Jump to content

Bir Tanrının varlığının veya yokluğunun anlamı nedir?

Recommended Posts

Fizik kanunlarına gore etkiye tepki veren bir biyolojik robotuz,özgür değiliz .

Özgür olmayan bu robotu bir oyuncağa benzetelim. Her hareketini oyuncaklarıyla oynayan çocuğun belirlediği bir oyuncak olsun 

Bu oyuncak için çocuğun var veya yok olmasının anlamı nedir? 

Bu çocuğun varlığına veya yokluğuna inanmak ne ifade eder ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 114
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Fizik kanunlarına gore etkiye tepki veren bir biyolojik robotuz,özgür değiliz .

Özgür olmayan bu robotu bir oyuncağa benzetelim. Her hareketini oyuncaklarıyla oynayan çocuğun belirlediği bir oyuncak olsun 

Bu oyuncak için çocuğun var veya yok olmasının anlamı nedir? 

Bu çocuğun varlığına veya yokluğuna inanmak ne ifade eder ?

1- Fizik kanunlarına göre, ve deterministik bir yaklaşım ile böyle olduğu söylenebilir. Ancak özgürlük, matematiksel olarak hesaplayabilmenin bittiği yerde başlar. Bir insanın davranışlarını o insanın yaşadıklarını, o gün aldığı kimyasalları, vücuduna nüfus etmiş bir bakteriyi bilmeden nasıl hesaplayabilirsin?

2- İkinci satırın iletinin geneline ne kattığını anlamadım. (İkinci satırın ne kattığını, cevabımı okuduktan sonra anladım, ama pek orjinal iletinin avantajına olmamış.)

3- Düşünce deneyinin varsayımlarına göre;

- Çocuk olmaz ise, oyuncak olmaz. Varlığı çocuğa bağlıdır, hareketleri çocuğa bağlıdır.

- Çocuğun varlığına veya yokluğuna inanmak birşey ifade etmez. Tekrar etmek gerekirse oyuncağın hareketleri çocuğa bağlıdır. Çocuğu ekstra memnun edecek birşey yapma kabiliyetinde değildir.

--

Bir yere varmak istediğini tahmin ediyorum. Ancak ilk varsayımları daha detaylı planlamalısın. Mantık yürüterek yukarıdaki sonuçlar çıktı çünkü.

tarihinde Xargoth tarafından düzenlendi
kendine cevap
Sitelerde Paylaş

Matematiksel olarak hesaplamanın bittiği yerde sadece bir yetersizlik söz konusudur. Özgür iradenin başladığı falan yoktur. Bu başka bi konu başlığı altında sayfalarca tartışıldı. Bir sonuca varılamadı. Yetersizlik söz konusu olduğu için bilimsel kanıtlanabilir bir sonuca varılamamakta. Ama mantıken özgür irade yoktur diyoruz ve bunu temel fizik yasalarına bağlıyoruz. Aksini iddia etmek için fizik yasalarının hangi safhada devre dışı kalıp bizi özgür bıraktığını söylemeniz lazım.

Oyuncak meselesine gelecek olursak. 

* Anlamı yoktur.

* Bir şey ifade etmez.

Şuan benim buraya yazmamın da bir anlamı yok ama yazıyorum işte sadece sayısız sebebim var

Sitelerde Paylaş

Matematiksel olarak hesaplamanın bittiği yerde sadece bir yetersizlik söz konusudur. Özgür iradenin başladığı falan yoktur. Bu başka bi konu başlığı altında sayfalarca tartışıldı. Bir sonuca varılamadı. Yetersizlik söz konusu olduğu için bilimsel kanıtlanabilir bir sonuca varılamamakta. Ama mantıken özgür irade yoktur diyoruz ve bunu temel fizik yasalarına bağlıyoruz. Aksini iddia etmek için fizik yasalarının hangi safhada devre dışı kalıp bizi özgür bıraktığını söylemeniz lazım.

Oyuncak meselesine gelecek olursak. 

* Anlamı yoktur.

* Bir şey ifade etmez.

Şuan benim buraya yazmamın da bir anlamı yok ama yazıyorum işte sadece sayısız sebebim var

Sadece bir yetersizlik söz konusu değildir. Bir bebek olarak bir insanoğlunun şahit olduğu bir olaya istinaden nöronlarında oluşmuş olabilecek bir veriye göre ileride bir kararının nasıl etkilenmiş olacağını hesaplayabilen bir model veya sistemi teorik olarak ortaya koyar mısınız?

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, Xargoth said:

Sadece bir yetersizlik söz konusu değildir. Bir bebek olarak bir insanoğlunun şahit olduğu bir olaya istinaden nöronlarında oluşmuş olabilecek bir veriye göre ileride bir kararının nasıl etkilenmiş olacağını hesaplayabilen bir model veya sistemi teorik olarak ortaya koyar mısınız?

Sadece bir yetersizlik söz konusudur. Hesaplama yetersizliği. Belki de yeterliliği asla mümkün olmayacak bir yetersizliktir bilemeyiz. Ama sonuç olarak yetersizlik var. Bunu hesaplayamıyoruz diye özgür irademiz vardır diyemezsin. Bana hesaplamanın imkansızlığından bahsetme, fizik kurallarının hangi aşamada bizi özgür bıraktığından bahset.

tarihinde ellectra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sadece bir yetersizlik söz konusudur. Hesaplama yetersizliği. Belki de yeterliliği asla mümkün olmayacak bir yetersizliktir bilemeyiz. Ama sonuç olarak yetersizlik var. Bunu hesaplayamıyoruz diye özgür irademiz vardır diyemezsin. Bana hesaplamanın imakansızlığından bahsetme, fizik kurallarının hangi aşamada bizi özgür bıraktığından bahset.

Hay hay..

İnsan beyni elektriksel akımlarla çalışır. Buda elektronların etkisi olduğunu gösterir.

Elektronlar, kuantum mekaniği kapsamındadır. 

Bir elektronu incelemeye çalışmak, elektronun süperpozisyondan çıkarak bizim gözlem cihazımıza göre pozisyon almasına sebep olur. 

Tabi birde, quantum fiziği, zamansal simetri özelliği gösterir.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Xargoth said:

Hay hay..

İnsan beyni elektriksel akımlarla çalışır. Buda elektronların etkisi olduğunu gösterir.

Bir elektronu incelemeye çalışmak, elektronun süperpozisyondan çıkarak bizim gözlem cihazımıza göre pozisyon almasına sebep olur. 

Kuantum mekaniğine anlam veremiyorum ki.. Çİft yarık deneyi mesela.. Ben anlam veremiyorum, sen verebiliyor musun? Ya da kim nasıl anlam verebilir? Gözlenen fotonlar neden farklı hareket etmeye başlar? Kuantum mekaniğinde de hala bilinmeyen çok şey var. Sebep sonuçtan nasıl bağımsız olabilir. Aklın alıyorsa paylaş aydınlanalım. Hatta tüm bilim dünyasını aydınlatmış olursun.

Sitelerde Paylaş

Kuantum mekaniğine anlam veremiyorum ki.. Çİft yarık deneyi mesela.. Ben anlam veremiyorum, sen verebiliyor musun? Ya da kim nasıl anlam verebilir? Gözlenen fotonlar neden farklı hareket etmeye başlar? Kuantum mekaniğinde de hala bilinmeyen çok şey var. Sebep sonuçtan nasıl bağımsız olabilir. Aklın alıyorsa paylaş aydınlanalım. Hatta tüm bilim dünyasını aydınlatmış olursun.

Çift yarık deneyini anlamaman normal.

İngilizcen iyi değilse anlamadığın kısımları açıklayabilirim.

Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, Xargoth said:

Çift yarık deneyini anlamaman normal.

İngilizcen iyi değilse anlamadığın kısımları açıklayabilirim.

Bu nasıl olduğunu açıklamamış ki sadece deneyi anlatmış. diğer yüzlerce benzeri video gibi.

Henüz bunun nasıl olduğunu bilen yok.

Sitelerde Paylaş

Neden böyle olduğunu bilmemek, böyle olmadığı anlamını taşımaz.

Evren böyle çalışmaktadır. ve orjinal başlığa dönersek başka sorun var mıydı diye sormam gerekiyor?

Bulursam, nobel ödül törenine seni de çağırırım.

tarihinde Xargoth tarafından düzenlendi
Nobel
Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Xargoth said:

Neden böyle olduğunu bilmemek, böyle olmadığı anlamını taşımaz.

Evren böyle çalışmaktadır. ve orjinal başlığa dönersek başka sorun var mıydı diye sormam gerekiyor?

Bulursam, nobel ödül törenine seni de çağırırım.

Sonuç olarak hala bilgi yetersizliği var. Dediğim gibi bilimsel olarak ispatlayamacağımız için bir sonuca da ulaşamayız. İlerleyen yıllarda bilim gelişirse ömrümüz yeterse tekrar değiniriz. Şuan tartışmak lüzumsuz. Net olarak bilinen klasik fizik yasalarına göre özgür irademiz bulunmamakta. Farkındalık olmadan tamamen bağımsız bir güç tarafından zaman geri alınıp tekrar başlatıldığında kuantum fiziğine bağlı olarak bu kez farklı sonuçlar doğabileceğinin ispatı olursa özgür irademizin olduğuna inanabilirim.

Sitelerde Paylaş

Sonuç olarak hala bilgi yetersizliği var. Dediğim gibi bilimsel olarak ispatlayamacağımız için bir sonuca da ulaşamayız. İlerleyen yıllarda bilim gelişirse ömrümüz yeterse tekrar değiniriz. Şuan tartışmak lüzumsuz. Net olarak bilinen klasik fizik yasalarına göre özgür irademiz bulunmamakta. Farkındalık olmadan tamamen bağımsız bir güç tarafından zaman geri alınıp tekrar başlatıldığında kuantum fiziğine bağlı olarak bu kez farklı sonuçlar doğabileceğinin ispatı olursa özgür irademizin olduğuna inanabilirim.

Bilim neden sorusunu değil. Nasıl sorusunu cevaplar. Bu temel felsefeyi bilmeden bilimden cevap beklemek oldukça yersiz.

Nasıl sorusu burada senin için gayet net açıklanmış, ve parçacıkların rastgele hareketi bütün deterministik felsefeyi yerle bir etmeye yeter de artar bile.

Determinizm ile herşeyi açıklayabilmen gerekirken. Atomların neden böyle davrandığını açıklayamayan sen, kendi felsefenin bundan dolayı doğru olması gerektiğini savunan yine sen.

Burada bir çelişki olduğunu görüyor olmalısın.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Xargoth said:

Bilim neden sorusunu değil. Nasıl sorusunu cevaplar. Bu temel felsefeyi bilmeden bilimden cevap beklemek oldukça yersiz.

Nasıl sorusu burada senin için gayet net açıklanmış, ve parçacıkların rastgele hareketi bütün deterministik felsefeyi yerle bir etmeye yeter de artar bile.

Determinizm ile herşeyi açıklayabilmen gerekirken. Atomların neden böyle davrandığını açıklayamayan sen, kendi felsefenin bundan dolayı doğru olması gerektiğini savunan yine sen.

Burada bir çelişki olduğunu görüyor olmalısın.

Sorun bilim insanlarının bir taraflarından sürekli hayali bir şeyler oluşturması olabilir mi? Cem Yılmazın Türkler için söylediği gibi. "Bilmiyorum kelimesini duyamazsın." Faruk eczanesiiii.. Gizemli bağlar hayali parçacıklar.. Bilmiyoruz abi işte. Belki bir şekilde sebep sonuç ilişkisi kurulabilir. Belki gizemli bağ gizemli olmaktan çıkar ve sebep sonuç ilişkisi kurulur. Atom da parçalanamazdı sözde.. Ha belki de çok bambaşka bir buluş yapılacak sen haklı çıkacaksın ama şuan bilinmezlik var. Şahsen kaotikliği kabul etmiyorum ve ilerde bir açıklamasının yapılacağına inanıyorum. Yanılıyor da olabilirim. Bekleyeceğiz ve göreceğiz.

Sitelerde Paylaş

Eğer bir teoriden, tezden bahsediyor olsaydık. Sana skeptisizm noktasında kesinlikle katılırdım. Bilim adamı adı altında saçmalayan çok.

Ama burada bir deneyin açık ve net sonucunun rastgelelik olduğu görünürken neden beklememiz gerektiğini anlamadığımı belirtmeliyim. Ancak daha fazla irdelemek istemiyorsan tabi ki saygı duyarım.

Sitelerde Paylaş

Hay hay..

Bir elektronun konumu veya momentumundaki belirsizlik, düşüncelerimizi nasıl etkiliyor sizce ? Daha geniş bir kapsamla ele alırsak bu belirsizlik bir elektrik akımında ne gibi değişikliklere sebep olur ?

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Düşüncelerimizi etkilemez, ancak bunu hesaplamaya çalışan bir cihazın sonuçlarını etkileyecektir.

Sonuçları etkilediğini varsayarak devam edelim.

Sonuçları etkilemesi demek gerçeğin elde edilemeyeceği anlamına gelir. Yinede bu gerçeğin orada olmadığı anlamına gelmez. Sonuçların orada olmadığını söylemek, elektronlar yok demekle aynı şeydir. 

Yinede sormadan edemeyeceğim ölçen cihazın sonuçlarını nasıl etkileyecek, bir diğer değişle hangi adımda belirsizlik devreye girecek ve gözleme göre değişir diyeceğiz. 

Sitelerde Paylaş

Sonuçları etkilediğini varsayarak devam edelim.

Sonuçları etkilemesi demek gerçeğin elde edilemeyeceği anlamına gelir. Yinede bu gerçeğin orada olmadığı anlamına gelmez. Sonuçların orada olmadığını söylemek, elektronlar yok demekle aynı şeydir. 

Yinede sormadan edemeyeceğim ölçen cihazın sonuçlarını nasıl etkileyecek, bir diğer değişle hangi adımda belirsizlik devreye girecek ve gözleme göre değişir diyeceğiz. 

Cihaz elektronların hareketini gözlemlemeye başladığı anda, dalga davranışı biter ve partikül davranışı başlar. Yukarıda paylaştığım vidyo bunu net olarak anlatıyor ama ingilizce tabi ne yazık ki..

Sitelerde Paylaş

Cihaz elektronların hareketini gözlemlemeye başladığı anda, dalga davranışı biter ve partikül davranışı başlar. Yukarıda paylaştığım vidyo bunu net olarak anlatıyor ama ingilizce tabi ne yazık ki..

Videoyu henüz izlemedim. 

Beynin çalışma biçimini anlamak için elektronların hareketini gözlemlememize gerek var mı ? Mesela bilgisayarları ele alalım, çalışma biçimleri son derece basittir elektrik akımı geçerse bir tepki verir geçmez ise başka bir tepki verir 1-0 gibi. Herhangi bir hareket okuma söz konusu değildir. Çünkü bilgisayarların çalışması sonuca dayalıdır. Çıkarıma bağlı değildir. 

Açıkçası şuan bu bilgisayarda herhangi bir yerdeki arama özelliğini kullanarak yüz binlerce bilgiyi önüme dökebilirim ama bunun sadece elektrik akımına 2 şekilde tepki veren bir sistemle nasıl olduğu konusunda en ufak bir fikrim bile yok. Çünkü dışarıdan baktığın zaman bu karmaşanın içinden çıkamazsın. 

Evrende şuan ki fizik anlayışı ile 4 temel kuvvet vardır. Her madde bu 4 temel kuvvete göre hareket eder ama oldukça karmaşığız. 

Şimdi sence bir beyin, bilgisayardan farklı mı çalışıyor ? Temel çalışma biçimini soruyorum, sence nesi farklı ?

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...