Jump to content

Particilik hastalığı

Recommended Posts

Ülkemizde koyun ifadesi genelde Akp seçmeni için kullanılıyor. Zannediyoruz ki koyunluk ve sorgulamadan biat hastalığı sadece bu kesimde var. Hayır efendim, yok öyle bir şey. Özellikle sosyal medyada girdiğim pek çok tartışmada da ülkedeki eğitim seviyesi en yüksek kesim olan Chp'lilerin bile koyun olduğunu bizzat gördüm.

Normalde insanın kendi akıl ve sağduyusuyla benimsediği bir siyasi görüşü, bir ideolojisi olur. Bakarsın; hangi parti ve liderinin politikaları, görüşleri, vaatleri hoşuna gidiyorsa ona oy verirsin. Eğer yarın öbür gün bu partinin çizgisi değişirse ve senin hoşuna gitmeyen bir çizgiye kayarsa bu sefer de oy vermezsin. Bu kadar basit.

Ama ülkemizde bakıyorsunuz millet ailece ve hatta sülalece aynı partiyi destekliyor. Partinin lideri ve hatta ideolojisi değişse de yine o partiyi ölümüne desteklemeye ve savunmaya devam ediyorlar. Parti liderleri ne derse onu doğru kabul ediyorlar, karşı taraf ne derse de onu yanlış kabul ediyorlar.

Chp'nin mesela 22 Mayıs 2010'dan sonra politikaları gözle görülür biçimde değişmiştir. Artık neredeyse başka bir parti olmuştur. Ben bu partiye oy vermek için mantıklı bir gerekçe göremiyorum mesela. Tüm zamanlara hitap ettiği, kusursuz ve değişmez olduğu iddiasındaki dinler bile sürekli değişiyor. Partiler mi değişmeyecek?

Ateistler bile kolaylıkla kapılıyor bu hastalığa. Bir salak gibi körü körüne Chp ya da Hdp'yi savunan çok ateist gördüm.

Neden bu hastalıklı düşünceden kurtulamıyoruz?

tarihinde Meritocracy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ülkemizde koyun ifadesi genelde Akp seçmeni için kullanılıyor. Zannediyoruz ki koyunluk ve sorgulamadan biat hastalığı sadece bu kesimde var. Hayır efendim, yok öyle bir şey. Özellikle sosyal medyada girdiğim pek çok tartışmada da ülkedeki eğitim seviyesi en yüksek kesim olan Chp'lilerin bile koyun olduğunu bizzat gördüm.

Normalde insanın kendi akıl ve sağduyusuyla benimsediği bir siyasi görüşü, bir ideolojisi olur. Bakarsın; hangi parti ve liderinin politikaları, görüşleri, vaatleri hoşuna gidiyorsa ona oy verirsin. Eğer yarın öbür gün bu partinin çizgisi değişirse ve senin hoşuna gitmeyen bir çizgiye kayarsa bu sefer de oy vermezsin. Bu kadar basit.

Ama ülkemizde bakıyorsunuz millet ailece ve hatta sülalece aynı partiyi destekliyor. Partinin lideri ve hatta ideolojisi değişse de yine o partiyi ölümüne desteklemeye ve savunmaya devam ediyorlar. Parti liderleri ne derse onu doğru kabul ediyorlar, karşı taraf ne derse de onu yanlış kabul ediyorlar.

Chp'nin mesela 22 Mayıs 2010'dan sonra politikaları gözle görülür biçimde değişmiştir. Artık neredeyse başka bir parti olmuştur. Ben bu partiye oy vermek için mantıklı bir gerekçe göremiyorum mesela. Tüm zamanlara hitap ettiği, kusursuz ve değişmez olduğu iddiasındaki dinler bile sürekli değişiyor. Partiler mi değişmeyecek?

Ateistler bile kolaylıkla kapılıyor bu hastalığa. Bir salak gibi körü körüne Chp ya da Hdp'yi savunan çok ateist gördüm.

Neden bu hastalıklı düşünceden kurtulamıyoruz?

Sana Vatan Partisi ni tavsiye ederim.

Günde iki doz Doğu Perinçek izle.

Düşüncelerini toparlarsın.

Sitelerde Paylaş

Perinçeki bir kaç aydır yakından takip ediyorum. Perinçek vatansever bir adam, bu adamı karalamaya çalışmayın.

Sırf öyle olması tutarlı yapar mı onu,yani her vatansever ak olacak diye bir durum yok,vatansever ülkücü teröristler vardı mesela

Sitelerde Paylaş

Sana Vatan Partisi ni tavsiye ederim.

Günde iki doz Doğu Perinçek izle.

Düşüncelerini toparlarsın.

Perinçeki bir kaç aydır yakından takip ediyorum. Perinçek vatansever bir adam, bu adamı karalamaya çalışmayın.

15 Temmuz Girişimi'nden kısa süre sonra, yabancı bir televizyonda siyasal bir tartışma programı izliyordum. 2'si yabancı, 1'i Türk olmak üzere 3 konuk bulunuyordu, Türkiye'yi temsilen bir Vatan Partisi yetkilisini(makamını ve adını hiç hatırlamıyorum, sormayın bile) çağırarak hazin bir hata yapmışlardı. Gelgelelim esas meseleye, bu bahsettiğim adam, utanmadan KHK'larla görevlerinden olanlar ve tutuklananlar arasında HİÇBİR masumun olmanığını, bunun tamamen Gülencilerin meşru tasfiyesi için gerekli bir operasyon olduğunu savunuyordu. Ekrana baka baka, surat ifadesi sabit, apaçık yalan söylüyordu. O andan itibaren Vatan Partisi'ne karşı pozisyonumu netleştirdim; bunca mağdur insana(solcusu dahil, her kesimden suçsuz var) kıyılmasını, bunca hukuksuzluğu, yüzü kızarmadan savunabilen bir partiyi asla itibar etmem. Vatan Parti'ci ulusalcılar, benim gözümde İslamcılardan sadece bir basamak yukarıdadırlar. @Robespierre, niye bu sahtekar heriflerin peşine takılmış, Perinçek gerzeğinin eteğine yapışmış ona da anlam veremiyorum.

Sitelerde Paylaş

Birkaç ay takip etmeyle anlaşılmaz o,

Bakalım Perinçek, Atatürk hakkında neler söylemiş, buyurun:

Hızla büyüyen ve emperyalizmle uzlaşan Kemalist burjuvazi, toprak ağalarıyla ittifak yaptı.

Toprak ağaları ve Kurtuluş Savaşının önderleri, mücadele sırasında köylülerin ve toprak sahibi olan azınlıkların mallarına ve topraklarına el koyarak güçlenmişlerdi. 1927de çıkarılan bir kanunla dağıtılan hazine topraklarının yüzde 90ını toprak ağaları gaspettiler (Türkiye ihtilalci işçi Köylü Partisi Davası/Savunma, s.166, Aydınlık Yayınları, ikinci Baskı: Kasım 1974)

Kurtuluş Savaşının burjuva önderliği halk kitleleriyle birleşmedi, tam tersine toprak ağalarıyla ittifak yaparak halkı baskı altına alan bir diktatörlük kurdu. Sovyetler Birliği ve dünya halklarıyla dostluğunu sağlamlaştırmadı, tam tersine emperyalistlerle uzlaştı (TiiKP Davası / Savunma, s.167)

Halkın sırtına basarak iktidara geldiler ve halkı ezdiler.

Kemalist burjuvazi diktatörlüğünü kurar kurmaz sosyal barış politikasıyla emekçi yığınları kendi iktidarına boyun eğdirmeye çalıştı. imtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitleyiz sözleri burjuvazinin şiarı oldu (TiiK Davası / Savunma, s.168)

1923 Temmuzunda Kemalist iktidar, Türkiye işçi Çiftçi Sosyalist Fırkası, Beynelmilel işçiler ittihadı ve ona bağlı sendikaları kapattı (TiiKP Davası / Savunma, s.168)

Enteresan olan, bu adam güya şimdi Kemalist.

Yersen.

tarihinde Confucius tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Godless Crusader said:

Gelgelelim esas meseleye, bu bahsettiğim adam, utanmadan KHK'larla görevlerinden olanlar ve tutuklananlar arasında HİÇBİR masumun olmanığını, bunun tamamen Gülencilerin meşru tasfiyesi için gerekli bir operasyon olduğunu savunuyordu.

İnsanların işten çıkarılması, işsizliğe açlığa mahkum edilmesi çok kötü. Birçok ağır trajediye denk geliyorum ve üzülüyorum. 

Ama....

Ah, işte o namuzsuz "ama" burada da devreye giriyor. Ama bu işin başka yolu da yok. Bu ülkede yaşamaya devam edecekseniz, geleceğinizi, çocuklarınızın geleceğini bu ülke ile bir görüyorsanız, Fethullahçıların  belinin kırılması şarttır. Bunun yolu da maalesef kamudaki Fethullahçıların acımasızca biçilmesinden geçiyor. Başka yol yok.

Bu arada masumlar kıyılmış mıdır, şüphesiz ki kıyılmıştır. Senin izlediğin kanala çıkan kişi muhtemelen Yunus Soner idi. Hiçbir masumun kurban gitmediğini söylerken, karşı yönde sürdürülen propagandaya karşı net bir duruş sergileme amacını gütmüştür. Fethullahçılar ve onlar ile işbirliği halinde olan ajan-liberallerin bir stratejisi de, Fethullahçıların tasfiyesinde masumların da kurban gittiğini öne çıkarmaktır. Bu onların bir stratejisi, biz de mecburen bu stratejinin karşısında konumlanmak zorunda kalıyoruz.

İslamcılar bombalanacak mekanlara çocukları yerleştirirler. Çocuklar bombadan ölürse, onu ellerine alıp propaganda yaparlar. Fethullahçılar da bunun aynısını yapıyor. Masum insanların kanını döküp, onun üzerinden kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Kesinlikle acımayız.

4 hours ago, Laik Filozof said:

Önceden Maocu sonra aşırı milliyetçi olmuş biri,bayağı yanar döner biri

Sen Mao Zedong'un kim olduğunu, ne yaptığını biliyor musun? Samimiyetle soruyorum, Mao'nun mücadelesi, hayatı hakkında ne biliyorsun? Onu karalamak için yazılanlardan değil, bir tanecik birinci ağızdan Çin Devrimi'ni anlatan  kitap oku, sonra gel tekrar konuşalım. 

Mao devrim yaparken, Çin'deki sözde solcular Mao'yu milliyetçilikle itham ediyorlardı. Mao devrimi yaparken, ülkenin en ağır milliyetçileri ile kol kola idi. Tayvan'daki hükümeti kuran generaller ile ittifak halinde idi. Göktengri aşkına iki tane adam gibi kitap okuyun, sonra gelin burada böyle konuşmalar yapın ya.

2 hours ago, Confucius said:

(TiiKP Davası / Savunma, s.168)

TİİKP savunmasını bulmuşsun. Bundan 37 yıl önce yazılmış olan bir metin. Ama son 20 senedir yaptığımız yayınların hiçbirini eline dahi almadın değil mi? Senin için o yeterli.  TİİKP Savunması Milli Demokratik Devrim eleştirisi yapmış. Bu sosyalist bir bakış açısı ile yazılmış bir metindir. Hakaret yok, yalan dolan yok. Sosyalist devrim yapma niyeti olan bir sosyalist örgütün, Milli Demokratik Devrim'e yapmış olduğu eleştiri.

Sen Troçkistlerin Stalin'e, Stalincilerin Enver Hocacılara, Enver Hocacıların Troçkistlere yaptığı eleştirileri gördün mü hiç? Biz sosyalistler böyleyiz. Eleştiri bizim temel sporumuzdur. Eleştireceğimiz konuyu moleküllerine kadar ayırırız. 37 yıl önce yazılan o metin bu kapsamdadır.

Bugün öyle bir metin yazmayız. Çünkü bugün Milli Demokratik Devrim emperyalist bir saldırı altındadır. Biz bu durumda bir tercihte bulunmayız. Yerimiz doğal olarak Milli Demokratik Devrim'in, Türk Devrimi'nin yanıdır. Alternatifi yoktur. Milli Demokratik Devrim'i, Kemalizmi eleştirsek de, bunlar bizim tarihimizdir ve bizim ideallerimize giden birer adımdır. Biz Milli Demokratik Devrim'i yıkmayı değil ilerletmeyi hedefliyoruz. Dolayısı ile eleştirilerimiz, eksikleri ortaya koyup bunları ortadan kaldırma amaçlıdır.

Sitelerde Paylaş

TİİKP savunmasını bulmuşsun. Bundan 37 yıl önce yazılmış olan bir metin. Ama son 20 senedir yaptığımız yayınların hiçbirini eline dahi almadın değil mi? Senin için o yeterli.  TİİKP Savunması Milli Demokratik Devrim eleştirisi yapmış. Bu sosyalist bir bakış açısı ile yazılmış bir metindir. Hakaret yok, yalan dolan yok. Sosyalist devrim yapma niyeti olan bir sosyalist örgütün, Milli Demokratik Devrim'e yapmış olduğu eleştiri.

Sen Troçkistlerin Stalin'e, Stalincilerin Enver Hocacılara, Enver Hocacıların Troçkistlere yaptığı eleştirileri gördün mü hiç? Biz sosyalistler böyleyiz. Eleştiri bizim temel sporumuzdur. Eleştireceğimiz konuyu moleküllerine kadar ayırırız. 37 yıl önce yazılan o metin bu kapsamdadır.

Bugün öyle bir metin yazmayız. Çünkü bugün Milli Demokratik Devrim emperyalist bir saldırı altındadır. Biz bu durumda bir tercihte bulunmayız. Yerimiz doğal olarak Milli Demokratik Devrim'in, Türk Devrimi'nin yanıdır. Alternatifi yoktur. Milli Demokratik Devrim'i, Kemalizmi eleştirsek de, bunlar bizim tarihimizdir ve bizim ideallerimize giden birer adımdır. Biz Milli Demokratik Devrim'i yıkmayı değil ilerletmeyi hedefliyoruz. Dolayısı ile eleştirilerimiz, eksikleri ortaya koyup bunları ortadan kaldırma amaçlıdır.

Herif resmen gömmüş Mustafa Kemal'i sen eleştiri kabiliyetinizle övünüyorsun!

İftira atıp arkasından Kemalist geçindiğiniz için utanmanız gerekirken hem de!

Mustafa Kemal ne Stalin'dir, ne Troçkisttir ne de sosyalist...

Mustafa Kemal, Mustafa Kemal'dir onların birbirlerini kıyasıya eleştirmeleri neden Mustafa Kemal'in gömülmesi gerektiği anlamına geliyor anlamış değilim doğrusu, ne kadar da sakat bir mantık!

Mustafa Kemal'i o jargonun içerisine çekmek emperyalizme hizmet etmektir zaten işiniz de bu.

Çok meraklıysanız birbirinizi gömmeye gidin Troçkist'lerle, Stalin'cilerle gömüşün, çekin ellerinizi Mustafa Kemal'in üzerinden.

Perinçek her dönemde emperyalizmin solu bölmenin bir aracı olmuştur, bugün de o görevini ifa ediyor.

Sitelerde Paylaş

Herif resmen gömmüş Mustafa Kemal'i sen eleştiri kabiliyetinizle övünüyorsun!

İftira atıp arkasından Kemalist geçindiğiniz için utanmanız gerekirken hem de!

Mustafa Kemal ne Stalin'dir, ne Troçkisttir ne de sosyalist...

Mustafa Kemal, Mustafa Kemal'dir onların birbirlerini kıyasıya eleştirmeleri neden Mustafa Kemal'in gömülmesi gerektiği anlamına geliyor anlamış değilim doğrusu, ne kadar da sakat bir mantık!

Mustafa Kemal'i o jargonun içerisine çekmek emperyalizme hizmet etmektir zaten işiniz de bu.

Çok meraklıysanız birbirinizi gömmeye gidin Troçkist'lerle, Stalin'cilerle gömüşün, çekin ellerinizi Mustafa Kemal'in üzerinden.

Perinçek her dönemde emperyalizmin solu bölmenin bir aracı olmuştur, bugün de o görevini ifa ediyor.

Senin okuduğunu anlama yeteneğin var mı? Hiç test ettin mi bunu?

Şimdi seninle bir test yapalım.

Hızla büyüyen ve emperyalizmle uzlaşan Kemalist burjuvazi, toprak ağalarıyla ittifak yaptı.

Kemalizm emperyalizm ile uzlaştı diyor. Köy enstitülerini CHP kapatmıştır. Bu gerici hareket, emperyalizmin ve toprak ağalarının zorlaması ile olmuştur. Bugün de aynı şeyi söyleyebiliriz. Senin bir yorumun var mı?

Toprak ağaları ve Kurtuluş Savaşının önderleri, mücadele sırasında köylülerin ve toprak sahibi olan azınlıkların mallarına ve topraklarına el koyarak güçlenmişlerdi. 1927de çıkarılan bir kanunla dağıtılan hazine topraklarının yüzde 90ını toprak ağaları gaspettiler (Türkiye ihtilalci işçi Köylü Partisi Davası/Savunma, s.166, Aydınlık Yayınları, ikinci Baskı: Kasım 1974)

Atatürk'ün toprak reformu yapma isteği ve sözü vardır. Toprak reformundan kasıt, ziraat alanlarının toprağı işleyenlere verilmesidir. Oysa toprakların feodal unsurlar tarafından gasp edilmesine müsaade edildi deniyor. Bu konu hakkında herhangi bir fikrin var mı?

Kurtuluş Savaşının burjuva önderliği halk kitleleriyle birleşmedi, tam tersine toprak ağalarıyla ittifak yaparak halkı baskı altına alan bir diktatörlük kurdu. Sovyetler Birliği ve dünya halklarıyla dostluğunu sağlamlaştırmadı, tam tersine emperyalistlerle uzlaştı (TiiKP Davası / Savunma, s.167)

Devrimin yüzünü kapitalizme dönmesi eleştiriliyor. Sovyetler Birilği'nden koparak batıya yöneliş var. Bu eleştirilmiş. Türk Devrimi kendine özgü sosyalizan bir renk alabilirdi. Bu yapılmamış. Bir sosyalist olarak bu konuda eleştiri yapılmış. 

Kemalist burjuvazi diktatörlüğünü kurar kurmaz sosyal barış politikasıyla emekçi yığınları kendi iktidarına boyun eğdirmeye çalıştı. imtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitleyiz sözleri burjuvazinin şiarı oldu (TiiK Davası / Savunma, s.168)
1923 Temmuzunda Kemalist iktidar, Türkiye işçi Çiftçi Sosyalist Fırkası, Beynelmilel işçiler ittihadı ve ona bağlı sendikaları kapattı (TiiKP Davası / Savunma, s.168)

Bir sosyalistin yapacağı normal eleştiriler bunlar. Sosyalist partilerin kapatılması, sınıf savaşına karşı tutum alınması falan. Söylemese miydi bunları? Kendi bakış açısına göre bir değerlendirme yapmış. Nedir seni rahatsız eden?

Sosyalistler ile Kemalistler iki ayrı siyasi akımdır. Birbirlerine yönelik eleştirileri olacaktır. Bundan doğal birşey olamaz. Biz Vatan Partili sosyalistler olarak Kemalist değiliz. Kemalizm ile ittifak halindeyiz. Eleştirdiğin bir siyasi akımla, örgütle daha sonra ittifak kuramaz mısın? Niye size bu kadar garip geliyor?

Bugün içinde olduğumuz koşullar, cumhuriyeti ve aydınlanma değerlerini korumak için mümkün olan en geniş cepheyi kurmayı zorunlu hale getirmiştir. Yapılan iş budur. Bunu anlayamamak için gerçekten çok zayıf bir idrak kapasitesine sahip olmak gerekir. Hiç kusura bakma.

Sitelerde Paylaş

Senin okuduğunu anlama yeteneğin var mı? Hiç test ettin mi bunu?

Şimdi seninle bir test yapalım.

Kemalizm emperyalizm ile uzlaştı diyor. Köy enstitülerini CHP kapatmıştır. Bu gerici hareket, emperyalizmin ve toprak ağalarının zorlaması ile olmuştur. Bugün de aynı şeyi söyleyebiliriz. Senin bir yorumun var mı?

Atatürk'ün toprak reformu yapma isteği ve sözü vardır. Toprak reformundan kasıt, ziraat alanlarının toprağı işleyenlere verilmesidir. Oysa toprakların feodal unsurlar tarafından gasp edilmesine müsaade edildi deniyor. Bu konu hakkında herhangi bir fikrin var mı?

Devrimin yüzünü kapitalizme dönmesi eleştiriliyor. Sovyetler Birilği'nden koparak batıya yöneliş var. Bu eleştirilmiş. Türk Devrimi kendine özgü sosyalizan bir renk alabilirdi. Bu yapılmamış. Bir sosyalist olarak bu konuda eleştiri yapılmış. 

Bir sosyalistin yapacağı normal eleştiriler bunlar. Sosyalist partilerin kapatılması, sınıf savaşına karşı tutum alınması falan. Söylemese miydi bunları? Kendi bakış açısına göre bir değerlendirme yapmış. Nedir seni rahatsız eden?

Sosyalistler ile Kemalistler iki ayrı siyasi akımdır. Birbirlerine yönelik eleştirileri olacaktır. Bundan doğal birşey olamaz. Biz Vatan Partili sosyalistler olarak Kemalist değiliz. Kemalizm ile ittifak halindeyiz. Eleştirdiğin bir siyasi akımla, örgütle daha sonra ittifak kuramaz mısın? Niye size bu kadar garip geliyor?

Bugün içinde olduğumuz koşullar, cumhuriyeti ve aydınlanma değerlerini korumak için mümkün olan en geniş cepheyi kurmayı zorunlu hale getirmiştir. Yapılan iş budur. Bunu anlayamamak için gerçekten çok zayıf bir idrak kapasitesine sahip olmak gerekir. Hiç kusura bakma.

Tecrübeyle sabittir, herhangi bir konuyu saptırmaya, demagoji ve polemiğe eğimli kişiler, karşısındakinin anlama kabiliyetini masaya yatırarak söze başlarlar.
Haydi bunu geçelim ama Türkiye'nin ancak binde üçüne tekabül edebilen Perinçek denilen bu herif:
-Atatürk'ün toprak ağalarıyla ittifak yaparak halkı baskı altına alan bir diktatörlük kurduğunu.
-Kurtuluş Savaşının burjuva önderliğinin halk kitleleriyle birleşmediğini,
-Halkın sırtına basarak iktidara geldiklerini ve halkı ezdiklerini,
-Emekçi yığınları kendi iktidarına boyun eğdirmeye çalıştığını, vs. vs
söyleyecek ve bugün çıkıp yüzü kızarmadan, utanmadan, pişkince Kemalist kesilecek, ona övgüler düzecek, adına ansiklopediler çıkaracak...
Sen de, kastedilen şudur, budur diyerek bütün bu pisliğin mealini çıkarma görevine soyunup aklamaya çalışacaksın ve biz de bütün bu iftiraları eleştiri sosuyla yiyeceğiz öyle mi!
Neymiş!

Meğer sosyalist eleştiriymiş...
Buna kargalar güler.
Eğer bir insan diktatör dediği bir kişiyi eleştirdim deyip sonra da övgüler yağdırıyorsa her şeyden önce demokrat değildir, karaktersizdir, tinetsizdir.
Atatürk'ü eleştiri adı altında tartışmaya açarak, onu itibarsızlaştırmaya çalışan üç akım var Türkiye'de
1- Kürt milliyetçileri
2 Yobaz gerici dinciler
3 Light Sosyalistler
Bu, sosyalizmden bozma üçüncü akım; emperyalizmin, Kemalizm'i, solu ve ulusalcılığı bölme amacının aşağı yukarı son 20-30 yıldır yeni oyuncağıdır, tıpkı Arafat'ın Filistin Kurtuluş Örgütüne  karsı, Filistin halkıının kutsal mucadelesi intifada'yı bolmek uzere İsrail tarafından desteklenen HAMAS gibi.
Ve sen halâ çıkmış benden görevinizi ifa etmenize yardım ve yataklık yapacağım bir Atatürk tartışmasına girmemi bekliyorsun.
Buna kargalar güler,
Sen git Apoyla, cinci, dinci, kinci hocalarla, ak trollerle yap eleştirini ben almayayım. :)

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, Confucius said:

Eğer bir insan diktatör dediği bir kişiyi eleştirdim deyip sonra da övgüler yağdırıyorsa her şeyden önce demokrat değildir, karaktersizdir, tinetsizdir.
Atatürk'ü eleştiri adı altında tartışmaya açarak, onu itibarsızlaştırmaya çalışan üç akım var Türkiye'de

Bugün için haklısın. Saydığın 3 akım cumhuriyet ve aydınlanma değerlerine kahpece saldırıyor. Ama senin alıntıladığın yazı bundan 40 sene kadar önce yazılmış. Demek ki 40 sene önce konjonktür farklıymış, sosyalistler de Kemalizme eleştiriler yöneltiyormuş. 

Bu arada, TİİKP savunmasında yapılan Kemalizm eleştirisinin, Mustafa Kemal'in şahsına ve ailesine yönelik hakaretler içermediğine, tamamen politik bir eleştiri olduğuna dikkat etmenizi isterim.

Bu eleştirileri Saadet Partisinin AKP'ye yaptığı eleştiriler gibi görebilirsiniz. Saadet Partisi ile AKP aynı görüşlere sahip, aynı taban üzerinde yükselen iki partidir ama Saadet Partisi geçen referandumda net bir şekilde HAYIR dedi. Yarın AKP'ye yönelik soldan bir tehdit gelse, Saadet'in AKP'nin yanında duracağını hepimiz biliyoruz değil mi? Aynı şey Kemalizm ile Aydınlıkçılar için geçerli. Güçlü dönemlerde eleştiri, saldırı altında iken birleşme. Bunu anlamayacak ne var?

Sitelerde Paylaş

Evet, ''Saldırı altındayken birleşme''

Güzel bir cümle, hakkını vermek gerek.

Ancak bu sözü bir yerlerden tanıyorum, tıpkı Perinçek'i eleştirdiğim gibi Onun bir başka versiyonu olan Kılıçdaroğlu' nu eleştirdiğimde YCHP' lilerden aldığım yanıtın aynısı.

Siyaset çok kirlenmiş, al Kılıçdaroğlu'nu vur Bahçeli'ye, al ikisini vur Perinçek'e, al hepsini vur Erdoğan'a.

Malzeme bu, bu malzemeyle olsa olsa çorba olur, zaten olan da o.

Her neyse bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum, uzatılacak bir yanı da yok açıkçası ama Perinçek'in yanar dönerliği sadece bu TİİKP davası metni ile de sınırlı değil, o kadar çok zihin bunalımları yaşıyor ki onları bir eleştiri ya da konjonktür ile açıklayabilmek olası değil, onun bütün zihin bunalımlarını burada tartışmaya kalksam hayatımı forumda geçirmem gerekir bunun için de ne vaktim var ne de mecalim.,

Özet olarak doğru ya da yanlış, eleştiri kavramını anlayabilirim ancak yanardönerliği anlayamıyorum.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Confucius said:

Özet olarak doğru ya da yanlış, eleştiri kavramını anlayabilirim ancak yanardönerliği anlayamıyorum.

Sana birşey söyleyim mi? İkna oldun sen. Ama gurur yaptığın için birkaç tane daha sıkayım diyorsun. Sık biraderim. Senin canın sağolsun.

1 hour ago, ateistfikir said:

Atatürkün emperyalizmle iş tuttuğu nerede görülmüş? Bırakın bu işleri.

TİİKP savunmasında emperyalizmle iş tutmaya dair herhangi birşey yok. Devrimin yönünün kapitalizme dönmesinden, feodal unsurlar ve burjuvazi ile anlaşmadan bahsediliyor. Bir sosyalistin böyle eleştirilerde bulunması çok normal. Zaten öyle düşündüğü için bir kişi sosyalist olur.

Emperyalizm ile işbirliği iddiasını hangi ifadeden çıkardın? 

Sitelerde Paylaş

Sana birşey söyleyim mi? İkna oldun sen. Ama gurur yaptığın için birkaç tane daha sıkayım diyorsun. Sık biraderim. Senin canın sağolsun.

TİİKP savunmasında emperyalizmle iş tutmaya dair herhangi birşey yok. Devrimin yönünün kapitalizme dönmesinden, feodal unsurlar ve burjuvazi ile anlaşmadan bahsediliyor. Bir sosyalistin böyle eleştirilerde bulunması çok normal. Zaten öyle düşündüğü için bir kişi sosyalist olur.

Emperyalizm ile işbirliği iddiasını hangi ifadeden çıkardın? 

"Hızla büyüyen ve emperyalizmle uzlaşan Kemalist burjuvazi, toprak ağalarıyla ittifak yaptı."

Emperyalizmle uzlaşan diyor. Atatürkü mü kastediyor burda?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, ateistfikir said:

"Hızla büyüyen ve emperyalizmle uzlaşan Kemalist burjuvazi, toprak ağalarıyla ittifak yaptı."

Emperyalizmle uzlaşan diyor. Atatürkü mü kastediyor burda?

Atatürk'ten bahsetmiyor. Kemalist burjuvazi dediği Koç'lar falan. Bunların emperyalizm ile işbirliğine yöneldiğinden bahsedilmiş. Atatürk "Kemalist burjuvazi" tanımına girmiyor.

Sitelerde Paylaş

Sana birşey söyleyim mi? İkna oldun sen. 

Ahahaha! O senin hüsn-ü kuruntun, saydırma şimdi bana Perinçek'in bütün herzelerini tek tek.

İki gündür kargalar gülmekten helâk oldu şu lâfın üstüne katılırlar herhalde, yazık kargalara yahu.

Şaka bir yana dolamışsın ağzına şu '' Hızla büyüyen ve emperyalizmle uzlaşan Kemalist burjuvazi, toprak ağalarıyla ittifak yaptı.'' cümlesini onun üzerinden mealler üretip duruyorsun, yok Koç'ları kastediyormuş yok emperyalizme meyletmişler falan filân...

Bak bakalım kimi ve neyi kastediyormuş bir sonraki savunmasında:

Öznesi de fiili de açıkça ortada, daha fazla zorlama istersen.

Sitelerde Paylaş

Ahahaha! O senin hüsn-ü kuruntun, saydırma şimdi bana Perinçek'in bütün herzelerini tek tek.

İki gündür kargalar gülmekten helâk oldu şu lâfın üstüne katılırlar herhalde, yazık kargalara yahu.

Şaka bir yana dolamışsın ağzına şu '' Hızla büyüyen ve emperyalizmle uzlaşan Kemalist burjuvazi, toprak ağalarıyla ittifak yaptı.'' cümlesini onun üzerinden mealler üretip duruyorsun, yok Koç'ları kastediyormuş yok emperyalizme meyletmişler falan filân...

Bak bakalım kimi ve neyi kastediyormuş bir sonraki savunmasında:

Öznesi de fiili de açıkça ortada, daha fazla zorlama istersen.

La sigortamı attırdın ha bebe!

He aq! O zamanlar sosyalist devrim yapmak istiyorduk, Kemalizmi de aslanlar gibi eleştirdik. Bugün Aydınlanma birikiminin elden gideceğini anladık, mevziyi Kemalizmde kurduk! Çünkü hiçbir aklı başında olan sosyalist, Kemalizmin yani Aydınlanma'nın ardına düşmek istemez.

O gun koşullar öyleydi, bugün böyle! Biz değişmedik, konjontür değişti! Naapçan!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...