Jump to content

Buda vs Kuran

Recommended Posts

2:191 Onları yakaladığınız yerde öldürün ve sizi çıkardıkları yerden onları çıkarın; zulüm ve işkence öldürmekten beterdir. Kutsal Mescid’in yanında sizinle savaşmadıkça onlarla savaşmayın. Size saldırırlarsa siz de onlara saldırın. İnkarcıların cezası böyledir.

Maide 51 : ey inananlar! yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. sizden kim onları dost edinirse kuşkusuz o da onlardandır. şüphesiz allah zalimler topluluğunu doğruya iletmez.

• Yaşayan varlıkların hepsi; zayıf, güçlü, uzun, kısa, büyük, orta veya küçük görünen, görünmeyen; doğmuş olan veya doğmakta olan, hepsi mutlu olsun! Kimse kimseyi aldatmasın, kimse kimseyi küçümsemesin, kimse kimseye öfke ile darılma ile zarar vermek istemesin.(Buda)

Yorumu size bırakıyorum.

• Bir şeye sırf kulaktan duydunuz diye körü körüne inanmayın, birkaç kuşaktan beri itibar görüyorlar diye, geleneklerin de doğru olduğuna inanmayın. Sırf hocalarınızın ya da rahiplerin otoritesine dayanıyor diye hiçbir şeye inanmayın. Ancak bizzat hissettiğiniz, denediğiniz ve doğru olarak kabul ettiğiniz, kendinizin ve başkalarının hayrına olan şeylere inanın ve tutumunuzu onlara uydurun.(Byda

tarihinde budamı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

2:191 Onları yakaladığınız yerde öldürün ve sizi çıkardıkları yerden onları çıkarın; zulüm ve işkence öldürmekten beterdir. Kutsal Mescid’in yanında sizinle savaşmadıkça onlarla savaşmayın. Size saldırırlarsa siz de onlara saldırın. İnkarcıların cezası böyledir.

Maide 51 : ey inananlar! yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. sizden kim onları dost edinirse kuşkusuz o da onlardandır. şüphesiz allah zalimler topluluğunu doğruya iletmez.

• Yaşayan varlıkların hepsi; zayıf, güçlü, uzun, kısa, büyük, orta veya küçük görünen, görünmeyen; doğmuş olan veya doğmakta olan, hepsi mutlu olsun! Kimse kimseyi aldatmasın, kimse kimseyi küçümsemesin, kimse kimseye öfke ile darılma ile zarar vermek istemesin.(Buda)

Yorumu size bırakıyorum.

• Bir şeye sırf kulaktan duydunuz diye körü körüne inanmayın, birkaç kuşaktan beri itibar görüyorlar diye, geleneklerin de doğru olduğuna inanmayın. Sırf hocalarınızın ya da rahiplerin otoritesine dayanıyor diye hiçbir şeye inanmayın. Ancak bizzat hissettiğiniz, denediğiniz ve doğru olarak kabul ettiğiniz, kendinizin ve başkalarının hayrına olan şeylere inanın ve tutumunuzu onlara uydurun.(Byda

BUDIST KUTSAL METINLERDE Hz.MUHAMMED(sav)

Uzakdogunun (Seylan,Çin,Japonya,Tayland) kutsal metinleridir.Tanri inançlari vardir.Buda sanilanin aksine tek kisinin adi olmayip bir ünvandir.Buda muhtemelen mesajci anlaminda kullanilir.

Burma Kaynaklarindan:

"Buda,Sariputta'ya söyle dedi:Bizim devrimiz mutlu bir devirdir.3 önder zamanimizda yasadi.Kakusanda,Kanogama veKasapa.Ulu Buda benim ama benden sonra METTEYA geliyor.Bu mutlu çag devam ederken onun yillarinin sayisi tükenmeden önce bu Buda "Ulu denen METTEYA ,tüm insalarin Önderi gelecektir."(Warren, Buddhism in translation,s.481-82)

Seylan Kaynaklarindan:
"Ananda, kutsî olana sordu: Sen gidince bize kim ögretecek?
Ve kutsî cevapladi: Ben yeryüzüne gelen ilk Buda degilim, son da degilim. Zaman içinde dünyaya bir baska Buda gelir ki bu kisi kutsal isikla tam aydinlanmis, davranislari hikmet dolu, hayirli, esi olmayan birisi ve meleklerin ve ölümlülerin efendisidir. Size benim açikladigimi açiklar. Dinini ve amacini bildirir. Benim ilan ettigim gibi saf ve hakikî dini teblig eder. Onun talebelerinin sayisi binlerce olur halbuki benim yüzlercedir.  

Ananda sordu: O'nu nasil bilecegiz?
Kutsî kisi cevapladi: O MAİTREYA olarak bilinecektir." (Carus,Gospel of Buddha,s.217-218)

Maitreya :A. Daramph'a göre "Sevginin efendisi"(The Life & Teachings of Buddha,s.83),H.Bayners'e göre "Merhametli" (The Way of Buddha, s.15) ve Carus'a göre "Adi iyilik olan".Hepsi Rahmet'in içerigidir.
Kur'an-i Kerim'de Allah peygamberimize hitaben "Sen Rabb'inden bir Rahmet (Maitreya) olarak gönderildin"(Sure 28s.382) buyurur.

geçen bir belgeselde izlemiştim belgeselde budist rahipler ilginç bir şekilde abdest alıp namaz kılıyorlardı.

ayrıca tasavvufi islam alimlerininde bu şekilde çok güzel sözleri vardır onlarıda okumanı tavsiye ederim :)

Sitelerde Paylaş

Uzakdogunun (Seylan,Çin,Japonya,Tayland) kutsal metinleridir.Tanri inançlari vardir.Buda sanilanin aksine tek kisinin adi olmayip bir ünvandir.Buda muhtemelen mesajci anlaminda kullanilir.

Burma Kaynaklarindan:

"Buda,Sariputta'ya söyle dedi:Bizim devrimiz mutlu bir devirdir.3 önder zamanimizda yasadi.Kakusanda,Kanogama veKasapa.Ulu Buda benim ama benden sonra METTEYA geliyor.Bu mutlu çag devam ederken onun yillarinin sayisi tükenmeden önce bu Buda "Ulu denen METTEYA ,tüm insalarin Önderi gelecektir."(Wanslation,s.481-8lSeylan Kaynaklarindan:
Ve kutsî cevapladi: Ben yeryüzüne gelen ilk Buda degilim, son da degilim. Zaman içinde dünyaya bir baska Buda gelir ki bu kisi kutsal isikla tam aydinlanmis, davranislari hikmet dolu, hayirli, esi olmayan birisi ve meleklerin ve ölümlülerin efendisidir. Size benim açikladigimi açiklar. Dinini ve amacini bildirir. Benim ilan ettigim gibi saf ve hakikî dini teblig eder. Onun talebelerinin sayisi binlerce olur halbuki benim yüzlercedir.  

Kutsî kisi cevapladi: O MAİTREYA olarak bilinecektir." (Carus,Gospel of Buddha,s.217-218)

Maitreya :A. Daramph'a göre "Sevginin efendisi"(The Life & Teachings of Buddha,s.83),H.Bayners'e göre "Merhametli" (The Way of Buddha, s.15) ve Carus'a göre "Adi iyilik olan".Hepsi Rahmet'in içerigidir.
Kur'an-i Kerim'de Allah peygamberimize hitaben "Sen Rabb'inden bir Rahmet (Maitreya) olarak gönderildin"(Sure 28s.382) buyurur.

geçen bir belgeselde izlemiştim belgeselde budist rahipler ilginç bir şekilde abdest alıp namaz kılıyorlardı.

ayrıca tasavvufi islam alimlerininde bu şekilde çok güzel sözleri vardır onlarıda okumanı tavsiye ederim :)

Kendini buna inandirabiliyormusun ? Yani merhametliyi rahmetli olarak cevirmek sacma. Ya isaysa bu rahmetli ya musaysa.Isinize geldigi icin boyle yapiyorsunuz. Budanin emirleri acik kuranin emirleride acik. Tasavvufi islam alimlerine gelince. Adamlar sozde bilim olan dinin icinde sozde din olan bir seye inaniyolar. Buda kendini kandirmaktir. Kendinize durust olun  gercekten yurekten inaniyosaniz inanin. Bu belgeselide bana at lutfen . Ayrica muhammedin veya Allahin tek yapmasi gereken o kadar sayfa sey yazmasi emirler su bu degil  bu kadar sayfa yazi yerine bir tane nefret etme yazsaymis herkes muslUman olurdu.

Sitelerde Paylaş

Kendini buna inandirabiliyormusun ? Yani merhametliyi rahmetli olarak cevirmek sacma. Ya isaysa bu rahmetli ya musaysa.Isinize geldigi icin boyle yapiyorsunuz. Budanin emirleri acik kuranin emirleride acik. Tasavvufi islam alimlerine gelince. Adamlar sozde bilim olan dinin icinde sozde din olan bir seye inaniyolar. Buda kendini kandirmaktir. Kendinize durust olun  gercekten yurekten inaniyosaniz inanin. Bu belgeselide bana at lutfen . Ayrica muhammedin veya Allahin tek yapmasi gereken o kadar sayfa sey yazmasi emirler su bu degil  bu kadar sayfa yazi yerine bir tane nefret etme yazsaymis herkes muslUman olurdu.

nefret etmeme ile alakalı ayetlerde var ama hep taraflı bakınca göremiyorsunuz daha dün bir ayet okudum affetmenin ne kadar önemli olduğu ve bunun sadece özel kulların yapabildiğinden bahseden.O belgesele gelince gerçekten  gözlerimle gördüm internette değildi tv kanalındaydı namaz kıldıklarını çekmişlerdi günde 3 defa bu işlemi yapıyorlarmış buda rahipleri gerçekten gözlerime inanamamıştım ancak sonra araştırma yapınca ciddi manada semavi dinlerle benzerlikler gördüm şayet bir yerde gözüme çarparsa size videosunu yollarım.

Sitelerde Paylaş

nefret etmeme ile alakalı ayetlerde var ama hep taraflı bakınca göremiyorsunuz daha dün bir ayet okudum affetmenin ne kadar önemli olduğu ve bunun sadece özel kulların yapabildiğinden bahseden.O belgesele gelince gerçekten  gözlerimle gördüm internette değildi tv kanalındaydı namaz kıldıklarını çekmişlerdi günde 3 defa bu işlemi yapıyorlarmış buda rahipleri gerçekten gözlerime inanamamıştım ancak sonra araştırma yapınca ciddi manada semavi dinlerle benzerlikler gördüm şayet bir yerde gözüme çarparsa size videosunu yollarım.

Fakat nabza göre şerbet içeren ayetlere bakmıyoruz arkadaşım . Yani  buna ilahi bir şey olarak görüyoruz  biz bir tane ayette yanlış birşey varsa bu o ilahiliği bozar. Ve bana nefret etmeme ile ilgili bir ayet atabilirmisin merak ettim . Bu taraflı bakmada yalnız  göreceli birşey . Örneğin bana göre sen taraflısın çünkü   bu  nefretle ilgili ayetleri gözardı ediyorsun   sana görede ben nefret içermeyen ayetleri  gözardı ediyorum. Fakat bu durumda senin için bir çıkmaz var  çünkü İlahi bir varlığın kitabında bir hata diğer tüm doğruları götürür fakat benim görmediğim bir insani güzel söz diğer saldırgan sözleri değiştirmez . Bu namaz kılma konusuna gelince  umarım bundan bahsetmiyosundur :    

bahsediyorsanda sıkıntı yok çünkü budizm     müslümanlıktan çok önce ortaya çıkmıştır ayrıca burda yaptıkları namaz değil tapmadır (put vs.) . 

Sitelerde Paylaş

Fakat nabza göre şerbet içeren ayetlere bakmıyoruz arkadaşım . Yani  buna ilahi bir şey olarak görüyoruz  biz bir tane ayette yanlış birşey varsa bu o ilahiliği bozar. Ve bana nefret etmeme ile ilgili bir ayet atabilirmisin merak ettim . Bu taraflı bakmada yalnız  göreceli birşey . Örneğin bana göre sen taraflısın çünkü   bu  nefretle ilgili ayetleri gözardı ediyorsun   sana görede ben nefret içermeyen ayetleri  gözardı ediyorum. Fakat bu durumda senin için bir çıkmaz var  çünkü İlahi bir varlığın kitabında bir hata diğer tüm doğruları götürür fakat benim görmediğim bir insani güzel söz diğer saldırgan sözleri değiştirmez . Bu namaz kılma konusuna gelince  umarım bundan bahsetmiyosundur :    

bahsediyorsanda sıkıntı yok çünkü budizm     müslümanlıktan çok önce ortaya çıkmıştır ayrıca burda yaptıkları namaz değil tapmadır (put vs.) . 

görüntü zaten herşeyi gösteriyor ne şekilde yorumlarsan yorumla bildiğin namaz :)

fussilet suresi

34. İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.
35. Bu güzel davranışa ancak sabredenler kavuşturulur. Buna ancak (hayırdan ve olgunluktan) büyük payı olanlar kavuşturulur.

Sitelerde Paylaş

görüntü zaten herşeyi gösteriyor ne şekilde yorumlarsan yorumla bildiğin namaz :)

fussilet suresi

34. İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.
35. Bu güzel davranışa ancak sabredenler kavuşturulur. Buna ancak (hayırdan ve olgunluktan) büyük payı olanlar kavuşturulur.

öncelikle sanırım yazdığımı okumamışssın. Dedimki bunların yaptığı namaz değil bunlar puta tapıyorlar ve bunların kıldığı namazı müslümanlar almış çünkü budizm milattan önce 500 lere dayanır ama müslümanlık milattan sonra 600 lere dayanıyor . Anlıyacağın budizm daha köklü bir din   ayrıca ben budist değilim bunuda yazıyım buraya  hiçbir dinin taraftarı değilim ama budanın sözleri gerçekten güzel . Müslümanlıklada farkını görüyoruz. 2 tane ayetmi ? ben sana 7 tane katliam ayeti bulurum sen bana 2 tane iyilik ayeti bul. ya herşeyi bırak Allahın kelamında katliam olamaz 1 tane bile olsa olamaz..

Sitelerde Paylaş

fussilet suresi

• Aklınla ve sağlıklı zihninle uzlaşmıyorsa hiçbir şeye inanma
Sitelerde Paylaş

öncelikle sanırım yazdığımı okumamışssın. Dedimki bunların yaptığı namaz değil bunlar puta tapıyorlar ve bunların kıldığı namazı müslümanlar almış çünkü budizm milattan önce 500 lere dayanır ama müslümanlık milattan sonra 600 lere dayanıyor . Anlıyacağın budizm daha köklü bir din   ayrıca ben budist değilim bunuda yazıyım buraya  hiçbir dinin taraftarı değilim ama budanın sözleri gerçekten güzel . Müslümanlıklada farkını görüyoruz. 2 tane ayetmi ? ben sana 7 tane katliam ayeti bulurum sen bana 2 tane iyilik ayeti bul. ya herşeyi bırak Allahın kelamında katliam olamaz 1 tane bile olsa olamaz..

islam gelen en son dindir o zamana kadar gönderilen bütün dinler değiştirilmiştir yahudilerde buzağıya tapıyordu peygamber gönderilmiş olmasına rağmen oruç, namaz ve ibadethaneler en eski uygarlıklardan beri gelen uygulamalardır ve amaç değiştirilmiş olsada şekil olarak birebir aynıdır.Bu sümerlerde de aynıdır, babilde de aynıdır. Yaratıcı devamlı peygamberler ve uyarıcılar göndermiştir.

Sitelerde Paylaş

islam gelen en son dindir o zamana kadar gönderilen bütün dinler değiştirilmiştir yahudilerde buzağıya tapıyordu peygamber gönderilmiş olmasına rağmen oruç, namaz ve ibadethaneler en eski uygarlıklardan beri gelen uygulamalardır ve amaç değiştirilmiş olsada şekil olarak birebir aynıdır.Bu sümerlerde de aynıdır, babilde de aynıdır. Yaratıcı devamlı peygamberler ve uyarıcılar göndermiştir.

Babil ve sümerliler çok tanrılı bir dine inanırlar 40 tane tanrıları vardır bunların ayrıca ibadetleri yoktur bunların. Sümerlilerin İbadethanesi vardır ve bu ibadethanelerde ibadet etmezler burada kutlamalar yapılrı ve  tanrılarının heykellerine yemek bırakırlar tanrılarına olan bağlarını güçlendirmek için. Aynı  zamanda bu ibadethanelerde  hayat kadınları vardır ve bu  kadınlar sexi öğretirler. Bu kadınları diğer kadınlardan ayıran özellik ise bu kadınların baş örtüsü takmalarıdır. tüm dinlerin kökeni bu sümerlilere dayanır. Ha sen diyorsan bunlarada peygamber yollandı bu imkansız çünkü böyle birşey olsa  mutlaka yazarlardı ve şimdide biz bunu öğrenirdik. Ayrıca eskiden bu sümer mitolojisini müşriklerde biliyorlarmışki Muhammede şöyle birşey söylemişler ve müşriklerde bunun farkındaymışki bu ayetler var : 

“Yalanlayanları tanıma, itaat etme onlara!
İsterler ki yağcılık yapasın da onlar da sana yağ çeksinler.  
Çokça yemin eden aşağılık âdi, küçük gören, dedikoducu,
Hayrı engelleyen, günahkâr zorba, kaba saba ve asalak …
Mal ve oğullar sahibi diye karşısında ayetlerimiz okunurken “eskilerin masalları” diyor. Yakında onun burnunu yere sürteceğiz! (Kalem; 8-16)
eğer dediğin gibi peygamber inmiş olsaydı sümer ayetlerinde görmeyi bırak burda elbette biz onlarada peygamber gönderdik yazardı.Fakat yazmıyor çünkü Muhammed risk almak istemedi o zamanalar bu eski masalları bilen kişiler hep yanındayı zaten onlardan öğrendi bunu : İnsanlık için uyanışa vesile olsun diye doğruyu yanlıştan ayıran ölçüyü kuluna indiren ne kutlu, ne yücedir! Göklerin ve yerin mülkü O’na aittir. Çocuk edinmemiştir. Mülkiyetinde ortağı yoktur. Her şeyi yaratmış ve yarattığı her şeyin doğasını ve kapasitesini belirlemiştir. Hal böyleyken hiçbir şey yaratamayan, bilakis kendileri yaratılıp duran, kendileri için ne zarara ne faydaya malik olamayan, ne öldürmeye, ne yaşatmaya, ne de diriltmeye malik olamayan O’ndan başka ilahlar ediniyorlar. Üstelik gerçeğin üstünü örtenler: “Bu, yalnızca kendisinin uydurup düzdüğü bir iftiradır. Bu konuda başkalarından yardım da alıyor.” diyorlar. Bunların yaptığı apaçık haksızlık ve yalancılıktır.  Yine diyorlar ki: “Bunlareskilerin masalları, onları yazdırtmış, sabah akşam kendisine okunup duruyor.”(Furkan; 1-5). Taa ozamandan mekkedeki müşrikler bunu biliyormuş.  Bu arada islam en son din değil odnan sonra bir çok din gelmiş ve mantalite yine aynı. Ben islamın kopyası bir din oluştursam ve  insanlar bana bu islamın kopyası diyince  onlarada peygamber gelmişti fakat kitapalrı değişti desem mantıklı olurmu ?? sence ??? Kendi kitabınızın değişmediğine nası bu kadar eminsiniz incildede bunu koruyacağız yazıyor  eğer  bir insan bir kitabı değiştirmek isterse tabiki böyle ayetler koyarki millet anlamasın :::

Sitelerde Paylaş

Burma Kaynaklarindan:

"Buda,Sariputta'ya söyle dedi:Bizim devrimiz mutlu bir devirdir.3 önder zamanimizda yasadi.Kakusanda,Kanogama veKasapa.Ulu Buda benim ama benden sonra METTEYA geliyor.Bu mutlu çag devam ederken onun yillarinin sayisi tükenmeden önce bu Buda "Ulu denen METTEYA ,tüm insalarin Önderi gelecektir."(Warren, Buddhism in translation,s.481-82)

Seylan Kaynaklarindan:

Ne büyük tesadüf tıpkı sizin yaptığınız gibi Budist Metinler'den İsa'yı ve Mesihlik'ini kanıtlayan Hristiyan misyonerler var al birini vur ötekine burda bahsedilen Budizm'deki avatar inancıdır.Muhammed veya İsa değil.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Budizm m.ö 600 lü yıllarda çıkmış bir inanıştır.Budizm’de inancın temeli “ Buda’ya sığınırım, Dhamma’ya (dine,doktrine) sığınırım, Sangha’ya sığınırım (Rahipler Cemaati,dünyanın en eski bekar rahipler topluluğu)” cümlesi oluşturur.Bunlardan birini inkar eden kişi budist sayılmaz ve Budizm’e girmek için yukarıdaki cümleyi söylemek gerekir. yapilan hareketlere de namaz diyen tam maldır.bunu namaza bağlayan afrikadaki kabilelerde ateşe aynı hareketi yapıyorlar onlarda o zaman namaz kılıyor..

Sitelerde Paylaş

Burada bir sürü insan budizm hakkında yok tanrıya inanırlar demiş Muhammed i işaret etmiş vs. demiş. 1,5 yıldır taylandlı arkadaşlarımdan inançları hakkında bilgi alırım. Onlarca tapınaklarına gittim, İngilizce bilen monklarla da muhabbetlerim oldu (defalarca tapınaklarında konakladım da). Kesinlikle bir tanrıya inanmıyorlar (tanrı diye bir şey yok diyorlar) sadece Buda'ya yemin ediyorlar.

Sitelerde Paylaş

Budizm tek dinsiz din'dir.

Aslında Budizm'i ve Hinduizm'i daha kapsamlı bir sosyal sistem olarak tanımlayabiliriz, din adamlarının en yukarıda olduğu.

Çok sayıda Budist Hintli arkadaşım oldu. Hindistan'daki kast sistemi günümüzde utanç vericidir, artık kölelikten kurtulduk, ama sosyal kölelik dünyanın en büyük ülkelerinden birinde devam ediyor.

Temeli ne olursa olsun, dinler yıkıcıdır, belki yukarıda bizde olduğu gibi bir baba figürü yok ama amaçları aynı.

Sitelerde Paylaş

Dinlerin tümü zararlıdır. Hem insanlara yanlış bilgiler pompalar, hem de zaaflarından faydalanır. Din bir sömürü aracıdır. Budist köylüler bir deri bir kemik eşek gibi çalışırken, budist rahipler bedavadan gelen yiyecek ve bağışlarla oturdugu yerde semirir. Budist rahiplerinin çoğu maşalla tombalak. Akşama kadar meditasyon, dua diye anca ye, iç, yat. Ekmek elden, su gölden. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...