Jump to content

Uzay Boslugunun Halkalardan Olusmasi Gercegi

Recommended Posts

Uzay boslugu kuantum kutlecekim teorisine gore "yokluk" degil . Tam tersi ipliklerden olusan bir yapi . Uzay-zaman aslında delikli örgülerden olusur . Bu örgülerin her bir imleği yaklasik 1 Planck Yaricapidir (10^-35) . Bunlarin ismi de kuantum halkalaridir . Kuantum halkalari madde ve enerjiyi aciklamaz . Uzay Boslugunun yapisini aciklar . Uzayin yapisinin madde ve diger enerjilerden tamamen farkli oldugunu soyler . Bu yuzden de sicim teorisiyle cakisir . Sicim teorisi uzay-zamanin yapisinin aslinda temel parcaciklar arasindaki etkilesim oldugunu soyler .

Sicim teorisini es gecelim cunku sicimler madde ve enerjinin yapisini aciklar uzayin degil .

Örgüler demistik . Bu örgülerin her bir deligine de "Planck Parcacigi" deniliyor . Bu deliklerde imlekler gibi Planck Yaricapi boyutunda .  Bir nevi "ilkel mikro kara delikler" denebilir . Planck Yaricapindan bile kucuk olan bazi imlekler ise uzay-zaman yapisinda tutunamaz ve bu deliklere duser . Yok olurlar .

En can alici kisma gelelim .

Eger kuantum kutlecekim dogruysa "big bang" teorisi tamamen yanlis demek . Cunku big bang esasen "tekillik" tabanli bir teori ve kuantum bunu tamamiyle reddediyor . Tekillik uzay zamani sonsuza kadar böler ve kucultur fakat bu teoride uzay-zaman minimum planck olcegine kadar kuculebilir . Kuantum big bang yerine "Büyük Sekme" teorisini uygun goruyor . Bu teoride zaten direk "Multiverse Teorisi"ne çıkıyor .

Bu teoriye göre her yeni oluşan bebek evrenler bir önceki evrenlerin kalintilariyla olusuyor . 

tarihinde Photon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sicim teorisi madde ve enerjilerdeki temel parcaciklari olusturan "Planck Yaricapi" boyutundaki frekansli tellerdir . İmlekler ise uzay-zamanin örgülü yapisini olusturan "Planck Yaricapi" boyutundaki yapilardir .

tarihinde Photon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 hours ago, Photon said:

Uzay boslugu kuantum kutlecekim teorisine gore "yokluk" degil . Tam tersi ipliklerden olusan bir yapi . Uzay-zaman aslında delikli örgülerden olusur . Bu örgülerin her bir imleği yaklasik 1 Planck Yaricapidir (10^-35) . Bunlarin ismi de kuantum halkalaridir . Kuantum halkalari madde ve enerjiyi aciklamaz . Uzay Boslugunun yapisini aciklar . Uzayin yapisinin madde ve diger enerjilerden tamamen farkli oldugunu soyler . Bu yuzden de sicim teorisiyle cakisir . Sicim teorisi uzay-zamanin yapisinin aslinda temel parcaciklar arasindaki etkilesim oldugunu soyler .

Sicim teorisini es gecelim cunku sicimler madde ve enerjinin yapisini aciklar uzayin degil .

Örgüler demistik . Bu örgülerin her bir deligine de "Planck Parcacigi" deniliyor . Bu deliklerde imlekler gibi Planck Yaricapi boyutunda .  Bir nevi "ilkel mikro kara delikler" denebilir . Planck Yaricapindan bile kucuk olan bazi imlekler ise uzay-zaman yapisinda tutunamaz ve bu deliklere duser . Yok olurlar .

En can alici kisma gelelim .

Eger kuantum kutlecekim dogruysa "big bang" teorisi tamamen yanlis demek . Cunku big bang esasen "tekillik" tabanli bir teori ve kuantum bunu tamamiyle reddediyor . Tekillik uzay zamani sonsuza kadar böler ve kucultur fakat bu teoride uzay-zaman minimum planck olcegine kadar kuculebilir . Kuantum big bang yerine "Büyük Sekme" teorisini uygun goruyor . Bu teoride zaten direk "Multiverse Teorisi"ne çıkıyor .

Bu teoriye göre her yeni oluşan bebek evrenler bir önceki evrenlerin kalintilariyla olusuyor . 

Burda yada açıklamada bir sıkıntı var yada yanlış var.  İlk evren sorunu .

Sitelerde Paylaş

büyük patlama nasıl oluştu?

büyük patlamadan önce hiçlik dediğimiz(kara enerji) vardı.bunların içinde de sanal parçacıklar bulunuyordu.sanal parçacık varsa sanal anti parçacıkta vardır.

bu ikisinin etkileşimi sonunda radyasyon oluşur(yüksek ısı sonucu) süper simetrilerin kırını mı ile bu iki parçacıkta eşitsizlikler olur ve yoğun ısı sonucu patlama gerçekleşir

Sitelerde Paylaş

Karşındaki insani çok küçümsüyorsun.

İlk evren nasil oluştu ?( diğerlerine bile girmiyorum)

Once Multiverse teorisi ispatlansin kentilyonlarca evrenler arasindaki ilki nasil olustu ona sonra bakariz .

Sitelerde Paylaş

Olmadığı belli.. Ondan daha zırva..

Neyi zırva be hacı ? Uzay-Zaman'in nesneler tarafindan egrildigi gerildigi bugun bilinen birsey . Uzay ortami tamamen hiclik yokluk degildir . Planck boyutunda enerji patlamalari yasayan bir ortamdir . Her neyse .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...