Jump to content

Din ile Vicdanın Çatıştığı Alanlar Var mı?

Recommended Posts

• İleti 169
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

islam ve yahudilik özelinde, sizden olmayanlara hiçbir şekilde insan olarak davranamazsınız. bu da doğal olarak, insana yakışır gördüğünüz ve normal şartlar altında sergileyeceğiniz her davranışın din tarafından yasaklanmasına yol açar. yani insanlık ve din arasında kalırsınız. bu, vicdan ile dinin çatıştığı noktadır. 

Sitelerde Paylaş

Dinle vicdanın çatıştığı alanlar olabilir. Ben dindarken vicdanımla en çok çatıştığım nokta dürüstçe araştırmış ve iyi bir ateistin cehenneme gitmesi konusuydu. Bu ateistlerin sırf yanıldıkları için işkence gördükleri ya da Tanrı'ya kavuşma imkanından sonsuza kadar mahkum kalmaları bana korkunç bir şey gibi geliyordu. Hala da geliyor. Cehennem anlayışını revize etmeyen bir dinin çoğu insanı tatmin edemeyeceğini düşünüyorum açıkçası.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Cehennem anlayışını revize etmeyen bir dinin çoğu insanı tatmin edemeyeceğini düşünüyorum açıkçası.

İslamdaki cehennem inancı sanıldığından çok daha beterdir. Bin değil bir milyon müslümle anket yapın, hepsi günahlarını ödeyip cehennemden çıkacaklarına inanırlar. Kuran'da öyle yazmadığını hiç biri bilmez.

Kuranda yazana göre sevapların günahların tartıldı, günahın ağır bastı, yallah cehenneme ve sonsuza kadar. Kurana göre cehennemden çıkış diye bir şey yok. Müslümlerin buna standart tepkisi: "Olur mu öyle şey!" Olmaz tabii ama işte öyle yazıyor, yapacak bir şey yok. Hoşunuza gitmediyse değiştirin. Yazan bu!

Sitelerde Paylaş

İslamdaki cehennem inancı sanıldığından çok daha beterdir. Bin değil bir milyon müslümle anket yapın, hepsi günahlarını ödeyip cehennemden çıkacaklarına inanırlar. Kuran'da öyle yazmadığını hiç biri bilmez.

Kuranda yazana göre sevapların günahların tartıldı, günahın ağır bastı, yallah cehenneme ve sonsuza kadar. Kurana göre cehennemden çıkış diye bir şey yok. Müslümlerin buna standart tepkisi: "Olur mu öyle şey!" Olmaz tabii ama işte öyle yazıyor, yapacak bir şey yok. Hoşunuza gitmediyse değiştirin. Yazan bu!

Allahü Teala Celle Celalühü, Cenabı Zülcelal Hazretleri bir ara kıskançlık krizindeyken şirk dışında bütün günahları affedebilirim diye bir ayet sallayıp genel af ilan etmiştir.Zira o en çok şirki sevmez.Aşırı kıskançtır( Olmayan tanrıları niye kıskanıyor onu da bilmiyoruz?).

Müslümanlar da bu ayeti fırsat bilip ölüme yaklaştıkları ana kadar tüm günahları işler sonra tövbe eder,hacca filan gidip,namaza başlar Allah'a yalakalık yaparlar.Nasıl olsa şirk yok,genel af ayeti de cepte..oh mis..

Garip,çarpık ilişkiler,ne diyelim?

Nisa 116:Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışındaki günahları, dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a ortak koşan, kuşkusuz, derin bir sapıklığa düşmüştür.

Sitelerde Paylaş

Allahü Teala Celle Celalühü, Cenabı Zülcelal Hazretleri bir ara kıskançlık krizindeyken şirk dışında bütün günahları affedebilirim diye bir ayet sallayıp genel af ilan etmiştir.Zira o en çok şirki sevmez.Aşırı kıskançtır( Olmayan tanrıları niye kıskanıyor onu da bilmiyoruz?).

Müslümanlar da bu ayeti fırsat bilip ölüme yaklaştıkları ana kadar tüm günahları işler sonra tövbe eder,hacca filan gidip,namaza başlar Allah'a yalakalık yaparlar.Nasıl olsa şirk yok,genel af ayeti de cepte..oh mis..

Garip,çarpık ilişkiler,ne diyelim?

Nisa 116:Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışındaki günahları, dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a ortak koşan, kuşkusuz, derin bir sapıklığa düşmüştür.

nisa 116 bakıp Allah(CC) herkezi afffedek anlamını nereden çıkarıyorsun?????????? dilediği kimseler için bağışlar. kısmını niye gözardı ediyorsun.Allah(cc) her önüne geleni dilediği kul mu kabul edecek.??????????  

2:160 - Ancak tevbe edip halini düzelterek gerçeği söyleyenler başka. İşte onları ben bağışlarım. Ben çok merhamet ediciyim, tevbeleri çokça kabul ederim.
Sitelerde Paylaş

dilediği kimseler için bağışlar. kısmını niye gözardı ediyorsun.Allah(cc) her önüne geleni dilediği kul mu kabul edecek ??????

-  

Sen nereden biliyorsun Allah'ın şirk koşmayan herkesi affetmeyeceğini? Dilerse hepsini affeder..

Sen Allah'mısın da Allah adına karar veriyorsun?Bu düpedüz şirk koşmak..Senin kestane gitti haberin olsun..Çaylak herif..Allah işte böyle tuzak kurar...

Sitelerde Paylaş

Sen nereden biliyorsun Allah'ın şirk koşmayan herkesi affetmeyeceğini? Dilerse hepsini affeder..

Sen Allah'mısın da Allah adına karar veriyorsun?Bu düpedüz şirk koşmak..Senin kestane gitti haberin olsun..Çaylak herif..Allah işte böyle tuzak kurar...

herkezi affedecek olsaydı...dilediğini ibrasesini kulanmazdı

Sitelerde Paylaş

Allah'la özel görüşme mi yaptın? Nereden biliyorsun?"Dilediğim"ucu açık bir kelime  herkesi dileyebilir,niye dilemesin?

Allah(cc) özel görüşme yapmaya gerek yok.Allah (Cc) hükmünü vermiş zaten..herkezi dememiş dilediğimi demiş...başka söze gerek varmı???????????????

Sitelerde Paylaş

Allah(cc) özel görüşme yapmaya gerek yok.Allah (Cc) hükmünü vermiş zaten..herkezi dememiş dilediğimi demiş...başka söze gerek varmı???????????????

Dilediği herkes de olabilir ***..Buna bir engel var mı?Buna engel olarak kendini mi görüyorsun?O zaman sende şirk koşuyorsun demek bu..

Sitelerde Paylaş

2:160 - Ancak tevbe edip halini düzelterek gerçeği söyleyenler başka. İşte onları ben bağışlarım. Ben çok merhamet ediciyim, tevbeleri çokça kabul ederim.

***, benim söylediğimi en başta söyledin işte ...istediğin boku yiyebilirsin..ama sonra tövbe edersen,bana taparsan,benim en büyük Tanrı olduğumu kabul edersen bütün günahları affederim diyor..

Sitelerde Paylaş

Müslümlerde zeka düzeyi vahim bir düşüşte. Her gelen eskileri aratıyor. Hiç bir parça daha kafası çalışanı görülmedi. Düzey sürekli düşüşte. 

ateistleri görsen zekadan eser yok...adam anlayamıyor anlatılıncada başkasının zeki olmadığını söyleyecek kadar zeki...

Sitelerde Paylaş

***, benim söylediğimi en başta söyledin işte ...istediğin boku yiyebilirsin..ama sonra tövbe edersen,bana taparsan,benim en büyük Tanrı olduğumu kabul edersen bütün günahları affederim diyor..

*** herkezi affedecemmi diyor burada...1..tevbe edecek2-halini düzeltecek(adam gibi dinini yaşayacak) eeee bundan sonra affederim diyor.af şarta bağlanmış.her önüne geleni affedeceği anlamını  çıkarmak için ileri derecede geri zekalı olmak lazım...

Sitelerde Paylaş

Siz böyle ne olacaksınız... Kullanan kullanana... Dogmatik inançlarınızın köküne kadar, dibine kadar kullanıldığını göremeyecek kadar safsınız. Durumunuz çok vahim.

cahilin en kötüsü cahil olduğunun farkında olmayan...başkasını geri zekalı sanan...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...