Jump to content

Fakirler Neden Yaşamaya Devam Eder?

Recommended Posts

Aslında "fakirler neden fakir?" sorusu olsaydı daha işe yarar bir başlık olurdu.

Filozof Zeno'nun çağdışı, çürütülmüş metafizik iddiasını kanıtlama gibi bir niyetin varsa "fakirler neden fakir?" sorusuna arayacağın cevap varsayım yerine gerçeklere daha yakın olacaktır.

İşte aynı soruyu ben de sana sorayım "fakirler neden fakir?" yoksa Karl Marx haklı mı?

Sitelerde Paylaş

Bence fakirler, hep hayatlarının daha iyi olabileceğini düşündükleri için yaşamaya devam ederler. Bazı fakirler ise hayatı öylesine yaşıyorlar diye düşünüyorum, çünkü bunun bana mantıklı bir açıklaması var gibi gözükmüyor. Genelde fakir mahallelerde intihar, öldürme, öldürülme olayları epey fazla. Bir umursamamazlık ve "aman nolcak ki" düşüncesi hakim gibi. Ama onlar bunun farkında mı bilmiyorum. Belki de değiller.

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, zeus- said:

Filozof Zeno bu konuda ne söylüyor?

Zeno diyor ki  "yaşamayın gidin kendinizi öldürün:)) Doğumu seçemezsiniz ama ölümü seçebilirsiniz " diyor... Şahsen ben tehlikeli buluyorum. Kendisi 90 yaşlarına kadar yaşamıştır.

tarihinde zombi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Kogro said:

Bence fakirler, hep hayatlarının daha iyi olabileceğini düşündükleri için yaşamaya devam ederler. Bazı fakirler ise hayatı öylesine yaşıyorlar diye düşünüyorum, çünkü bunun bana mantıklı bir açıklaması var gibi gözükmüyor. Genelde fakir mahallelerde intihar, öldürme, öldürülme olayları epey fazla. Bir umursamamazlık ve "aman nolcak ki" düşüncesi hakim gibi. Ama onlar bunun farkında mı bilmiyorum. Belki de değiller.

Öyle de , bu herkesin umudu değil mi?

Sitelerde Paylaş

Hayatını son derece fakir olarak geçiren Diyojen'in içinde yaşadığı bir fıçısı ve bir çanağı vardır. Rivayetlere göre bir gün bir çeşme başında avucu ile su içen bir çocuğu gördüğünde “Bu çocuk bana fazladan eşyam olduğunu öğretti” diyerek elindeki çanağı da atmıştır.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, zeus- said:

Hayatını son derece fakir olarak geçiren Diyojen'in içinde yaşadığı bir fıçısı ve bir çanağı vardır. Rivayetlere göre bir gün bir çeşme başında avucu ile su içen bir çocuğu gördüğünde “Bu çocuk bana fazladan eşyam olduğunu öğretti” diyerek elindeki çanağı da atmıştır.

Evet o hikayeyi biliyorum. Hikaye biraz evrim geçirmiş. Koşa koşa dereye atlayan ve hiç kaygı duymadığını düşündüğü köpeği görünce, tası yük olarak görmüş. Tası da atmış. Çünkü Diogene ormanda çıplak ve yalnız yaşayan bir insanmış. Köylü halkından uzakta...

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, zombi said:

Fakirler Neden Yaşamaya Devam Eder? Yoksa Filozof ZENO haklı mı?

Soruyu biraz dallandıralım: Eğer onları ayakta tutan şey iman ve umutsa bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi?

Sitelerde Paylaş

Insanin en temel icgudusu survive etmektir.

Hangi kosullarda olursa olsun yasami surdurmek ve hatta kosullara ragmen uremektir.

Bu evrimsel bir gercektir ve uzerine felsefe yapilirsa zaten cok farkli cikarsamalar yapilabilir.

Evrimsel acidan urememek basarisizlik midir mesela? Kisi maddi varligi yeter durumda

olsa bile bu dunyaya bir cocuk getirmek istemiyorsa basarisiz mi addedilmelidir, yoksa

felsefi bir perspektifle mi degerlendirilmelidir durum?

Sitelerde Paylaş

Fakirler neden yaşamaya devam eder? Çünkü fakir olmak demek hayattan zevk almayı sağlayan, hayata anlam katan şeylerin hiçbirine sahip olmamak demek değil. Aile, arkadaşlar, hayatın basit zevkleri insanların çoğuna yaşamak için gerekli motivasyonu veriyor. Evrimsel açıdan yaşama motivasyonunun seçilmesi için bir sürü neden var. İntiharın aşırı yaygın olması doğal seçilimle elenecek bir eğilim olurdu. Dahası, bazı psikolojik araştırmalar koşulların kötüleşmesinin uzun vadede mutluluğumuz üzerindeki etkilerinin uzun vadede çok da büyük olmadığını gösteriyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...