Jump to content

Ateistlerin dini konuları tartışma psikolojisi

Recommended Posts

Merhaba,

Eskiden ben de bunu çok yapıyordum. 10 yıllar geçtikçe, oldukça anlamsız bulmaya başladığımı belirtmeliyim. Ama bu konuda sormak ve anlamak istediğim bu psikoloji neden kaynaklanıyor ve nereden geliyor?

Bu forumda çok sayıda böyle başlık görüyorum, mesela bu konuları tartışırken veya ortaya atarken ki gerçek amacımız ve bizi buna iten güdünün ne olduğunu düşünüyorsunuz?

tarihinde Xargoth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsanın dini bir bilgi ile doğmadığını, aslında herhangi bir felsefi, ahlaki veya toplumasal bir kodla doğmadığını kabul edersek. Ateist olma süreci aslında bir aydınlanma değil, büyür ve gelişirken ortaya çıkan reddetme sürecidir diyebiliriz diye düşünüyorum.

Dini bir toplumda ateist olmak için, öncelikle içinde bulunulan toplumun kodu irdelenmeli, ve reddedilmelidir. Bu reddediş ise birkaç ilginç durumu ortaya çıkatıryor diye düşünüyorum.

Bunlardan birincisi (eğer kendi soruma cevap verirsem) ve en önemlisi, toplumun yanlış, bizim çıkarımlarımızın doğru olduğunu ispatlama güdümüz olabilir.

Bu reddedişin ciddi anlamda psikolojik bir etkisi de var. Sizin düşüncelerinize tamamen aykırı bir sosyal çevrede varlığınızı sürdürmek, kendiniz gibi bir insan ile iletişime geçme zorluğu yaşamak, hatta ekstrem durumlarda topluma, bu sebeple düşmanlık beslemek (özellikle gençlerde) ve saldırmak olarak vuku buluyor diye düşünüyorum..

Siz ne düşünüyorsunuz? 

Sitelerde Paylaş

Genel olarak dediğiniz gibi ispatlama güdüsü oluyor. Yinede bu biraz hafif bir tanım oldu, objektif bir yaklaşım yaparsak birilerinin yanlış bildiği şeyleri doğru bilmek seni üstün kılma hissi verir. Bunu ortaya çıkarmak içinse yanlış bilen kişiye doğru diretilir. Yani temel şey üstünlük - üstün olma - kendini üstün gösterme.... vs dir. Bu canınızı sıkabilir, kabul etmeye bilirsiniz.. Fark etmez.  Yinede belli başlı yan sebepler elbette olacak ve onlar asıl sebepmiş gibi gösterilecek. 

Ben teistler ile sık tartışmam aslında seninde söylediğin gibi artık sık tartışmam. Genellikle gerçekleri kabul etmek istemediğini  gördüğüm an tartışmayı keserim. Çünkü dini reddetmek için mantıksal ispatların yanında bir alışkanlık ve hayatın koca bir anlamını da yok etmiş oluyorsunuz. Haliyle gerçeklere sağır kalmak isteyen çok fazla kişi oluyor ve onlarla zaman kaybetmenin anlamı yok.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Din yüzünden alabildiğine kandırılmış, sömürülmüş, her gün yalanlarla aldatılmış bir toplumda yaşayan bir kişinin ateistler niye dine karşı çıkıyorlar diye sorması kadar saçma bir durum daha bilmiyorum. Hayır artık Müslümler yalanın yüzelli çeşidini, dolandırıcılığın envai çeşidini ve hırsızlığın olmadık yöntemlerini, düşmanlaştırmanın savaşa sürüklemenin akla gelebilecek her yolunu denediler. Daha bu Müslümler ne yapsın size diye bekliyorsunuz?

Hayır fanusta yaşıyor ve Müslümlerin yaptığı alabildiğine istismarları görmüyorsanız bir dışarı çıkıp bakın, bir hava alın! Hava zehirli ama bir koklayın, öğrenin!

Sitelerde Paylaş

Ateist olma süreci aslında bir aydınlanma değil

Ateist olma bilinci, insan zihninin erişebileceği en yüksek bilinç düzeyidir. Daha üst bir bilinç düzeyi yok. Aydınlanmanın son aşamasıdır. Bundan sonra artık ateizm bilincini geliştirerek daha üst düzeye tırmanmak mümkündür ancak...

İnsanlık tarihi boyunca yaşanacak en büyük devrim, ateist bilincinin tüm insanlığa malolması ile gerçekleşecektir. Dünyada olabilecek bundan büyük devrim yoktur.

Sen şimdi ne öneriyorsun bilader? Getirin şu herkesi delirten sudan biz de içelim de kurtulalım deyin diye mi tavsiyede bulunuyorsun bize?

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Özellikle ateizmle ya da dinle ilgili felsefi konular entelektüel açıdan uğraşmanın tatmin ettiği konular. Ben din felsefesinden büyük bir keyif alıyorum ve alanla ilgili uğraşmamın ilk nedeni bu kişisel tatmin. Onun dışında insanlar kendi görüşlerini daha akılcı bir şekilde savunmak istiyorlarsa karşıt görüşlerle en azından bir miktar uğraşmak zorunda hissetmeli kendilerini. Özellikle din gibi nispeten tartışmalı konularda. Başkaları dinin zararlı etkilerini görüp bununla mücadele etmek için yapıyor bunu. İnsan kendisi gibi olan, kandırıldığını düşündüğü insanların yanıldıklarını anlamalarını istiyor olabilir elbette.

Sitelerde Paylaş

Hayır şimdi bir grup dolandırıcı ortalığa içlerinden bir hokkabaz sahtekar yalancı çıkarmışlar, türlü numaralar çeviriyor, yalanlar söylüyor, dün dediğini bugün inkar ediyor, nefret söylemleri pompalıyor ve kendisi ile birlikte avanesi cambaza bak cambaza numarasıyla götürmedik çalmadık bir şey bırakmıyorlar.

Eee? Hiç bişey olmuyor hiç bişey, ortalık güllük gülistanlık boşver yaaa mı demek gerekiyor?

Sitelerde Paylaş

Ayrıca bilim ve felsefe ile ilgiliysen zaten dinle bir işin kalmaz. Eğer zihni Pavlov köpeği gibi şartlandırılmış geri bir dogmatik yobaz değilsen tabii... Öyleysen, her şey gibi bilim ve felsefeyi de istismar et

meye, kullanmaya kalkışırsın.

toplumun kodu irdelenmeli, ve reddedilmelidir.

Evet, zaten öyle yaptık, sorun nedir, ne demeye çalıştığını daha açık anlatman gerekiyor. Boşverin yaaa size mi düştü dinin sömürü aracı olduğunu anlatmak, bırakın sömürsünler, size ne mi demeye çalışıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Din yüzünden alabildiğine kandırılmış, sömürülmüş, her gün yalanlarla aldatılmış bir toplumda yaşayan bir kişinin ateistler niye dine karşı çıkıyorlar diye sorması kadar saçma bir durum daha bilmiyorum. Hayır artık Müslümler yalanın yüzelli çeşidini, dolandırıcılığın envai çeşidini ve hırsızlığın olmadık yöntemlerini, düşmanlaştırmanın savaşa sürüklemenin akla gelebilecek her yolunu denediler. Daha bu Müslümler ne yapsın size diye bekliyorsunuz?

Hayır fanusta yaşıyor ve Müslümlerin yaptığı alabildiğine istismarları görmüyorsanız bir dışarı çıkıp bakın, bir hava alın! Hava zehirli ama bir koklayın, öğrenin!

Merhaba, müslüman çevremden dolayı bugüne kadar tek bir olaya/duruma maruz kalmadım. Ondan dolayı bu sorunuzla empati kuramadım. İslamın ekstrem kodlarını çevrenizdeki bütün müslümanım diye kendini tanımlayan insanlara mal ederek, bu noktadan bir aksiyona girişmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Aslında dini inancı olduğunu iddia eden insanların büyük bir çoğunluğunun gerçek anlamda ne dinlerini bildiğini, ne de uyguladığını görebilirsiniz.

Daha önce bahsettiğim gibi, her insan içinde bulunduğu toplum kodlarını şu veya bu sebeple reddedemiyor. Burada, ekstra bir baskı unsuru olarak ateistlerin bu insanları zorda bırakacak sorular sormasının bir amaca hizmet etmeyeceğini düşünüyorum o kadar.

Ateist olma bilinci, insan zihninin erişebileceği en yüksek bilinç düzeyidir. Daha üst bir bilinç düzeyi yok. Aydınlanmanın son aşamasıdır. Bundan sonra artık ateizm bilincini geliştirerek daha üst düzeye tırmanmak mümkündür ancak...

İnsanlık tarihi boyunca yaşanacak en büyük devrim, ateist bilincinin tüm insanlığa malolması ile gerçekleşecektir. Dünyada olabilecek bundan büyük devrim yoktur.

Sen şimdi ne öneriyorsun bilader? Getirin şu herkesi delirten sudan biz de içelim de kurtulalım deyin diye mi tavsiyede bulunuyorsun bize?

Açıkcası buna ne cevap verilir bilemedim. Ateist olmak bir bilinç düzeyi, pozitif enerji, nirvana yolunda büyük bir adım vb. bir tanımlama kusuruma bakmayın ancak komik geldi.

Ateizm bir yaratıcı gücün varlığının, evrenimiz için geçerli olmadığını kabul eden felsefedir. Bir düzeyi, seviyesi, aydınlanması olduğunu düşünmüyorum.

Bütün dünyanın ateist olması, devrim falan. Öncelikle, hayat eşit değildir. Her insanın algılama kapasitesi, yorumlama kapasitesi, zekası bir değildir. Benim tezim, bugün herkesin zihninden teorik olarak bütün dini bilgileri silelim. 20 yıl geçmeden 3500 din, üç beş tanede büyük din ortaya çıkacaktır. İnsan ortalama zekası yükselmeden, ütopik bir ateist dünyaya ulaşmanın zor olduğunu görmek lazım. 

Önerdiğim birşey yok, sadece düşünüyorum. Herkesi delirten sudan uzak durmakta fayda var, ama bir sürahi içmiş adama da gidip,

"sen bunu içtin delirdin. İçmeyi bırakırsan aklın başına gelecek diyorsun." Bir deli ile konuştuğunu unuttuğunu düşünüyorum o kadar. (Mecaz, kimseye de deli demiyorum. Mecaz öyle başladı)

Özellikle ateizmle ya da dinle ilgili felsefi konular entelektüel açıdan uğraşmanın tatmin ettiği konular. Ben din felsefesinden büyük bir keyif alıyorum ve alanla ilgili uğraşmamın ilk nedeni bu kişisel tatmin. Onun dışında insanlar kendi görüşlerini daha akılcı bir şekilde savunmak istiyorlarsa karşıt görüşlerle en azından bir miktar uğraşmak zorunda hissetmeli kendilerini. Özellikle din gibi nispeten tartışmalı konularda. Başkaları dinin zararlı etkilerini görüp bununla mücadele etmek için yapıyor bunu. İnsan kendisi gibi olan, kandırıldığını düşündüğü insanların yanıldıklarını anlamalarını istiyor olabilir elbette.

Bu oldukça güzel bir önerme, reddettiğin şeyi bilmezsen, dogmatik bir reddediş olur zaten. Öğrendiklerini de, bir savunucusu ile test etmek en mantıklısı tabi ki. 

Hayır şimdi bir grup dolandırıcı ortalığa içlerinden bir hokkabaz sahtekar yalancı çıkarmışlar, türlü numaralar çeviriyor, yalanlar söylüyor, dün dediğini bugün inkar ediyor, nefret söylemleri pompalıyor ve kendisi ile birlikte avanesi cambaza bak cambaza numarasıyla götürmedik çalmadık bir şey bırakmıyorlar.

Eee? Hiç bişey olmuyor hiç bişey, ortalık güllük gülistanlık boşver yaaa mı demek gerekiyor?

Eğer bahsettiğin kişi, toplumun bir yansıması olarak ortaya çıkmış ise, yapabileceğin bir şey olduğunu düşünmüyorum. Zamanında o toplum iyi eğitilmeli, doğru yönlendirilmeliydi. Sen stratejik ortaklıkların çerçevesinde iç politikanı belirlersen, islamofobi üzerinden yeni bir dünya yaratma stratejisinin bir parçası oluverirsin. Ancak bunun bu başlık ile bir ilgisi yok, istersen başka bir yerde derinlemesine tartışabiliriz.

Sitelerde Paylaş

Ne dediğinizi anlayamadım.

Ateist olma süreci, bir aydınlanma sürecidir. Bu aydınlanma, her şeyi  değilse de, her şeyin kurgu olduğunu görme şeklindedir.

Ateist, aydın insandır demiyorum. Ateist olma süreci, bir konuda aydınlanma sürecidir diyorum. Kişi, bu konudaki her şeyin kaynağını ve nasıl kurgulandığını öğrenemiyorsa da, hiç değilse öyle ya da kurgulandığını görebilir hale gelmektedir.  

Sitelerde Paylaş

Ateist olma süreci, bir aydınlanma sürecidir. Bu aydınlanma, her şeyi  değilse de, her şeyin kurgu olduğunu görme şeklindedir.

Ateist, aydın insandır demiyorum. Ateist olma süreci, bir konuda aydınlanma sürecidir diyorum. Kişi, bu konudaki her şeyin kaynağını ve nasıl kurgulandığını öğrenemiyorsa da, hiç değilse öyle ya da kurgulandığını görebilir hale gelmektedir.  

Ateist olma süreci neden aydınlanma süreci olsun ki?

Sitelerde Paylaş

Tanrı'nın varlığı gerçeğini gerçekle bağdaşmadığını nerden çıkardınız?

bilgisayarlarını yeni açmış olan katılımcılarımız için, geçen bölümün kısa bir özeti olarak:

tanrınız mükemmel ise, olası değildir.

tanrınız mükemmel değil ise, onun da tanrısı, onun da tanrısı vb ile sonsuza gidersiniz.

daha da kısa özet:

- tanrınız insanlarla etkileşiyorsa, bizlerle de etkileşiyor olmalı; bu etkileşimin kanıtı nedir, nelere dikkat etmeliyiz?

- tanrınız insanlarla etkileşmiyorsa, tanrıyı neye dayanarak bulabildiniz?

çok daha kısa özet yaklaşım:

- tanrı varsa, çağırın gelsin

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

müslüman çevremden dolayı bugüne kadar tek bir olaya/duruma maruz kalmadım. Ondan dolayı bu sorunuzla empati kuramadım.

İyi de ben kişisel bir durumdan bahsetmedim ki? Toplumsal durumdan bahsettim. Ben sana Müslümler beni dolandırdı, malımı çaldı demedim. İyi okumamışsın.

Yuvarlak laflar ediyorsun, neden açık konuşmuyorsun bilmiyorum ama, islamofobi diye bir şey yoktur. Fobi demek, zararsız nesnelerden zararlıymış gibi aşırı korkmak demektir. İslam zararsız olmak bir yana, son derece zararlıdır. Kafa keser, el ayak keser, işkence eder. Son derece tehlikeli olan bir şeyin fobisi olmaz.

Sitelerde Paylaş

Ben de ateisttim bir zamanlar, deist oldum.

Senin ateisttim demene ne pabucum inanır, ne külahım. Sen deizmin ne olduğunu bilmiyorsun, ateizmin de ne olduğunu bilmediğin kesin, o yüzden sen şimdi de deist olmadığın gibi, önceden ateist de olamazsın.

Neden deist olamazsın, çünkü bir deist asla dini savunmaya kalkışmaz. Din onun karşı olduğu bir şeydir. Ateistlerin dini eleştirmesinden de en küçük rahatsızlık duymaz. Çünkü deizm dinsizlik, din karşıtlığı demektir.

Niye böyle sahte maskeler takma ihtiyacı duyuyorsunuz, hayır mertçe müslümüm deseniz sizi yiyecek miyiz arkadaş! Bu güne kadar hiç Müslüm yemedik! Seni de yemeyiz. Mert ol, dürüst ol.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...