Jump to content

Muhammed'in Yasadigina Dair Kanitlar Var mi ?

Recommended Posts

15 dakika önce, dramkow yazdı:

akil_insana cevap vermedi demedim hatta cevabına teşekkür ettim.Bir daha bak derim.

Detay dediğin bir tarih güzel kardeşim..Doğru yada yanlış ama yok dediğiniz kişinin dediklerine,yaptıklarına milyonlarca insan inanmış peşin den gitmiş,peşin den gitmeyenlerin bir çoğu da  de dediklerine ve yaptıklarına inanmamış..yaşamadığına değil yaptıklarına ve söylediklerine.

Sen bu adam yaşamadı dersen  hakkın da milyonlarca sayfa (olumlu yada olumsuz)yazılan hayatıyla ilgili detayları,insanları,olayları yok sayarsın,yok onlar vardı ama  'O' yoktu dersen o zaman da havada asılı kalırsın.

Zeus a bugün cadde ortasın da yüksek sesle küfür etsene..belki 3 kişi dönüp bakar..Sonra bir de Muhammed e etmeyi dene..Hızlı koşmayı da unutma.

Bu yazdıklarınızın konuyla ilgisi var mı sizce? Elbette bir buçuk milyar insan Muhammed'i peygamber sayıyor, ona inanıyor hatta tapıyor. 

Sadece onlar değil, ateistler ve dünyanın başka dinlere inanan geri kalanı da Muhammed'in var olduğunu düşündü ve bugüne dek aktarılan bilgileri doğru kabul etti. Hepimiz...

Ama işte acayip kandırılmışız. Ne yapalım, gerçek bu. Şimdi birileri bize kakalanan İslam tarihinin neredeyse baştan sonra yalan ve efsanelerden ibaret olduğunu gösterdi, göstermeye de devam ediyor.

Burada gözden kaçmaması gereken şey, bunun Müslümanları, en azından şimdilik doğrudan ilgilendirmediği. Çünkü konuya ilgi duyanlar gerçek tarih ne, aslında ne olmuş, İslam aslında nereden çıkmış gibi soruları merak edenler. Olay hemen hep Muhammed'in yaşayıp yaşamadığına indirgenir ve böylece biraz sulandırılır ama Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı bu noktada önemsiz bir ayrıntıdır. Kişi olarak hiçbir önemi yok Muhammed'in. Bu karakterin önemi, İslam'dan onu çekip aldığınız vakit Kur'an'ın ve genel olarak İslam'ın kendi üstüne çökmesidir. Aslında yaşamış olsa gerçek tarihi öğrenmek ve anlamak daha kolay olacaktı, o nedenle gerçekten de keşke yaşamış olsaydı. O kadar dokunulmaz bir din ki, gidip saçına tüyüne vb kalıntılarına test de yapamıyorsunuz, mezar dedikleri yerden kemiklerini alıp inceleyemiyorsunuz, ona ait olduğu söylenen materyalleri bir araya toplayıp karşılaştırma yapamıyorsunuz. Topkapı Sarayı'nda bulunan ve ona ait olduğuna inanılan materyallerin incelenmesine asla izin vermediler mesela. 

Şu da bir gerçek ki günün birinde Muhammed diye birinin hiç yaşamadığı kesin olarak kanıtlansa bile bu milyarın üstündeki insan ona inanmaya ve tapınmaya devam edecek. İsa'nın yaşamadığı, Hristiyan inanırlar tarafından bile bilinen bir gerçekken inanmaya devam ediyorlar. Bu iş böyle.

Bizi ilgilendiren din inanırların durumu değil. Gerçek tarih ne, onu merak ediyor ve mümkünse doğrusunu bilmek istiyoruz, hepsi bu. Yoksa bize ne ki Muhammed'den, dandik yatak odası maceralarından, gözünü horoz gagalamış oğlundan, meleklerle muhabbetinden, ata binip Allah'ın yanına gittiğinden filan...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 148
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

8 saat önce, Hurrican yazdı:

"Yoksa sen onların çoğunun (söz) dinleyeceklerini yahut akıllarını kullanacaklarını mı sanıyorsun? Onlar hayvanlar gibidirler, belki yolca onlardan daha da şaşkındırlar."  Furkan 44

İadeli mektupla geri GÖNDERİYORUZ. Şimdi hangi şaşkın  demiş muhammed yaşamadı KANITMI İSTİYORSUNUZ BUYRUN:lol:

HfzzfO.jpg

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, dramkow yazdı:

Detay dediğin bir tarih güzel kardeşim..Doğru yada yanlış ama yok dediğiniz kişinin dediklerine,yaptıklarına milyonlarca insan inanmış peşin den gitmiş,peşin den gitmeyenlerin bir çoğu da  de dediklerine ve yaptıklarına inanmamış..yaşamadığına değil yaptıklarına ve söylediklerine.

Sen bu adam yaşamadı dersen  hakkın da milyonlarca sayfa (olumlu yada olumsuz)yazılan hayatıyla ilgili detayları,insanları,olayları yok sayarsın,yok onlar vardı ama  'O' yoktu dersen o zaman da havada asılı kalırsın.

Zeus a bugün cadde ortasın da yüksek sesle küfür etsene..belki 3 kişi dönüp bakar..Sonra bir de Muhammed e etmeyi dene..Hızlı koşmayı da unutma

O bahsettiğiniz milyonlarca insanınını tek yaptığı önlerine ısıtılıp konan  dini sorgulamadan yutmak,

aynı güruh hristiyan coğrafyasında doğsaydı islama iğrenerek bakacaklardı, kültürleri kendine islam hapını verdiği için islam hapını sorgulamadan yuttular

coğrafya farklı olsa hristiyan hapını veya hindu hapını bir güzel yutup yılmaz neferleri olacaklardı, 

Tarihte her dinin hüküm sürdüğü dönemler olmuş, bırak peşinden gitmeyi insanlar zeus için odin için gözünü kırpmadan ölüme gitmiş, tanrısına kendini kurban olarak sunmuş, 

şu anda ibrahimi dinler popüler olabilir ama bu gelecekte de popüler olacak anlamına gelmiyor,  bilakis tarih bize zeus ve odin gibi geçmişteki mitolojik karakterlerin yanında yerini alacağını işaret ediyor..

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, RedOneTheDiver yazdı:

Ya tanriniz tehdit eder ya siz? Başka bir şey de yapamazsınız zaten? İslâm tehditten başka ne getirdi? Övündüğünuz yüksek ahlak bu mu?

Yanlış anlamışsın sanırım..hızlı koş derken Zeus u kimse nin umursamayacağını ama Muhammmede edilecek bir küfürün sert geri dönüşleri olacağını belirtmek istedim..

Hava da asılı kalır derken de 'yaşamadı' idda sının boşa düşebileceğini belirtmek istedim.
 Tehdit aklımın ucun dan bile geçmedi RedOne,insanlar ne asılsın ne de kesilsin.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bu yazdıklarınızın konuyla ilgisi var mı sizce? Elbette bir buçuk milyar insan Muhammed'i peygamber sayıyor, ona inanıyor hatta tapıyor. 

Sadece onlar değil, ateistler ve dünyanın başka dinlere inanan geri kalanı da Muhammed'in var olduğunu düşündü ve bugüne dek aktarılan bilgileri doğru kabul etti. Hepimiz...

Ama işte acayip kandırılmışız. Ne yapalım, gerçek bu. Şimdi birileri bize kakalanan İslam tarihinin neredeyse baştan sonra yalan ve efsanelerden ibaret olduğunu gösterdi, göstermeye de devam ediyor.

Burada gözden kaçmaması gereken şey, bunun Müslümanları, en azından şimdilik doğrudan ilgilendirmediği. Çünkü konuya ilgi duyanlar gerçek tarih ne, aslında ne olmuş, İslam aslında nereden çıkmış gibi soruları merak edenler. Olay hemen hep Muhammed'in yaşayıp yaşamadığına indirgenir ve böylece biraz sulandırılır ama Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı bu noktada önemsiz bir ayrıntıdır. Kişi olarak hiçbir önemi yok Muhammed'in. Bu karakterin önemi, İslam'dan onu çekip aldığınız vakit Kur'an'ın ve genel olarak İslam'ın kendi üstüne çökmesidir. Aslında yaşamış olsa gerçek tarihi öğrenmek ve anlamak daha kolay olacaktı, o nedenle gerçekten de keşke yaşamış olsaydı. O kadar dokunulmaz bir din ki, gidip saçına tüyüne vb kalıntılarına test de yapamıyorsunuz, mezar dedikleri yerden kemiklerini alıp inceleyemiyorsunuz, ona ait olduğu söylenen materyalleri bir araya toplayıp karşılaştırma yapamıyorsunuz. Topkapı Sarayı'nda bulunan ve ona ait olduğuna inanılan materyallerin incelenmesine asla izin vermediler mesela. 

Şu da bir gerçek ki günün birinde Muhammed diye birinin hiç yaşamadığı kesin olarak kanıtlansa bile bu milyarın üstündeki insan ona inanmaya ve tapınmaya devam edecek. İsa'nın yaşamadığı, Hristiyan inanırlar tarafından bile bilinen bir gerçekken inanmaya devam ediyorlar. Bu iş böyle.

Bizi ilgilendiren din inanırların durumu değil. Gerçek tarih ne, onu merak ediyor ve mümkünse doğrusunu bilmek istiyoruz, hepsi bu. Yoksa bize ne ki Muhammed'den, dandik yatak odası maceralarından, gözünü horoz gagalamış oğlundan, meleklerle muhabbetinden, ata binip Allah'ın yanına gittiğinden filan...

İlgisi var tabi ki..

Bakın çok basit..Bir şeyin olmayan delili o şeyin olmadığını kanıtlamaz.
Benim sorduğum  şey çok basit 'O' yaşamadıysa bilinen tüm kişilerin tüm yaşananlar ın bir kurgu olduğunu mu idda ediyorsunuz diye soruyorum.

Yani Ali diye biri de yaşamadı mı Uhud savaşı olmadı mı,çevre liderlere yazılan mektup örnekleri sahtemi,sayfalarca küfür edilen cariye ler,2 elin parmak fazlası hanımları yok mu..bunlar da uyduruk mu?
Cevap evet yada hayır olabilir bu soruya..

Kısaca:

Evet hiçbiri yaşamadı

yada

Hayır onlar tarihte vardı Muhammed yoktu.

İdda edenlerin bunun için de bir kanıtı yada bir tezi olmalı.
Saygılar.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

O bahsettiğiniz milyonlarca insanınını tek yaptığı önlerine ısıtılıp konan  dini sorgulamadan yutmak,

aynı güruh hristiyan coğrafyasında doğsaydı islama iğrenerek bakacaklardı, kültürleri kendine islam hapını verdiği için islam hapını sorgulamadan yuttular

coğrafya farklı olsa hristiyan hapını veya hindu hapını bir güzel yutup yılmaz neferleri olacaklardı, 

Tarihte her dinin hüküm sürdüğü dönemler olmuş, bırak peşinden gitmeyi insanlar zeus için odin için gözünü kırpmadan ölüme gitmiş, tanrısına kendini kurban olarak sunmuş, 

şu anda ibrahimi dinler popüler olabilir ama bu gelecekte de popüler olacak anlamına gelmiyor,  bilakis tarih bize zeus ve odin gibi geçmişteki mitolojik karakterlerin yanında yerini alacağını işaret ediyor..

Konu özün den sapmasın diye yanıtlamıyorum..Umursamadı gibi birşey düşünme lütfen.

Sorduğum soru yukarda.. cevabın varsa okumayı isterim.

Teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, dramkow yazdı:

Konu özün den sapmasın diye yanıtlamıyorum..Umursamadı gibi birşey düşünme lütfen.

Sorduğum soru yukarda.. cevabın varsa okumayı isterim.

Teşekkürler.

Eldeki resmi deliller ışığıda islamın 750-800 yılları arasında tarihte görülmeye başlandığı, bundan önce varlığına dair herhangi bir kanıt bulunmadığını

Ve islamın kendi tarihini geriye doğru yazdığını görüyoruz.

Bunun aksini iddia eden iddia sahibi, komşu devletler arasında eş zamanlı savaş ve ticaret anlaşmaları, artifaktlar, isme düzenlenmiş anıt eserler vb. deliller getirmekle yükümlüdürler, bunların hiçbirisini getiremeyip sadece dedikodu ve kulaktan kulağa aktarılmış efsaneleri önümüze kanıt olarak çıkarırsa hiçbir ciddi tarihçi ve bilinçli insanlar tarafından kaale alınmazlar maalesef..

İspat yükümlülüğü bu şahısların yaşadığını iddia eden size aittir buyurun ispatlayın, bizde hatamızı anlayalım, bekliyoruz..

Sitelerde Paylaş

Kitap okumuyorsunuz bari film izleyin, azıcık o saksıyı çalıştırın. Kulaktan dolma efsane masal istemiyoruz. Delil istiyoruz. Birbiri ile tutarlı, bilimsellikten uzak olmayan birkaç delil. Ondan sonra isterseniz taşa tapmaya, kıla yapmaya devam edin.

tarihinde RedOneTheDiver tarafından düzenlendi
İmla
Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

bunların hiçbirisini getiremeyip sadece dedikodu ve kulaktan kulağa aktarılmış efsaneleri önümüze kanıt olarak çıkarırsa

Dedikodu ya da efsaneler den kastınız nedir?  Mesela hendek savaşı olmamıştır bir efsane dir yada Ayşe diye biri yoktur  dedikodu ile oluşmuştur mu demektesiniz?

O zaman Ayşe üzerin den 'O' na küfreden hatta bu yüzden inanmak tan vazgeçen bir çok kişiyi yerle yeksan edersiniz.
İçten bir tutarsızlık var bu işte.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, RedOneTheDiver yazdı:

Kitap okumuyorsunuz bari film izleyin, azıcık o saksıyı çalıştırın. Kulaktan dolma efsane masal istemiyoruz. Delil istiyoruz. Birbiri ile tutarlı, bilimsellikten uzak olmayan birkaç delil. Ondan sonra isterseniz taşa tapmaya, kıla yapmaya devam edin.

Yapma üstad,ben bunu 5 yıl önce seyrettim  dünkü çocuk değilim muhtemelen bir çoğunuzun da babası (hadi abartmayayım o kadar) abisi yaşındayım. 44 :)

Başta Zeitgeist olmak üzere bir sürü belgeseli de epey hatmettim.

Maalesef youtube dini doğrulayan yada reddeden onlarca çarpıtılmış bilgiyle dolu (bak doğrulayan da yazdım)

Ben değil ama biri gelir karşına 'Çağrı' filmini koyar al buda benim gerçeğim der.olur mu olur.

Video savaşları başlamasın:)

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, dramkow yazdı:

Ben değil ama biri gelir karşına 'Çağrı' filmini koyar al buda benim gerçeğim der.olur mu olur.

Video savaşları başlamasın:)

Bu çevre kitap okumuyor. Bunu ben uyduruyor um. İstatistik böyle söylüyor. Soru sormanızı istiyoruz cevap vermenizi istiyoruz. Sistematik düşünmek diye bir şey duydun mu? Madem bunu izledin bize akilna takılan bir yerini sor burasını sacmalamis ya da mantıklı açıklaması şu de. Ve kaç defa Kur'an'ı okudun ya da hadislerin saçma yanını gormedin bu dini nasıl kabul ettin ya da başka bir coğrafyada yaşasaydin yine İslam'a müslümanlara sempati duyar mıydın? Cevap vermenizi rica ediyorum.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, RedOneTheDiver yazdı:

Güzel bir belgesel, baştan sona soluksuz izledim.. Teşekkürler.
Ancak kafama iki konu takıldı, daha doğrusu bir konu ile ilgili iki tespit;

1- Kuran'da zeytin ve üzüm yetiştiren "müşrik" çiftçilerden bahsediyor, oysa Mekke'de tarım yok.

Bu bir varsayım. Varsayımsal Muhammed karşıtlarının yalnızca Mekke'de yaşadığı belli değil. Muhtemelen Arap yarımadasında denize daha yakın yerlerde yaşayan varsayımsal Muhammed karşıtları vardı ve onlara hitaben yazılmış olabilir bu cümleler.

2- "Lût halkının (Sodom şehrinin) kalıntılarının her gün gelip geçtiğiniz bir yerde" olması.

Burada yine varsayımsal olarak Kuran'da Muhammed'in hitap ettiği kitlenin Mekke'li veya Medine'li olduğu ve Sodom şehrinin kalıntılarının bu kitle tarafından her gün görebilecekleri bir yol üzerinde olduğu iddiası dillendirilmiş. Burada kastedilen ayet Hicr suresi 76. ayet olsa gerektir (ben başka bir atıf bulamadım) ki orada "O şehrin kalıntıları hâlâ mevcut olan bir yol üstünde duruyor." yazıyor. Her gün görülen ibaresi yok. 41 ayrı tercümede bu ibareye rastlamadım.

Sadece bu iki tespite (ki bir tanesi yanlış tercüme üzerine kurulu) dayanarak Muhammed'in Suriye'de yaşadığı gibi bir tez ortaya atmak çok mantıklı gelmedi bana.

Saygılarımla,

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, RedOneTheDiver yazdı:

Mekke de tarım bile yapılmamış elimizde bir tane bile fosil yok. Bu toprak tarım devriminden sonra hiç işlenmemiş. 

Zaten kastettiğim o değil.
Kuran'da eğer böyle bir ayet varsa bu illâ Mekkelileri kastediyor olmayabilir. Kaldı ki programcının kendisinin de belirttiği üzere Kuran'da genel olarak Mekke'den bahsedildiği bile kuşkuludur. Ancak bu demek değildir ki, Kuran Suriye'de yazıldı ve varsayımsal Muhammed burada yaşadı. 

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, adeist yazdı:

1- Kuran'da zeytin ve üzüm yetiştiren "müşrik" çiftçilerden bahsediyor, oysa Mekke'de tarım yok.

Bu bir varsayım. Varsayımsal Muhammed karşıtlarının yalnızca Mekke'de yaşadığı belli değil. Muhtemelen Arap yarımadasında denize daha yakın yerlerde yaşayan varsayımsal Muhammed karşıtları vardı ve onlara hitaben yazılmış olabilir bu cümleler.

http://www.kuranmeali.org/6/enam_suresi/141.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Enam suresi Mekkidir. Ya da değildir. Tercih inananin ama iddia ya göre konuşursak Mekkeliler zeytin üzüm nar tarımı yapıyormuş. Ama elimizde fosil bile yok. 

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, adeist yazdı:

Güzel bir belgesel, baştan sona soluksuz izledim.. Teşekkürler.
Ancak kafama iki konu takıldı, daha doğrusu bir konu ile ilgili iki tespit;

2- "Lût halkının (Sodom şehrinin) kalıntılarının her gün gelip geçtiğiniz bir yerde" olması.

Burada yine varsayımsal olarak Kuran'da Muhammed'in hitap ettiği kitlenin Mekke'li veya Medine'li olduğu ve Sodom şehrinin kalıntılarının bu kitle tarafından her gün görebilecekleri bir yol üzerinde olduğu iddiası dillendirilmiş. Burada kastedilen ayet Hicr suresi 76. ayet olsa gerektir (ben başka bir atıf bulamadım) ki orada "O şehrin kalıntıları hâlâ mevcut olan bir yol üstünde duruyor." yazıyor. Her gün görülen ibaresi yok. 41 ayrı tercümede bu ibareye rastlamadım.

Sadece bu iki tespite (ki bir tanesi yanlış tercüme üzerine kurulu) dayanarak Muhammed'in Suriye'de yaşadığı gibi bir tez ortaya atmak çok mantıklı gelmedi bana.

Saygılarımla,

arap yarımadasında zeytin bulunmuyor. zeytin akdeniz kıyılarında yer alır.

fil hikayesi yine arap yarımadasında değil, ancak levant bölgesinde olabilir. orada filler uzun zaman savaş araçları olarak kullanılmış fakat bir fili arap yarımadasına sokup hayatta tutmanız pek olası değil. oysa ki kuranda rabbinin fil sahiplerin ne yaptığın görmedin mi der. demek ki muhataplar filleri ve fil olayını biliyor olmalılar. oysa ki arap yarımadasında hiçkimse fili bilmez.

petrada fil başlı sütunlar vardır ve büyük tapınağın önündeki bahçede dururlar. masala göre filler yemenden gelip mekkenin önünde durmuşlar. arabistanda olmayan fil, yemende hiç olamaz.

harekete geçen serasenlere atıf vardır 7.yya  dayanan bir papazın metinlerinde. serasenler bugünün israilinin hemen altında ve yine levantın kumluk bölgelerinde yaşayan araplardır. arabistan ile neredeyse ilgisi yoktur. ancak 1200lerde serasenler artık müslümanları ifade eder olmuştur.

yine suların karışmadığı yer nilin denize döküldüğü kısımlardır.

kuranın ve günün kanıtlarının anlattığı her şey levant bölgesine aittir. buna göre islam arabistana sonradan taşınmıştır.

Sitelerde Paylaş

Kuran'ın ve Muhammed'in siyasi nedenlerle ve muhtemelen yaklaşık 700-750'lerde Bedevi işgalcilerce ortaya çıkartıldığı çok belli.
Zira klasik komplo teorisine göre bir komplonun üreticisi ondan en çok fayda sağlayandır. Araplar bir işgal çılgınlığına girdi ve bunu siyasi temellere dayandırarak sağlam kılmak için ortaya yeni bir din koydular... Ve bu dinin diğerlerinin kopyası olduğu algısını ortadan kaldırmak için Mekke kökenli cahil bir Bedevi tarafından kurulduğunu iddia ettiler.
Ama Kuran'da bu kadar açık bu kadar çelişki varken sadece iki muallâk tespit için Suriye kökeni üretmek çok mantıklı gelmedi. Zira o sırada Bedeviler o bölgeyi işgal etmişti. Ve orada gördükleri yaşamı Kuran'a aksettirmiş olabilirler..  

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, RedOneTheDiver yazdı:

Bu çevre kitap okumuyor. Bunu ben uyduruyor um. İstatistik böyle söylüyor. Soru sormanızı istiyoruz cevap vermenizi istiyoruz. Sistematik düşünmek diye bir şey duydun mu? Madem bunu izledin bize akilna takılan bir yerini sor burasını sacmalamis ya da mantıklı açıklaması şu de. Ve kaç defa Kur'an'ı okudun ya da hadislerin saçma yanını gormedin bu dini nasıl kabul ettin ya da başka bir coğrafyada yaşasaydin yine İslam'a müslümanlara sempati duyar mıydın? Cevap vermenizi rica ediyorum.

Ben de öyle sorular var ki seninkiler fısıltı gibi gelir..Yazmaya kalksam Muhammed yaşadı yaşamadı konusu rafa kalkar..bence sordukların başka bir bölümde tartışılmalı.

Ama çok istiyosan kendime en çok sorduğum soruyu yazayım:

Bu iblis şeytan yada adı her neyse,ya Ademe secde etseydi ne olacağıydı :)?

Bu dünya,yaşam,evren,canlılar,kötülük,savaşlar,açlık,sefalet,iyilik,güzellik,ay,güneş kısacası varolduğunu bildiğimiz herşey Şeytan ın kibri yüzünden mi oldu?

o da diğer melekler gibi Ademe secde etse biz yokmuyduk..?

Zariyat 56  ''Cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.'' ile çelişmiyormu bu durum diye düşünürüm zaman zaman.
İlk soruya tam yanıt bulabilseM diğerlerine geçicem de..

Kısacası duygular karışık kardeşim :)

Not; Asıl konu kaynamasın..Muhammed yaşamadıysa bahsi geçen kişiler VE olaylar da hayal ürünü mü?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, dramkow yazdı:

Ben de öyle sorular var ki seninkiler fısıltı gibi gelir..Yazmaya kalksam Muhammed yaşadı yaşamadı konusu rafa kalkar..bence sordukların başka bir bölümde tartışılmalı.

Ama çok istiyosan kendime en çok sorduğum soruyu yazayım:

Bu iblis şeytan yada adı her neyse,ya Ademe secde etseydi ne olacağıydı :)?

Bu dünya,yaşam,evren,canlılar,kötülük,savaşlar,açlık,sefalet,iyilik,güzellik,ay,güneş kısacası varolduğunu bildiğimiz herşey Şeytan ın kibri yüzünden mi oldu?

o da diğer melekler gibi Ademe secde etse biz yokmuyduk..?

Zariyat 56  ''Cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.'' ile çelişmiyormu bu durum diye düşünürüm zaman zaman.
İlk soruya tam yanıt bulabilseM diğerlerine geçicem de..

Kısacası duygular karışık kardeşim :)

Aynen öyle, herşeye kadir koskoca yaratıcı, kendi yarattığı aciz bir varlıkla atışıp yarışmaya tutuşuyor,

halbuki bu yaratıcının alim-i mutlak olup herşeyi bildiği iddia ediliyordu değilmi?

Sahip olduğu sıfatlara bakarsak daha bu yaratığı yaratmadan evvel kendine baş kaldıracağını bilmekteydi, hatta girilen iddianın sonucu belli olmalıydı,

Yani tanrı, izlediği bir filmi baştan tekrar izleyip du bakalım nolcek? diyen birisi pozisyonunda.

Şeytanla tanrı arasındaki sidik yarışının neticesi olarak onlarca milyar insan dünyada sınava tabi tutuluyor!!

Sadece bu değil, ol deyince herşey olan tanrı dünyayı 6 günde yaratır, işlerini halletmeleri için melekleri görevlendirir, sodom ve gomora ya casusluk yapıp

Bilgi toplaması için yollar onları vs. vs.

Bu çelişkilerin sebebi arapların yahudi tanrısı yahweh’i modifiye etmesinden kaynaklanır,

yahudi tanrısı yahweh, herşeye kadir, alim-i mutlak – kadir-i mutlak değildir, zamanındaki bölgesel tanrılardan sadece birisidir

bu sebeple dünyayı 6 günde yaratır, işlerini halletmeleri için melekleri görevlendirir, sodom ve gomora ya casusluk yapıp

Bilgi toplaması için yollar onları, şeytanla gelecek hakkında iddiaya tutuşur vs.

Tabi araplar bizim tanrı en büyük hesabı tanrılarına torpil geçip bol keseden ekstra sıfat ve özellik yükleyince eski hikayelerle çakışmalar, mantıksızlıklar ve derin çelişkiler doğmuştur..

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

Aynen öyle, herşeye kadir koskoca yaratıcı, kendi yarattığı aciz bir varlıkla atışıp yarışmaya tutuşuyor,

halbuki bu yaratıcının alim-i mutlak olup herşeyi bildiği iddia ediliyordu değilmi?

Sahip olduğu sıfatlara bakarsak daha bu yaratığı yaratmadan evvel kendine baş kaldıracağını bilmekteydi, hatta girilen iddianın sonucu belli olmalıydı,

Yani tanrı, izlediği bir filmi baştan tekrar izleyip du bakalım nolcek? diyen birisi pozisyonunda.

Şeytanla tanrı arasındaki sidik yarışının neticesi olarak onlarca milyar insan dünyada sınava tabi tutuluyor!!

Sadece bu değil, ol deyince herşey olan tanrı dünyayı 6 günde yaratır, işlerini halletmeleri için melekleri görevlendirir, sodom ve gomora ya casusluk yapıp

Bilgi toplaması için yollar onları vs. vs.

Bu çelişkilerin sebebi arapların yahudi tanrısı yahweh’i modifiye etmesinden kaynaklanır,

yahudi tanrısı yahweh, herşeye kadir, alim-i mutlak – kadir-i mutlak değildir, zamanındaki bölgesel tanrılardan sadece birisidir

bu sebeple dünyayı 6 günde yaratır, işlerini halletmeleri için melekleri görevlendirir, sodom ve gomora ya casusluk yapıp

Bilgi toplaması için yollar onları, şeytanla gelecek hakkında iddiaya tutuşur vs.

Tabi araplar bizim tanrı en büyük hesabı tanrılarına torpil geçip bol keseden ekstra sıfat ve özellik yükleyince eski hikayelerle çakışmalar, mantıksızlıklar ve derin çelişkiler doğmuştur..

Tamam da etkileyici de bir sürü ayet var..

Şahsım adına Yunus suresi 38 bunlar dan biridir.

''Yoksa, "onu uydurdu" mu diyorlar! De ki: "Eğer doğru sözlüler iseniz Allah dışında, elinizin yettiklerini de çağırın da onun benzeri bir sure ortaya çıkarın."

Muhammedin yaşadığına inanan biri olarak,Bu sözlerin şiir sanatının zirve yaptığı, yarım adanın en etkili şairlerinin bulunduğu Mekke de söylenmesi bir insan için kolay olmasa gerek. Sonun da rezil rüsva olmak var.

Bu sure Ciddi bir meydan okumadır ve bence çok etkileyicidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...