Jump to content

Ateistlerin dini konuları tartışma psikolojisi

Recommended Posts

Kaldı ki kişi bazında ele alacak bile olsak, Müslümler seni kesip pişirip yiyecek değil yani sana bir şey yapmaları için! Madem Müslüm çevrede yaşıyorsun, hiç mi saçma sapan tebliğler duymadın? Hiç suya sabuna dokunmamış olman olanaksız! televizyonu açınca yine tebliğe maruz kalmışsındır. Müslümler asla rahat durmaz, illa tebliğ ederler. Bana edemezler, çok fena itin bir tarafına soktuğum için asla cesaret edemezler. Ama sessiz durursan bundan kurtulman olanaksız. Nasıl yani Müslümler seni hiç rahatsız etmedi, bu ancak senin Müslüm olman durumunda olacak bir şey. Şuna açıkça "müslümüm ben" de, kurtul. Senin deist filan olman olanaksız. Ya deizmi hiç bilmiyorsun, ya doğru söylemiyorsun. Başka bir alternatif yok.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Öncelikle ben deist değilim. Her müslüman aynı değil. İslam'ın kodları tehlikeli ancak buna inanıyorum diyenlerin çoğu neye inandığını bilmiyor bile.

Müslüm, sünnü falan tarzı "ü" lü konuşanların çoğu da berlirli bir mezhepten gelenler oluyor genelde, Bunu da not olarak düşmek lazım.

Sitelerde Paylaş

Bunlardan birincisi (eğer kendi soruma cevap verirsem) ve en önemlisi, toplumun yanlış, bizim çıkarımlarımızın doğru olduğunu ispatlama güdümüz olabilir.

Bu reddedişin ciddi anlamda psikolojik bir etkisi de var. Sizin düşüncelerinize tamamen aykırı bir sosyal çevrede varlığınızı sürdürmek, kendiniz gibi bir insan ile iletişime geçme zorluğu yaşamak, hatta ekstrem durumlarda topluma, bu sebeple düşmanlık beslemek (özellikle gençlerde) ve saldırmak olarak vuku buluyor diye düşünüyorum..

Siz ne düşünüyorsunuz? 

İnsanın, düşüncelerini ifade, aynı anda karşı tarafı ikna etmek istemesi doğal. Bu her düşünceye mensup insan için geçerli bir durum. Ancak yeni ateist olmuş ya da din tartışmaya yeni başlamış insanlarda bu durum daha da belirgin. Nedeni de söylediğiniz gibi aykırı düştüğü çevrede ve geniş toplumda varlığını sürdürmek zorunda olmak. Ateist olmuş kişi özellikle de biraz dindar bir çevrede yaşıyorsa daha da gergin ve saldırgan olabiliyor, bu da doğal.

Genç ateistler oldukça heyecanlı ve ateşli olur genellikle. Yıllarca maruz kaldığı dinin ya da bir dine inanıyor olmak nedeniyle kaybettiğine inandığı vaktin hıncını çıkarıyor gibidir çoğu. Buna hiç kızamıyor hatta onları anlıyorum. Ancak zaman içinde sakinleşip olgunlaşıyor ve entelektüel aktiviteyi başka alanlara kaydırıyorlar. Özellikle dinden çıkmış, yani geçmişinde dini tecrübe etmiş hemen bütün ateistler bu süreci yaşar ve bu anlaşılır bir durumdur.

Bir de hep kaçırdığımız bir şey var, ateist olmak denen şey hiç de sanıldığı gibi özel, üst bilinç gerektiren, mutlaka bilgiyle ulaşılmış bir durum değildir. Ateistler genel olarak düzgün, bilgili, iyi ahlaklı insanlardır ancak ateist olmak için böyle biri olmak gerekmez. Evrim, bilim bilmek de gerekmez. 

Aslolan sonrasıdır. Yani ateist olmak bir aydınlanma süreci midir, ben emin değilim ama bana öyleymiş gibi gelmiyor. 

Merhaba, müslüman çevremden dolayı bugüne kadar tek bir olaya/duruma maruz kalmadım. 

Ben de öyle. Kendimi bildim bileli inançsızım ve bunu hiçbir zaman saklamadığım gibi gerektiğinde net biçimde söyledim ve tek bir kötü davranışa, olaya vb maruz kalmadım. Aslında işin bu kısmı ayrı bir tartışma konusu. Gidip cahillerle, saçma sapan insanlarla din konuşulur veya tartışılırsa sonuç kötü olur. Din, Tanrı gibi konuları tartışmak da belli bir entelektüel düzey gerektirir. Hayatında iki kitap okumamış, hiçbir şey hakkında eni konu düşünmemiş, soru sormayı bilmeyen sıradan, gariban bir cahille hangi konuda verimli tartışılır ki hassas bir konu olan din konusu tartışılsın, ondan objektif ve hoşgörülü olması beklensin... Konuya biraz da böyle bakmalı ve doğru davranmalı.

Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Eskiden ben de bunu çok yapıyordum. 10 yıllar geçtikçe, oldukça anlamsız bulmaya başladığımı belirtmeliyim. Ama bu konuda sormak ve anlamak istediğim bu psikoloji neden kaynaklanıyor ve nereden geliyor?

Bu forumda çok sayıda böyle başlık görüyorum, mesela bu konuları tartışırken veya ortaya atarken ki gerçek amacımız ve bizi buna iten güdünün ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Bunun üzerine bende düşünmekteyim dostum. akşam bir daha din konusunda çevremdekilerle tartışmayacağım diyorum öbür gün bir bakıyorum ki gene tartışıyorum. kendi kendime diyorum ki; ulen senin dinin yalan olduğunu kabullenme sürecin nerdeyse 7-8 yıl sürdü. sonrada insanlardan söylediklerini 20-30 dakka da anlamalarını bekliyorsun resmen saçmalıyorsun :) neyse ana soruya dönersek neden tartıştığım konusunda çözümleyici bir cevabım yok, duygusal olarak tartışıyorum diyebilirim. eğer müslüman olmasaydık muhtemelen hristiyan olurduk veya tengrici (gök tanrı) inancı devam ederdi. yani içinde doğdugumuz toplumun bir dini olurdu mutlaka. o yüzden islama karşı özel bir cephe almak çok mantıklıda değil diyebilirim..

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben aptalların ve cahillerin kesinlikle ateist olamayacağını düşünüyorum. Bu görüşümden beni hiç bir şey ve kimse çeviremez. Bu kesin olarak böyledir. Bir aptal ve bir cahil asla ateist olamaz. Ateist olmak için zeki ve bilgili olmak şarttır.

Neden? Açıklayayım. Çünkü bir aptal ve cahilin asla tanrı korkusunu yenmesi, aşması olanaksızdır. Cahil ve aptal birinin bunu başarması diye bir olasılık yoktur. Cahil cesareti diye bir şey yoktur. Bu, cahillerin dambuk dumbuk söz ve hareketlerinden dolayı söylenen ve aslında cesaretle bir ilgisi olmayan bir durumdur. Bu dambuk dumbuk hareketler cesaret olarak yorumlanmaktadır.

İstisnası hiç mi yok, elbet var. İstisnası olmayan bir şey yoktur. Ateistin istisnası da şu: bazen ağır depresyonlar kişilik kaymalarına yol açabilir ve kişi olmadığı bir kişiliğe bürünebilir. Yani cahil cesareti denilen şey aslında deli cesareti ile paralel bir mevzu...

Öte yandan... Müslümleri birey olarak ele alırsanız çok feci yanılırsınız. Teyzem canım benim ağzı dualı iyi kalpli bir teyzeciktir diye düşünürseniz fena halde tongaya basmış durumdasınız. Müslümler karınca gibidir. Tek tek tehlikeli görünmezler. Ama ne yaparlarsa kollektif yaptıklarında tüm insanlık değerlerini ayaklar altına alıp çiğneyebilirler.

O masum teyzecik başka açıdan bakıldığında faşizmin beslendiği god kılı bir korkunç teyzedir. Onun desteği olmasa dinsel faşizm fikir özgürlüğü üzerine baskı kuramayacaktı.

Bunlar tek tek etkisiz görünürler, ama kollektif hareket ettiklerinde okullarında evrimi yasaklar, saçma sapan dinlerini zorla öğretirler. Müslümler hakkında bir anlığına iyi düşünürseniz çok fena kerizlenirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Ben aptalların ve cahillerin kesinlikle ateist olamayacağını düşünüyorum. Bu görüşümden beni hiç bir şey ve kimse çeviremez. Bu kesin olarak böyledir. Bir aptal ve bir cahil asla ateist olamaz. Ateist olmak için zeki ve bilgili olmak şarttır.

Neden? Açıklayayım. Çünkü bir aptal ve cahilin asla tanrı korkusunu yenmesi, aşması olanaksızdır. Cahil ve aptal birinin bunu başarması diye bir olasılık yoktur. Cahil cesareti diye bir şey yoktur. Bu, cahillerin dambuk dumbuk söz ve hareketlerinden dolayı söylenen ve aslında cesaretle bir ilgisi olmayan bir durumdur. Bu dambuk dumbuk hareketler cesaret olarak yorumlanmaktadır.

İstisnası hiç mi yok, elbet var. İstisnası olmayan bir şey yoktur. Ateistin istisnası da şu: bazen ağır depresyonlar kişilik kaymalarına yol açabilir ve kişi olmadığı bir kişiliğe bürünebilir. Yani cahil cesareti denilen şey aslında deli cesareti ile paralel bir mevzu...

Öte yandan... Müslümleri birey olarak ele alırsanız çok feci yanılırsınız. Teyzem canım benim ağzı dualı iyi kalpli bir teyzeciktir diye düşünürseniz fena halde tongaya basmış durumdasınız. Müslümler karınca gibidir. Tek tek tehlikeli görünmezler. Ama ne yaparlarsa kollektif yaptıklarında tüm insanlık değerlerini ayaklar altına alıp çiğneyebilirler.

O masum teyzecik başka açıdan bakıldığında faşizmin beslendiği god kılı bir korkunç teyzedir. Onun desteği olmasa dinsel faşizm fikir özgürlüğü üzerine baskı kuramayacaktı.

Bunlar tek tek etkisiz görünürler, ama kollektif hareket ettiklerinde okullarında evrimi yasaklar, saçma sapan dinlerini zorla öğretirler. Müslümler hakkında bir anlığına iyi düşünürseniz çok fena kerizlenirsiniz.

voouv, vov, vouv.. Sakin arkadaşım..

Bir cahilin ateist olamayacağını düşünüyorsun. Ancak satanist olan insanlar var. Buna ne diyeceksin? Düşünsene adam bir yaratıcıya inanıyor birde ona düşman olup, şeytanla işbirliği yapıyor. Müthiş bir psikoloji değil mi?

Teyzeden bahsetmeyeceğim. Çoğu insanın müslümanlık konusunda bilgi sahibi olmadığını, ve bundan dolayı müslüman olarak kendilerini cehaletlerinden dolayı tanımladıklarını düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Teyzeden bahsetmeyeceğim. Çoğu insanın müslümanlık konusunda bilgi sahibi olmadığını, ve bundan dolayı müslüman olarak kendilerini cehaletlerinden dolayı tanımladıklarını düşünüyorum.

Bu yazdığın cümle ile democu desteklemiş oluyorsun. O da cahillik yüzünden neyin ne olduğunu bilmiyorlar ama buna rağmen sürü bilinci ile tehlikeli hareketlere ağırlık yapıp destek oluyorlar demek istiyor. Her müslüman birey olarak kötü olmak zorunda değil tabi ki ama islamın dayatmalarına destek ve ağırlık olduklarını değiştirmez bu.

Sitelerde Paylaş

Bu yazdığın cümle ile democu desteklemiş oluyorsun. O da cahillik yüzünden neyin ne olduğunu bilmiyorlar ama buna rağmen sürü bilinci ile tehlikeli hareketlere ağırlık yapıp destek oluyorlar demek istiyor. Her müslüman birey olarak kötü olmak zorunda değil tabi ki ama islamın dayatmalarına destek ve ağırlık olduklarını değiştirmez bu.

Bence desteklemiyor, hatta tam tersini söylüyor.

Light denilen Müslümanların İslam konusunda bilgi sahibi olmadığını, aslında İslam'la ilgisi olmayan deistik bir hayat sürdüklerini ve bunu da bilmediklerini, sonuç olarak kısa yoldan Müslüman olduklarını sandıklarını-söylediklerini anlatmak istiyor.

Bence de öyle. Bu tip insanlar dine eğilimli sürülere değil, dinden uzak sürülere katılır ve destek olurlar. Cahildirler belki ama sağduyuları çalışır.

Sitelerde Paylaş

dostum resmen topa değil rakibe çok sert çift dalmışın:) bir yaratıcıya inanan veya teist bir sürü filozof var onlarda mı cahil. 

insan bilincinin altında işleyen birçok sistem var ve oralarda inanc üreten birşeyler var. bilinçsel düzeyde saçma bulsa da insanların inandığı şeyler vardır. 

tahminim varoluşun irrasyonelliği bizlerde kafa yapıyor. başka bir deyişle düşüncenin,aklın ve mantığın açıklayamadığı her konuda inanca yer açılıyor. 

kendimden örnek vereyim; kuranın tanrı sözü olmadığını anladığım halde yıllarca ertelemeye ötelemeye ve kendimi kandırmaya devam ettim. inançtan çıkacaktım da ne olacaktı? inancın insana bir çok manevi ve psikolojik faydası var dostum. dinin ekonomik ve politik olarak kullanılmasından dolayı benimde dine karşı öfkelendiğim zamanlar oluyor. ama gerçekleri kabul etmek gerek dostum. insanların çoğu sosyolojik kurum ve kavramları bile bilmiyor. Tanrı nedir,din nedir,ahlak nedir,politika nedir ,devlet nedir vs. ayrıca aileden ateistlerde var..kısacası bunların hepsi cahil bunlar faşizme hizmet ediyor demek gerçekçi değil duygusal yaklaşıyorsunuz..

Sitelerde Paylaş

teist bir sürü filozof var onlarda mı cahil. 

Yalnız dikkat etmelisin ki aptallar ve cahiller ateist olamaz demek zeki ve bilgili olanlar teist olamaz demek değil. Buna hemen bir fıkra ile cevap verebilirim. Papaz üzgün ve telaşlı şekilde kardinalin yanına gelmiş. "Ben bittim, mahfoldum" demiş. Kardinal sakince ne olduğunu sormuş. Papaz: "ben tanrıya inancımı kaybettim, artık tanrıya inanmıyorum, ne yapacağım ben?" demiş. Kardinal hiç istifini bozmamış: "Yapacağın çok basit. İnanıyormuş gibi yapmayı sürdüreceksin!"

Zeki ve bilgili kişiler niye teist olarak kalır, ateist olmaz? Bunun bir çok nedenleri olabilir. Ben bunların kesinlikle tanrının olmadığını anladıklarını ama çok çeşitli nedenlerle bunu dışa vuramadıklarını düşünüyorum. Bu nedenlere girmek çok çeşitli ve karmaşık konulardan bahsetmeyi gerektirebilir. Ama Darwin'in bile, koyu bir kilise müdavimi olan karısının korkusundan Türlerin Kökeni'ni yayımlamayı geciktirdiğini, ancak mektuplaştığı dostu Wallece'ın da aynı içerikte bir kitap yazdığını söylediğinde, karısından korkusu yüzünden tarihe kendi adının değil Wallace'ın adının yazılacağını anladığı için gözünü karartıp kitabı yayınlattığını biliyorum. Bu küçük bir örnek.

Sitelerde Paylaş

Cahiller ve aptallar satanist olabilir ama ateist olamazlar. Diyeceğim bu! :D

Sosyolojiyi küçümsediğini düşünüyorum.

Eğer bir gençliğin önüne ateizmi havalı ve moda olarak sunsaydın, çoğunun oldukça cahilce ateist olacağını gözlemleyebilirdin diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

ateizmi havalı ve moda olarak sunsaydın

Ama yapma şimdi, biz mevcut durumu konuşuyoruz. Ateizm nasıl moda olur, büyük bir kitle ateist olur ve bu sayı giderek artar. Buna trend diyoruz, çığ gibi büyür. Nitelik ile nicelik ters orantılı olduğu için dediğin tabii ki doğru olur ama, bu varsayımsal bir durum. Biz realite üzerinde değerlendirme yapıyoruz. Şu anki durum ateist olmak için kesinlikle bilgi ve cesaret gerektiriyor.

Sitelerde Paylaş

Light might farketmez... Benim söylediğim açık, net. İstediği kadar light, hatta deist olduğunu iddia edecek kadar light olsun. Karınca kadar masum görünüşlü, zararsız hatta sevimli olabilir. Ben çoğu karıncayı sevimli bulurum. Kırda üzerimde dolaşmalarından rahatsız olmak bir yana, hoşlanırım. Onları seyretmeye çocukluğumdan beri bayılırım. Ama işte büyük karınca sürüleri öyle tek tek oldukları kadar sevimli değiller. Yollarının üzerine çıkan tüm canlıları, insan dahil yok edebilirler. Bir öykü okumuştum. Hayalet gemi öyküleri meşhurdur, onlardan biri... Uzun bir öyküydü, sonunda gemiyi hayalet gemiye çevirenin ne olduğu ortaya çıkıyordu: Afrika'dan yüklenmiş bir kargo içinde yuva yapmış karıncalar...

Ya da çekirge de örnek verilebilir. Tek bir çekirge ne yapabilir, bir sıçrar , iki sıçrar. Üçüncünün garantisi yok. Ama bir çekirge sürüsünün neler yapabileceğini anlatmayayım artık, gerek yoktur.

Sitelerde Paylaş

Light might farketmez... Benim söylediğim açık, net. İstediği kadar light, hatta deist olduğunu iddia edecek kadar light olsun. Karınca kadar masum görünüşlü, zararsız hatta sevimli olabilir. Ben çoğu karıncayı sevimli bulurum. Kırda üzerimde dolaşmalarından rahatsız olmak bir yana, hoşlanırım. Onları seyretmeye çocukluğumdan beri bayılırım. Ama işte büyük karınca sürüleri öyle tek tek oldukları kadar sevimli değiller. Yollarının üzerine çıkan tüm canlıları, insan dahil yok edebilirler. Bir öykü okumuştum. Hayalet gemi öyküleri meşhurdur, onlardan biri... Uzun bir öyküydü, sonunda gemiyi hayalet gemiye çevirenin ne olduğu ortaya çıkıyordu: Afrika'dan yüklenmiş bir kargo içinde yuva yapmış karıncalar...

Ya da çekirge de örnek verilebilir. Tek bir çekirge ne yapabilir, bir sıçrar , iki sıçrar. Üçüncünün garantisi yok. Ama bir çekirge sürüsünün neler yapabileceğini anlatmayayım artık, gerek yoktur.

Bir insanın yaptıklarından değil, yapabileceklerinden yargılanmasını, faşizmin son noktası olurdu diye tanımlayabiliriz bence..

tarihinde Xargoth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

. kendimden örnek vereyim; kuranın tanrı sözü olmadığını anladığım halde yıllarca ertelemeye ötelemeye ve kendimi kandırmaya devam ettim. inançtan çıkacaktım da ne olacaktı? inancın insana bir çok manevi ve psikolojik faydası var dostum. dinin ekonomik ve politik olarak kullanılmasından dolayı benimde dine karşı öfkelendiğim zamanlar oluyor. ama gerçekleri kabul etmek gerek dostum. insanların çoğu sosyolojik kurum ve kavramları bile bilmiyor. Tanrı nedir,din nedir,ahlak nedir,politika nedir ,devlet nedir vs. ayrıca aileden ateistlerde var..kısacası bunların hepsi cahil bunlar faşizme hizmet ediyor demek gerçekçi değil duygusal yaklaşıyorsunuz..

Sen duygusal yaklaşıyorsun, çevrende değer verdiğin, duygusal bağ kurduğun müslimler var diye, müslüman gerçeğini açıklamamızdan rahatsızlık duyuyorsun. İnancın ne toplumsal, ne de bireysel açıdan bir faydası vardır. Kendini avutarak, belki bir müddet güvende hissedebilirsin. Bilgi kirliliğinin faydalı olduğunu iddia etmek, ahmaklıktır. Uyuşturucu da anlık mutluluklar duğurur, uzun vade de, etkisinden kurtulunduğunda ise pişmanlıkla sonlanır. Din de bu bakımdan kutsal bir uyuşturucu olarak nitelendirilir.

Her gün, gözle görülmez, ürpertici melekler tarafından izlendiğin, attığın her adımın, gerçekleştirdiğin her eylemin bir günah defterine yazıldığı bilinci, sonsuz azap vaat eden bir cehennemin arz ettiği hazin korku, ibadetleri yerine getirmenin stresi ve yol açtığı zaman kaybı, dinin bireysel zararları arasındadır. Toplumsal zararlarına girmiyorum bile. İslam gibi vahşi, yıkıcı, baskıcı, ilkel bir hastalığa inanıp da onu öven, değer olarak yükselten ve yaygınlaştırma çabasında olan herkes, isnistasız olarak, bilinçli veya bilinçsiz, faşizme hizmet ediyordur.

Sitelerde Paylaş

Bence desteklemiyor, hatta tam tersini söylüyor.

Light denilen Müslümanların İslam konusunda bilgi sahibi olmadığını, aslında İslam'la ilgisi olmayan deistik bir hayat sürdüklerini ve bunu da bilmediklerini, sonuç olarak kısa yoldan Müslüman olduklarını sandıklarını-söylediklerini anlatmak istiyor.

Bence de öyle. Bu tip insanlar dine eğilimli sürülere değil, dinden uzak sürülere katılır ve destek olurlar. Cahildirler belki ama sağduyuları çalışır.

Tam anlamamışsın ben zaten yaşantılarına laf etmedim veya birey olarak iyi kötü olmalarına da etmedim. Bir toplumun üyesi olmalarından bahsettim farkında olmasalar da o farkında olmadıkları yapının bir parçasılar ve ona ağırlık, güç kazandırıyorlar. Demek istediğim buydu.

Sitelerde Paylaş

democrossian   / Godless Crusader teşekkürler dostlar. bağnaz ve yobazlardan bende nefret ediyorum. onlara karşı anladıkları dille mücade etme taraftarıyım. ancak bunlarla dinini namaz,oruç,hatim ekseninde yaşayan büyük çogunluğu birbirine karıştırmamalıyız. neysem bakış açılarınızı(şu an itibari ile) oldukça sert,ön yargılı , tek taraflı ve hatta provakatif bulduğumu belirtmek isterim. siteye yeni üye oldum. forumlarda gene görüş alışverişinde bulunuruz ve umarım birbirimizi daha iyi anlarız.

Sitelerde Paylaş

Merhaba sn Democrossin,

" dunning kruger  etkisi "  bu husus cahil cesareti  dediğimiz   halk tabirinin   tanısı koyulmuş adıdır. Ben bir kaç defa bu şekilde izah edildiğini okudum .  Ateist olmaya giden süreç  , yol  bir aydınlanma süreci tabiri doğrudur  . Objektif bakar isek sorgulama yaptıran her süreç , ister günlük  işler güçler  , ister inanç  konuları  olsun bir şekilde ilgili alanın aydınlanma sürecidir . 

tecrübem bana göstermiştir ki , cahil ateist  de vardır  , cahil dindar kadar çok diyemeyiz ama vardır  aksinde ısrar etmek  makul bir tutum olmaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...