Jump to content

Ateistlerin dini konuları tartışma psikolojisi

Recommended Posts

ancak bunlarla dinini namaz,oruç,hatim ekseninde yaşayan büyük çogunluğu ......

Bu tespit çok  yerinde . Hakikat o ki, bahsi geçen ibadetleri yapan kişilerin çoğu ömrü boyunca neden yaptığını kaynak dan öğrenme merakı duymaz .

ya ailede ya çevrede görmüştür taklit eder sürü psikoljisi ile. Yani özünde islamın da  cahilidir . .Amel sahibi olmayan kesim zaten bihaberdir  , Yani asli  problem her zaman önce cehaletdir .

Şimdi ;

insanlar akıl baliğ olana kadar objektif davranır   reşit olunca da  inanma , inanmama  , dinler  vb  konuları  kendi aklı ile yapacağı hür seçime bırakır isek  kişi laiklik  dairesi sınırları içinde inancını zorla dikte etmeye çalışmazsa  inanmanın  bireysel ,toplumsal  bir zararı olmayacağını düşünüyorum

Kaldı ki,

psikolojji  kişinin belli kaygılarından arınmasına sebep olacak bir dayanağı  destekler  burada ilgili  özne , belki bir buda heykeli ,  belki  tanrı  , belki güneş belki X..

yeter ki  kişi  bilmek  ile inanma  kavramını karıştırmasın.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

islamiyetin temel felsefesi bikere cehalet.  Toplumlar cahil olacak ki inanacaklar. Neye inandıklarını bilmemeleri kritik öneme sahip. Bu kadar çok farklı islam olmasının sebebi de bu.  Öyle olunca kiminle neyi tartıştığını bile anlamıyorsun. Her müslümanla farklı bi tartışma konusu oluyor böyle olunca. Ateistler olarak genellikle bu Ülkede islamdan devşirme olduğumuz için bu cehalete öncelikle öfke duymamız bence gayet doğal. Bi de kurumsallaşmış bi ateizm zaten yok. Genellikle el yordamıyla ateist olduğumuz için ilk başta sudan çıkmış balık gibi oluyoruz. Ömrümüz boyunca olduğumuz kişinin saçma olduğunu görüyoruz ve elimizde başka biri de yok. Sil baştan bi insan yaratmak zorunda kalıyoruz el yordamıyla. Bunu yaparken de inançla değil de bilgiyle yapmak için çaba sarfediyoruz. Ama yaşadığımız toplum hala müslüman kurallarla yürüdüğü için onu da ne kadar becerebiliyoruz bilmiyorum. Hayat bi süreç sonuçta. Belki dediğiniz gibi bir gün ateizmin doğallığı insanlığı sararsa, toplumumuzun genel görüşü ateizm olursa, İslamiyet tarih sayfalarındaki yerini alırsa ozaman agresifliği bırakıp sakin sakin konuşabiliriz. Akıl ve mantık çerçevesinde yapılan herhangi bir konuşmada bi ateistin bunlara rağmen agresif davranacağını düşünmüyorum. Bu tamamen İslamiyetin saçmalığından kaynaklanıyor. Saçma bi inancın insana faydası olması da saçma. İnancın faydalı olduğunu düşünüp saçma sapan hurafelerle kafayı doldurmak da aptallık. Böyle bi inanca saygı duymak da cehalet. Müslümanların sürekli saçmaladığı gibi inanmıyorsan saygı duy muhabbetine de karşıyım. Aptalca fikirlere saygı duymak o fikrin yeşermesine izin vermek demejtir. Ben saçma olduğunu bildiğim bişeye saygı duyarsam kendimle çelişirim. Bunların da ötesinde kendi dışında herşeye savaş açan da yine islamın kendisi. Beni düşman gören bi düşünceye asla saygı duymAm. Hatta savaşmak için elimde ne varsa kullanmalıyım ki hayatta kalayım. Öbür şekilde ne kadar yumuşak davranırsam o kadar çabuk yok olurum demektir. Burda kişilere düşmanlıktan bahsetmiyorum. Fikrin kendisinden bahsediyorum. İslami düşüncenin kökü kazınmalı. 

Sitelerde Paylaş

Sinner, bir tane cahil ateist gördüysen sorun yok, ben de her şey gibi bunun da istisnası olur demiştim zaten. Hatta ben de dağ gezilerinden birinde şaşılacak bir şey ki, ateist bir çobanla karşılaştım. Doğrusu hikayesini dinleyince ona acıdım. Onu ne zaman hatırlasam içim acıyor. Normal değildi, psikolojisi bozuktu. Bunu ailesi çok küçük yaşta hafızlığa vermiş. Anne şefkati baba sevgisi nedir ömründe tatmamış. Yoğun bir ezber baskısı ile çocukluğu geçmiş. Din baskısı, gece namazına kaldırmaları, haftalık oruçlar tutturmaları cabası... Kuranı tüm olarak ezberletmişler. "Şu an bile hâlâ bu lanet şeyin tamamı yıllar geçtiği halde ezberimde, kafamdan çıkmıyor iğrenç şey" diye ağladı. "İstediğin herhangi bir yerini hemen okuyabilirim, kafamdan bir türlü çıkmıyor" dedi. Çok üzüldüm ama doğru söylediğinden emin olmak için rastgele bir bölüm adı verdim. Hemen okumaya başladı. Son derece düzgün, hatasız ve kurallı okuyordu. Çok sıkı bir eğitimden geçtiği kesindi. Sonra okumayı bırakıp okuduğu şeye ağır küfürler etti. Ömrümü yediler alçaklar, hayatımı kararttılar diye etmedik hakaret koymadı. Evet cahildi, okul yüzü görmemişti. Latin alfabesi bilmiyordu. O cehennemden bir gün kaçıp dağda çoban olmuştu. Ona hâlâ çok acıyorum. Aklıma geldiğinde hâlâ üzülürüm.

Yok ama ben yine de nefret söylemi geliştirme yanlısı filan değilim. Evet üslubum sert, ağır konuşurum biraz, kabul ediyorum. Pek kibar davranmam Müslümlere. Ama bunu sonuna kadar hak etmedikleri sürece sabretmeyi bilirim. Ne zaman işi inada bindirir, bir şeyi tekrarla söyletirse o zaman hak eder. Siz yine de nefret söylemi geliştirmeyin. Yani ağzınızı açar açmaz hakaretler dökülmeye başlamasın. Müslüm müsün topunuzun köküne kibrit suyu diye söze başlamayın. Fakat bunlar laftan anlamıyor ve döndürüp döndürüp tartışmayı başa sarıyorlar. Benim sabrım o zaman taşıyor.

Sitelerde Paylaş

Tam anlamamışsın ben zaten yaşantılarına laf etmedim veya birey olarak iyi kötü olmalarına da etmedim. Bir toplumun üyesi olmalarından bahsettim farkında olmasalar da o farkında olmadıkları yapının bir parçasılar ve ona ağırlık, güç kazandırıyorlar. Demek istediğim buydu.

Yok, anladım da ondan düzelttim. 

Deistik yaşayan ama kendilerini Müslüman olarak tanımlayan insanların İslam'a güç kazandırmaları ne demek pratikte, onu anlamıyorum. İslam karşımıza örgütlü bir ciddi cemaat veya siyasal bir parti olarak çıktığında bu insanlar hangi yapının parçası olarak karşımıza çıkıyor, toplam güçlerini ne tarafta dengeliyor sence?

Bizim için aslolan budur. Yoksa kendi hayatları içinde yaşadıkları sembolik hale gelmiş inancın zaten zararı yok. Ben, dini pek de umursamayan bu insanların nasıl tehlikeli birer İslam mücahidi aline gelebileceği düşüncesine nereden vardığınızı (daha çok democrassian için geçerli bu soru) anlayamıyorum. İslam da ateizm de biraz sanal duruyor bu noktada. Gerçekle, pratikle çok ilgisi yok.

Sitelerde Paylaş

Sinner, bir tane cahil ateist gördüysen sorun yok, ben de her şey gibi bunun da istisnası olur demiştim zaten. Hatta ben de dağ gezilerinden birinde şaşılacak bir şey ki, ateist bir çobanla karşılaştım. Doğrusu hikayesini dinleyince ona acıdım. Onu ne zaman hatırlasam içim acıyor. Normal değildi, psikolojisi bozuktu. Bunu ailesi çok küçük yaşta hafızlığa vermiş. Anne şefkati baba sevgisi nedir ömründe tatmamış. Yoğun bir ezber baskısı ile çocukluğu geçmiş. Din baskısı, gece namazına kaldırmaları, haftalık oruçlar tutturmaları cabası... Kuranı tüm olarak ezberletmişler. "Şu an bile hâlâ bu lanet şeyin tamamı yıllar geçtiği halde ezberimde, kafamdan çıkmıyor iğrenç şey" diye ağladı. "İstediğin herhangi bir yerini hemen okuyabilirim, kafamdan bir türlü çıkmıyor" dedi. Çok üzüldüm ama doğru söylediğinden emin olmak için rastgele bir bölüm adı verdim. Hemen okumaya başladı. Son derece düzgün, hatasız ve kurallı okuyordu. Çok sıkı bir eğitimden geçtiği kesindi. Sonra okumayı bırakıp okuduğu şeye ağır küfürler etti. Ömrümü yediler alçaklar, hayatımı kararttılar diye etmedik hakaret koymadı. Evet cahildi, okul yüzü görmemişti. Latin alfabesi bilmiyordu. O cehennemden bir gün kaçıp dağda çoban olmuştu. Ona hâlâ çok acıyorum. Aklıma geldiğinde hâlâ üzülürüm.

Yok ama ben yine de nefret söylemi geliştirme yanlısı filan değilim. Evet üslubum sert, ağır konuşurum biraz, kabul ediyorum. Pek kibar davranmam Müslümlere. Ama bunu sonuna kadar hak etmedikleri sürece sabretmeyi bilirim. Ne zaman işi inada bindirir, bir şeyi tekrarla söyletirse o zaman hak eder. Siz yine de nefret söylemi geliştirmeyin. Yani ağzınızı açar açmaz hakaretler dökülmeye başlamasın. Müslüm müsün topunuzun köküne kibrit suyu diye söze başlamayın. Fakat bunlar laftan anlamıyor ve döndürüp döndürüp tartışmayı başa sarıyorlar. Benim sabrım o zaman taşıyor.

Sana bir şey söyleyeyim mi, ben kendine ateist diyen insanların en az beşte ikisinin ateist olmadığından adım gibi eminim. Bunu söylerken ateist rolü yapıyorlar falan da demiyorum. Gerçekten inanmadıklarını düşünüyorlar, kendilerini samimi olarak ateist olarak tanımlıyorlar. Rol yapmıyorlar ama ateist mateist değiller. Ama karşımıza geldiklerinde peki diyor ve beyanlarını kabul ediyoruz. Ve istiyoruz ki şu ortamda mümkün olduğunca doğru ve temiz bilgi aksın, bu insanlar da doğallaşsın ve mümkünse gelişsin. Bunu beceremeyen zaten genel tarafından kabul görmüyor ve bir süre sonra çekip gidiyor. Anlayamıyor da zaten. Bunların bir kısmı kendi yaşadıkları çevreden farklı olduğuna inanan ve orayı beğenmeyip marjinal bir gruba eklemlenmeye çalışarak kendini özel hissetmek isteyen insanlar. Çoğu gençtir bunların. Ateizmi marjinal, özel, üstün bir eğilim zannedip kendini ateist gruba yakıştırır ve gelir. Sonra olmaz; düşünceleri cahilce ve yetersizdir, davranışları normal değildir vs vs. İlgi açlığı da olduğu için dine ve dini figürlere şiddetle saldırır, bu davranışla da alkış alacağını düşünür. Bir zaman sonra kabul görmediğini iyice anlar ve uzaklaşıp kısır çevresine döner ya da yeni bir ilginç çevre arayışına girer vs.

Ateistlerin de en az yarısı cahil. Dinden çıkmak cehaleti almaz, aydınlanma falan da getirmez. Ateizm, insanı, doğayı ve evreni olduğu gibi görüp anlamak için kapı açar sadece. Akıllı ve din takıntısından gerçekten kurtulmuş insan -ki bu özellikle bizim ülkede zordur- objektif olup bilgiyi değerlendirir, dinle ve inanırlarla ilgili kaba ön yargı ve tutuculuktan kurtulur, gerçeği olduğu gibi kabul eder.

Sitelerde Paylaş

1- Bütün ateistler din ile uğraşmaz. Dini konularda tartışmaz. Ateistlerin bir bölümü böyle işler yapar. Niçin yaparlar? Cevap; canları öyle istediği için. İnsanların keyiflerinin kahyası mısınız? Ayrıca Türkiye'de yaşıyoruz, dini kullanarak 17 yıldır iktidarda oturup insanların herşeyine müdahale eden şedit, cahil, hırsız, katiller sürüsünden oluşan bir grup insanı her dakika görüyoruz. Bunlara olan tepki de var.

2- Satanistler cahil değildir. Nerden çıktı bu? LaVey'in yazdığı Satanik İncil, ince bir hümanizme sahip entelektüel bir metindir. Sosyopat ergenler ile hakiki Satanistleri birbirine karıştıranlar cahildir.

Sitelerde Paylaş

democrossian   / Godless Crusader teşekkürler dostlar. bağnaz ve yobazlardan bende nefret ediyorum. onlara karşı anladıkları dille mücade etme taraftarıyım. ancak bunlarla dinini namaz,oruç,hatim ekseninde yaşayan büyük çogunluğu birbirine karıştırmamalıyız. neysem bakış açılarınızı(şu an itibari ile) oldukça sert,ön yargılı , tek taraflı ve hatta provakatif bulduğumu belirtmek isterim. siteye yeni üye oldum. forumlarda gene görüş alışverişinde bulunuruz ve umarım birbirimizi daha iyi anlarız.

Böyle bir çoğunluk söz konusu değil. Çoğunluğu, sözde 'laik' Türkiye'de bile, cahil, bağnaz ve yobaz olarak nitelediğin müslümanlar oluşturur. Anketlere bir göz at, çoğu kendisini dindar olarak niteler ve seküler olanlar azınlıkta kalır. Sen, dinin oluşturduğu tehditi küçümseyerek problemin bir parçası haline geliyorsun. Kaldır kafanı.

Bizi yok etmek isteyen bir anlayışa karşı tabiki sert ve taraflı olacağız. Bir yanda uygar insan, öteki tarafta, kafa kesip, cariye pazarlayan barbar var. Ne yapalım, ortayolculuk mu? İkisi arasında tarafsız, arabulucu mu olalım?  

tarihinde Godless Crusader tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

2- Satanistler cahil değildir. Nerden çıktı bu? LaVey'in yazdığı Satanik İncil, ince bir hümanizme sahip entelektüel bir metindir. Sosyopat ergenler ile hakiki Satanistleri birbirine karıştıranlar cahildir.

Psişik vampirlerden bahseden kitaptan bahsediyorsun değil mi?

Böyle bir çoğunluk söz konusu değil. Çoğunluğu, sözde 'laik' Türkiye'de bile, cahil, bağnaz ve yobaz olarak nitelediğin müslümanlar oluşturur. Anketlere bir göz at, çoğu kendisini dindar olarak niteler ve seküler olanlar azınlıkta kalır. Sen, dinin oluşturduğu tehditi küçümseyerek problemin bir parçası haline geliyorsun. Kaldır kafanı.

Bizi yok etmek isteyen bir anlayışa karşı tabiki sert ve taraflı olacağız. Bir yanda uygar insan, öteki tarafta, kafa kesip, cariye pazarlayan barbar var. Ne yapalım, ortayolculuk mu? Tarafsız, arabulucu mu olalım?  

Öncelikle, kendini geliştirmek lazım. Daha sonra, örnek olmak gerekir. Karşısındaki sosyal gruba saldırarak o gruptaki tek bir insana hitap edemezsin. Burada, önce dürüstlük, sonra kibarlık, objektiflik ve ikna edici olmak gerekir. Karşındaki insan ağzından salyalar saçarak atıp tutuyorsa, bu karşısındakinin daha da yüksek tonda bunu gerçekleştirmesini gerektirmez. Bu kişiyi haklı da yapmaz, ikna edici de yapmaz.

Sitelerde Paylaş

Yok, anladım da ondan düzelttim. 

Deistik yaşayan ama kendilerini Müslüman olarak tanımlayan insanların İslam'a güç kazandırmaları ne demek pratikte, onu anlamıyorum. İslam karşımıza örgütlü bir ciddi cemaat veya siyasal bir parti olarak çıktığında bu insanlar hangi yapının parçası olarak karşımıza çıkıyor, toplam güçlerini ne tarafta dengeliyor sence?

Bizim için aslolan budur. Yoksa kendi hayatları içinde yaşadıkları sembolik hale gelmiş inancın zaten zararı yok. Ben, dini pek de umursamayan bu insanların nasıl tehlikeli birer İslam mücahidi aline gelebileceği düşüncesine nereden vardığınızı (daha çok democrassian için geçerli bu soru) anlayamıyorum. İslam da ateizm de biraz sanal duruyor bu noktada. Gerçekle, pratikle çok ilgisi yok.

Toplam müslüman nüfusunun 3 te 1 i deistik bir yaşam sürdüğü var sayılsa bile, yinede müslüman olarak geçiyorlar.  Buda islama dünyada ağırlık kazandırıyorlar demek.

Sonuçta müslüman gibi yaşamasalar bile sorulduğunda müslümanım diyorlar ve aynı zamanda herhangi bir ikilem durumda gidipte, '' aaa ateistler haklı allah cidden saçmalamış burada '' demez kendi dinlerinin tarafını tutarlar. Buda yobaz ve dinci olarak tanımladığımız kimselere dolaylı yoldan cesaret vermek demek oluyor. 

Yani kendi hallerinde takılıyorlar kimseye karışmaz kimseye yorum yapmazlar demek bana kalırsa biraz gerçek dışı bir çıkarım. Herkesin yakınlarında müslümanlar vardır hatta çoğunluktadır. Hepsi iyi insan kimisi okumuş belki... ama kendi adıma söyleyeyim bu tip din ikilemlerinde saygı çerçevesinde dahi olsa benim yakınlarımın tırnaklarını göstereceklerine inanıyorum. Benim gözlemim bu yönde. 

Tabi olayın birde siyasi boyutu var. Her ne kadar doğru bulmadığım bir var sayımda olsa hiç bir şeye karışmayan müslüman, gidipte ateist yanlısı bir partiye veya genel olarak bir lidere destek vermez. 

Yani demek istediğim şudur ki bu kimselerin gözle görülür hiç bir zararları yokmuş gibi dursa da ( yani şahsi olarak bir zararları) inançlarının yanlış olmasından dolayı bir takım kötü etkiler doğuruyor, kötü etkileri destekliyor.

'' bu insanların nasıl tehlikeli birer İslam mücahidi aline gelebileceği düşüncesine nereden vardığınızı (daha çok democrassian için geçerli bu soru) anlayamıyorum.''

Democu bilmem ama ben buradan varıyorum..

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Xargoth said:

Psişik vampirlerden bahseden kitaptan bahsediyorsun değil mi?

Okudun mu sen Satanic Bible'ı? Okudun ve aklında bu mu kaldı? Satanic Bible, benim tasvip ettiğim bir kitap değil ama bir metafizik kitabı değildir. Bana göre bireyci Anarşizmin radikal bir uzantısıdır. Metafizik unsurlar edebi benzetmeler amacı ile ya da ironik olarak metinde yer alır.

Onu boşver de, senin gibilerin inandığı kitapta karınca ile konuşan adamlar var. Onu nasıl yapacağız?

Eşşek kadar adam olmuşsunuz, kuşların ağızlarında taşıdıkları taşlar ile bir orduyu dağıttığına inanıyorsunuz aslanım. Nasıl olacak o iş?

Sitelerde Paylaş

Okudun mu sen Satanic Bible'ı? Okudun ve aklında bu mu kaldı? Satanic Bible, benim tasvip ettiğim bir kitap değil ama bir metafizik kitabı değildir. Bana göre bireyci Anarşizmin radikal bir uzantısıdır. Metafizik unsurlar edebi benzetmeler amacı ile ya da ironik olarak metinde yer alır.

Onu boşver de, senin gibilerin inandığı kitapta karınca ile konuşan adamlar var. Onu nasıl yapacağız?

Eşşek kadar adam olmuşsunuz, kuşların ağızlarında taşıdıkları taşlar ile bir orduyu dağıttığına inanıyorsunuz aslanım. Nasıl olacak o iş?

Ben hangi kitaba inanıyor muşum? Çok merak ettim..

Önce bana Satanic Bible savunuyorsun. Sonra gelip beni bir dine mensup olmakla falan suçluyorsun. 

VAAAAUVVVV diyorum sadece, ciddi misiniz siz arkadaşlar? 

Amanın, birde Satanic Bible'ı kelimesi kelimesine algılama mecazı gör diye bana savunuyor. Bil bakalım kimler gibi konuşuyorsun?

Sitelerde Paylaş

Toplam müslüman nüfusunun 3 te 1 i deistik bir yaşam sürdüğü var sayılsa bile, yinede müslüman olarak geçiyorlar.  Buda islama dünyada ağırlık kazandırıyorlar demek.

Sonuçta müslüman gibi yaşamasalar bile sorulduğunda müslümanım diyorlar ve aynı zamanda herhangi bir ikilem durumda gidipte, '' aaa ateistler haklı allah cidden saçmalamış burada '' demez kendi dinlerinin tarafını tutarlar. Buda yobaz ve dinci olarak tanımladığımız kimselere dolaylı yoldan cesaret vermek demek oluyor. 

Tüm dünyada insanlar birtakım dinlere inanıyor. Deistik olarak hayat sürseler bile kendilerini Müslüman olarak tanımlayıp bu dine ait olduklarını söyleyen bu insanların İslam'a ağırlık kazandırması ne demek, bunu ben hiç anlayamıyorum. İslamcıların, koyu dindarların yanında saf almıyorlar, inançlarını kendi bildikleri gibi sürdürmek istiyor ve savunuyorlar elbette. Yani evet, Allah'ın saçma sapan bir ayetini gösterdiğinde "Hakikaten ya, harbiden saçmalamış" demez, dinini savunur bildiğince. Ne bekliyoruz ki biz bu insanlardan? Ateist mi olsunlar? Olsalar hiç de hayır demez mutlu olurum tabii de bu çok gerçek dışı bir beklenti ve istek olacağı için düşünmem.

Yani kendi hallerinde takılıyorlar kimseye karışmaz kimseye yorum yapmazlar demek bana kalırsa biraz gerçek dışı bir çıkarım. Herkesin yakınlarında müslümanlar vardır hatta çoğunluktadır. Hepsi iyi insan kimisi okumuş belki... ama kendi adıma söyleyeyim bu tip din ikilemlerinde saygı çerçevesinde dahi olsa benim yakınlarımın tırnaklarını göstereceklerine inanıyorum. Benim gözlemim bu yönde. 

Tabi olayın birde siyasi boyutu var. Her ne kadar doğru bulmadığım bir var sayımda olsa hiç bir şeye karışmayan müslüman, gidipte ateist yanlısı bir partiye veya genel olarak bir lidere destek vermez. 

Yani demek istediğim şudur ki bu kimselerin gözle görülür hiç bir zararları yokmuş gibi dursa da ( yani şahsi olarak bir zararları) inançlarının yanlış olmasından dolayı bir takım kötü etkiler doğuruyor, kötü etkileri destekliyor.

'' bu insanların nasıl tehlikeli birer İslam mücahidi aline gelebileceği düşüncesine nereden vardığınızı (daha çok democrassian için geçerli bu soru) anlayamıyorum.''

Democu bilmem ama ben buradan varıyorum..

Bu düşüncelerin hiçbirinin gerçek karşılığı yok, tümü zan. İnsanlar inanıyor ve bunu kabul etmek zorunluğu var. Bu halde, ne tür hayat sürerlerse sürsünler, dinlerine saldırıldığında elbette savunur sahiplenirler. Bu saldırı ateistlerden gelmeyeceğine göre (çünkü ateistler ateizm mücahiti değildir, olmazlar, ateizm yaymak için insanları taciz etmezler, inanma hakkı tanır ve laiklik için mücadele ederler) ateiste tırnak göstermeleri gerekmiyor.

Olayın siyasi boyutu da aslında seni ve senin gibi düşünenleri açıkça yanlışlıyor. Çünkü bu insanlar laiklik yanlısıdır ve dinciye daima karşı olup laiklik yanlısı partilere oy vermişlerdir. Son yıllarda zorunlu olarak CHP'ye, MHP'ye. Hatta daha önce çok kereler yazdığım gibi AKP'ye oy verenlerin önemli bir kısmı da laiklik yanlısıdır ama çıkarları ve AKP'nin dinci ajandasına inanmamaları nedeniyle gidip ona oy verir. Bir de zaten ateist veya ateist yanlısı bir parti bu ülkede yok, hiçbir zaman olmadı, olması gibi bir hedef de yok. Dolayısıyla deneyimlemediğimiz bir durum üzerinden yargıya varmak pek doğru değil. Kaldı ki dini inançlar veya inançsızlık üzerinden politika yürütmek zaten doğru değil. 

Velhasıl, ben hala ve ısrarla diyorum ki, laik, light inançlı Müslümanların, sırf sembolik inanç taşıyor olmalarına, üstelik bildik bileli dinciyle mücadele etmelerine rağmen nasıl oluyor da tehlikeli birer İslam mücahiti olabileceklerine hükmedebiliyorsunuz, anlamak mümkün değil. Gerçek sizi yanlışlıyor çünkü.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Xargoth said:

Ben hangi kitaba inanıyor muşum? Çok merak ettim..

Önce bana Satanic Bible savunuyorsun. Sonra gelip beni bir dine mensup olmakla falan suçluyorsun. 

VAAAAUVVVV diyorum sadece, ciddi misiniz siz arkadaşlar? 

Amanın, birde Satanic Bible'ı kelimesi kelimesine algılama mecazı gör diye bana savunuyor. Bil bakalım kimler gibi konuşuyorsun?

Konuyu açış şeklin falan, gizli bir Müslim olduğunu gösteriyor. "Neden dini eleştiriyoruz ki, ehe mehe..." diye kurnazlıktan yürümeye çalışıyorsun gibi. Daha yeni üyesin, göreceğiz marifetlerini...

Satanic Bible'ı falan savunmuyorum.  Satanistler cahildir gibi bir laf edilmiş, ona cevap yazdım. Satanistler Musevilik kökenli dinler gibi birşey değil. Metafizik bir tarafı yok. Konuyu objektif şekilde ortaya koyalım diye o şekilde yazdım.

Kısa bir arama ile Anton Szandor LaVey tarafından oluşturulan Satanizm öğretisinin şartlarını öğrenebiliriz.

1. Size sorulmadığı sürece fikirlerinizi kimseye söylemeyin.
  2. İçinde bulunduğunuz sıkıntıları, mutlaka duymak isteyenler dışında kimseye açmayın.
  3. Bir başkasının evinde misafirseniz ev sahibine saygılı olun veya daha işin başında oraya gitmeyin.
  4. Sizin kendi evinizdeki misafir sizi rencide eder, canınızı sıkarsa siz de ona karşı zalimce davranın.
  5. Hiç kimse buna açıkça davet etmedikçe karşınızdaki insanı taciz etmeyin ve cinsel ilişkiye girmeyin.
  6. Problemi çözüp birinin derdine çare olmak gibi bir mesuliyetin haricinde siz ile ilgisi olmayan hiçbir işe burnunuzu sokmayın.
  7. Kendi emel ve arzularınızı gerçekleştirmede, şayet sihrin gücünü kullanarak başarılı olduysanız mutlak suretle sihrin hakkını verin. Onun gücünü kabul edin.
  8. Sizinle alakalı olmayan hiçbir şeyden şikayette bulunmayın.
  9. Küçük çocuklara zarar vermeyin.
  10. Vahşi hayvanlara zarar vermeyin.
  11. Açık yerlerde yürürken kimseye zarar vermeyin. Eğer birisi sizi rahatsız ederse ona, bunu yapmamasını söyleyin, eğer hala buna devam ederse onu ortadan kaldırın.
  12. Biri size hakaret ederse önce onu uyarın, eğer devam ederse ortadan kaldırın

Satanistlerin hayat kuralları bunlar. Var mı burada metafizik bir unsur? Sihir işe yararsa hakkını verin demiş. Yaramazsa para yok. E, olur. Var mı başka birşey? Yok. İnsanları öldürün falan diyor ama metafizik bir unsur yok.

Açıkçası ben bu "kuralları" yıkıcı bir nihilizmin biraz da mizahi bir manifestosu olarak gördüm. Nesi aptalca ve cahilce bunun?

Sitelerde Paylaş

Bu tespit çok  yerinde . Hakikat o ki, bahsi geçen ibadetleri yapan kişilerin çoğu ömrü boyunca neden yaptığını kaynak dan öğrenme merakı duymaz .

ya ailede ya çevrede görmüştür taklit eder sürü psikoljisi ile. Yani özünde islamın da  cahilidir . .Amel sahibi olmayan kesim zaten bihaberdir  , Yani asli  problem her zaman önce cehaletdir .

Şimdi ;

insanlar akıl baliğ olana kadar objektif davranır   reşit olunca da  inanma , inanmama  , dinler  vb  konuları  kendi aklı ile yapacağı hür seçime bırakır isek  kişi laiklik  dairesi sınırları içinde inancını zorla dikte etmeye çalışmazsa  inanmanın  bireysel ,toplumsal  bir zararı olmayacağını düşünüyorum

Kaldı ki,

psikolojji  kişinin belli kaygılarından arınmasına sebep olacak bir dayanağı  destekler  burada ilgili  özne , belki bir buda heykeli ,  belki  tanrı  , belki güneş belki X..

yeter ki  kişi  bilmek  ile inanma  kavramını karıştırmasın.

evet. şu tarikat ve cemaatlerin kökü kazınsa bağnaz ve yobazlarında sayısı oldukça azalır. bu sayfalarda çoğu arkadaşımız kuranın şiddet ve siyaset dolu ayetlerinden şikayetçi ancak halkın büyük çoğunluğu kuran okumadığı için veya öyle yorumlamadığı için bunlardan zaten habersiz. en büyük tehdit tabiki tarikat ve cemaatlar. laiklik karşıtı olanlarda bunlar cumhuriyet ve özgürlükler karşıtı olanda bunlar.  ha akp gibi bir parti çıkıyor ve dini istismar ederek oy kazanıyor ancak şunuda unutmayalım ki  her toplumda bunu yapan siyasi partiler var..bu durumdan kurtuluş pek mümkün değil... din aileden sonraki toplumdaki en büyük sosyolojik kurumdur. toplumun dininden çok şikayetçi olmayı gerçekçi bulmuyorum. bireysel olarak mücadele veriyorum. (çoğu zaman dine inanmadığımı açıktan da söylemiyorum). insanlarımızın çoğu kişiliklerini,karakterlerini hatta ruhlarını teslim ettikleri dini gerçektende nerdeyse hiç araştırmıyor ve sorgulamıyorlar. bu çok ilginç bir durum. dediğiniz gibi eğer kişi inanmak ve bilmek arasındaki farkı ayırt edebilecek seviyede ise zaten o kişi ile tartışmaya çok gerek yok . bunu yapabilen kişi zaten araştırmış ve sorgulamıştır ve böyle kişilerin bağnaz veya yobaz olması zaten mümkün değil (yada ben hiç karşılaşmadım).şahsen ben tartıştığım kişide bağnazlık ve yobazlık emareleri görmüyorsam fazla ileri gitmiyorum. ama bunlar varsa bu kişi tüm insanlık için zaten tehdittir ve onunla tartışmaya girilerek bu yönleri törpülenmeye çalışılmalıdır. tartıştıkça düşünceler nesnelleşmeye başlar. ve bu da içinde yaşamaya mecbur olduğumuz bu toplum için iyi bir şey..

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bizi yok etmek isteyen bir anlayışa karşı tabiki sert ve taraflı olacağız. Bir yanda uygar insan, öteki tarafta, kafa kesip, cariye pazarlayan barbar var. Ne yapalım, ortayolculuk mu? İkisi arasında tarafsız, arabulucu mu olalım?  

dostum ne demek istediğini anlıyorum..ancak ülkemizde böyle birşey yok..bizim toplumuzun din anlayışında böyle birşey yok demek istiyorum yani.. tarikatlar ve cemaatleri ayrı tutuyorum onlarda bu söylediklerin var..ama nacizane tavsiyem bu öfkeni tüm topluma karşı yönelmemen..böyle bir yere varamayız bunlar ateist komünist der yaftalarlar ve haksızken haklı çıkarlar..kaybedende biz oluruz..

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tüm dünyada insanlar birtakım dinlere inanıyor. Deistik olarak hayat sürseler bile kendilerini Müslüman olarak tanımlayıp bu dine ait olduklarını söyleyen bu insanların İslam'a ağırlık kazandırması ne demek, bunu ben hiç anlayamıyorum. İslamcıların, koyu dindarların yanında saf almıyorlar, inançlarını kendi bildikleri gibi sürdürmek istiyor ve savunuyorlar elbette. Yani evet, Allah'ın saçma sapan bir ayetini gösterdiğinde "Hakikaten ya, harbiden saçmalamış" demez, dinini savunur bildiğince. Ne bekliyoruz ki biz bu insanlardan? Ateist mi olsunlar? Olsalar hiç de hayır demez mutlu olurum tabii de bu çok gerçek dışı bir beklenti ve istek olacağı için düşünmem.

Bu düşüncelerin hiçbirinin gerçek karşılığı yok, tümü zan. İnsanlar inanıyor ve bunu kabul etmek zorunluğu var. Bu halde, ne tür hayat sürerlerse sürsünler, dinlerine saldırıldığında elbette savunur sahiplenirler. Bu saldırı ateistlerden gelmeyeceğine göre (çünkü ateistler ateizm mücahiti değildir, olmazlar, ateizm yaymak için insanları taciz etmezler, inanma hakkı tanır ve laiklik için mücadele ederler) ateiste tırnak göstermeleri gerekmiyor.

Olayın siyasi boyutu da aslında seni ve senin gibi düşünenleri açıkça yanlışlıyor. Çünkü bu insanlar laiklik yanlısıdır ve dinciye daima karşı olup laiklik yanlısı partilere oy vermişlerdir. Son yıllarda zorunlu olarak CHP'ye, MHP'ye. Hatta daha önce çok kereler yazdığım gibi AKP'ye oy verenlerin önemli bir kısmı da laiklik yanlısıdır ama çıkarları ve AKP'nin dinci ajandasına inanmamaları nedeniyle gidip ona oy verir. Bir de zaten ateist veya ateist yanlısı bir parti bu ülkede yok, hiçbir zaman olmadı, olması gibi bir hedef de yok. Dolayısıyla deneyimlemediğimiz bir durum üzerinden yargıya varmak pek doğru değil. Kaldı ki dini inançlar veya inançsızlık üzerinden politika yürütmek zaten doğru değil. 

Velhasıl, ben hala ve ısrarla diyorum ki, laik, light inançlı Müslümanların, sırf sembolik inanç taşıyor olmalarına, üstelik bildik bileli dinciyle mücadele etmelerine rağmen nasıl oluyor da tehlikeli birer İslam mücahiti olabileceklerine hükmedebiliyorsunuz, anlamak mümkün değil. Gerçek sizi yanlışlıyor çünkü.

Söylediğin şeylerin bazılarında doğruluk payı var ama yinede o şekilde düşünemiyorum. Bana göre basitçe bir dini destekliyor olmaları ( seviyesi önemsiz olarak ) o dine uzun vadede kar sağlar buda kötü bir şeydir.

Sitelerde Paylaş

Elbette apaçık görülüyor ki sorun, laik Müslümler. Ki bunların sayısını azımsamanın hiç bir yolu yok. Nüfusun yarısı laikliğe karşı olmayanlar da içinde bulunarak, laiklik karşıtlığına destek verenlerden oluşuyorsa, diğer yarısı da laik Müslümlerden oluşuyor. Ben rahatlıkla laik Müslümlerin sayısının çok daha fazla, hem de bayağı bir ezici şekilde fazla olduğunu söyleyebilirim. Bunda kuşku yok. Laiklik karşıtlığına onay verenlerin içinde çok fazla sayıda laikliğe karşı olmadığı halde bu salaklığı yapanlar var çünkü. Bu bakımdan, laik Müslümlerin sayısı, laiklik karşıtlarını ezer geçer.

Sonuç olarak bu ülke, halkı büyük oranda laik Müslümlerden oluşan bir ülkedir diyebiliriz. İşte sorun da bu zaten. Bu ağırlıklı kesim, ağırlığını hiç bir zaman koymuyor. Bu ülkenin siyasetini geleceğini ben belirlerim demiyor. Son derece bilinçsiz bir kalabalık. Bu bilinçsiz kalabalık demiyor ki kimse Müslüm olmak zorunda değildir. Kimse gece davulla gündüz cırtlak ciyaklamalarla rahatsız edilemez. Kimseye zorunlu din dersi verilemez. Diyanet adlı kan emici bir ahtapota bakanlık bütçelerini aşan paralar aktarılamaz demiyorlar!

Bunları isteseler derler ve demeleri laik olmalarının gereği! Ama aşırı bilinçsizler. O kadar bilinçsizler ki, utanç verici. Bu kadar yoğun bir kalabalığın bu kadar etkisiz ve nereye gideceğini şaşırmış oraya buraya kendi kafasına göre dağılmış şaşkınlar olması utanç verici. Laiklik buysa olmaz komaz olsun böyle laiklik, Müslüman değil mi, laiki de bir halta yaramaz dedirten bir şaşkınlık ve utanç verici bir bilinçsizlik!

Ne yazık din elden gider korkusu bu laik Müslümlerde de var. Bunlar aslında laik filan değiller. Böyle utanç verici bilinçsiz bir laiklik olmaz. Bunlar laik filan değiller ama Atatürk'ün göz kamaştıran devrimlerinin büyüsünden de kurtulamıyorlar. Bunların laikiz diye geçinmelerinin tek nedeni Atatürk gibi dünyanın gelmiş geçmiş en büyük, en parlak devrimcisinin bunlara nasip olması.

Atatürk'e bazen cesaret edilip açıkça, ama çoğunlukla sinsiden sinsiye saldırılmasının altında yatan neden, bu. Atatürk gibi bir dehanın bu milletten çıkmış olması son derece şaşırtıcı. Yani tamam, Farabi gibi parlak dehalar çıktı bu milletten, ama yine de şaşırtıcı.

Ülkenin kaderine el koyma gücü olduğu halde koymayan bu şaşkın, bilinçsiz, cahil laik Müslüman kitleden son derece rahatsızım. Bunlar ya laikseler laikliğin gereklerini yerine getirsinler, ya da laik maik değiliz biz desinler de biz de bilelim. Gecenin köründe davul sesi duyuyorum. Sabahın köründe biri hoparlörden ciyak ciyak bağırıyor. Çocuklara zorla din dersi veriliyor. Kan emici ahtapotlara cukkalar yağdırılıyor. Televizyon kanalları habire hurafe pompalıyor.

Tek tük bunların içlerinden bir kaçı diyebilir "kimse Müslüman olmak zorunda değil, elbette ateist de olabilirsin çocuğum, ne demek, en doğal özgürlüğün" diye... Ama bunu diyecek kaç tanesi var? 

Bu denmeden bu ülke asla düze çıkmayacaktır. KİMSE MÜSLÜMAN OLMAK ZORUNDA DEĞİLDİR! Bu cümle bu halkın beynine iyice işlemeden bu halkın düzgün bir uygar millet olması olanaksızdır. Nokta.    

Sitelerde Paylaş

Bu laik Müslümlerin bir argümanı şudur: Din elden giderse savaşacak asker bulamayız! Bu halk allah için savaşır, başka bir şey için savaşmaz.

Bu son derece çürük bir argümandır. Söz konusu vatanı savunmaksa, allaha yallaha gerek yok. Bir yerlere gidip saldıracak, emperyalistlik yapacaksak o zaman allah yallah lazım.

Dinin alabildiğine pompalandığı şu son süreçte ne oldu? Ordu savaş yeteneğini tarihte hiç olmadığı kadar kaybetti. Tarihinin en düşük düzeyini yaşamaktadır. Din ne boka yaradı? Hiç bir şeye...

Ki, savaş eğer savunma savaşıysa, dinin gerekli olmadığının en canlı kanıtı Petersburg savunmasıdır. Bu muhteşem savunma, Çanakkale savunması ile birlikte tarihin en destansı savunmaları arasındadır. İnsanlar önce sokak hayvanların, sonra kendi ölülerini yeme pahasına nazilere geçit vermediler. Naziler Petersburg'da takılıp Moskova'ya yürüyemediler. Bu bir destan, bir efsane. Böyle savunma az görülmüştür. Petersburg tanrı adına savunulmadı. Petersburg ülke aşkı, despot katliamcı faşistlere ülkemi çiğnetmeyeyim diye savunuldu.

Hep bir savaşta askeri dini kullanmadan nasıl coştururum diye düşünür, bunu hayal ederim. Ki bir savaşa muhatap olmamız önümüzdeki günlerde çok kuvvetli bir olasılık. Dinci politikalar sonunda bizi buna da sürükledi. Hep aklıma Yüzüklerin Efendisi'ndeki o kuşatılmışlık içinde Aragorn'un yaptığı savaş öncesi konuşma gelir. 

"Gün gelir insanlar cesaretlerini yitirebilir. Dostlarına sırt çevirebilir ve tüm kardeşlik bağlarını koparabilir. Ama bugün o gün değil, kurtların vakti ve parçalanmış kalkanlar bekler insan çağının çöküşünü ama o gün bugün değil. Bugün savaşacağız! Bu dünyadaki tüm sevdikleriniz adına sizlere kalmanızı emrediyorum batının halkı!"

İşte budur derim. Din yok, tanrı yok. Saf insanlık... İnsanlığın tüm erdemleri saf olarak, din ve tanrı ile kirletilmemiş, katışıksız.

Sitelerde Paylaş

Sonuç olarak özetle şunu söyleyebilirim: Bu halkın büyük çoğunluğu laikliği dine kılıf yapmak için, kullanıyor. "Müslümanın ama gerici, yobaz, cahil değilim. Laik Müslümanım ben!"

Kendini böyle avutmakta ve geri, cahil çöl yağmacılarının dogmatik ilkel safsatasına kanmanın mazeretini böyle sunmaktadır. Sanki laik oldun da laikliğinden bir halt oldu! Çocuklara zorla din dersi veriliyor, kılın kıpırdamıyor pabucumun laiki sen de... Her gün hurafe üfürülüyor, tık yok sende laik bozuntusu salak... Bu halkın başta gelen sorunu, zeka... Zeka yok zeka! Yok, olmayınca yaratamazsın.

Sitelerde Paylaş

Bunlar laik ise laikliğin gereğini yerine getirsinlermiş. Ne yapmaları lazım? Senelerdir dinciyle mücadele ediyorlar sokaklarda, resmen kırılıyorlar.

Laik olmak için ille de dinden çıkmaları veya ateizme yanaşmaları mı lazım? O zaman bu zıkkım laiklik niye var? 

Çocuklara zorla din dersi veriliyor da kılları kıpırdamıyor öyle mi? 

Onların kıpırdamıyor da sen ne yapıyorsun? Sen çocuğunu din dersinden koruyabildin mi? Ne yaptın?

Gidip yobazlarla mücadele eden, ülkenin laik kalması için çırpınan örgütlere, sivil toplum kuruluşlarına ya da siyasi bir partiye üye olup bir şey yaptın mı? 

Ya da bireysel bir girişimde bulunup kişisel olarak çocuğunu din dersinden kurtardın mı? Kendi çocuğun yoksa da etrafına fikir verdin, yol gösterdin mi?

Bak ben bunların hepsini yaptım. Hem de oldukça iddialı sayılabilecek bir yol bulup çocuğumu bu rezil din dersinden aldım, korudum. İlkokul hocası dinsizdi, o yüzden hiç sorun yaşamadık. Ortaokula geçtiğinde adam bana "İş benden çıktı, bu çocuğu din dersinden korumak için ne biliyorsun yapın, sıra sizde ... Hanım" dedi. Ne yapacağımı biliyordu zaten. İlginç olarak ateist veya deist arkadaşlarım zır zır ağlayıp benden daha fazla şikayetçi olmalarına rağmen kıllarını kıpırdatmadı, cesaret edemedi.

Laf yani hepsi. Laik, light falan da olsalar, bu inanırlar çok daha masum ve kendilerince haklılar. İnanıyor çünkü. Ve sadece bu zayıf yanı nedeniyle hem yobazlar hem de ateistler tarafından aşağılanıp suçlanıyorlar.

Ne acayip...

"Ülkenin kaderine el koyma gücü olduğu halde koymayan bu şaşkın, bilinçsiz, cahil laik Müslüman kitleden son derece rahatsızım.

Ben de her şeyi dini inanca bağlayıp laiklere saydırıp duran birtakım ateist ve dindar-dinci kitleden çok rahatsızım ama elden bir şey gelmiyor.

Allah herkese eşit derecede akıl dağıtmamış ki...

Bir de ülkesinin laiklik yanlısı, modern, çağdaş değerleri benimsemiş ve yobazla mücadele etmekten vazgeçmemiş inançlılarına bu kadar saldıran, onları bu kadar suçlayan ateistler de sanıyorum yalnızca bizim ülkemizde var. Ben başka yerde rastlamadım, duymadım. 

Ateizm sanallaşınca ortaya çıkan durum ne yazık ki bu oluyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...