Jump to content

Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

Recommended Posts

• İleti 148
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

yok zaten o arkadaşta ateistti ama bu fikre inanırdı banladılar ondan uyarayım dedim hacı bu tür saçma fikirleri fazla tutmuyor banlıyor hemen :)

dervisim sen ne diyosun bu konuya ? hayali mi reel mi ?

Sitelerde Paylaş

dervisim sen ne diyosun bu konuya ? hayali mi reel mi ?

bence reelde burdaki ateist kardaşların içinde reel. Forumda nolan diye biri vardı onu bu fikrinde ısrar ettiği için banlamışlardı garibimi çıtır çıtır yedilerdi :) moderatörlük bile yapmıştı bundan dolayı uyaram dedim hemde hacı banlamıştı gözünün yaşına bakmadan kötü kedi şerafettin gibi kötü admin haci :)

Sitelerde Paylaş

bence reelde burdaki ateist kardaşların içinde reel. Forumda nolan diye biri vardı onu bu fikrinde ısrar ettiği için banlamışlardı garibimi çıtır çıtır yedilerdi :) moderatörlük bile yapmıştı bundan dolayı uyaram dedim hemde hacı banlamıştı gözünün yaşına bakmadan kötü kedi şerafettin gibi kötü admin haci :)

Haciyla su an bile tartisiyoruz bilimsel bir konuyla ilgili zaten .

Sitelerde Paylaş

Yanlış hatırlamıyorsam forumda bu düşünceyi ilk ortaya atan @DreiMalAli idi. @haci ile @DEHA ise bu konuyu Hodri Meydan bölümünde tartışmışlar. 

Benim düşüncem Arapların o zamanlar çok küçük kabileler halinde yaşaması ve bugün arkeolojik çalışmaları serbest bırakmamaları bu mevzuyu muğlakta bırakıyor. 

Sitelerde Paylaş

4500 yil once yasayan sumerlerin sosyal yasantilarina kadar kendilerinin yazdigi tabletlerden okuyup delillendirebiliyoruz fakat 1400 yil once yasadigina inanilan sozde peygamberin hakkinda yazili tek bir delil yok. Kutsal zannedilen kitaplardaki ayetlerin yunan mitolojisinden farki yok. Zeus yasadi mi? Hayir. Muhammed, musa, isa da yasamadi. Kutsal kitaplar siradan insanlarin uydurdugu hikayelerden baska birsey degil..

Sitelerde Paylaş

en son bu düşüncede olan bir arkadaş vardı sonunda bu düşüncesinden dolayı banlanmıştı diye hatırlıyorum ama hayırlısı diyelim :)

Hallaalla, forumun adminlerinin, moderatörlerinin önemli bir kısmı Muhammed yaşamadı der, Hacı bunu savunmak için vaktiyle forumda fırtınalar estirir ama asıl oluyorsa kendileri gibi düşünen birini, sırf bu düşüncesinden dolayı atarlar, he mi?

Hem habire hatırlayıp durduğun o arkadaşın yaşam amacı her şeyi yoklamak. Tanrı yoksa geri kalan her şey de yok hani. Ahlak da yok mesela. Ahlak var diyen azılı Müslüman oluyormuş.

Yani bu tip boş tenekeler birtakım fikirleri sadece biraz farklı ve aykırı duruyor diye sahiplenip savunur. Fakat kafa Müslüman kafası gibi çalıştığı için derinine inmez, düşünmez, ezberleyip ezberleyip yazar. Kur'an okur gibi hani. Bu yoklama sevdası da Allah'ın hemen bütün sıfatlarının olumsuzlamak üzerinden oluşmasına besler.

Yerde değil gökte değil, zamandan münezzeh, şu bu. Ne sorsak "Yok öyle değil". Peki nasıl? Cevap yok. Sadece öyle değil.

Bunlarınki de aynı kafa.

Sitelerde Paylaş

Ben fikirlerinden dolayı kimseyi banlamam.. Uydurmayın...

Konu açılmış madem, size bir soru sormak istiyorum. Daha doğrusu kafamda tam oturtamadığım bir şey var bu konuyla ilgili.

Ben Muhammed yaşamdı derim, bilirsiniz. Sizin ve DreiMalAli'nin verdiği tüm kaynakları o vakitler okudum, çok yararlandım, düşündüm ettim vs. 

Geçenlerde, bu Muhammed yok, tamam da bu bedevileri talana, savaşa, dini yaymaya, gaspa vs süren veya sürüye liderlik eden kimdi dedim kendi kendime. Sürü lidersiz olmaz, hele o çağlarda. Böyle bir şey mümkün değil. Bu lider kişinin kendini peygamber olarak ataması gerekmiyor. Yani Muhammed'in yaptığı sanılanları yapması gerekmiyor ama biri mutlaka var olmalı.

O kişi peygamber rolünde değildi ise bile, neden efsaneleri onun adıyla yaymadılar, neden onu yüce insan yapmadılar da Muhammed diye birini uydurdular? Hazırda biri varken..

Ya da o kişi sahiden Muhammed adlı herhangi bir lider olabilir mi? Bu durumda İslam'ın tanımladığı ve taptığı Muhammed yine var olmuş olmuyor, o her durumda yok. Müslümanların var dediği, yaşam öyküsünü, anılarını, yaptıklarını anlattığı ve tapındığı Muhammed zaten yok, onlar her durumda dandik İslam kaynaklarını referans aldığı için kandırılıyor.

Bu sorunun dinle ilgisi yok. Ne demek istediğimi, kafama takılanın ne olduğunu umarım açıklayabilmişimdir. 

Sitelerde Paylaş

Konu açılmış madem, size bir soru sormak istiyorum. Daha doğrusu kafamda tam oturtamadığım bir şey var bu konuyla ilgili.

Ben Muhammed yaşamdı derim, bilirsiniz. Sizin ve DreiMalAli'nin verdiği tüm kaynakları o vakitler okudum, çok yararlandım, düşündüm ettim vs. 

Geçenlerde, bu Muhammed yok, tamam da bu bedevileri talana, savaşa, dini yaymaya, gaspa vs süren veya sürüye liderlik eden kimdi dedim kendi kendime. Sürü lidersiz olmaz, hele o çağlarda. Böyle bir şey mümkün değil. Bu lider kişinin kendini peygamber olarak ataması gerekmiyor. Yani Muhammed'in yaptığı sanılanları yapması gerekmiyor ama biri mutlaka var olmalı.

O kişi peygamber rolünde değildi ise bile, neden efsaneleri onun adıyla yaymadılar, neden onu yüce insan yapmadılar da Muhammed diye birini uydurdular? Hazırda biri varken..

Ya da o kişi sahiden Muhammed adlı herhangi bir lider olabilir mi? Bu durumda İslam'ın tanımladığı ve taptığı Muhammed yine var olmuş olmuyor, o her durumda yok. Müslümanların var dediği, yaşam öyküsünü, anılarını, yaptıklarını anlattığı ve tapındığı Muhammed zaten yok, onlar her durumda dandik İslam kaynaklarını referans aldığı için kandırılıyor.

Bu sorunun dinle ilgisi yok. Ne demek istediğimi, kafama takılanın ne olduğunu umarım açıklayabilmişimdir. 

Bir Arap lider var olabilir ve vardır da... Ama o bir insan nihayet. Kendi maddi varlığı ile başaracakları sınırlı. Muhammed'in nitelikleri için bir sınır koymak mümkün değil. O zaman için soyut bir kahraman yaratıp onun emirlerini uygulamak çok daha mantıklı ve ben Allah'ın peygamberiyim demekten çok daha pratik.

Sitelerde Paylaş

Somut bir kanit var midir ?

Yaşamamış bir insanın yaşamadığına dair kanıt olmaz. Delil yokluğu yokluğun delilidir.

Yaşadığı söylenen ama delil yokluğundan yaşamış olması mümkün olmayan bir insan için yokluğunun delili yokluktur.

Sitelerde Paylaş

Kendine mükemmel bir kahraman yaratmak, kendine yenilebillir bir düşman yaratmak kadar başarılıdır.

İslam kendine bir kahraman yaratarak kısa bir zamanda bir çöl fırtınası gibi etrafa yayılmıştır.

Muhammed'in yaşamamış olması hiç önemli değildir. Önemli olan öyle bir kahramanın varlığı iddiasıdır.

Kur'an'ın Muhammed'in varlığının delili olduğu ileri sürüşmüştür.

Kur'an'ı bir kişinin yazmadığı ve uzunca bir süre içinde yazıldığı anlaşıldıktan sonra bu efsane çökmüş ve Muhammed'in yaşamadığı teorisi saygınlık kazanmaya başlamıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...