Jump to content

Çelişkili olsa da Huzur bulduğum yer İslam Dini

Recommended Posts

Bütün tartışma Allah var ise nasıl oluyor da bu kadar fazla çelişki vardan çıkıyor çünkü kusursuz şeklinde bir sıfatı var fakat görünen durum kusurlu,

Yani Allah yok diyebilmek için önemli bir gerekçe.

Buradan ancak şu yolla çıkış yapılabiliyor :

İlk yarattıklarına kusursuzca ve eşit olarak davranıyor fakat onları kendi haline bırakınca bu eşitliğin ve mükemmelliğin devam edebilmesi için sürekli onların iradelerine karışmak durumunda kalıyor eşitliğin bozulmaması için ...

Yada bu  iç güdüyü otomatik olarak onların içine eklemiş olsa , insan doğru ile yanlışı ayırt eden değil kodlandığı gibi doğruyu yapan bir robota dönüşecek.

Belki kusursuzluk bakımından sürekli doğru olmaya kodlanmış insanların yaşadığı bir kainat yaratabilirdi mesela kötülüğün hiç olmadığı vs. vs. aslında bu tasvir ettiğimiz yer Cennet…

Onun Bu dünyadaki düzeninde kusurlar , eşitsizlikler var

Aslında biz bunların sebebini bilmek zorunda da değiliz , bütün bu eksikliklere rağmen de seçimimiz bu olabilir,

Elimizdeki parayı nereye yatıralım şeklinde bir plan yapmıyoruz sonuçta , böyle bir durumda en mantıklı sonucu arayabilirdik,

Fakat biz belki bu durumda huzura bakıyoruz dur ve diğer ihtimaller daha huzurlu değildir.

Bu işte bir mantıksızlık var demeye gerek yoktur belki , olsun!

Daha mantıksız seçimler olacağına bu seviyede mantıksızlık içeren bir seçim yapmış olalım.

Kime ne sakıncası var , sonuçta hayattaki seçimlerimizde de böyle yapıyoruz.

Daha ….. olanı seçiyoruz en ….. olanı değil….

Ayrıca herşeyi bilmek zorundamıyız , diyelimki bilmiyorum ve bu benim huzurumu kaçırmıyor ..

Sonuçta bilmediğim şey arabamın anahtarını kime verdiğim falan değil ki …

Yaratıcı hakkında ayrıntılar…

Evet bilmiyorum ve bu beni huzursuz etmiyor , çelişkiler de huzursuz etmiyor

Çünkü bütün bunlardan geriye kalan , benim huzurlu olmam için yeterli

Birisi çıkıpta bana mantıksız olduğumu söylese ne olur , sonuçta ben huzurluyum

Çelişkilerde umurum da değil….

Sitelerde Paylaş

Mantiga dayali kader-ozgur irade gibi celiskilere aman banane diyerek huzurlu olabilirsin, duygusal celiskilerle nasil huzurlu oluyorsun?

bu Allahın mantığı ve sebebini bilmiyorum ve bunu değiştirmeye gücüm yetmiyor , üzülüyorum fakat bu durum benim hristiyan , yahudi yada ateist olmamı sağlamıyor

duygusal çelişkiler olduğu anda yada bunları öğrendim anda üzülüyorum fakat genel olarak bunlar islamdan çıkmama ve daha mantıklı bir tercih yapma ma sebep olmuyor 

Sitelerde Paylaş

Bütün tartışma Allah var ise nasıl oluyor da bu kadar fazla çelişki vardan çıkıyor çünkü kusursuz şeklinde bir sıfatı var fakat görünen durum kusurlu,

İlk yarattıklarına kusursuzca ve eşit olarak davranıyor fakat onları kendi haline bırakınca bu eşitliğin ve mükemmelliğin devam edebilmesi için sürekli onların iradelerine karışmak durumunda kalıyor eşitliğin bozulmaması için ...

Yada bu  iç güdüyü otomatik olarak onların içine eklemiş olsa , insan doğru ile yanlışı ayırt eden değil kodlandığı gibi doğruyu yapan bir robota dönüşecek.

Belki kusursuzluk bakımından sürekli doğru olmaya kodlanmış insanların yaşadığı bir kainat yaratabilirdi mesela kötülüğün hiç olmadığı vs. vs. aslında bu tasvir ettiğimiz yer Cennet…

Aslında biz bunların sebebini bilmek zorunda da değiliz , bütün bu eksikliklere rağmen de seçimimiz bu olabilir,

Elimizdeki parayı nereye yatıralım şeklinde bir plan yapmıyoruz sonuçta , böyle bir durumda en mantıklı sonucu arayabilirdik,

Fakat biz belki bu durumda huzura bakıyoruz dur ve diğer ihtimaller daha huzurlu değildir.

Daha mantıksız seçimler olacağına bu seviyede mantıksızlık içeren bir seçim yapmış olalım.

Ayrıca herşeyi bilmek zorundamıyız , diyelimki bilmiyorum ve bu benim huzurumu kaçırmıyor ..

ortada bir tartışma bulunmuyor. iki konuyu birbirine sokmuşsunuz.

- tanrı diye bir şey var mı?

- tanrı varsa, yolu da sizin yerel dininiz mi?

öncelikle tanrı diye bir şey yok. dolayısı ile tartışma da yok. dolayısı ile, yolu da yok ve sizin yerel dininiz de tümden insan uydurması.

yukarda yazdıklarınız, çelişkiden öte, bir sürü önkabulu içeren şeyler.

ön kabulleriniz

- tanrı var

- bu tanrı benim yerel dinimin tanrısı

- benim yerel dinim asıl yol, tıpkı dünyanın her yanındaki dindarların kendi dinlerinin doğru yol olması gibi

sizi rahatlatan şey, varlığınıza anlam verebilmek. konunun dinle, şununla, bununla ilgisi bulunmuyor. neden varım sorusunun yanıtını bulamadığınız, hatta bu soruyla boğuştuğunuzun bile farkında olmadığınız için, ben mutluyum, var mı ötesine sığınıyorsunuz.

varlığınızın nedeni, anneniz ile babanızın çiftleşmiş olması; gelmiş geçmiş tüm eşeyli üreyen canlılar gibi. başka da bir şey değil. kendi varlığınıza özel bir anlam yüklemeye çalışmanız boşa çaba.

Sitelerde Paylaş

çünkü islamın kollektivist bir tarafı var, geniş bir topluluğun parçası olduğunu düşünüyorsun, hayatın cefasına böyle karşı koymak daha kolaydır

bak , aynen mesela izmirde oturuyorsun diyelim ve göztepe takımını tutabilirsin ama Galatasaraylı olmak seni daha fazla mutlu eden bir şey olabilir ve bu tutumunla bir ortam ve hayat yaşarsın  , burda mantık aranmaz ..

Sana huzur vereni seçersin.... en iyi futbol takımını da tutmazsın ...

bütün bu çelişkilere rağmen sen hep o takımı tutarsın ister 3.lige düşsün ister şikeden yargılansın ister adı garip şeylerle anılsın(cemaat)

bu yüzden takım değiştiren var mı ?

işte islamdaki bütün bu çelişkiler beni hristiyanlığı , yahudiliğie yada ateizme yöneltmiyor..

tarihinde SadeceDüşünce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

öncelikle tanrı diye bir şey yok. dolayısı ile tartışma da yok. dolayısı ile, yolu da yok ve sizin yerel dininiz de tümden insan uydurması.

ön kabulleriniz

- tanrı var

- benim yerel dinim asıl yol, tıpkı dünyanın her yanındaki dindarların kendi dinlerinin doğru yol olması gibi

sizi rahatlatan şey, varlığınıza anlam verebilmek. konunun dinle, şununla, bununla ilgisi bulunmuyor. neden varım sorusunun yanıtını bulamadığınız, hatta bu soruyla boğuştuğunuzun bile farkında olmadığınız için, ben mutluyum, var mı ötesine sığınıyorsunuz.

varlığınızın nedeni, anneniz ile babanızın çiftleşmiş olması; gelmiş geçmiş tüm eşeyli üreyen canlılar gibi. başka da bir şey değil. kendi varlığınıza özel bir anlam yüklemeye çalışmanız boşa çaba.

dediklerinde haklı olabilirsin ama ben yinede bu yazıyı okuyup ateist olmazdım mesela ,

çünkü kendimi feci şekilde huzursuz hissederdim heleki yahudi , hristyian asla...

tarihinde SadeceDüşünce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ön kabulleriniz

- tanrı var

boşver, bu boktan dünyada herkesin kendini inandırdığı çeşitli yalanlar var, bırak o da kendine yalan söylesin

yalansız hayat çekilmiyo azizim, insan kafayı yer valla

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, SadeceDüşünce said:

ama ben çelişkilere rağmen huzurluyum dedim...

Çelişkileri görüyorsan o inançtan bir halt olmaz. Öyle inanacaksın ki her tür manyaklık sana normal gelecek. Her türlü çelişki, zırvalık, vahşet ve kalitesizlik sana mükemmel görünecek. Bence bir de böylesini dene. Daha da huzurlu olursun. Huzur premium.

Sitelerde Paylaş

Dinler zaten ölüm ve yok olmaktan korkanların sığındığı bir liman, o nedenledir ki tüm çelişkilerine rağmen pek çok insan sırf inanmak istediği için inanıyor, dinleri ayakta tutan da bu güdü.

Sanırım  bütün müslümanlar bunun farkında ancak kendilerine dahi söylemekten çekiniyorlar. Müslümanların bütün savaşları kendi inançlarını kaybetmemek üzerine kurulu, bir ateistle ya da bazı şeyleri sorgulayan biri ile karşılaştıklarında onları dine inandırmak ya da ikna etmek için değil de kendi inançlarının devamını sağlayabilmek için çabalıyor ve bahane üretme pratiği yapıyorlar aslında.

Sitelerde Paylaş

Huzur bulmanın sebebi küçükken sana bu inancın verilmiş ve seninde onu içselleştirmiş olmandır. freud'un abarttığı kadar olmasa da cocukluk dönemi gerçektende önemli..bilincimizin altında işleyen bir sistem var ve orada neler döndüğünü pek bilen yok.. örneğin dinden çıkılan ilk dönemlerde din karşıtı söylemlerde bulunmak kişiye rahatsızlık verir..kişi bilinç düzeyinde artık inanmıyordur ve dinin kutsallarına karşı atar tutar bunda da bir sakınca görmez..ancak bilinç altındaki sistem hala bu durumu kabullenememiştir ve orada hala kutsallarlar vardır.. bu durum ikisi arasında çatışma yaratır ve bu da kişiyi huzursuz eder..

belki tam  karşılığı olmadı ama kıssadan hisse olay budur..huzuru zamanla başka şeylerde de bulabilirsin..şahsen ben dinsizim ama ateistte değilim..deistte değilim..kendimi şu an tanımlama ihtiyacı bile duymuyorum..kendi kişsel inancımı geliştirmeye çalışıyorum desem en doğrusu bu olur sanırım..ama huzursuz falanda değilim..dini bırak ve bundan da korkma..bir kere bu din yalan hurafeler,rivayetler,efsaneler yığını saçmalık dedikten sonra inanki idrakin zamanla artacak ve bu çelişkilerle saçmalıklarla boşa uğraşmışım deyip şimdikinden iyi olacaksın...

Sitelerde Paylaş

Çelişkileri görüyorsan o inançtan bir halt olmaz. Öyle inanacaksın ki her tür manyaklık sana normal gelecek. Her türlü çelişki, zırvalık, vahşet ve kalitesizlik sana mükemmel görünecek. Bence bir de böylesini dene. Daha da huzurlu olursun. Huzur premium.

mükemmel inancı aramıyorumki içlerinde bana huzur veren kafi

Sitelerde Paylaş

Huzur bulmanın sebebi küçükken sana bu inancın verilmiş ve seninde onu içselleştirmiş olmandır. freud'un abarttığı kadar olmasa da cocukluk dönemi gerçektende önemli..bilincimizin altında işleyen bir sistem var ve orada neler döndüğünü pek bilen yok.. örneğin dinden çıkılan ilk dönemlerde din karşıtı söylemlerde bulunmak kişiye rahatsızlık verir..kişi bilinç düzeyinde artık inanmıyordur ve dinin kutsallarına karşı atar tutar bunda da bir sakınca görmez..ancak bilinç altındaki sistem hala bu durumu kabullenememiştir ve orada hala kutsallarlar vardır.. bu durum ikisi arasında çatışma yaratır ve bu da kişiyi huzursuz eder..

belki tam  karşılığı olmadı ama kıssadan hisse olay budur..huzuru zamanla başka şeylerde de bulabilirsin..şahsen ben dinsizim ama ateistte değilim..deistte değilim..kendimi şu an tanımlama ihtiyacı bile duymuyorum..kendi kişsel inancımı geliştirmeye çalışıyorum desem en doğrusu bu olur sanırım..ama huzursuz falanda değilim..dini bırak ve bundan da korkma..bir kere bu din yalan hurafeler,rivayetler,efsaneler yığını saçmalık dedikten sonra inanki idrakin zamanla artacak ve bu çelişkilerle saçmalıklarla boşa uğraşmışım deyip şimdikinden iyi olacaksın...

idrakim artsa ne olur bir keşif peşindeyimde din bana engel değilki , ayrıca doğuştan alışkanlık konusunda doğru söylüyorsun bende zaten afrikadaki kabilelerin yanlış içinde olduğunu iddia etmiyorum  , kim hangi dine doğduysa o dinde adam gibi adam olsun bence kafi

Sitelerde Paylaş

Tam tersine olarak ben müslümken asla huzur bulamadım. İçimden bir ses hep "her şey yanlış. Her şey yalan" dedi durdu, bana asla huzur vermedi. Ne zaman ateist oldum, kuş kadar özgür oldum. Özgürlük işte buymuş dedim. Neydi o karanlık kabus... Her şey huzursuzluk, her şey tedirginlik, her şey şüphe. O kabustan uyandım. Yaşadığımı anladım. Meğer zombi hastalığına tutulmuş, yaşamıyormuşum.

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, SadeceDüşünce said:

mükemmel inancı aramıyorumki içlerinde bana huzur veren kafi

Benim ruhsal olarak bazı ihtiyaçlarım var, bunları giderecek bir inanç arıyorum. Meseleye bakış açın bu. Kusura bakma ama, hem dinin hem de mantığın özü ile çelişen çok garip bir bakış açısı bu.

Birincisi, din ve tanrı senin ihtiyaçlarını gidermek için var değiller. Denklemi tersten kurmuşsun. Dinin mantığı şöyle, tanrı ve din zaten var, sana bir yaşam reçetesi sunuyor, sen eşşek gibi buna uymak zorundasın. Bu durum sana huzur verse de vermese de, hoşuna gitse de gitmese de söyleneni yapacaksın.

Olayın merkezinde sen yoksun, olayın merkezinde tanrı var. Sen bir küçükburjuva duygu hali ile kendini merkeze koymuşsun. Ama birader Kuran bir Spa merkezi tanıtım broşürü değil. O senin istediğin şey spa merkezlerinde geçerli oluyor.

Şöyle bir örnek vereyim. Bazı insanlar oruç tutmanın huzur verdiğini iddia ediyor. Olabilir. Ama burada amaç huzur vermek olsaydı, belli esnemeler yapılabilmesi gerekirdi. Örneğin 14 saat aç susuz kalmak yerine, arada su içmene müsaade edilebilirdi. Emin ol öyle bir oruç tutsan daha huzurlu olurdun.

Din seni mutlu ya da huzurlu etme amacı taşımaz. Bu senin çok ciddi bir yanılgın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...