Jump to content

Kuantum Halkaları Sicim Kuramına Karşı

Recommended Posts

Bildiginiz gibi genel gorelilik ile kuantum teorisi bir turlu bagdastirilamadi . TAM 80 YILDIR .  Peki bunun nedenleri neler ;

1) Zaman kavrami : Gorelilige gore zaman 3 boyutlu uzayin ekstra boyutudur . Bu kesindir . Fakat kuantuma gelince isler degisir . Zaman kavrami yoktur an kavrami vardir . O an yapilan seylerden ibarettir zaman . Ayrica gelecek gecmisi etkileyebilir kuantumda .

2) Uzay-Zaman Bukulmesi : görelilikte kütle ve enerji, uzay-zamanın bükülmesine sebep olur ve bu durum mutlak zaman kavramını da yıkmıştır. Fakat kuantum fiziğinde gibi zaman yoktur ve uzay da bükülme de yoktur. 

3) Uzayın Yapısı : Genel görelilikte uzay sadece enerji ve kütle ile bükülebilir, eğilebilir ama düz ve pürüzsüz bir haldedir. Oysa ki kuantum mekaniğinde belirsizlik ilkesinin sebep olduğu kuantum dalgalanmaları nedeniyle planck mesafesinde uzay tamamen parçalanıp tanınmaz hale gelmektedir. 

Ve geldik en can alici kisma .

Gorelilige gore evren ve evrendeki madde cisim enerji vs. hersey parcaciklardan parcaciklar da sicim denen farkli frekanslarda titreyen tellerden olusur . Sicim teorisine gore uzay aslinda 11 boyutludur (algilanamayan 7 boyut + 3 boyut + zaman) . Fakat isler kuantuma gelince uzay-zamani planck yaricapina indirgersek aslinda kuantum halkalari denen yapiardan olustugunu soyler . Ve 11 boyut falan yoktur 3 boyutludur .

Peki sizce hangisi mantikli ?

Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki kaynaklara göz atarsan neden zırva olduğunu sen de anlarsın.

String teori ile bilimin ırzına geçiliyor..

NOT EVEN WRONG

Peter Woit

The Failure of String Theory and the Search For Unity In Physical Law

Basic Books. New York

The TROUBLE WITH PHYSICS

Lee Smolin

THE RISE OF STRING THEORY, THE FALL OF A SCIENCE AND WHAT COMES NEXT

Houghton Mifflin Co

Boston

Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki kaynaklara göz atarsan neden zırva olduğunu sen de anlarsın.

String teori ile bilimin ırzına geçiliyor..

NOT EVEN WRONG

Peter Woit

The Failure of String Theory and the Search For Unity In Physical Law

Basic Books. New York

The TROUBLE WITH PHYSICS

Lee Smolin

THE RISE OF STRING THEORY, THE FALL OF A SCIENCE AND WHAT COMES NEXT

Houghton Mifflin Co

Boston

O zaman sana gore temel parcaciklar kuantum halkalarindan mi olusuyor ?

Sitelerde Paylaş

Kuantum halka da nereden çıktı?

Sicim ve Kuantum . 2 temel teori . Ya temel parcaciklar sicimlerden olusuyor ya da kuantum halkalarindan . Ve bu 2 dusunce cok zit . Sicim 11 ve 26.boyuta kadar gider . Manifold evrenleri falan var . Planck Yaricapinda 26 boyutlu evrenler . Direk sacmalik denemez . Gorelilikle Kuantum bagdasmiyor diyorum . 80 senedir basaramadilar . Hangisi dogru ?

Sitelerde Paylaş

Sicim ve Kuantum . 2 temel teori . Ya temel parcaciklar sicimlerden olusuyor ya da kuantum halkalarindan . Ve bu 2 dusunce cok zit . Sicim 11 ve 26.boyuta kadar gider . Manifold evrenleri falan var . Planck Yaricapinda 26 boyutlu evrenler . Direk sacmalik denemez . Gorelilikle Kuantum bagdasmiyor diyorum . 80 senedir basaramadilar . Hangisi dogru ?

Burada tek bir doğru yok.. Baştan sona yanlış bile değil.. Zırva.

Sitelerde Paylaş

Burada tek bir doğru yok.. Baştan sona yanlış bile değil.. Zırva.

He tek bir dogru yoksa Gorelilik bosuna uydurulmus zirva bir teori . Kuantum Mekanigi zaten zirva (!) degil mi ? Peh ...

Sitelerde Paylaş

He tek bir dogru yoksa Gorelilik bosuna uydurulmus zirva bir teori . Kuantum Mekanigi zaten zirva (!) degil mi ? Peh ...

Sen bilmediğin konularda yorum yapıyorsun. Görelik ve kuantum mekaniği değil, onlar zırva.. Yaptığın yorumlar zırva yani...

Sitelerde Paylaş

Sen bilmediğin konularda yorum yapıyorsun. Görelik ve kuantum mekaniği değil, onlar zırva.. Yaptığın yorumlar zırva yani...

Öznel yargi olusturacak bir soz soylemedim bu durumda zirva birsey de soylemedim Haci . Sadece merak ediyorum insanlik tarihinin en buyuk teorilerinden birisi . Neden zirva dedigini . O kadar . Muhabbet baska yerlere gecti gerek yok .

Sitelerde Paylaş

Öznel yargi olusturacak bir soz soylemedim bu durumda zirva birsey de soylemedim Haci . Sadece merak ediyorum insanlik tarihinin en buyuk teorilerinden birisi . Neden zirva dedigini . O kadar . Muhabbet baska yerlere gecti gerek yok .

String teorisinin nesi büyük? Büyük bir zırva olma dışında...

Sitelerde Paylaş

String teorisinin nesi büyük? Büyük bir zırva olma dışında...

Tamam buyuk bir teori degil . Peki neden zırva ? Hangi ozelligi zirva ? Kuantumla bagdastirilamadigi icin mi ? Attigin kaynaklar İngilizce maalesef . Cok ileri seviyede bilmiyorum .

Sitelerde Paylaş

10 boyut.. 26 boyut?   Bunlar zırva... String lerin şekli... titremesi.. gerilimi.... zırva...

Sicimler fizik kanunlarını ve gözlemleri cük oturtmak için uydurulan zırvalar...

Aslında bu zırvalar bilim için zararlı bile diyebiliriz. Çünkü sicimlerle yapılan açıklamalar geleneksel bilimden uzaklaştırıyor.

Sitelerde Paylaş

10 boyut.. 26 boyut?   Bunlar zırva... String lerin şekli... titremesi.. gerilimi.... zırva...

Sicimler fizik kanunlarını ve gözlemleri cük oturtmak için uydurulan zırvalar...

Aslında bu zırvalar bilim için zararlı bile diyebiliriz. Çünkü sicimlerle yapılan açıklamalar geleneksel bilimden uzaklaştırıyor.

O zaman elimizdeki tek malzeme kuantum . Ama keske makro olcekte de ise yarayabilse ...

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Gorelik diyorsun hala ... Bagdasmiyor. İki teoride de belirli hatalar var belli ki .

Yanılıyorsun....  Görelik, kuantum mekaniği ile bağdaşmazken, kuantum mekaniği görelik ile bağdaşmıyor. Yani bunlar birbirleri ile bağdaşmayan kuramlar...

Buna rağmen şöyle bir durum var:

Kuantum alan kuramında göreliği dikkate almamak ve hesaplara dahil etmemek, kuantum alan kuramını geçersiz kılıyor. Her ikisi birlikte daha doğru sonuç veriyor.

Buna rağmen TOE mümkün olmuyor..

Her iki teori de doğru ama eksik. TOE'nun neden mümkün olmadığı ilginç bir muamma...

Bakınız:

Sitelerde Paylaş

Yanılıyorsun....  Görelik, kuantum mekaniği ile bağdaşmazken, kuantum mekaniği görelik ile bağdaşmıyor. Yani bunlar birbirleri ile bağdaşmayan kuramlar...

Buna rağmen şöyle bir durum var:

Kuantum alan kuramında göreliği dikkate almamak ve hesaplara dahil etmemek, kuantum alan kuramını geçersiz kılıyor. Her ikisi birlikte daha doğru sonuç veriyor.

Buna rağmen TOE mümkün olmuyor..

Her iki teori de doğru ama eksik. TOE'nun neden mümkün olmadığı ilginç bir muamma...

Bakınız:

Mesela Gorelilik uzay-zamanin yapisini aciklayamiyor . Kuantum devreye giriyor yine . Gorelilige kalsa uzay tamamen vakum .

tarihinde Manifold tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...