Jump to content

Obama'dan sonra Türkiye

Recommended Posts

Her olay ve olguyu, emperyalizme ve komploya bağlayan saçma anlayışı terk edin. Hem Cumhuriyetçi hükumetler, ABD'de demokrat olanlardan daha agresif bir dış politika yürütür. O yüzden tam aksi bir ilişki olması daha öngörülür birşey. 

İllaki bir komploya bağlayacaksak, mantıklı olsun. Dikkat edin, terör saldırılarının zirve yaptığı dönem, 7 Haziran ile 1 Kasım arası seçim boşluğu süreciydi. O süreç içerisinde AKP rejimi, çözüm sürecini feshederek sağ tabanın oylarına göz dikerek milliyetçi bir istikamete yöneldi. Halk, korku ve tehdit üzerinden güçlü olma algısını yaratan AKP arkasında hizalandırılarak seferber edildi. Bir zibidilik varsa, o dönemde var. 

Sitelerde Paylaş

Buz gibi kesildiği falan yok. Zaman zaman sıklașır, zaman zaman da seyrekleșir.

Hatta zaman gelir, bitti zannedersiniz. Ancak hiç beklemediğiniz anda ve yerde karșınıza çıkıverir.

Terröristlerin neyi ne zaman yapacakları öngürülebilir olsaydı, çoktan varlığını yitirmiști.

Zaten en temel kozları da bu onların.

Dolayısıyla bence ortada anormal bir durum yok ve Obama´nın gitmesiyle hiçbir ilgisi olduğunu zannetmiyorum.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

90'larda da bir "çevik Kuvvet" mi öyle bir şey vardı. Hafız Esat (Başar Esat'ın babası) PKK'ya kamp filan kurmuştu. ABD'nin de bölgede Irağa karşı kullandığı bir gücü vardı. Kürtler bu iki ülkeden girip girip milletin canına okuyordu. Sonra 97'de Öcalan tutuklandı, yavaş yavaş bütün mesele biter gibi oldu. 99'da ise bölgeye artık yatırım filan gidiyordu.

Yani komplo değil. Amerikalıların olayı isteyerek veya istemeyerek azdırdıklarını ben de düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Taktikler değişti. Hilary Clinton'un uyguladığı yöntemler yerine şu an farklı girişimler var. Üstelik Batı'nın Erdoğan'ı göndermek istemesinden sonra Erdoğan PKK'lılar ile olan ilişkilerini ve BOP'taki görevini değiştirdi. Fırat Harekâtı yapıldı, Güneydoğu Anadolu'da PKK'nın gırtlağına basıldı. Hatta Erdoğan Şengal hakkında "Bir gece ansızın gelebiliriz" demeçleri verdi. 

Farklı bir noktada ise Ortadoğu'da işler iyice kızışıyor. Taktikler tekrar değişti veya adımlarının atılma zamanı geldi. ABD'nin Suudi Arabistan'a 110 milyar dolarlık silah satış haberinden sonra belli ki Suudi Arabistan ve İran arasında savaş planlanıyor. İsrail, Yahudi lobisi aracılığı ile Ortadoğu'da kendisine düşman ne kadar güçlü ülke varsa hepsini parçalamayı veya yok etmeyi amaçlıyor. İlk Irak gitti, sonra Libya, ardından Suriye ve sırada İran var. Türkiye'yi bu belanın içine çekebilirler. 

Sitelerde Paylaş

ABD'deki Demokratlar, Cumhuriyetçilerden daha saldırgan dış politika izlerler. Cumhuriyetçiler daha içe dönük, izolasyoncu politikalara meyillidir. Batılı ülkelerde, kendini solcu ya da sağcı ilan eden partilerin aralarında fark yoktur. Türkiye'ye Sevres antlaşması dayatıldığı günlerde İngiltere'de "solcu" parti iktidarda idi.

Demokratları solcu, barışçı falan sanmak bu ülke sol liberallerinin boş hurafelerinden biridir.

Türkiye'deki terörün kaynağı ABD, AB ve NATO'dur. Silahları ve ideolojik argümanları onlar üretir ve dağıtır.

Sitelerde Paylaş

Taktikler değişti. Hilary Clinton'un uyguladığı yöntemler yerine şu an farklı girişimler var. Üstelik Batı'nın Erdoğan'ı göndermek istemesinden sonra Erdoğan PKK'lılar ile olan ilişkilerini ve BOP'taki görevini değiştirdi. Fırat Harekâtı yapıldı, Güneydoğu Anadolu'da PKK'nın gırtlağına basıldı. Hatta Erdoğan Şengal hakkında "Bir gece ansızın gelebiliriz" demeçleri verdi. 

Farklı bir noktada ise Ortadoğu'da işler iyice kızışıyor. Taktikler tekrar değişti veya adımlarının atılma zamanı geldi. ABD'nin Suudi Arabistan'a 110 milyar dolarlık silah satış haberinden sonra belli ki Suudi Arabistan ve İran arasında savaş planlanıyor. İsrail, Yahudi lobisi aracılığı ile Ortadoğu'da kendisine düşman ne kadar güçlü ülke varsa hepsini parçalamayı veya yok etmeyi amaçlıyor. İlk Irak gitti, sonra Libya, ardından Suriye ve sırada İran var. Türkiye'yi bu belanın içine çekebilirler. 

- İşte bunlar benim "ucuz basın" dediğim şeyler. Doğru yerden yola çıkıp kendi işlerine gelen sahte sonuçlara varıyorlar.

Hem İran hem Sudi Arabistan din devletidir. Eskiden farkında değildim ama bunlar eskiden beri birbirine rakip ülkeler. Mücadeleleri askeri değil. İkisi de savaşmadan kendi etkilerini genişletme çabası içinde. Türkiye'nin rejimini değiştirmeyi en çok isteyen iki ülke bunlardır.

- Sudilerde para çok. İstediği kadar alır da Sudiler / Mısırlılar bunlar kimseyle savaşamazlar. Kültürlerinde yok.

- Yahudi lobisini bilmiyorum. Ben olmuşum zaten Yahudi Lobisi.

- Libya, Suriye, Irak zaten gidiciydi. Geçmişte sol görüşlü insanlar da "ABD'nin Irak'ta ne işi var?" diye karşı çıkmışlardı. Bunları yapı gibi, ev gibi düşün. köhneleşmiş eskimiş evi yıkıp yerine yenisini yaparsın. Bunlar yarı Rusya kontrolünde, yarı Avrupalı emperyalistlerin kontrolünde diktatörlüklerdi. Onların dönemi bitmiştir. Rusya direniyor ama eninde sonunda bunlar ABD'ye daha yakın bir takım ülkeler olmaya doğru gidiyor gibiler. Bende tam bilmiyorum.

- İran ve Türkiye arasında çok fark yoktur. Neticede ülkede seçimler var, demokrasi var. Kimse İran'ı yıkmak istemez. İran'la tek dertleri atom bombası meselesi. İran'da atom bombası olamaz. Olursa İsrail'e atar, üçüncü dünya savaşı başlatır.

- Türkiye'yi ben anlamıyorum. Siz anlıyorsanız bana anlatın. Kaset skandalındaki gibi, gerekirse ülkeyi savaşa sokar bunlar yalnız. Şimdilik ihtiyaçları yok. O yüzden bir şey de olmaz.

"ABD'deki Demokratlar, Cumhuriyetçilerden daha saldırgan dış politika izlerler. Cumhuriyetçiler daha içe dönük, izolasyoncu politikalara meyillidir. Batılı ülkelerde, kendini solcu ya da sağcı ilan eden partilerin aralarında fark yoktur. Türkiye'ye Sevres antlaşması dayatıldığı günlerde İngiltere'de "solcu" parti iktidarda idi.

Demokratları solcu, barışçı falan sanmak bu ülke sol liberallerinin boş hurafelerinden biridir.

Türkiye'deki terörün kaynağı ABD, AB ve NATO'dur. Silahları ve ideolojik argümanları onlar üretir ve dağıtır."

- Batılıların türkiye dışında dertleri yokmuş, gece Kürtler yüzünden uykusuz kalıyorlarmış gibi konuşuyorsun. O kadar da önemsediklerine ben inanmıyorum.

- Terörün kaynağı 1) Orta Doğunun kaos ortamı 2) Türkiye'dedir.

Kapsamlı meselelere girdik. Fransızlar ve İngilizler çekip gittikten 3-5 sene sonra bölge karıştı. Saddamın filan gelişinden sonra da bölgede savaş bitmedi. Terörün asıl kaynağı da budur. Bu yüzden ben kefal gibi "hemen bağımsızlık verelim" demiyorum. Bölge genelinde kimin ne yaptığı belli değildir. Kürt devleti kurulur. Ama ayakta kalabilir mi? Hatta Türkiye bu devleti rahat bırakır mı? Bunlar hep meseledir.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, leonardo18 said:

- İşte bunlar benim "ucuz basın" dediğim şeyler. Doğru yerden yola çıkıp kendi işlerine gelen sahte sonuçlara varıyorlar.

Ucuz basın değil. Yakında makaleleri 'mutlak özgür-o biçim özgür-çok fena özgür' Batı basınında görmeye başlarız.

İran hem Sudi Arabistan din devletidir. Eskiden farkında değildim ama bunlar eskiden beri birbirine rakip ülkeler. Mücadeleleri askeri değil. İkisi de savaşmadan kendi etkilerini genişletme çabası içinde. Türkiye'nin rejimini değiştirmeyi en çok isteyen iki ülke bunlardır.

Yavaş yavaş Ortadoğu hakkında bilgi sahibi olmadığını farketmeye başlıyoruz. Bak ne söyleyeceğim: Suudi Arabistan, yani Vehhabi zihniyeti İran'ı Müslüman olarak kabul etmiyor. Ama bir yandan da körfez ülkelerinin hepsinde ciddi ölçüde Şii nüfusu var. Hadi bakalım buradan yak. Yorumlarını bekliyorum.

Sudilerde para çok. İstediği kadar alır da Sudiler / Mısırlılar bunlar kimseyle savaşamazlar. Kültürlerinde yok.

Savaşmalarına pek gerek yok. Ortalık karışsın yeter. Irak savaşıyor muydu? Amerika demokrasi götürdükten sonra 1 milyon insan öldü, 3'e bölündü. Peki ya Suriye, Libya? Bunlar köklü askeri sistemi olan ülkeler miydi?

- Yahudi lobisini bilmiyorum. Ben olmuşum zaten Yahudi Lobisi.

Bu tabiri duyunca aklına AKP geliyor belli ki. Ciddiye almıyorsun. AKP'lilerin uydurduğu, hayali, İlluminati-Mason tarzı bir kavram olarak algılıyorsun. İnterneti biraz kurcala. Neler çıkacak bir bak. Amerika'da lobiler ne işe yararmış, ne etkileri varmış...

- Libya, Suriye, Irak zaten gidiciydi. Geçmişte sol görüşlü insanlar da "ABD'nin Irak'ta ne işi var?" diye karşı çıkmışlardı. Bunları yapı gibi, ev gibi düşün. köhneleşmiş eskimiş evi yıkıp yerine yenisini yaparsın. Bunlar yarı Rusya kontrolünde, yarı Avrupalı emperyalistlerin kontrolünde diktatörlüklerdi. Onların dönemi bitmiştir. Rusya direniyor ama eninde sonunda bunlar ABD'ye daha yakın bir takım ülkeler olmaya doğru gidiyor gibiler. Bende tam bilmiyorum.

Hayret! Gidici olduklarını biliyordun yani.

Neden gidiciydiler? Dur bir düşüneyim... Demokrasi olmadığından olabilir mi? 'Demokrasi' aslında kadim yönetim şekilleri idi ama Kaddafi, Saddam, Esed gibi tiranlar ülkeleri ele geçirmişlerdi. 

Senin kafa hâlâ basmıyor belli ki. Arapların demokrasi ile işleri olmaz. Bahsettiğim veya bahsetmediğim Arap ülkelerinin hangisinde insan haklarını merkezine koyan demokratik bir sistem kurulacağını düşünüyorsun? Herkesi kendin gibi Batılıların yaşamını görmüş, refahı tatmış insan sanıyorsun. Bana sorarsan bu yeni devletlere demokrasi yerine başlarına bir kral, malik, emir her ne ise bir lider konulması demokratik sistem kurulmasından kat kat iyidir. Ortadoğu 5000 küsür yıllık yazılı tarihinde hiçbir zaman demokrasi ile yönetilmedi ve görünen o ki yönetilmeyecek de.

- İran ve Türkiye arasında çok fark yoktur. Neticede ülkede seçimler var, demokrasi var. Kimse İran'ı yıkmak istemez. İran'la tek dertleri atom bombası meselesi. İran'da atom bombası olamaz. Olursa İsrail'e atar, üçüncü dünya savaşı başlatır.

Zaten İsrail İran'ı zayıflatmak veya parçalatmak istiyor. Çünkü İran'ın ciddi gücü var.

- Türkiye'yi ben anlamıyorum. Siz anlıyorsanız bana anlatın. Kaset skandalındaki gibi, gerekirse ülkeyi savaşa sokar bunlar yalnız. Şimdilik ihtiyaçları yok. O yüzden bir şey de olmaz.

Bizimkileri ne ile yemleyecekleri belli olmaz. Erdoğan'ı halifelik, Davutoğlu'nu Yeni Osmanlı hayalleri ile kandırmışlardı. 

tarihinde Khan tarafından düzenlendi
Kelime değişikliği
Sitelerde Paylaş

Önce buradan yakalım:

"Ucuz basın değil. Yakında makaleleri 'mutlak özgür-o biçim özgür-çok fena özgür' Batı basınında görmeye başlarız. "

- Bu tamamen beslenme ile ilgili. Dil bilmeyenler büyük gazetelerin Türkçe yayınlarını internetten bulmaya çalışabilirler.

Şimdi bir adam düşün yediği şeyler: ekmek arası döner, Burger King, Ketçup, Hardal, Coca-Cola, Sprite, Pizza hut, Kokoreç, Makarna, Sosyete köftecisi, Midye dolma, Etsiz Çiğ köfte, Sokak yemeği, Fast-Food, cips, Doridos, çikolata vs.

İkinci bir adam düşün: Evinde kuru fasülye, yeşil Fasülye, Kabak, Nohut, Çeşit çeşit sebze, Taze meyveler, patlıcan, Beyaz Pilav, organik gıdalar, taze köy yumurtası, portakal suyu, nar suyu, Taze Soğan, Yoğurt, Ayran, şalgam suyu, Sarımsak vs...

Birinciye illa ki bir şey olur demiyorum. Ama ikinci adam hem daha uzun yaşar hem de hastalık denen şey bu adama yaklaşamaz.

Okuduğun zaman da besleniyorsun. O zaman ne okuyorsun? Hürriyet ve Show TV mi? Kimin yazdığı belli olmayan bir takım ideolojik bilimsel olmayan kitaplar mı?

Her şeyin en sağlamını, bilimsel olanını okuyacaksın. Haber de tarafsız, özgür ve güvenilir kurumlardan gelmelidir. Mesela BBC'nin bir aşıra yakın tarihi vardır. Büyük gazetelerin çoğu 2-3 nesildir güvenilir haber vermekle bilinirler. + Yönlendirici, milleti gaza getirici, çarpıtılmış, sinir bozucu resimlere / görüntülere genellikle yer vermezler. (Benim görüşüm tabi, senin beynin sana, benim beynim bana). Ama Beyin dediğin yer de çöplük değildir. Onu anlatmaya çalışıyorum.

"Yavaş yavaş Ortadoğu hakkında bilgi sahibi olmadığını farketmeye başlıyoruz. Bak ne söyleyeceğim: Suudi Arabistan, yani Vehhabi zihniyeti İran'ı Müslüman olarak kabul etmiyor. Ama bir yandan da körfez ülkelerinin hepsinde ciddi ölçüde Şii nüfusu var. Hadi bakalım buradan yak. Yorumlarını bekliyorum."

- Tayyip ve Erbakan öncesi dönemlerde biz bu meseleyi çözmüştük. Buna din ve vicdan hürriyeti deniyor. İnsan hakları beyannamesinde yer alır.

Bunlar, Orta çağ Avrupalıları gibi birbirleri ile kutsal savaş oyunu oynuyorlar. Kuran bu konuda "senin dinin sana benim dinim bana" der ve bütün İslam uygarlıklarında farklı inançlar, çatışma olmadan aynı coğrafya'da yaşamışlardır. Her ikisinin de islamı yorumlama biçimi tamamen kişisel ve kendi çıkarına göre. Türk halkının bunların rejimini soru sormadan kabul edebilmesi de bana göre iyi bir şey değil.

"Savaşmalarına pek gerek yok. Ortalık karışsın yeter. Irak savaşıyor muydu? Amerika demokrasi götürdükten sonra 1 milyon insan öldü, 3'e bölündü. Peki ya Suriye, Libya? Bunlar köklü askeri sistemi olan ülkeler miydi?"

- "Ortalık karışsın yeter" dediğin, kendi çarpık İslam yorumlarını ona buna satmaya çalışmalarını. Petrol parasını üretim için, halklarını geliştirmek için değil, böyle işler için kullanıyorlar.

- Saydığın ülkeler eski sömürge ülkeleridir. Sömürge imparatorlukları çökünce, Rusya'ya kaldılar. Rusya çökünce, normalde Amerika'ya kaldılar, Ama Rusya hepsi gitmesin, birazı bende kalsın diye uğraşıyor. Yani Erdoğan Irak Başbakanına "sen benim dengim değilsin" derken (öyle laf edilmez ama) haklı.

"Bu tabiri duyunca aklına AKP geliyor belli ki. Ciddiye almıyorsun. AKP'lilerin uydurduğu, hayali, İlluminati-Mason tarzı bir kavram olarak algılıyorsun. İnterneti biraz kurcala. Neler çıkacak bir bak. Amerika'da lobiler ne işe yararmış, ne etkileri varmış..."

- dediğin gibi algılıyorum, evet. Lobicilik olayının demokrasi ile alakası yoktur. Ama şirketlerin lobileri vardır, petrol lobisi vardır, kömür sanayisi lobisi vardır, otomobil lobisi vardır. Yahudi/Ermeni lobileri vardır. Bunlar ABD'de daha çok, Avrupa'da biraz daha azdır. ABD demokrasisinin zaaflarındandır. Ben "yoktur" demedim. Almanya'nın İsrail'e verdiği tazminatlar normal siyasetin sonucu (Almanya Yunanistan'a da tazminat vermiştir, II dünya savaşı için). Fakat İsrail'e giden ABD paraları lobilerden kaynaklanıyor diye biliyorum. Doğru.

- Masonluk gizli ve büyüleyici bir konu. Da günlük hayatımda beni ilgilendiriyor mu? Bilmiyorum. Gizli örgüt olunca millet merak ediyor. filan. Ama mesela Trump Paris konferansın'dan çekilmiştir. Kuzey kutbundan, 1981 yılından beri, 4 Almanya büyüklüğünde buzul kaybolmuştur. 2015, 2016 yıllarında art arda dünya çapında sıcaklık rekorları kırıldı. 2000'lerin başındanberi durum böyle. bazıları stratosfere bir takım kimyasallar püskürtüp küresel ısınmayı o şekilde frenleyip frenleyemeyeceklerini düşünüyorlar. Mason veya Anti-masonlar bu konuda ne yapıyor? - Hiçbir şey. O zaman ben niye işi gücü bırakım bunlarla ilgileneyim? Bir sürü ciddi mesele var.

" Hayret! Gidici olduklarını biliyordun yani.

Neden gidiciydiler? Dur bir düşüneyim... Demokrasi olmadığından olabilir mi? 'Demokrasi' aslında kadim yönetim şekilleri idi ama Kaddafi, Saddam, Esed gibi tiranlar ülkeleri ele geçirmişlerdi. 

Senin kafa hâlâ basmıyor belli ki. Arapların demokrasi ile işleri olmaz. Bahsettiğim veya bahsetmediğim Arap ülkelerinin hangisinde insan haklarını merkezine koyan demokratik bir sistem kurulacağını düşünüyorsun? Herkesi kendin gibi Batılıların yaşamını görmüş, refahı tatmış insan sanıyorsun. Bana sorarsan bu yeni devletlere demokrasi yerine başlarına bir kral, malik, emir her ne ise bir lider konulması demokratik sistem kurulmasından kat kat iyidir. Ortadoğu 5000 küsür yıllık yazılı tarihinde hiçbir zaman demokrasi ile yönetilmedi ve görünen o ki yönetilmeyecek de."

- Bu konuyu kısmen yanıtladığımı düşünüyorum. Farkındaysan Osmanlı döneminden söz etmiyorum bile. Sonra sömürgeciler bunlardan aldılar, kendi dillerini / kültürlerini biraz yaydılar, çekip gittiler. Soğuk savaş döneminde Rusya'ya yakındılar. Rusya bunları besledi korudu, sonra çöktü. ABD planı, şimdiye kadarki en insanca plan diyebilirim (Osmanlıyı saymazsak). Afganistan'daki gibi, Irak'taki gibi, mümkün olduğu kadar demokratik bir şey getirecek, sonra basıp gidecek.

- Demokrasi olmak için gelişmiş olmana gerek yok. Sosyalizmi herkes anlayamaz. Sosyalizm olabilmesi, gelebilmesi için, belli bir eğitim düzeyine ihtiyaç vardır. 1776 yılındaki Amerikan halkı, ya da şimdiki Amerikan halkı çok bu zeki. - Hayır. Serbest piyasa + demokratik yönetim. 10 yaşında çocuğa bile anlatırsın. Niye demokrasi? - Krallık değilse, halk kendini yönetecek. Bu da halkın kendi kendini yönetmesi için icat edilmiş bir sistem. Hukuktan anlamak için avukat/hakim olmaya gerek var mı? -yok.

Çok basit: Yasa vardır ve yasa herkes için geçerlidir.

/ ve ABD başarılı olacaktır çünkü gayet de basit bir şey istiyor.

Derin politikayı da bilmiyorum. Bu kadar biliyorum.

"Zaten İsrail İran'ı zayıflatmak veya parçalatmak istiyor. Çünkü İran'ın ciddi gücü var."

- Bence de. Sınırların sömürgeciler tarafından gelişigüzel çizilmiş olması e hiçbir şey yapmadan gitmiş olmaları, bu yetmezmiş gibi İsrail gibi bir ülkeyi oraya bırakmaları, bence bilerek yaptılar. Da bu iş böyle süremez. yarım asırdan fazla süredir kan gölü ve ikiz kuleler olayından beri dünyayı da kan gölüne çeviriyor.

Yani benim açımdan. ABD'nin "Büyük planı" yok. ABD'nin "Büyük planı" (Ki trump döneminde ondan da emin değilim) "Şu adamlar yerlerinde rahat otursun, adam olsunlar, bizi de gelip orada burada, Metroda, çocuk parkında patlatmasınlar" olabilir ya da öyle olmalıdır. Çünkü bu şekilde devam ederse gelecekte belki nükleer bombalı 11 Eylüller filan olacak.

/ Genel olarak da, TC tüm bu süre zarfında Ortadoğunun içinde yer almadı, yüzünü Batıya dönüp o taraflarla ilgilenmedi, Ben böyle de devam etsin istiyorum. Orta doğuda kimin ne yaptığı belli değildir.

"Bizimkileri ne ile yemleyecekleri belli olmaz. Erdoğan'ı halifelik, Davutoğlu'nu Yeni Osmanlı hayalleri ile kandırmışlardı." 

- İkisinin de AK'yım

Sitelerde Paylaş

A Haber'de Yiğit bulut gibi şarlatanların, arada ne dediğine bakmak için kanalı açardım birkaç yıl öncesinde. Artık zahmet bile etmiyorum. Batılı devletlerin, Türkiye'yi parçalamak için kirli hesaplar yaptığından ve bunun çözüm formülünün AKP olduğundan bahsedip, milliyetçilik pompalarlardı. Sen de şuan dediklerinle o düzeyde seyrediyorsun. Batı'nın Erdoğan'ı göndermek istemesi nedir? Milleti kahve muhabbeti yapmakla suçlamana rağmen, kendi analizlerin kahve muhabbetinden öteye gitmiyor ne yazıkki.

ABD'deki Demokratlar, Cumhuriyetçilerden daha saldırgan dış politika izlerler. Cumhuriyetçiler daha içe dönük, izolasyoncu politikalara meyillidir. Batılı ülkelerde, kendini solcu ya da sağcı ilan eden partilerin aralarında fark yoktur. Türkiye'ye Sevres antlaşması dayatıldığı günlerde İngiltere'de "solcu" parti iktidarda idi.

Cumhuriyetçilerden, liberteryen olan bazıları, 'non-interventionism' yani anti-müdahelecilik üzerine politikasını inşa etmiş olabilir. İzolasyonculuktan kasıt, ekonomik açıdan korumacı olmalarıdır. Geneli, İran'a bir şekilde saldırmak için can atıyordur. Demokratların aksine, bu saldırıyı ayarlı, dengeli, planlı biçimde gerçekleştirmezler. Bush, direkt kara birlikleriyle Irak'ı işgal etmiştir. Obama ise, 'proxy war' yapmış, yani bizzat, kendi birliklerini kullanmadan -birkaç yüzü bulan, YPG'lileri eğiten özel ekipler hariç-, cihatçılarla Kürt ayrılıkçılar gibi çeşitli fraksiyonları silahlandırarak amaçları doğrultusunda kullanmıştır. Ek olarak, yukardan drone ve uçaklarla bombalamıştır. İstatistiki olarak,  Trump ofise girdiğinden beri, drone saldırıları dört kat artış gösterdi. Rakamlar yalan söylemez.

Sonuç olarak, aslına bakılırsa Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında dış politika hususunda devasa bir fark söz konusu değildir. Demokratlar, emperyalizmi üstü örtülü, süslenmiş şekilde icra ederler. Cumhuriyetçiler ise düpeduz, tank&top&zırhlı dalar. Fark, aşağıdaki gibidir.

36fb79fc-3f22-49b6-a2fb-f7454f1efc15.jpg

tarihinde Godless Crusader tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
41 minutes ago, Godless Crusader said:

A Haber'de Yiğit bulut gibi şarlatanların, arada ne dediğine bakmak için kanalı açardım birkaç yıl öncesinde. Artık zahmet bile etmiyorum. Batılı devletlerin, Türkiye'yi parçalamak için kirli hesaplar yaptığından ve bunun çözüm formülünün AKP olduğundan bahsedip, milliyetçilik pompalarlardı. Sen de şuan dediklerinle o düzeyde seyrediyorsun. Batı'nın Erdoğan'ı göndermek istemesi nedir? Milleti kahve muhabbeti yapmakla suçlamana rağmen, kendi analizlerin kahve muhabbetinden öteye gitmiyor ne yazıkki.

AKP'liler aynı şeyi söylediyse kahve muhabbetine giriyor. Öyle diyorsun yani. O zaman şuradan bakalım:

Sitelerde Paylaş

AKP'liler aynı şeyi söylediyse kahve muhabbetine giriyor. Öyle diyorsun yani. O zaman şuradan bakalım:

Uzun uzun izlemeyeceğim, dikkat çekmek istediğin klipler varsa zaman aralığını verebilirsin. Cem Toker, senin iddianın tam aksine, Erdoğan'ı batılı devletlerin başımıza bela ettiğini savunuyor.

Sitelerde Paylaş

"Cumhuriyetçilerden, liberteryen olan bazıları, 'non-interventionism' yani anti-müdahelecilik üzerine politikasını inşa etmiş olabilir. İzolasyonculuktan kasıt, ekonomik açıdan korumacı olmalarıdır. Geneli, İran'a bir şekilde saldırmak için can atıyordur. Demokratların aksine, bu saldırıyı ayarlı, dengeli, planlı biçimde gerçekleştirmezler. Bush, direkt kara birlikleriyle Irak'ı işgal etmiştir. Obama ise, 'proxy war' yapmış, yani bizzat, kendi birliklerini kullanmadan -birkaç yüzü bulan, YPG'lileri eğiten özel ekipler hariç-, cihatçılarla Kürt ayrılıkçılar gibi çeşitli fraksiyonları silahlandırarak amaçları doğrultusunda kullanmıştır. Ek olarak, yukardan drone ve uçaklarla bombalamıştır. İstatistiki olarak,  Trump ofise girdiğinden beri, drone saldırıları dört kat artış gösterdi. Rakamlar yalan söylemez.

Sonuç olarak, aslına bakılırsa Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında dış politika hususunda devasa bir fark söz konusu değildir. Demokratlar, emperyalizmi üstü örtülü, süslenmiş şekilde icra ederler. Cumhuriyetçiler ise düpeduz, tank&top&zırhlı dalar. Fark, aşağıdaki gibidir."

- Eskiden, Kıta Avrupası mantığıyla bende "iki partileri var iki parti de birbirinin aynısı" derdim. En son dün akşam anladım ki öyle değil. Bush öneminde de (20 sene önce) bu böyleydi.

Demokratlar iklim değişikliği, terörle mücadele, Rusya / Çin gibi tehditlere karşı Amerika'nın liderlik konumunu sürdürmesinden yanadır. böyle bir sorumluluk duyguları vardır. Obama bunu "Biz mahallenin büyük çocuğuyuz" olarak tarif eder.

Sayın Bush ve Trump ise, "Küresel ısınma yoktur, kömür endüstrisini bozmayalım", "Orta doğu, Rusya, Çinin yaptıkları bizi alakadar etmez", "NATO dağılsa da olur, AB dağıtılsın, bi boka yaramıyor" diye yaklaşırlar. Hatta Trump ile Tayyip arasında fark bile yoktur. O düzeyde domuz bir insan. Bush'a bu kadar kızmıyordum, ama bunlar tamamen "oportünist" derler, tam Marksizm'de tarif edilen burjuva tiplemesine uygun kişilikler.

/Yani o açıdan, Bush da öyleydi ama adam deli değildi. Yıllar sonra ben adamın Irağa ve Afganistan'a girme kararını halen onaylıyorum. Ama dediğiniz gibi, Demokratların ayağı yere daha sağlam basar. Trump döneminde dron saldırıları arttıysa, Genel Kurmay başkanı Trump'u evinden aramıştır. Bu da "Bombalayın gitsin" filan demiştir.

- Obama'nın, "Proxy war" filan mantıklı bir şey yapmak istediğini, tüm Dünya'da olduğu gibi, burada da mantıklı planları olduğunu, ve Putin gibi "Küresel ısınma olsa iyi olur, Rusya buz gibi, rahat ederiz" diyen adamın, buna sürekli engel olduğunu düşünüyorum.

Bu yüzden zaten: Sizin Profesörünüz Show TV'ye çıkıp "şeytani planlar vardır, Masonlar ve Yahudiler Deccalin ordusunu kurmaktadır, BOP vardır" gibi laflar ediyor. Ama hep dediğim gibi, gerçekler vardır. Trump'un bir daha seçilemeyeceği bellidir. Hangi mantığa göre hareket ediyor belli değil. Ama Bush'da aynı şeyi Kyoto Konferansı için yapmıştı. Clington döneminde anlaşmaya varıldı. 2-3 ay sonra "Amerikan menfaatlerine zarar veriyor" diyerek çıktı adam. Yani iklim konferansında Trump'a "çıkamazsın, 4 seneden önce çıkmak yasak, imza attın" diyorlar. Adam "Ben tanımıyom, Çıkıyom" diye Tweet filan atıyor.

Cumhuriyetçi olayının da bir mantığı vardır. Da Trump, Tayyibin ABD sürümü.

/Şöyle bir şey olabilir (komplo teorisi): Böyle saçma sapğan planları önce bizde deniyorlar. işe yararsa kendileri de aynı şeyi yapıyorlar.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Godless Crusader said:

Uzun uzun izlemeyeceğim, dikkat çekmek istediğin klipler varsa zaman aralığını verebilirsin. Cem Toker, senin iddianın tam aksine, Erdoğan'ı batılı devletlerin başımıza bela ettiğini savunuyor.

İzlemediysen yorum yapma. 

Konunun anlaşılabileceği yerden, 52:59'dan paylaşım yaptım. Tartışma programının başından değil.

Sitelerde Paylaş

İzlemediysen yorum yapma. 

Konunun anlaşılabileceği yerden, 52:59'dan paylaşım yaptım. Tartışma programının başından değil.

Son 8dk kala hariç, aldığın yerden izledim. Cem Toker zaten geri planda, tek tük laf ediyor. Diğerleri ise öyle bir saçmalamışlar ki, sonuna gelemeden bıraktım. A Haber programına çevirmişler resmen, İslam apolojizmi falan da araya serpiştirmişler. Batı'ya göre neymiş, Doğulu Müslümanlar kafasızmış. Doğru, doğulu Müslüman, ensest ilişkiyle üreye üreye aklılı yitirmiş bir embesildir. IŞİD, İslam'ı kullanıyormuş. Hayır, IŞİD, İslam'ın takendisi, vücut bulmuş hali. Bide Cerablus operasyonu denen pespayeliğe methiyeler dizmiş gerizekalılar. Gördük öve öve bitiremedikleri Fırat Kalkanı'nın nasıl sonuçlandığını.

Cem Toker, BOP gibi belli komplo teorilerine inanır. Fakat, bir komployu öne sürecekse, mantıksal bir zemine oturtur. Bu programdaki mallar, İbn-i Haldun'dan girmiş, Lozan'dan çıkmış, sallamış da sallamış. Konu bütünlüğü denen şey yok. 

tarihinde Godless Crusader tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
31 minutes ago, Godless Crusader said:

Son 8dk kala hariç, aldığın yerden izledim. Cem Toker zaten geri planda, tek tük laf ediyor. Diğerleri ise öyle bir saçmalamışlar ki, sonuna gelemeden bıraktım. A Haber programına çevirmişler resmen, İslam apolojizmi falan da araya serpiştirmişler. Batı'ya göre neymiş, Doğulu Müslümanlar kafasızmış. Doğru, doğulu Müslüman, ensest ilişkiyle üreye üreye aklılı yitirmiş bir embesildir. IŞİD, İslam'ı kullanıyormuş. Hayır, IŞİD, İslam'ın takendisi, vücut bulmuş hali. Bide Cerablus operasyonu denen pespayeliğe methiyeler dizmiş gerizekalılar. Gördük öve öve bitiremedikleri Fırat Kalkanı'nın nasıl sonuçlandığını.

Cem Toker, BOP gibi belli komplo teorilerine inanır. Fakat, bir komployu öne sürecekse, mantıksal bir zemine oturtur. Bu programdaki mallar, İbn-i Haldun'dan girmiş, Lozan'dan çıkmış, sallamış da sallamış. Konu bütünlüğü denen şey yok. 

Kıvır yanmasın. Ben bu vidyoyu "Batı Erdoğan'ı göndermek istiyor." düşünceme AKP'li ya da kahve siyaseti dedin diye paylaştım. Kanal yandaş. Diğer söyledikleri önemli değil.

Cem Toker kahve siyaseti yapıyorsa LDP'yi neden destekliyorsun?

34 minutes ago, Godless Crusader said:

Condoleezza Rice'nin makalesinde Ortadoğu'da 22 ülkenin rejimleri değişecek denilmişti 2003'te. Arşivlerden 2003 Ortadoğusu'nu araştır. Bak bakalım neler değişmiş?

BOP'tan bahsedenleri kahve siyaseti yapanlar olarak algıladığın için, BOP'u toptan reddedip görmezden geliyorsun. 

Sitelerde Paylaş

Ülkenin başbakanı ben BOP eşbaşkanıyım diyor. Yerli yabancı ayan beyan açıklamalar yapılıyor, Ortadoğu ve K Afrika da sınırlar değişiyor hükümetler indiriliyor ama hala komplo teorisi...

Kıvır yanmasın. Ben bu vidyoyu "Batı Erdoğan'ı göndermek istiyor." düşünceme AKP'li ya da kahve siyaseti dedin diye paylaştım. Kanal yandaş. Diğer söyledikleri önemli değil.

Cem Toker kahve siyaseti yapıyorsa LDP'yi neden destekliyorsun?

Condoleezza Rice'nin makalesinde Ortadoğu'da 22 ülkenin rejimleri değişecek denilmişti 2003'te. Arşivlerden 2003 Ortadoğusu'nu araştır. Bak bakalım neler değişmiş?

BOP'tan bahsedenleri kahve siyaseti yapanlar olarak algıladığın için, BOP'u toptan reddedip görmezden geliyorsun. 

BOP gibi komplo teorileri toptan yanlış değildir. Sadece, bazıları abartarak, araya işkembeden üfürme zırvalıklarını serpiştirerek olayı sulandırmıştır. Gerçek çıkan komplo teorileri vardır, bir o kadar da herşeyi komplo teorisine bağlayan salaklar vardır. Ayırt etmek önemli. Ben, Erdoğan'ı batının neden devirmek isteyeceğine dair mantıklı bir gerekçe göremiyorum.

Sitelerde Paylaş
14 minutes ago, Godless Crusader said:

BOP gibi komplo teorileri toptan yanlış değildir. Sadece, bazıları abartarak, araya işkembeden üfürme zırvalıklarını serpiştirerek olayı sulandırmıştır. Gerçek çıkan komplo teorileri vardır, bir o kadar da herşeyi komplo teorisine bağlayan salaklar vardır. Ayırt etmek önemli. Ben, Erdoğan'ı batının neden devirmek isteyeceğine dair mantıklı bir gerekçe göremiyorum.

BOP uzun süreçli bir stratejidir. Taktikler değiştiği için iptal olduğu, tekrar bahsedildiğinde ise abartıldığı algısı oluşuyor.

Her şeyin altında gizli güç arayan paranoyak komplo teorisyeni tipler ayrı mevzu. O konuda haklısın. 

tarihinde Khan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...