alakasız kelimelerin içerisinde cevabı şifreli veriyor olmalısınız ki, yazıda cevap bulunmadığından Yakınılıyor ve aynı soru tekrar ve tekrar soruluyor. 

tarihinde RasyonelDüşünce tarafından düzenlendi
imla
Sitelerde Paylaş

Sadece cennet ve oranın halkı sonsuz arkadaşlar. Cehennem değil.

Ayetlerde cennettekilerin cehennemdekilerden farklı olarak, ilk ölüm dışında ölümü tatmayacakları vurgulanıyor. Cennettekiler sonsuza dek yaşarken, cehennemdekiler ise bir gün cehennemin kendisiyle birlikte yok edilecekler:

Saffat 55. Baktığında, onu cehennemin ortasında bulur. 56. "ALLAH'a andolsun, az kalsın sen beni de mahfedecektin," der. 57. "Rabbimin nimeti olmasaydı, ben de şimde seninle birlikte olurdum." 58-59. Biz ilk ölümümüzden başka ölecek değiliz ve biz azaba uğrayacak da değiliz.

Orada, ilk ölüm dışında ölüm tatmazlar. Allah onları cehennem azabından korumuştur.(Duhan Suresi 56. ayet)

http://emre1974tr.blogspot.com/2019/03/yeni-kuran-mucizeleri-tespitleri.html

tarihinde EK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

,

25 dakika önce, EK yazdı:

Bu görüş ibn ül  arabide de vardır bazı tasavvufçularda da. Ama sizin ulemanın ekseriyeti cehennem azabının sonsuz olduğunda ittifak etmişlerdir.  Sen mi allamesin onlar mı bilmiyorum ama islamın ne söylediği belli deği.

Bir saat önce, insanevladi yazdı:

Siz mütedeyyinler olarak önce hangi islama inanacağınızı belirleyin. Söyleyin alimleriniz hocanız ulemanız birleşsin bir bildiri falan yayınlasınlar islam bu diye. Bu nasıl bir din ise her inanan başka türlüsüne inanıyor. 

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, HATEM said:

İzâhın birinci aşamasını bitirdim, mes'elenin mantığını gösterdim. Küfrederek tartışmadan kaçmıştın.

Ben hiç bir mesajında izah mizah göremedim ki, bir insanın başka bir insana inanmadığı için sonsuza kadar yakılmasının izahı mizahı da olmaz, siz dincilere bunu göstermeye çalışıyorum ama bunu görecek seviyeye bir türlü gelemiyorsunuz.

10 hours ago, EK said:

Ayetlerde cennettekilerin cehennemdekilerden farklı olarak, ilk ölüm dışında ölümü tatmayacakları vurgulanıyor. Cennettekiler sonsuza dek yaşarken, cehennemdekiler ise bir gün cehennemin kendisiyle birlikte yok edilecekler:

Saffat 55. Baktığında, onu cehennemin ortasında bulur. 56. "ALLAH'a andolsun, az kalsın sen beni de mahfedecektin," der. 57. "Rabbimin nimeti olmasaydı, ben de şimde seninle birlikte olurdum." 58-59. Biz ilk ölümümüzden başka ölecek değiliz ve biz azaba uğrayacak da değiliz.

Orada, ilk ölüm dışında ölüm tatmazlar. Allah onları cehennem azabından korumuştur.(Duhan Suresi 56. ayet)

http://emre1974tr.blogspot.com/2019/03/yeni-kuran-mucizeleri-tespitleri.html

Bakara-25. İman edip salih ameller işleyenlere, kendileri için; içinden ırmaklar akan cennetler olduğunu müjdele. Cennetlerin meyvelerinden kendilerine her rızık verilişinde, "Bu (tıpkı) daha önce (dünyada iken) bize verilen rızık!" diyecekler. Halbuki bu rızık onlara (dünyadakine) benzer olarak verilmiştir. Onlar için orada tertemiz eşler de vardır. Onlar orada ebedi kalacaklardır.

Bakara-39. İnkâr edenler ve âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte bunlar cehennemliktir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.

Sadece şu iki ayet seni yalanlamaya yeter.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, HATEM yazdı:

İnsânların Özü, Doğum târihlerinde veyâ Doğum târîhlerinden 3-4 ay önce rûhlarının yaratılmasıyla yaratılmadı.
İnsânların yolculuğu,, Allah'ın ezelî ilminden Doğum târihlerine kadar uzanan bir süreçtir.
Ma'denleri  bitkileri ve hayvânlar âlemini dolaştın.
Bu dolaştığın vatanlardaki tavır ve tutumlarına uygun olarak nerede doğacağın tesbît edildi.
doğum târihin, Yerin, Cinsiyetin Ebeveynlerin bir tesâdüf değildir.
İstihkâkına göre bunlar gerçekleşti...

Asıl sen geniş düşün,
İyi insânlar ancak müslümân olabilir.
Kötü insânlar Müslümân olamaz. (Müslümân olarak ölemez)

Buralar enteresan :)

Bu bilgilerin kaynağı neresi? Bizim bilmediğimiz hangi ilim sizinle paylaşıldı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...