Jump to content

Mehir vizite ücretimidir?

Recommended Posts

2 hours ago, teflon said:

Ve savaş tutsağı iken sığınanlar..Allah aşkına bu ne kadar beklendik ya da yaygın bir şey olabilir?  Kuranda (1) sık sık tekrarlanan koca bir cümleyi buna ithaf edecek kadar? Olsa olsa (2) istisnai bir durum olabilir bu. Ki insanın ona dahi aklı yatmıyor..Savaş esirlerinin kaçta kaçı diğer tarafa sığınır ki yahu, biraz samimi olalım.

(3)Ve baskıcılardan sığınan mümineler..O tarihte arap yarımadasında bu derece yaygın mı ki bu, kuran resmen yarısını buna ayırmış? Yoksa cariyelik ve köleik mi? O devirde hor görülen kadınlar kızlar mı?

(1)

"Evli kadinlarla evlenme"yi helal kilan TEK ayettir Nisâ 24,

rahmetli Levent Kirca'nin deyimiyle, tekrari yok bunun.  

(2)

Elbet istisnaî bi durum olacak,

evli kadinlarla evlenmek baska ne olabilir ki...

(3)

Suriyeli siginmaci mümineler çok yaygin çok,

keske hiç olmasa. 

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

erkek bir peygamberi aracı edinerek kadınlarla uğraşamazsınız. allah bunu nasıl bilmez? kadınların halinden kadın bir peygamber olsaydı anlardı. muhammed araplarda kerhane kültürü olmasını istemediği için çok eşliliği islama sokmuş ama böyle de olunca, her 4 karı alan adamların evleri kerhane'ye dönüşmüş.

Sitelerde Paylaş
On 24.05.2017 at 20:27, Beelzebub yazdı:

Nisa 24:Sahip olduğunuz cariyeler müstesna, evli kadınlar da size haram kılındı. Allah’ın size emri budur. Bunlardan başkasını, namuslu olmak ve zina etmemek üzere mallarınızla (mehirlerini vererek) istemeniz size helal kılındı. Onlardan faydalanmanıza karşılık kararlaştırılmış olan mehirlerini verin. Mehir kesiminden sonra (bir miktar indirim için) karşılıklı anlaşmanızda size günah yoktur. Şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir.

"Onlardan faydalanmak" ne?

Bunun için ücret vermek ne demek?

Bir miktar indirim ne?Ne pazarlığı yaptık ki?

Birbirimizi karşılıksız sevdik ve evlendik,ne ücreti,ne indirimi?bu nereden çıktı?

Burada bir anlam bozukluğumu mu var yoksa cariyeler evli olsa da alabilirsiniz mi diyor?

Başlığa yazılan iletileri okumadım, konu güncellenince ilk bu iletiye baktım ve birden gözüme çarptı. Bin kere okuduğum ayetteki bu ayrıntı daha önce gözüme çarpmamış, hayret.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Burada bir anlam bozukluğumu mu var yoksa cariyeler evli olsa da alabilirsiniz mi diyor?

Başlığa yazılan iletileri okumadım, konu güncellenince ilk bu iletiye baktım ve birden gözüme çarptı. Bin kere okuduğum ayetteki bu ayrıntı daha önce gözüme çarpmamış, hayret.

Cariye olmadan önce evlenmişse savaşta esir edilip cariye olduğunda nikahı düşer.Cariye olduktan sonra ister hür ister köle başka biriyle evlenirse o zaman nikahı geçerli olur.Kocasından başka kimse ona dokunamaz.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, democrossian yazdı:

Aynen öyle diyor. Bu vahşi yağmacılar cariye yaptıkları kadının evli olmasını umursamıyorlar!!!

Rezillik... Vahşet, evet.

19 saat önce, Zerkavi yazdı:

Cariye olmadan önce evlenmişse savaşta esir edilip cariye olduğunda nikahı düşer.Cariye olduktan sonra ister hür ister köle başka biriyle evlenirse o zaman nikahı geçerli olur.Kocasından başka kimse ona dokunamaz.

Allah kalbimi biliyor ya, ben bu savaşta esir edilip cariye ve köle olarak alınıp kullanılan kadınların kocalarının hep öldüğünü düşündüm. O kadar iğrenirim İslam'dan, bazen haksız veya abartılı mı bakıyoruz acaba bile derim ama görüyorum ki acayip saf ve salakça düşünmüşüm. Hani ateistiz, kötüsünü görmeye kodlanmışız inançlılara göre ama ne kadar negatif olsak da bu kitapta yazanlar kadar değiliz, olamıyoruz.

İnanılır gibi değil. Sen elin evli barklı, çoluk çocuk sahibi kadınını savaşta esir alıp cariye yap kendine.

Nasıl korkunç... Bu bir kutsal kitap olmasa biraz anlarım da basbayağı kutsal. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Türk Ateist yazdı:

ama görüyorum ki acayip saf ve salakça düşünmüşüm.

Aslında bu duyguyu yaşadığım için sinir oluyorum ben de. Müslümlere kızıyorum ama aslında kızdığım kendimim. Nasıl zamanında keklendim diye kızıyorum.

Hatırlıyorum da biraz da Müslümlerin gönlü olsun diye bir yerde Muhammed'in Hatice'ye aşık olduğunu yazmıştım! :D Tabii o zaman Muhammedin yaşamadığını filan bilmiyorum. Yaşadı sanıyorum! Ateist olmaya ateistim ama "Müslüm ateistim"! Bu nasıl oluyor, bir çok kez açıkladım ama bir kere daha kısaca açıklayayım. Salça bitti ve kavanoza reçel doldurdum. Ama üzerinde hâlâ salça yazıyor! Etiketi söküp reçel yazmama gerek yok diyordum, ben biliyorum salça yazsa da içinde reçel olduğunu!

Neyse bayağı bir döktürdüm. İşte efenim kimsenin beğenip de varmadığı öksüz yetim zavallı Muhammed'e malının idaresini filan verdiği güvendiği için Hatice'ye bağlanmıştı ve çok evlilik yapsa da onu ölünceye kadar unutmadı falan filan... Ülen salak kafam, nerden biliyorsun bunu? Hayır nasıl bu kadar mankafa olabilirim aklım almıyor. Embesilin aşırı geri zekalısından süzme idyot! Aklıma niye geldi şimdi bu, kafama neredeyse yumruk atacağım. Nasıl bu kadar ileri derecede idyot olabildim şaşıyorum.

Dönüyorum bir de ben de ateist Müslüm olduğum halde böyle zırvalamıştım, safi Müslümlere hiç bir şey çok görülmez diyorum. Biraz da hoş mu görsek ki şu müslümcükleri diye ikilemde kalmıyor değilim. Bunlar çizmeyi çok aşmasalardı böyle düşünebilirdim. Ama çizmeyi çok aştılar. Laikliğe savaş açtılar resmen ve mertçe değil, sinsi, alçakça, riyakarca, ikiyüzlüce ve ahlaksızca bir savaş bu. Bunu yapmasalardı şeker gibi olurdum. :D

Sitelerde Paylaş

İslam; hırsızlığı, ganimeti, tecavüzü, haksızlığı teşvik eden ve bunu takdiri ilahi yalanı altında yasal hale getiren bir sistemdir.

Bilimi temel almış, özgürlükçü, eşitlikçi, paylaşımcı, adil olmanın erdemine kavuşmuş insanların böyle bir sistemi içine sindirmesi elbette imkansızdır.

Bu mevkiye henüz erişemeyen ilkel kalmış sapienslerin çoğunlukta olması maalesef bu sistemi ve bu anlayışı ayakta tutmaktadır.

İlkel sapiensler için bu sistem vazgeçilmez yaşam kaynağıdır, bu yüzden bu sistemi savunmaları ve hayatı pahasına ayakta tutmak istemeleri anlaşılır bir durumdur.

Zira bilimi temel alacak kadar evrim geçirememiş olmalarının büyük kısmı farkında olsa da bu zaaflarını kapatmak için tanrılarına dua etmekten başka çare bulamıyorlar.

Biz de kalkmış açıkça tecavüzü savunan bu ilkel sapienslere kitabınız tecavüzü, hırsızlığı teşvik ediyor ve onaylıyor diyoruz.

Elbette diyelim ama duanın çözüm olmadığını anlamaları için en az 2-3 bin yıl geçmesi gerektiğini de bilelim.

Tabii o zamana kadar daha başka varlıklar hızlı evrim geçirip de bunların yerine geçmezse...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...