Jump to content

Canlılık nasıl başladı

Recommended Posts

Benim gorusum de bilinenden farkli degil, olamaz da zaten. Yani kendimiz cesit cesit deneyler yaparak canliligin nasil basladigi konusunu arastirmadik veya kafamizdan soyle baslamis olabilir diyemeyiz bu dogru ve nitelikli bir bilgi olmaz. Yalniz bunu yapmis olan bilim insanlari var. Ilksel corba ve miller-urey deneyleri. Burada sana cansizliktan canliliga gecisi anlatacak kisiler internette bolca bulunan makalelerden farkli birseyler anlatmayacak. Bu yuzden arastirip okuman bu konuyu anlamana daha iyi yardimci olacaktir..

tarihinde NotFound tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir yaratıcının yaratma ihtimali yüksek çünkü cansız hiç bir madde canlı olmaz

Bilime göre canlı ve cansız madde YÖK ki çünkü  canlılık cansız madde ile başladı .

örneğin mutfakta bıraktığın ekmek zamanla bakteri oluşumunu (küf) gözlenir .Bana mantıklı geldi cansızdan canlıya dönüşüm sizi bilmem

Sitelerde Paylaş

Biliyorum onu 

sizin görüşünüzü merak ettim

Biz kimiz, bizim görüşümüzün ne gibi bir önemi var? Araştırma yapmak/öğrenmek isteyen arkadaşlara kapımız açık, zaten üyeler önerilerde bulunmuş.

Başlık taşınıyor.Konu altında dini tartışma yapan arkadaşlara da hatırlatıyorum, burası bilim forumu.

Sitelerde Paylaş

Biz kimiz, bizim görüşümüzün ne gibi bir önemi var? Araştırma yapmak/öğrenmek isteyen arkadaşlara kapımız açık, zaten üyeler önerilerde bulunmuş.

Başlık tavanarasına taşınıyor.Konu altında dini tartışma yapan arkadaşlara da hatırlatıyorum, burası bilim forumu.

Kendini değersiz görme

Sitelerde Paylaş

Temelsiz, bir iddia. Allahçı bir kafadan çıkan boş ses.. 

Oysa ki canlı hücrenin yapı taşları kimyasal elementlerdir. Canlı Hücre, cansız diyebileceğimiz temel elementlerin karışımından oluşur.

Sitelerde Paylaş

Hücre cansız yapı taşları olan kimyasal elementler neden şuanda aynı şekilde yine canlandırıp hücre oluşturmuyor

Oluşturuyor, hem de saniyede milyarlarca tane.. Ama sen onu görmüyorsun, çünkü çıplak gözle hücrenin görülmesi mümkün değil. Bunun için mikroskop kullanılması gerektiğini ilk okulda öğretirler insana, sen ana okulundan mı terksin?

Sitelerde Paylaş

Yani ''beslenme, büyüme, solunum, boşaltım, hareket, üreme, tepki verme'' bunların hepsini yapan bir makine üretirsem o canlı olur öyle mi demek istedin ?

Sitelerde Paylaş

Ciddi bir tartışma konusudur. Mars'a gönderilen sondaların araştırdıkları da budur. Mesela Mars'ta mikrop bulsalar, bu açıdan bir sürü soru yanıtlanmış olacak.

Da "Bilinmez X Dosyası" da değil. Önce RNA sonra DNA ortaya çıkıyor, sonra basit hücreler ve daha sonra basit canlılar.

Dünya dışı yaşam bulmak bu yüzden önemli. Mesela başka şekilde canlılaşan yaşam var mı? Bunlar hep soru.

"Cenaballah yarattı" diye bir şey de yok. Biliyoruz. Belli bir aşamada dediğim şekilde başlıyor işte.

Ben şunu sorardım: "Tanrı bu sürece yardımcı olmuş olabilir mi?" Mesela.

Sitelerde Paylaş

Hacı'nın kitabı hakikaten güzel bir kaynak.

Ayrıca son dönemde bu hususta çok önemli gelişmeler var. Abiyogenez mevzusu yakın tarihte "tarih" olacak gibi. Ve sanırım bu, teizm ve dinsel dogmalara evrimden sonra indirilmiş en büyük tokat olacak. Daha ağırı dahi olabilir.

Konuya ilişkin Jeremy England'ın yaşam ve evrimin termodinamik kökenlerine dair son dönem çalışmaları ve Nick Lane'in hayatın deniz tabanındaki alkalin menfezlerde ortaya çıkışı ve bundan ötesine dair içeriği ve kapsamı bulunan teori, çalışma ve derlemeleri çok önemli.

Yaşam dediğimiz süreç Alkalin menfezlerde ortaya çıktı, termodinamik süreçlere bağlı proton pompası vesilesi ile sağlanan enerjiye bağlı olarak gelişti.. Alkalin menfezler hem aminoasitleri inorganik süreçlerle sentezlediler, hem de biyo-kimyasal süreçlerde katalizör görevi gördüler. Peşisıra proton pompası. Hatta menfezlerin mikro gözenekli süngersi yapısı inorganik hücre zarı benzeri bir işlev gördü.

Yani önce termodinamiği öğrenmek ve anlamak gerekiyor. Ya da bazı yobaz cahiller gibi; neden kimyasal elementler şimdi de canlı oluşturmuyor, ya da cansız hiçbir madde canlı olamaz vb. şeklindeki akıllara zarar güzergahı da tercih edebilirsiniz. Cansızlık ve canlılığın sınırı diye bir şey yok. Hatta bu ayrımı yapmak imkansız ve de abes.

Bilim forumunda da sıkça belirtildiği üzere canlılık, sadece maddenin davranış şekillerinden biri.

Sitelerde Paylaş
On 17.06.2017 at 06:36, melih007 said:

Cansız da olsa madde varlıktır. Varlıktan, yokluk hariç her şey beklenebilir, ama  maddesiz varlıktan yani yokluktan, yokluk hariç hiçbir şey beklenemez. En azından akıllı varlıkların böyle bir beklentisi olamaz, olmamalı... 

Sitelerde Paylaş

aynen öyle.

canlı dediğin bu işte.

organik robotlar tanımı tam oturuyor.

bu şartları yerine getirebilen bir makineyi bir canlıdan ayırmak için geçerli bir nedenimiz yok.

Alıntı yaptığım kişiye karşı tarizde bulunmuştum. Kendisi bu dediğini kabul etmeyecektir.

Yani bu bir soru değildi.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...