Jump to content

Meton döngüsünün Kuranda sayısal olarak karşılığı

Recommended Posts

Takvim konusunda defalarca söyledim, bir kere daha söyleyeyim. Sıcağı soğuğu dolunay yarımay çeyrak ay bilmem kaçta bir ayla filan takvimin hiç ama hiç işi yoktur. Takvimin bununla en küçük bir alakası yoktur. Yılın bölümlerine ay dememizin nedeni, yılın tam 360 günden oluştuğu ve ay'ın bu 360 günde 12 tam döngü yaptığı yanılgısından kaynaklanmıştır. Bunun böyle olmadığı anlaşıldığında artık yılın bölümlerine ay denmesinden geri dönülmesi için geç kalınmıştı, bu yerleşti kaldı.

Tabii bu yanılgının nedeni tanrı yanılgısı. Tanrı mükemmel bir düzen kurmuş olduğuna göre ay ve güneş dişli çarklar gibi işleyecekti elbet. Ama tanrı yok. O yüzden ay ile güneş arasında bağıntı kurmaya hiç ama hiç gerek yok takvim yapmak için. Takvimle ay'ın bir işi, ilişkisi yok!

Hele ordan öbür yıla ay atayım filan bunlar geri zekalılık. Bunu aptallardan başka kimse düşünmez.

Doğrusu hoş olurdu dünya güneşin etrafında tam bir tur attığında ay'ın da tam 12 döngü yapması ama... Tanrı yoksa var mı diye bayağı bir düşündürürdü böyle bir durum. :D

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 264
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Örneğin astronominin gelişmesinde önemli bir etken şudur diyorlar: Ay küçük, güneş büyük olduğu halde güneşin uzak, ay'ın yakın olması nedeniyle bu ikisi üst üste çakıştığında birbirlerini sıfıra sıfır örtmeleri! Bu tanrının ayarlamasına kanıt mı, tabii ki değil.

Ben tanrı olsam üç ay yapardım. Biri şimdiki kadar, biri küçük, biri büyük. Böylece üç ayrı türlü ay ve güneş tutulmaları sağlardım, muhteşem olurdu. Peki neden ay bir tane? Allah bir de ondan! Haaah hah haaa tabii, işin gerçeğine gelelim: Çünkü ay, iki gezegenin çarpışması sonucu tekrar ayrılma ile dünya - ay ikilisi şeklinde oluşmuştur. Ay dünyanın tam anlamıyla tek yumurta ikiz kardeşi. Kardeşi dünyaya öyle tutkun ki hiç yüzünü çevirmiyor dünyadan. Dünya dönüp duruyor ama ay gözünü kırpmadan hayran olduğu kardeşine bakıp duruyor. Kahpe dünya, döner... Ay asla dönmez. Milyarlarca yıldır gözü başka hiç bir şeyi görmüyor, dünyadan başka. Dünya yüzeyinde yarattığı gelgitlerin hayatın karaya taşınmasını sağladığı da biliniyor. Nankör dünyanın ise ay hiç umurunda değil, dönüp duruyor. 

Laaan ne mitoloji yaptım beee... Bana bile dokundu yazdıklarım haaa...

Sitelerde Paylaş

:D 

Tühhh yakalandık.

Oysa 14'den 16ya atlarsam bu salaklar yutar diye düşünmüştüm. :D

41:37 ayetinde iki defa geçiyor. 

Bunu göremeyen adamlar Kuran ayetlerini eleştiriyor arkadaşlar.

Bu sebeple bu ve bunun gibi ateistleri körü körüne izleyeceğinize Kuran'ı kendiniz araştırın.

Gerçeği aramak isteyenler beynine ve yüce Allah'a güvensin. 

Din adamları dahil her şeyi sorgu ve süzgeçten geçirin.

:)

işimiz yok bu salakca yazılmış kitabımı araştıracağız zaten araştırdık dinden çıktık. ha islam kolaylık dinidir bunu biliyoruz

B38Tz.jpg

Sitelerde Paylaş

19 Mayısıda bilmiş olabilir kuran... müslimler bi ayetleri kurcalayın sonra müjdelersiniz kuran 1400 yıl önce ATatürkün Samsun'a çıkışınıda bildirmiştir diye ?

Attürkün 19 mucizesinide kuranda var

. 1881’de 19. yüzyılın bitimine 19 yıl kala doğmuştur.

2. Sağlığında, İngiliz İmparatorluğu hükumeti Atatürk’ün doğum gününü tebrik için Türk Hükumeti’nden sormuş, Atatürk 19 Mayıs 1881 diye yanıtlamış ve kayıtlara böyle geçmiştir.

3. 19'uncu yüzyılda 19 yıl yaşamıştır.

4. 19 yaşında 1900 yılında Harbiye'ye girmiştir.

5. Harb Akademisi’nden aldığı sicil 317-8’dir. Bu rakamların tek tek toplamı 19 eder.

6. 19 Mayıs 1915’te Miralay (Albay) oldu.

7. Atatürk, 19 mart 1916'da Tuğgeneral oldu. Atatürk, Çanakkale savaşı'nda 19'uncu tümen'i komuta etti. 30 nisan 1919'da 9. ordu müfettiŞliĞi'ne atandı, 19 gün sonra Samsun'a çıktı.Samsun'a çıktığında 38 yaşındaydı. ( 19 x 2 = 38 )Atatürk, Samsun'da 19 gün kaldı.

8. Atatürk, 4 temmuz 1919'da Erzurum'a gitti. 19 gün sonra 23 temmuz'da Erzurum Kongresi'ni topladı. Atatürk, 4 eylül 1919 Sivas Kongresi'nden 114 gün sonra 27 aralık 1919'da Ankara'ya gitti. (19 x6=114) Atatürk, İstanbul'a toplam 19 kez geldi.

9. Sakarya Meydan Muharebesi’ni kazandıktan sonra, başarısına karşılık TBMM kendisine olan minnet ve şükranını belirtmek için 19 Eylül 1921’de kabul ettiği özel bir kanunla mareşallik ve gazilik unvanı vermiştir.

10. Harp okulu'nu 20'nci olarak bitirdi. Subaylardan birisi yabancI oldugu için mezun olan 19 subaydan biri oldu. Atatürk, Harp akademisi'nin 57'nci dönemine kaydoldu. ( 19 x 3 = 57 )

12. Atatürk'ün ilk askeri görevi, 19'uncu kolordu komutanlığıdır.

13. 19 Aralık 1904’te bağımsızlık düşüncelerinden ötürü Yıldız Sarayı’na çağırıldı.

14. Çanakkale Savaşları'nın zaferle sonuçlanmasında büyük rol oynayan 19. Fırka’yı (Tümen) kurmuş ve ona komuta etmiştir.

15. Mahiyetindeki komutanlara: “Ben size, taarruz edin demiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimize başka kuvvetler gelebilir.” Demiş ve elindeki pek az kuvvetle 19 Mayıs 1915’e kadar oyalama muharebesi ile düşmanı tutmuştur. Düşman yine Çanakkale’deki başarısızlıkları sonucu 10 Aralık 1915’te Gelibolu Yarımadası’nı boşaltmıştır.

16. Zor bir duruma düşen 7. Ordu’ya komutan tayin edilen M. Kemal, bir düşman saldırışını seziyor ve hazırlanıyordu. Nitekim 19 Eylül sabahı düşman harekete geçti, hem de kat kat üstün kuvvetlerle. Sağındaki ve solundaki kuvvetler epeyce kayıp verdikleri halde M. Kemal zamanında aldığı tedbirlerle kayıp vermekten kurtuldu.

17. 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkacak olan Atatürk’ün bindiği Bandırma vapurunda 19 yolcu vardı. ( 19 Mayıs 1963 tarihli Cumhuriyet gazetesinde Prof. Dr. Tarık Zafer Tunaya’nın 19 Mayıs ve Ötesi adlı makalesinden)

18. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Bu tarihte 3 tane 19 rakamı vardır ki Atatürk’ün ömrü de zaten 3 x 19 ‘dur. 19 Mayıs 1919’da ise 2 X 19= 38 yaşındaydı. 1919 rakamındada 101 tane 19 vardır.

19. 19 yıl Türk milletinin kaderine bilfiil hakim olmuş, Türk milletine baş komutan ve devlet başkanı olarak hizmet etmiştir. ( 1919-1938)

20. Milli Mücadele’ye fiili olarak başlanması için komutanlar ile yaptığı konuşma ve mecliste milli davanın gerçekleşmesi yolunda güdülecek siyasetin karara bağlanma tarihi de 19 Kasım 1919’dur.

21. Millete yayınladığı bir beyanname ile Osmanlı Devleti’nin hayat ve egemenliğinin sona erdiğini belirterek Türk milletini hayat ve bağımsızlığa kavuşturmak için, Ankara’da olağanüstü bir meclis toplanmasını ve Türk milletinin idaresini bu meclise devretmeyi 19 Mart 1920’de kararlaştırmıştır.

22. Hitabet sanatının şaheseri olan Büyük Nutuk’un sonundaki Türk Gençliği’ne Hitabesi de başlangıç cümlesi ile birlikte 19 cümledir.

23. Mustafa Kemal Atatürk, adına 3 aşamada kavuşmuştur, fakat ilginç olanı adındaki harf sayısının "Mustafa Kemal Atatürk” de 19 harftir.

24. Bizler için tarihe geçmiş en önemli sözü : “Ne mutlu Türk’üm diyene” cümlesi de 19 harftir.

25. Dünya için tarihe geçmiş en önemki sözü : “İstikbal Göklerdedir “ Ne rastlantıdır ki Atatürk’ün bu sözleri de 19 harften oluşmaktadır.

26. 10 Kasım 1938’de ( 19 x 2 x 19 ) ( 10 Kasım günü saat 10+9=19 ) 3 x 19= 57 yaşında ölümlü yaşama gözlerini kapamıştır.

27. Cenazesi büyük bir merasimle 19 Kasım 1938 günü Yavuz zırhlısı ile İzmit’e götürülmüştür.

28. En büyük kahramanın ebediyete intikali üzerine arkadaşı ve halefi İsmet İnönü’nün Türk milletine beyannamesi 19 cümledir.

29. Doğum ve ölüm yılları 1881 ve 1938 sayıları 19 sayısının katlarıdır.

30. Atatürk, Selanik'te doĞdu.( Selanik sözcügünün "ebced" hesabiyla degeri 171'dir. 9 x 19 =171 )

31. 1881, rumi takvime göre 1297'dir. ( 1 + 2 + 9 + 7 = 19 )

32. Atatürk'ün nüfus cüzdanı numarası : 993814 ( 19x52306=993814 )

33. Atatürk'ün Latife Hanım ile olan evliliği 912 gün sürdü. ( 19x48=912 )

34. TBMM'nin ilk kütüğündeki sıra numarası 19'dur.

35. Atatürk'ün cenaze töreninde Chopin'in 19 notalı 19'uncu marşı çalındı.

36. Atatürk'e verilen madalyalarin toplami 19'dur.

37. Atatürk, 19.000 tl. nakit miras bıraktı.

38. Atatürk'ün, İstanbul Akaretler yokuşu'nda oturdugu evinin numarasi 76 idi.( 19 x 4 = 76 )ilginçtir...

39. İlk 19 yılda hazırlandı(eğitim), 19 yılda siyaset ve askerlik alanında savaştı(savaş ), üçüncü 19 yılda devlet başkanı sıfatı ile hizmet etti(yönetim) ( 3 x 19= 57 ).

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, democrossian said:

Hele ordan öbür yıla ay atayım filan bunlar geri zekalılık. Bunu aptallardan başka kimse düşünmez.

Doğrusu hoş olurdu dünya güneşin etrafında tam bir tur attığında ay'ın da tam 12 döngü yapması ama... Tanrı yoksa var mı diye bayağı bir düşündürürdü böyle bir durum. :D

Pis agzini konusturmussun yine,

mercimek beyinli bilmemneian.

Iyi oku:

Öbür yila ay atan yok, 13 "dolunay"in 13'ü de AYNI yilin içinde yer aliyor,

önceki ve sonraki yillara o artan 19 gün taşiyor.

Zaten o iki yil 12'ser dolunaya sahip oldugu için

ve 12 dolunayin karsiligi olan 354 gün 365'den 11 gün eksik kaldigi için

383.5 günden taşan 19 gün elbet o iki yilda yer alacak.  

2015'in takvimine bak:

https://www.timeanddate.com/calendar/?year=2015&country=4

Temmuzda 2 tane dolunay var:

biri 02 Temmuzda dogmus,

ikincisi 31 Temmuzda.  

Öteki aylarin her birinde de 1'er dolunay...,  eder toplam 13 dolunay.

Bu 13 "dolunay"in 13'ü de 1 (bir) günes yilinda yer aliyor

çünkü dünyanin günesi dolandigi AYNI esnada olusuyor o 13 dolunay.

Peki 13 dolunayin karsiligi olan 383.5 gün nerde yer aliyor

365 gün uzunlugundaki 1 (bir) yilda mi, mercimek beyinli? 

Madem mercimek beynin almiyor bunlari 

zorlama o minnacik garibimi.

Sus... da bari biliyor sansinlar. 

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:D

Pis agzini konusturmussun yine,

mercimek beyinli bilmemneian.

Iyi oku:

Öbür yila ay atan yok, 13 "dolunay"in 13'ü de AYNI yilin içinde yer aliyor,

önceki ve sonraki yillara o artan 19 gün taşiyor.

Zaten o iki yil 12'ser dolunaya sahip oldugu için

ve 12 dolunayin karsiligi olan 354 gün 365'den 11 gün eksik kaldigi için

383.5 günden taşan 19 gün elbet o iki yilda yer alacak.  

2015'in takvimine bak:

https://www.timeanddate.com/calendar/?year=2015&country=4

Temmuzda 2 tane dolunay var:

biri 02 Temmuzda dogmus,

ikincisi 31 Temmuzda.  

Öteki aylarin her birinde de 1'er dolunay...,  eder toplam 13 dolunay.

Bu 13 "dolunay"in 13'ü de 1 (bir) günes yilinda yer aliyor

çünkü dünyanin günesi dolandigi AYNI esnada olusuyor o 13 dolunay.

Peki 13 dolunayin karsiligi olan 383.5 gün nerde yer aliyor

365 gün uzunlugundaki 1 (bir) yilda mi, mercimek beyinli? 

Madem mercimek beynin almiyor bunlari 

zorlama o minnacik garibimi.

Sus... da bari biliyor sansinlar. 

:DbUKcy.jpg

Sitelerde Paylaş

Yeri düz sanan,mirası doğru düzgün paylaştıramayan,dünyayı,evrenden önce ve daha uzun sürede yarattığını iddia eden bir kitaptan bilimsel bir bilgi,şifre aramak deli saçmalığıdır.

La fontaine,ezop masallarında şifre aramakla eşdeğerdir.

Aslında bu şifre meselesi, kuran hakkında derin şüphelerin oluşması sonucu ortaya çıkmıştır.

İnandığımız kitap bu kadar basit,ilkel ve zırva olamaz şüphesi bence şifrecilerin beynini kemiriyordur..Çok zorluyorlar çok..Ana bunun şizofreniye kadar yolu var..Dikkatli olsunlar..

Mesela şu adam kuran kaşifiymiş..(Muhyiddin İbnü'l-Arabi) Kuran'ı araştırıp ne bulmuş ?Allah,kadın suretindeymiş,Allah'a kavuşmak sevişmekmiş..

Bildiğin kafayı yemiş herif..

6X2Q8W.jpg

Sitelerde Paylaş

19 yılda bir güneş ve ay arasında gerçekleşen hiç bir özel bir durum yok! Meton günü diye, bugün meton günü diye bir şey de yok! Meton sayısı, sadece kaç yıl içinde kaç ay döngüsü gerçekleştiğini belirten bir sayı. İnsanlar bakmışlar, yıl içinde görülen ay döngüsü tekrarı tam sayı değil. O halde bu ikisi arasındaki ilişkiyi nasıl belirleriz? Oturmuş gözlem yapmış Atinalı gökbilimci Meton. 19 yıl içindeki ay döngüsü sayısını 235 olarak belirlemiş. Bu yani, bu kadar... 19 yılda bir güneş ile ayı yan yana gelmiş filan görmeyiz.

Aynen böyle ve ayrıca 19 güneș yılıyla ve 235 ay periyodları 100% aynı değil.

İkisinin arasındakı hata payı zamanımızın verilerine göre: 2,08896 saat, 5 dakika ve 20 saniye (https://de.wikipedia.org/wiki/Meton-Zyklus)

Eskiden farklıydı, șimdi farklı, ilerde de farklı olacak bu hata payı.

Muhatabımız Tanrı ise böyle bir fark hiç olmamalıydı.

Ancak tamam olabilir, Tanrının da hatalı olabileceği kabul ediliyorsa, benim için sorun yok.:D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Takvimin dolunayla yarımayla çeyrek ayla filan bir ilgisini kurmaya çalışmak ay da atsan ay da eklesen gün de atsan gün de eklesen olmaz diyorum bir türlü kafa basmıyor. Takvimin ay ile hiç bir ilgisi yok. İlgi kurmaya çalışmak aptallıktır. Çünkü böyle bir ilginin hiç bir gereği yok. Nokta.

Yahu taş devri insanının kafası bastı, dev bir güneş takvimi olan Stonehenge'i inşa ettiler. Bu muhteşem anıtta ay ile ilgili bir işaret yoktur. Bütün konumlar güneşe endekslidir. Güneş hangi noktadan doğup hangi noktadan batıyorsa yılın kaçıncı gününde olduğun bu muhteşem dairesel taş anıt takvimin merkezinde durduğunda anlaşılıyor. Taş devri insanının kafası bastı buna, taş devri taş!!! Daha da ben ne diyeyim artık laf da tükeniyor! Git Stonehenge'e kafanı taşlara vur aaah benim salak kafam aptal kafam diye! Daha da denecek laf kalmadı!

Laf çok da söylenecek, anlayacak kafa yok! Bunlar ne yapmış, yamuk yumuk her kenarı farklı ölçüde ucube bir salakça bina. Yanında bir de karataş. Başka da bir bot yiyememişler. Ülen eline bir ip bir çubuk bir şey al da bir ölç be adam! Yok! Her tarafı yamuk yumuk. Az buz değil, metrelerle fark var, hiç bir kenar diğerini tutmuyor! Böyle bir rezil kepazelik olmaz. Milattan önce devasa piramitlerin inşa edildiğini saymıyorum bile... 

Sitelerde Paylaş

Asagida

bir dolunayin göründügü tarihler var. 

En uzun gündüz olan 21 Hazirandan sonraki bu ilk dolunay

öteki dolunaylardan daha büyük ve daha kizil bir görüntüye sahip oldugu için

farkedilebiliyor.

Asagidaki tarihler iste o dolunayin göründügü tarihler. 

Bkz. https://www.timeanddate.com/calendar/?year=2001&country=4

*

O dolunaya degisik kültürlerde degisik adlar verilmis,

örnegin çileklerin tarladan toplandigi mevsimde göründügü için ÇiLEK dolunayi (strawberry moon)...

ama Araplar ona, 

ASIRI sicaklarin habercisi oldugu için,

sicak dolunay anlaminda ŞEHRU RAMAZÂN demisler.

*

9:36'da eşhurul hurûm diye geçen

DOLUNAYLARIN DiZiSi 

bu listedeki bir tarihten bir sonraki tarihe kadar

sürüyor.

Örnegin

05 Tem 2001'den 24 Haz 2002'ye kadar,

24 Haz. 2002'den 13 Tem 2003'e kadar,

...

24 Haz. 2002'nin... ve

22 Haz. 2005'in altini çizdim

çünkü

o tarihte baslayan dolunaylarin dizisi

13 dolunaya sahip.

Bu

bir sonraki "sicak dolunay"in 19 gün GEÇ gelmesinden anlasiliyor 

çünkü dolunayimizin GEÇ gelmesini 13'üncü dolunay saglamistir... ve

böylece dolunaylari mevsim açisindan sabitlemistir.

Kamerî yildaki sözüm ona aylarin o mevsim senin bu mevsim benim gezmesine inat

gökteki aylar mevsim açisindan VAKTEN SABiT olup 

her biri yalnizca kendi mevsiminde ortaya çikar.  

Örnegin sicak dolunay yalnizca yaz mevsimin başinda ortaya çikar.

*

13 dolunaya sahip öteki dizileri

buna göre

isterseniz siz bulabilir... ve

altini çizebilirsiniz:

05 Tem 2001

24 Haz. 2002

13 Tem 2003

02 Tem 2004

22 Haz. 2005

11 Tem 2006

30 Haz. 2007

17 Tem 2008

07 Haz. 2009

26 Haz. 2010

15 Tem 2011

03 Tem 2012

23 Haz. 2013

12 Tem 2014

02 Tem 2015

19 Tem 2016

09 Tem 2017

28 Haz. 2018

16 Tem 2019

05 Tem 2020

24 Haz. 2021

13 Tem 2022

02 Tem 2023

22 Haz. 2024

11 Tem 2025

30 Haz. 2026

17 Tem 2027

07 Tem 2029

26 Haz. 2030

15 Tem 2031

03 Tem 2032

23 Haz. 2033

Baska ilginç seyler de

gözünüze çarpabilir listede,

ama onlari sonra ele alalim

Allah isterse.

Sitelerde Paylaş

Özür dilerim

9:36'da geçen ve DOLUNAYLARIN DiZiSi anlamina gelen ifade

"iddeteş şuhûr"dur. 

Şuhûr da 

eşhur da 

dolunay anlamindaki "şehr"in çogulu.

Ama aralarinda anlam farki varmis. 

Eşhur ayni özellige sahip dolunaylar imis,

örnegin eşhurul hurum: haram dolunaylar.

Ortak özellikleri: haram olmak.

"Dolunaylarin dizisi"ndeki dolunaylar ise

öyle ortak bi özellige sahip degiller. 

9:36'da haram aylar onun için ayrica aniliyor:

Allah'in

gökleri ve yeri yarattigi gündeki yazisinda

Allah'in hükmü odur ki

dolunaylarin dizisi 12 dolunay olup

dört haramlar onlardandir -minhâ erbeatun hurum...

Sitelerde Paylaş

Meton adlı filozof gözlem yaparak taaa milattan önce 432 yılında 19 güneş yılı içinde 235 ay döngüsü olduğunu belirlemiş.

Bu yani, bu kadar, bunda ne olağanüstülük, ne ilginçlik, ne özellik var ki? Bunun bir fil su içip doyuncaya kadar bir fare 1 kilometre koşar demekten bir farkı yok. Bunda ne gibi bir ilginçlik olacak da?

Allah önce orucu sıcakta tutturuyormuş da sonra Müslümler allaha kazık atmışlarsa o daha fena! :lol:

Sitelerde Paylaş
16 hours ago, democrossian said:

Takvimin dolunayla yarımayla çeyrek ayla filan bir ilgisini kurmaya çalışmak ay da atsan ay da eklesen gün de atsan gün de eklesen olmaz diyorum bir türlü kafa basmıyor. Takvimin ay ile hiç bir ilgisi yok. İlgi kurmaya çalışmak aptallıktır. Çünkü böyle bir ilginin hiç bir gereği yok. Nokta.

Takvim "yil"siz olmaz.

YIL ise 

dolunay ile, çeyrek ay ile... kisacasi kamere ait menâzil ile  

ilgilidir.

Sen bu konuda kara cahilsin diye,

kendi deyiminle, aptalsin diye

o ilgi, iliski yok olmaz.   

Kamerin "menâzil"i

dolunaydan çeyrek aya, oradan son hilale inip varan evreleridir.

O------------>D--------------------->(

Yûnus 5:

Allah günesi bir isik ve kameri bir nûr yapip

menâzil ölçüverdi ki kamere yillarin sayisini bilin

kaddere hu menâzile li ta'lemû adedes sinîn

Duvar takvimi, gazete, tv, radyo... gibi

zamani gösteren hiç bir araca sahip olmayan bir insan

eger  

örn "sicak dolunay"i her gördügünde bi yere bir isaret koyar da

sonra o isaretleri sayarsa yillarin sayisini ögrenir.

Yani

sicak dolunaylarin sayisi = yillarin sayisi

Çünkü

dolunaylarin ve yilin olusmasi eş zamanlidir,

o yüzden 1 yilda 1 sicak dolunay olusur. 

Buyur dolunaylari say:

05 Tem 2001

24 Haz. 2002

13 Tem 2003

02 Tem 2004

22 Haz. 2005

11 Tem 2006

30 Haz. 2007

17 Tem 2008

07 Haz. 2009

26 Haz. 2010

15 Tem 2011

03 Tem 2012

23 Haz. 2013

12 Tem 2014

02 Tem 2015

19 Tem 2016

09 Tem 2017

28 Haz. 2018

16 Tem 2019

05 Tem 2020

24 Haz. 2021

13 Tem 2022

02 Tem 2023

22 Haz. 2024

11 Tem 2025

30 Haz. 2026

17 Tem 2027

07 Tem 2029

26 Haz. 2030

15 Tem 2031

03 Tem 2032

23 Haz. 2033

Dolunaylarin sayisi: 33

Şemsî yillarin sayis: 33

Şemsî yillar diye özellikle belirttim

çünkü

dolunaylarin sayisi

kamerî yillarin sayisini vermez.

Neden?

Sitelerde Paylaş

Bu Müslümler belledikleri teranelerden başka bir şey bilmezler. Taş devri insanı devasa taş anıt Stonehenge'i inşa etmiş, taş devri insanının kafası basmış ayla mayla yılın bir ilgisi olmadığına diyorum, ha eşşeğe söylemişsin ha deveye... Ay'ın evreleri ile yılın en küçük bir alakası bile yok yahu, bunu daha başka nasıl söylerim ben anlamadım. Bunu insana insan gibi söylemenin ben başka bir yolunu bulamadım.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, democrossian said:

Bu Müslümler belledikleri teranelerden başka bir şey bilmezler. Taş devri insanı devasa taş anıt Stonehenge'i inşa etmiş, taş devri insanının kafası basmış ayla mayla yılın bir ilgisi olmadığına diyorum, ha eşşeğe söylemişsin ha deveye... Ay'ın evreleri ile yılın en küçük bir alakası bile yok yahu, bunu daha başka nasıl söylerim ben anlamadım. Bunu insana insan gibi söylemenin ben başka bir yolunu bulamadım.

Bu bilmemneianlar belledikleri teranelerden baska bir sey bilmezler. 13'üncü bi dolunay var dedim, taş devri insaninin kafasi basmis 13'üncü dolunaya, bunun kafasi basmaz. 2015'in Temmuz'unda 2 tane dolunay bulunduguna dikkatini çektim yine anlamadi. Ha eşşeğe söylemissin ha deveye... 

Ayin evreleri ile günes yilinin alakasi var yahu. Bak kanitini yukarda verdim. Bunu daha nasil söylerim ben anlamadim. Bunu insana insan gibi söylemenin baska bir yolunu bulamadim.

Günes yilinin olusmasinda kamerin elbet bi etkisi yok

ama kamerî evrelerin günes yiliyla alakasi yok demek

bu bilmemneianin deyimiyle gerçekten aptalliktir, eşşekliktir, develiktir.

Var oldugunun kaniti yukarda.

Sitelerde Paylaş

Meton adlı filozof gözlem yaparak taaa milattan önce 432 yılında 19 güneş yılı içinde 235 ay döngüsü olduğunu belirlemiş.

Bu yani, bu kadar, bunda ne olağanüstülük, ne ilginçlik, ne özellik var ki? Bunun bir fil su içip doyuncaya kadar bir fare 1 kilometre koşar demekten bir farkı yok. Bunda ne gibi bir ilginçlik olacak da?

Allah önce orucu sıcakta tutturuyormuş da sonra Müslümler allaha kazık atmışlarsa o daha fena! :lol:

Dön baba dönelim... Müslüm laftan anlamayınca...

Fena mukallit bu arada bu Müslüm ha! :D Maymunun ne görürse aynısını yaptığı gibi bu da ne okursa aynısını yazıyor! :lol:

Sitelerde Paylaş

Bu Müslüm laftan anlamaz. Ben anlayacak kafası basan insan gibi insanlara anlatıyorum bunu:

Şimdi İngiltere'ye gidiyoruz. Stonehenge anıtını görmeye. İlk dikkatimizi çeken, bu kadar büyük taş blokları hadi diktiler diyelim, iki dikili blokun üzerine pi biçimi oluşturacak şekilde taş bloku nasıl kaldırdılar? Buna günümüz için bile muazzam vinçler gerekli. Her benim diyen vinç bu blokları yerden kaldıramaz. Buna hayret etmeyi bir kenara bırakmamız lazım incelememizi yapmamız için, çünkü bu muhteşem anıtın taş devrinde yapılmış olduğunu öğrenmek, hayretimizi on kat daha artıracaktır. Bir demir manivela, bir çekiç, bir çelik keski yok elde ve bu göz kamaştıran muhteşem anıtı dikiyorlar!!! Buna hayret etmekten başka işe bakamayız, iyisi mi bu hayret etme işini bırakıp anıtın içine girelim.

Anıt devasa bir daire biçiminde. Dairenin çevresini taşlar çevreliyor. 30 tane dikili devasa taş var. Dı daha doğrusu. Tepelerine konan lento bloklar 17 tanesinin hâlâ ayakta kalmasını sağlamışsa da diğerleri devrilmiş. Neyse 30 taş dikmişler. Bundan, yılı 60 a böldükleri anlaşılıyor. Çünkü 30 taş demek, 30 pencere ve 30 taştan oluşan 60 bölme demek. Çünkü zaten güneşin merkezine değil, kenarına bakacaksın ki tam hassas bir ölçüm yapabilesin. Bu yüzden 30 taş demek, 60 bölme demektir.

Muhtemelen pencerelerin altında daha hassas ölçüm için küçük taşlar da diziliydi ama bunlar günümüze gelemedi. Pencerelere denk gelen küçük taşlar hassas ölçüm yapar ama taşa gelen bölmelerde nasıl küçük taşlarla hassas ölçüm yapacaksın diye sorabilirsiniz. Güneşin kenarını göremeyeceksin ki? Ama bunu da düşünmüşler. Tam hassas bir ölçüm yapacaksan ve güneş doğarken taşın arkasında kaldı, emin olamadıysan akşam güneşin batışını bekleyeceksin. Bu kez büyük olasılıkla pencereye denk gelecektir. Dahiyane değil mi? Ben hayran oluyorum bu insanların zekasına. Taş devrinde bunu düşünmek, planlamak ve yapmak çok şaşırtıcı. Şimdi olsa tabii kolay da... Taş devri deyince bir durmak lazım!

Dolayısıyla güneş doğarken hangi konumdaydı ise yılın hangi gününde olduğunu anlıyorsun. Çünkü güneşin doğum noktası her gün kayıyor. Emin olamadın ise bir de batışında bakar, tam emin olursun. 21 haziranda doğuş ve batış noktaları birbirine en yakın, 21 aralıkta en uzak olacaktır. Aradaki konumları hesaplayarak veya kaydederek bulacaksın. Bir kez kaydedersen hesaplamana gerek yok. Yani şu taşın ordan doğduysa şu gün diye bir yere kaydedersen olur.

Güneş tam büyük taş dikitlerin kenarından doğduğunda yılın 60 ta biri diye bir zaman bölümü düşünebilirsin. Yani yılı 60 bölüme ayırabilirsin. Ya da 30 bölüme de ayırabilirsin. Bir taş bir pencere bir bölüm dersen eğer... 15 bölüme ayırman da mümkün. Canın nasıl isterse. İki taş blok iki pencere bir bölüm dersen 15 zaman bölümü olur.

Harika yani... Bunu kim yaptıysa o kaba saba taş devri insanı ellerini öpüyorum. O taşları yerden nasıl kaldırıp o muhteşem anıtı yaptınız bilmiyorum. Muhtemelen ölümüne çabaladınız. Bunu niye yaptınız onu da bilmiyorum. Bunu yapanların Keltlerin ilk ataları olduğu sanılıyor. Ama çok büyük iş başarmışsınız. Bu kadar büyük başarıyı tarih kaydetmedi. Kendi zamanı içinde ele alarak tabii. Taş devrinde bunu inşa etmeniz kadar süper bir şey daha hayal edemiyorum. Tamam muhteşem piramitler yapıldı ama taş devrinden çok sonra... Metali, çeliği, tekerleği filan biliyordu Mısırlılar yani... Taş devri deyince tarih öncesi... Ne çelik, ne başka metal, ne yazı, ne tekerlek ne bir şey var. İnanılmaz... Bu insanların bunu düşünüp yapmalarına hayret etmekten kendimi hiç alamıyorum. Taş bloklar öyle büyük ki, insan ürküyor bunlar yerden nasıl kalkar diye. Bunlar 4 ton geliyor diyorlar. Taş devrinde bunu yukarı kaldırmak son derece ama son derece zor. İngilizler taşlara değil dokunulmasına, yaklaşılmasına dahi izin vermiyorlar. Bir gezi parkuru var ve çıkanı güvenlikler derhal yakalıyor. Taşlara doğru yürümek bile yasak. Türkiyede olacak, artık üzerlerine neler yazılırdı acaba... :lol: Gezdiği mağaradaki sarkıtın ucunu koparan hayvan oğlu hayvanlardan söz ediyoruz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...