Jump to content

Recommended Posts

Merhaba öncelikle elinizi kalbinize koyup biraz düşünün. Düşündünüz mü ?? Şimdi  elinizi kalbinize koymayıp biraz daha düşünün bir fark gördünüz mü? hayır  göremezsiniz çünkü kalple düşünmenin bir ilgisi yok niye böyle yazıyorum ya :D:D konu tabi ki bu değil KONU BURADAN BAŞLIYOR→→→→   Başlıkta belirttiğim üzere bazı müslümanlar ateistlerin her şeyi tesadüfle meydana geldiğini söylediklerini söylüyor ateistleri zar atmakla itham ediyor.

Bende bu müslümanlara bir soru yöneltmek istiyorum. Dünyada 1000 den fazla din varken gerçek dinin sizin ki olduğunu düşünmek zar atmak değilde nedir. Hiç düşündünüz mü ya yanlış tanrıya tapıyorsanız ve ona her taptığınızda gerçeğini dahada kızdırıyorsanız. Son olarak kuranda da dediği gibi siz hiç düşünmez misiniz ??

Sitelerde Paylaş
  • 11 months later...

Birşeyi merak ediyorum. Kuamtum teorisinde bilinçli bir varlık gözlem yapmadıkça o parçacığın zamanda ve mekanda var olmadığı ya da daha doğrusu herhangibir zaman ve mekanda olabileceği kanıtlandı. Biz rüyalarımızda da uyanmaya az bir süre kala yani bilincimiz gelmeye başlayınca gördüklerimizi hatırlıyoruz. Buna pararlellik kurulabilir mi? Bir maddenin zamanının ve mekanının belirli olması için bilinçli bir varlık tarafından gözlemlenmesi gerekiyor.

buradan yola çıkarak evrenin içindeki tüm enerji ( dalgalar ve parçacıklar kuarklar) biliçsiz bir sistem içerisinde yer teşkil etmiyor demek yanlış olmuyor. Bir yaratıcı bizimle aynı bilinç frekansında olarak tüm evreni sabit fiziksel kuralları ile yaratmış olamaz mı?

tarihinde sebepsiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, sebepsiz yazdı:

buradan yola çıkarak evrenin içindeki tüm enerji ( dalgalar ve parçacıklar kuarklar) biliçsiz bir sistem içerisinde yer teşkil etmiyor demek yanlış olmuyor. Bir yaratıcı bizimle aynı bilinç frekansında olarak tüm evreni sabit fiziksel kuralları ile yaratmış olamaz mı?

Yaratıcı zorunlu değil ve çözüm değil. Onun yaracısı ne sorusunu akla getirir.

Ayrıca;

1) Evrenin kendisi böyle bir bilinçli sistem olabilir.

2) Kuantum teorisinde eksik birşeyler olabilir. Bazıları "quantum decoherence" teorisiyle bilinçli gözlemciye gerek olmadan kuantum sistemininin gerçek parçacığa kendiliğinden dönüşebildiğini savunur.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, vitamin yazdı:

Yaratıcı zorunlu değil ve çözüm değil. Onun yaracısı ne sorusunu akla getirir.

Ayrıca;

1) Evrenin kendisi böyle bir bilinçli sistem olabilir.

2) Kuantum teorisinde eksik birşeyler olabilir. Bazıları "quantum decoherence" teorisiyle bilinçli gözlemciye gerek olmadan kuantum sistemininin gerçek parçacığa kendiliğinden dönüşebildiğini savunur.

Maddenin de mutlak olarak var olduğu söyleniyor. Yani önce yokluk sonra enerjinin korunması ile varlık oluştu deniyor. Binbengle başlayan (ancak öncesinde sonsuz bigbengler olduğu da söyleniyor) Toplamının sıfır olduğu bir evren tanımı yapılıyor. ( stephen hawking in teorisi) Bu durumda kendisi yaratılmayan tek şey bu sistem ve bir görünüp bir kaybolan madde ve enerji. Tanrıyı kimse yaratamaz demek materyalistlerin savunduğu maddeyi de kimse yaratamaz o kendinden var demekle benzer şeyler değil mi? 

Big beng olduktan sonra hatta öncesindeki bu mekanızmanın çalışması evrim ile ( fiziksel ve sonrasında biyolojik evrim) herşeyi tanrı olmadan mümkün olduğunu kanıtlıyor.

1- Buna ben de katılabilirim. Evren kompleks bir sistem. Tıpkı beynimiz gibi. Dünya da bilinçli olabilir. Şöyle örnekleyeceksek bir hücremiz bilinçlidir kendi çapında canlıdır tepkiler verir hayatta kalmaya çalışır vb. Ama kümülatif olarak biz tüm hücreler ayrı bir bilinç oluşturuyor. Neden dünyanın da bir bilinci olmasın? Beynimiz de öyle, her bir nöron, her bir modül de kendi kendine ve etrafındakilerle konuşur ama biz sadece toplam olanın bilincindeyiz gibi. Beni düşündüren quantum teorisindeki bu gözlem olayı. Bilinç nedir gibi bilimin henüz hemfikir olmakta zorlandığı soru. Maddenin maddeyi algılaması? Ve maddenin var olması için bilinçli bir maddenin  ( ya da maddelerden oluşan sistemin) onu teyit etmesi gerekliliği.  Bu boşluk insanı biraz şüphelendiyor açıkçası.

2- konuya kabaca baktım sanki "This coherence is a fundamental property of quantummechanics, and is necessary for the function ofquantum computers. However, when a quantumsystem is not perfectly isolated, but in contact with its surroundings, the coherence decays with time, a process called quantum decoherence " deniyor. dediğin şeyi anlamadım ben?

3- ayrıca einstein'ın şüphelendiği çok saçma dediği eşleşme prensibi de var. elektronun yörünge kutuplarının eşleşmesi aralarında milyar kilometre olsa dahi ) ışık hızından da hızlı olma olayı).

tarihinde sebepsiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
On 21.05.2018 at 11:42, sebepsiz yazdı:

Birşeyi merak ediyorum. Kuamtum teorisinde bilinçli bir varlık gözlem yapmadıkça o parçacığın zamanda ve mekanda var olmadığı ya da daha doğrusu herhangi bir zaman ve mekanda olabileceği kanıtlandı.

bende birşeyi merak ediyorum kim? bu gözlemciler kuantum teorisine göre dikkat! et teori diyorum teori. bu teoriye göre bilinçlı varlıgı nasıl? gözlemlemişler bir gözlem var değilmi? bir araç var. gözlemcıler gözlenen kım? gözlenende görecelı ayni gözlemlenmış yorsun eger  gözlemlendıyse  demekkı zamanın ve mekanın içinde yanı evrenın 

içindekı boyutta varlıgını isaptlamış demektır. her hangi bir zaman ve mekan olamaz. boyutlar arası teorısını hiç duymadınmı? zaman ve mekan bukuldugunde bunun 

için  kuantum yakıtlı motorlu araçlar gerekıyor dev uzay gemılerı . gözlemlerde bunu kanıtlamayız. bilinclı bir varlık eger gözlenlenebiliyorsa bu tanrı değildir zaten.

tanrının zar attıgı falan yok. zar atan sizlersiniz.ayrıca celışıyorsun  o parcacıgın zamanda ve mekanda var olmadıgı yada daha dogrusu herhangi bir zaman ve mekanda 

olabilicegı kanıtlandı. zaman ve mekanda var olmayan bir parcacık nasıl? olurda herhangi bir zamanda var oldugu ispatlandı il kdefa duyuyorum çünkü böyle bir ispat 

için tanrı olmak gerek. 

zaman ve mekanda olamaz  diyorsun daha sonrada farklı bir zamanda ve mekanda olabilir diyorsun.  çok ucuz bir çelıskı . senınkı  siz ateistler ucuz teori uretmeye bayılıyorsunuz. mantık hatası yaptıgını ispatladım. ama sen anlarmıısn? bu hatayı kabul edermısın? bilmiyorum. 

Sitelerde Paylaş
On 21.05.2018 at 11:42, sebepsiz yazdı:

Biz rüyalarımızda da uyanmaya az bir süre kala yani bilincimiz gelmeye başlayınca gördüklerimizi hatırlıyoruz. Buna pararlellik kurulabilir mi? Bir maddenin zamanının ve mekanının belirli olması için bilinçli bir varlık tarafından gözlemlenmesi gerekiyor.

çok güzel özetlemişsin tebrıkler. :)  hemfikiriz işte böyle yahuuu mantıklı olun canımı alın benım. hakkını vermek lazım  bu yorumunuz çok etkiliydi. bende buna benzer bir konu baslıgi açmıştım  rüyalarla ilgili ama benı ateistler yerden yere vurdular. 

ateistler gibi her çekım gucunu her patlıyan süper novayı  hatta evrimi  bile tesadufe bağlıyorlar. 

ateistler her fiizksel yasayı bilncsiz akıl sayesınde var oldugunu inanıyorlar. bu bir anlam ifade etmez bir teorın varsa ispatında olmalıkı 

o teori gerçek olsun. 

eline 1 trılyon taş al ve bir bosluga bırak o tasların hepsi yere düşücektır. ve evren sadece karanlık bir boşluk olucaktır. ama sen eline 1 trılyon taş aldıgında 

taşları dah önceden ayarladıgın parametreye göre dizer ve o taşlara haraket kabiliyeti  verırsen  o taşlar bile sistematı kbir şekılde minik bir evrene 

benzer. calışma prensıbı aynıdır. 

şimd iasıl sorulması gereken soru şudur. 

1: o taşları kontrol eden tanrının fiizksel  gücümü? 

2: yoksa tanrının daha önceden kurdugu programmı? yanı similasyon evrenmı? 

ban göre dogru olan şık 2. şıktır. 

ilginç olan şu maddelerin hem dış çekım yasası vardır. dış görsel diyoruz. hemde içi çekım yasası vardır. iç görsel diyoruz . mıkroskopla inceledıgımzde gördulerımız tesadufe baglamak çılgınlıktır. akıl ve mantık dışıdır. biz insanların bile içi ve dış yasaları vardır . dış görselde ve içi görselde fiziksel yasalar tıpkı saat calışmaktadır. 

bilncsiz bir akıl olsaydı beyne iletilmesı gerek kodlar yerıne yanlış yere iletilırdı ve .  yaşam dedigimiz bu sistem de bu sekılde başarısız olurdu. 

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Evren bilincli olsa boyle kaos olurmuydu. İnsan cok degerli sayilirdi cunku koskoca evreni beynimizin icine aliyoruz.biz yoksak o bir hic cunku onu umursayan varlgiini bilen bilincinde olan baska bir varlik yok. 9999999 tane taş yaratabildiginizi düşünün ama sizden haberleri bile yok.bide 99999999 tane canlı sizi taniyorlar ve arastiriyorlar

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...