Jump to content
Emre_1974tr

Kader ve Özgür İrade

Recommended Posts

Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

Aynı şartlar altında yapay zekada aynı sonuçları verir.

Vermez.

Öğrenme amaçlı biriktirdiği veri kümesi değiştiği sürece ki sürekli değişir, aynı şartlar altında farklı sonuçlar üretebilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İnsân ile Allah'ı veyâ Kâinât ile Allah'ı mutlak sûrette birbirinden ayırdığınız için mevzûyu çözemiyorsunuz.
Kader mevzûsu iki müstakill varlık anlayışıyla çözülmez.

Çözüm; tek varlık içindedir.
Çünkü varlık tektir.

Meselâ; Benim karnım doyduğu zamân Beni doyuran Allah'tır.
Fakat Benim doymamda Fırın, market, toprak ateş, yağmur, güneş ve birçok unsur etkendir.
Allah (c.c.), bu unsurlardan ayrı olarak değil, O unsurlarda açığa çıkarak beni doyuruyor.

Şimdi, mirasyedi yazdı:

Hiçbir şey belirleyemezsin.Nasıl ki bilgisayarlar yazılı kod dışına çıkamıyorsa insanda çıkamaz.

@EK gibi Yapay zeka örneği vermeyin.Aynı şartlar altında yapay zekada aynı sonuçları verir.

İki  insandan biri farklı davranıp cennetlik diğeri cehennemlik oluyorsa bu insandan kaynaklanmaz.

İnsanın yazılımınıda yaşadığı çevre şartlarınıda değiştiren ALLAH'tır.

Ya yazılımı yada çevre şartları değişmiştir.

Her insânın Hem Cennet'te Hem de Cehennemde ulaşması muhtemel iki mekânı vardır.
Her İnsânın Ya Cennette ya da Cehennemde varacağı iki menzîli vardır.

Her insânın, Cennette veyâ Cehennemde varacağı muhtemel iki mekânı yaratılmışsa, Bunlardan her birine varması, gitmesi  mümkündür.
Mümkün olduğu için bu iki mekân vardır.
Her insân için geçerli iki yerden birisine gitmesi, kulun irâdesine, tercîhine bırakılmıştır.

"İşte yaptıklarınıza karşılık size miras verilen cennet budur." (Zuhruf) 72

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu:
“Herkesin hem Cennette hem de Cehennemde yeri var.
Kafir müminin Cehennemdeki yerine mirasçı olur. Mümin ise kafirin Cennette ki yerine mirasçı olur.

Şimdi, mirasyedi yazdı:

Hiçbir şey belirleyemezsin.Nasıl ki bilgisayarlar yazılı kod dışına çıkamıyorsa insanda çıkamaz.

Donanımımın dışına çıkamayacağım durumlar elbette var.
Şu ânım için Donanımımın dışına çıkamayacağım durumlar elbette var.
Fakat Ebedî saadetim veyâ bunun zıddı gibi ewn önemli husûslar benim irâdeme, tercîhime bırakılmıştır. Allah (c.c.) İnsânı böyle yaratmış. İki Eliyle yaratmış.
İnsânı, Allah'ın ilminden başlayarak sonsuza kadar varacak ömrüyle hesâb edebiliyorsan,, Belki de Donanımım bütünüyle benim iştirâkimle oluştu...

Şimdi, mirasyedi yazdı:

İki  insandan biri farklı davranıp cennetlik diğeri cehennemlik oluyorsa bu insandan kaynaklanmaz.

Bütünüyle insânın kendisinden kaynaklanır. Çünkü İnsânın çevresi de kendisidir. Çevresi kendi içindedir. (Muhteşem konu, hatırlatın da anlatayım)

Şimdi, mirasyedi yazdı:

İnsanın yazılımınıda yaşadığı çevre şartlarınıda değiştiren ALLAH'tır.

Daha önce yazdım.
Doğum târihini Cinsiyetini Ebeveynlerini bile sen belirledin
İstihkâkın ne ise O şekilde doğdun.
Tesâdüfen doğmadın.
Kâinâtta tesâdüf te yoktur, Hatâ da yoktur.
Dünyâdaki doğumundan sonra da bu yaşına kadar biriktire biriktire geldin. Ne kadar evrimleşebildiysen o kadarsın.
Elbette kendi sürecinde ilerlerken Allah'tan hâriç bir yolculuk içinde değilsin.
Ya'nî seni değiştiren hem kendinsin hem de Allah... Çünkü Onun varlığında yüzüyorsun.
O yüzden, Evrim yolu ile yaratılış Allah'ın bir yaratmasıdır demiştik. Bu yaratmada her birey kendi görevini yapmaktadır, sen bireyin fonksiyonunu inkâr ediyorsun etme.
Daha önceki mesajlarımda birkaç kere bahsetmiştim.
Allah'ın "Ol" emrinde, sen bu emri işitmessen veyâ işittikten sonra imtisâl etmessen (harekete yönelmessen) Allah'ın yaratması gerçekleşmez.
Çünkü Yaratılışın bir yanı Allah'a bir yanı da yaratılana âiddir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hatem hayatımda senin kadar saçmalayan bir insan görmedim. Yazdıkların baştan sona zırvalık.Bu söylediklerinin zincirlerini kırmış, rasyonel düşünebilen bir insan için hiç bir değeri yok.  Fazla arapça kelime kullanınca yazdıkların daha değerli olmuyor. 

12 dakika önce, HATEM yazdı:

Doğum târihini Cinsiyetini Ebeveynlerini bile sen belirledin

Kâinâtta tesâdüf te yoktur, Hatâ da yoktur

O yüzden, Evrim yolu ile yaratılış Allah'ın bir yaratmasıdır demiştik

Bu yazdıklarına aklı başında bir insan inanamaz. Hepsi uydurma

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu arada sanırım yapay zekadan bahsedilmiş yine.

Hani kendisine sadece satrancın kuralları yüklenen, ve kendi kendine maçlar yaparak kendi kendine strateji, açılış ve hamleler üreten yeni nesil satranç programlarının yazılımcısı/yapımcısı insanlar dahi onların nasıl oynadığını bilmediklerini söylediler.

Hani diğer klasik satranç programları nasıl hamle yapar diye sorulduğunda yapımcıları "işte ağaç şeklinde bir hesaplama yöntemiyle varyantları oluşturuyor vs..." diyorlar ya. Bahsettiğim yeni nesil satranç programları için ise "bilmiyoruz nasıl hesapladıklarını ve nasıl strateji ürettiklerini" diyorlar. Ama tabii durumu kurtarmak için kendilerince yine birşeyler ileri sürüyorlar ama tahminden ibaret gerçekte.

Kısacası "artık onlar(yapay zeka içeren programlar) bir sırra sahip".

Bu arada konu dağılmasın.

Allah kesinlikle geleceği biliyor ve kader de bizim yapacağımız seçimler doğrultusunda daha biz yaratılmadan şekillendirildi.

Selam

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, HATEM yazdı:

Senin elinde kalabilir çünkü anlama özürlüsünüz.
Sana göre tezat içinde olmam benim için kötü değil iyi bir şey. Dedim ya Ateistsiniz ve anlama özürlüsünüz.
Senin görevin, Benim İslâm bakımından tezat içinde olduğumu gösterebilmek.
Nutuk çekmeyi Nâra atmayı bırak, Buyur göster.

Sayın HATEM,

Sürekli sordum size fakat bana Mevlana dediniz, hadis dediniz.

12 saat önce, HATEM yazdı:

Hakk Teâlâ Peygamberimizi Kendi nûrundan,,
Bütün Kâinâtı da Peygamberimizin Nûrundan yarattı.

Bu nedir şimdi?

Sİz de vahiy falan mı aldınız?

Sonra da nara atmayı bırak diyorsunuz :)

Masallara meraklısınız diye size islam alimlerinden biri -hatta tüm alimlerin kaynak olarak aldıkları- Mukatil-Bin-Süleymanın  bakara-30 için bir tefsirini alıntıladım.

Sonra baş tarafından Âdem'e rûh üflendi. Rûh onun içinde gidip geldi, cesedinin yarısına, göbeğe ulaşınca acele edip oturmak istedi. İşte, İnsan çok acelecidir (el-İsrâ, 17/11) buyruğu bunu anlatmaktadır. Rûh yine onda ilerlemeye devam edip ayak parmaklarına ulaşınca, oradan dışarı çıkmak istedi, fakat çıkacak yer bulamadı. Tekrar başa döndü ve burun deliklerinden dışarı çıktı. Burun deliklerinden dışarı çıktığı için de aksırdı. Âdem de, “Elhamdulillâh” dedi-ki bu, onun söylediği ilk söz idi- aziz ve çelil olan Rabbi de ona, “Yerhamukellâh” diye karşılık verdi ve ilave etti: “İşte seni bunun için yarattım: Hamdimle Beni teşbih ve takdis ediyorsun.” Böylece Yüce Allah'ın rahmeti, Âdem'e ulaşan ilk şey oldu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...