Jump to content

Kuranı kimler türkçeye çeviriyor

Recommended Posts

Müslüman arkadaşalr elinizi kalbinize koyup bir düşünün  Nahl 8 : Ali Fikri Yavuz (16/NAHL-8: Hem kendilerine binesiniz, hem de zînet olsun diye atları, katırları, merkepleri yarattı; ve şimdi beklemiyeceğiniz daha neler (acaip şeyler) yaratacak!... (Otomobil, uçak ve füzeler... gibi). Abi bu ne ya yuh artık

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

• 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

Hep şu soruyu sormuşumdur kendime :)

Müslümanlar mı ateist yoksa ateistler mi müslüman ? Peki neden soruyorum..!!  Çünkü biat kültürü sorgulama yok ama bakıyorsun ateistler nerdeyse 24 saat Kur'an okuyorlar ve hadisler..!!

Ama üzüldüğüm taraf ise ateistler ile müslümanların saçma sapan tartışmaya girmeleri ya da müslümanların kendi aralarındaki tartışmaya . Asıl sorun şu sen gerçekten Allah'ın indirdiği dini mi tartışıyorsun yoksa rivayetlere teslim olmuş şekil verilmiş insani olan inancımı tartışıyorsun ?

Ateist olabilirsin yahut maymuna tapabilirsin bu kişinin kendi tercihidir ancak gönlüm isterdi ki ateist arkadaşların Kur'an mealleri üzerinden yaptıkları sorgulama yerine arapça kelimelerin gerçekte ne anlama geldiğini bulabilseler daha etkili olurdu.Çünkü yeryüzünde gerçek bir Kur'an meali yoktur.

Madem buraya bir şeyler yazdım siz ateistlere bir katkım olsun amacım bilginizi ölçmek değildir haddime değildir ve saygı çerçevesinde eğitim amaçlı şu soruyu soralım ve beraber düşünelim ne dersiniz ?

Şimdi diyelim ki ayet okuyorsunuz inançlı yahut inançsız o halde ;

Ayn kelimesi nedir yani arapçada göz derler peki gerçekten bu kelime göz mü demektir

Bunu tartışalım ve Kur'anın gerçek mealinin olmadığını sizlere daha iyi anlatabileyim ve şimdiden ilginiz için teşekkür ederim ve yorumlarınızı beklerim

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, Gizli said:

Hep şu soruyu sormuşumdur kendime :)

..............

Bunu tartışalım ve Kur'anın gerçek mealinin olmadığını sizlere daha iyi anlatabileyim ve şimdiden ilginiz için teşekkür ederim ve yorumlarınızı beklerim

Daha iyi anlatmana falan gerek yok.

Şu yazdıklarınla yeterince ve gayet iyi gömmüşsün kuranı zaten..

Bizim söylediğimiz de başka bir şey değil.

Sitelerde Paylaş

yeryüüznde gerçek kuran meali yoktur. çünkü 1400 yıl öncekı kuran ibranice yazılmıştır ve daha sonrada arapçaya cevrılmıştır. 

o dönemlerdekı kuranda namaz ve oruç yoktur. gerçek islamda oruç ve namaz yoktur. bayramlarda yoktur(şeker bayramı ve kurban bayramı tamamen düzmecedır)

ayrıca çok önemli bir konu daha var. şimdiki mealcılerin çogu arapça bilmeden meal yazmaktadırlar. bu çok yanlıştır. 

gerçek kuran günümüzde yoktur çünkü tahrıf omuştur. altını çizelım   :)

şimdiki mealcıler meal  yazarken  hayalı kurgular eklemışlerdır. örnegın 

şamanızm inancındakı ayınler gibi egılıp kalkılarak ve aralarına farz ve sunnet eklıyerek birde rakamsal 5 vakıt namaz demışler ve meallerı bu sekılde yazmışlardır.

1400 yıl önce yazılan kuran ayetleri güneş saatine göre yazıldıgından rakamsal deger veya zamansal degerler olmasıda mumkuun değildir.

bu arada gizli  arkadaşımızı tebrık  ediyorum. mükemmel özetlemiş.  :) 

şimdiki 1 milyar müslüman islam hakkında herşeyi yanlış biliyor. ama işin ilginç yanı şu araştırmıyor ve yanlış oldugunu biilmeden bilinçsizce 

o yanlışları yapmaya devam ediyor. 

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sanırım siz beni ateist sandınız tabi bu benim suçum sizin değil.Kur'anı gömmek lafı çok ağır olmuş ama mealini derseniz eyvallah zaten mealler insani yorumlardır Kur'an değildir tefsirlerde öyledir.

Ben bir mümin olarak ateist ve kafir damgası yemeye alıştım :)

Ateist arkadaşlar eğer gerçek bir Kur'an meali ile müslümanların(Ritüelcilerin) üzerine giderseniz bu sizin için daha etkili olur.Ama şunu biliyorum ki bunu sizde yapamazsınız yani hiç bir ateistin Kur'an mealini yazdığını görmedim hakiki manada delili ile..

Şimdi AYN kelimesinin ne olduğu konusunda katılımcı olacakmısınız ?

Sevgilerimle

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Gizli said:

Sanırım siz beni ateist sandınız tabi bu benim suçum sizin değil.Kur'anı gömmek lafı çok ağır olmuş ama mealini derseniz eyvallah zaten mealler insani yorumlardır Kur'an değildir tefsirlerde öyledir.
Ben bir mümin olarak ateist ve kafir damgası yemeye alıştım :)
Ateist arkadaşlar eğer gerçek bir Kur'an meali ile müslümanların(Ritüelcilerin) üzerine giderseniz bu sizin için daha etkili olur.Ama şunu biliyorum ki bunu sizde yapamazsınız yani hiç bir ateistin Kur'an mealini yazdığını görmedim hakiki manada delili ile..
Şimdi AYN kelimesinin ne olduğu konusunda katılımcı olacakmısınız ?
Sevgilerimle

Hayır, ben kendi adıma ateist olduğunuzu düşünmedim bir an bile.

Ve tekrar ediyorum: kuranı zaten yeterice bitirmişsiniz yazdıklarınızla. İster bitirmiş, ister gömmüş; daha fazlasına hiç gerek yok.

AYN kelimesinin anlamının ~1400 sene sonra dahi halen irdeleniyor oluşu ise en güzel alamet-i-farikalarından biridir mesela bu durumun.

Verilecek cevap önemini yitirmiş, ya da ancak ikincil dereceden falan önemli durumda, asıl muhasebenin yanında.

Sitelerde Paylaş

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Şimdi burada Kur'anı kimler türkçeye çeviriyor konusundayız ve bizlerde Kur'anın gerçek meali olmadığı konusunda mutabık görünmekteyiz.

Ancak şu var ki insanlara direk Kur'an meali yok derseniz bunu anlamıyorlar ve bizde burada Kur'an mealinin neden olmadığının küçük bir örneğini ayn üzerinden yapacaktık.

Zira böyle olursa yani delil olursa insanlar daha iyi kanaat ederler

Kur'an mealleri ciddi anlamda küfürdür Allah'a iftiradır ve bunun hesabını verecekler kurtuluşu yok..Ancak meallerinde deselerdi bu gerçek Kur'an değildir onlar için daha iyi olurdu..

En kötüsü ise şimdi yanlış hatırlayabilirim sayısını sanırım 200 civarı ayet nesh edilmiş.Yani 6666 ayetten 200 ünü görmezden geleceksin bu küfrü kim işledi ? 

buyurun dedik nesh ettiğiniz ayetin gerçek meali verelim ondan sonra kaçtılar.Biraz sinirlendim kusura bakmayın

Velhasılı benim sizlere samimiyetle anlatmak istediğim ise insnaların karşısına hakiki Kur'an meali çıkın ve gelin burada örneklemeler yapalım

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, Gizli said:

Yorumunuz için teşekkür ederim.
Şimdi burada Kur'anı kimler türkçeye çeviriyor konusundayız ve bizlerde Kur'anın gerçek meali olmadığı konusunda mutabık görünmekteyiz.
Ancak şu var ki insanlara direk Kur'an meali yok derseniz bunu anlamıyorlar ve bizde burada Kur'an mealinin neden olmadığının küçük bir örneğini ayn üzerinden yapacaktık.
Zira böyle olursa yani delil olursa insanlar daha iyi kanaat ederler
Kur'an mealleri ciddi anlamda küfürdür Allah'a iftiradır ve bunun hesabını verecekler kurtuluşu yok..Ancak meallerinde deselerdi bu gerçek Kur'an değildir onlar için daha iyi olurdu..
En kötüsü ise şimdi yanlış hatırlayabilirim sayısını sanırım 200 civarı ayet nesh edilmiş.Yani 6666 ayetten 200 ünü görmezden geleceksin bu küfrü kim işledi ? 
buyurun dedik nesh ettiğiniz ayetin gerçek meali verelim ondan sonra kaçtılar.Biraz sinirlendim kusura bakmayın
Velhasılı benim sizlere samimiyetle anlatmak istediğim ise insnaların karşısına hakiki Kur'an meali çıkın ve gelin burada örneklemeler yapalım
Saygılarımla

Sanırım siz de benim kast ettiğimi tam kavrayamadınız.

1- Gerçek kuran meali yoksa, ana dili arapça olmayan ve 1400 seneden beridir yaşayagelmiş her bir kişiyi ne ile, nasıl suçlayacaksınız? Adam doğru meali bile görmemiş neticede.

2- Kadiri mutlaktan gelen bir kitap nasıl böyle bir sıkıntıya; yanlış anlaşılma ya da kasıtlı çarpıtılma gibi edimlere izin ya da bence en önemlisi "mahal" verebilir?  (Bu kitap apaçık mı, değil mi?)

3- Kuranın gerçek meali şudur dediğinizde referans noktanız, "referans çatınız" ne olacak? Hani gidip allah'a mı sordunuz diyesi geliyor insanın?

Daha bu kitabın asıl "orijinali daha yok ortada. Harekelendirmedeki sorunlar kadar, farklı mushafların varlığı da apayrı sorunlar.

Yani tam bir arapsaçı.

O zaman soru şu olmalı: İnsanın canım aklı orada dururken, neden böyle bir arapsaçını yol gösterici olarak seçsin? Neden Ferrari'den inip, sıradan bir taksiye binsin?

Yani AYN kelimesi üzerinden yapacağınız açılımın asıl meseleye ve kuran'a zinhar faydası olmayacak.  

Yemek çoktan yanmış, siz tuzu acaba kıvamında mı olmuş diye bakıyorsunuz.

Saygılar bizden..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorularınıza inşallah yeri geldiğinde cevaplarım lakin bu soruları hem kendime sorduğum gibi bana çok sormuşlardı ve cevaplamıştık.

Şimdi ben ayn kelimesinin açılımını yapayım ve sizlerde kendiniz etüt yapın 

Ayn-Ayna-aynen gibi kelimeler eşdeğerdir.

Ayn ; Bire bir demektir

Göz gördüğü şeyleri BİRE BİR beyne aktardığından dolayı göz demişlerdir.

Aynada öyledir.

O halde gerçekte Ayn kelimesi aynen kelimesi olup BİRE BİR demektir

Ayetlerde peki ayn gördüğümüz yerde GÖZ mü diye çevireceğiz yoksa gerçek anlamı olan BİRE BİR manasını mı ?

Not ; Bu bilgi sadece bize aittit yeryüzünde bunu bilen yoktur yada ben rats gelmedim

Sitelerde Paylaş

@Gizli

Muhrerem, evvela foruma hosgeldiniz.
Kusura bakmayın, ama hemen sadede gelin ve şu sorumu yanıtlayın, ki boşu boşuna zaman kaybetmeyelim

Bütün olumsuzluklara rağmen, size göre elimizdeki mălum insan ürünü bu kitabın kaçta kaçı doğru anlaşılıyor ?

99%  ?
80%  ?
50%  ?
10%  ?
0%   ?

Bir rakam verin lütfen, sonra devam ederiz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...