Jump to content

Kemal Kılıçdaroğlu Adalet yürüyüşü

Recommended Posts

Tamam, iyi güzel, bugün de 2 milyona yakın insan Maltepe'de toplandı, dünyanın dikkatini çekti, özellikle son bir haftadır büyük ilgi gördü ama ne olacak arkadaşlar? 

Siz bu protestodan ne bekliyorsunuz, neyin değişebileceğini umuyorsunuz?

Bugüne kadar her tür eyleme, protestoya katıldık, katılamadıklarımızı destekledik ettik. Hepsini de istediğimiz için, inandığımız için içimizden gele gele yaptık.

Ama referandum ve hemen sonrası sizi hiç mi düşündürmüyor? Referandumu kazandığımız halde kaybettik ve kılımızı bile kıpırdatmadık. O kadar ki, önümüzdeki maçlara bakalım deyip olan biteni güzelce kabul edip oturduk. Bunu yapan ve yaptıran Kılıçdaroğlu. CHP'li gençlerin eylemlerini durduran da kendisidir. 

Bu eylem veya benzeri bir eylemi referandumdan hemen sonra yapsaydık anlamlıydı, işe de yarardı. Şimdi ise yaramaz. Yaramayacak.

Moralinizi bozmak ya da muhalefet etmek için söylemiyorum bunları. Ama gerçekçi olmakta yarar var.

Bu hareketlenme Tayyip'i bir parça rahatsız etmekten başka bir işe yaramaz, verilen rahatsızlığın intikamını da bu ay için düzenlediği 15 Temmuz şöleniyle alır ve her şey unutulur gider.

Ne Kılıçdaroğlu ne de diğerleri Tayyip'in başkan olmasını engelleyemez, engelleyemeyecek. Bu durumda da adalet için yürümek, ağlamak, iki milyonu alana toplamak hiçbir şey ifade etmez. Tayyip başkan olamazsa nedeni kendisi ve partisi olur, o da kısa vadede mümkün görünmüyor. Ya da başkan olur da ülkenin canına tamamen okursa -ki öyle yapacak- ve oy verenleri de uyanıp bir şeyler yaparsa gider. O durumda bile gitmesi zor ama sistemi yüzde yüz tıkayıp kendi kitlesi bizden önce sokaklara dökülürse mümkün.

Ana sorunumuz bu. Tayyip varken ne adalet, ne demokrasi ne de laiklik bekleyin. Bu tip romantik eylemler bolca gaz alır şu andan sonra, başka da işe yaramaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 81
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Adalet için yapılan yürüyüş en çok AKP'yi sinirlendirdi. Başta Tayyip, sonra hergün bir partili yürüyenlere sövdü ve PKK için yürüyorlar, ya da Fetö için yürüyorlar dedi... En özgün yavşak sözleri Tayyibin iti Perinçek'i söyledi, o da bir gün  bonzai çektiklerini, diğer bir gün emperyalizm için yürüdüklerini söyledi. Eh Bahçeli boş duracak değil ya, o da bir şeyler anırdı...

Ama helal olsun günlerce yürüdüler, bu ayak takımının sözlerine cevap vermeye bile gerek duymadan yürüyüşü muazzam bir miting ile bitirdiler. Aynı şekilde "Adalet yürüyüşü"ne destek veren HDP'ye de helal olsun...  Peki diğerlerine? YUH OLSUN, YUH...

Sitelerde Paylaş

Adalet için yapılan yürüyüş en çok AKP'yi sinirlendirdi. Başta Tayyip, sonra hergün bir partili yürüyenlere sövdü ve PKK için yürüyorlar, ya da Fetö için yürüyorlar dedi... En özgün yavşak sözleri Tayyibin iti Perinçek'i söyledi, o da bir gün  bonzai çektiklerini, diğer bir gün emperyalizm için yürüdüklerini söyledi. Eh Bahçeli boş duracak değil ya, o da bir şeyler anırdı...

Ama helal olsun günlerce yürüdüler, bu ayak takımının sözlerine cevap vermeye bile gerek duymadan yürüyüşü muazzam bir miting ile bitirdiler. Aynı şekilde "Adalet yürüyüşü"ne destek veren HDP'ye de helal olsun...  Peki diğerlerine? YUH OLSUN, YUH...

AKP sinirlendi de ne oldu? Perinçek'le Bahçeli'yi takan yok zaten, onları boşver. Ama Tayyip kızınca biraz daha adil mi olacak veya başkan olma isteğinden vaz mı geçecek?

Sen de mi yitirdin aklını? 

Nedir bu yürüyüşün kazandıracağı, ne işe yarayacak, ne oldu, anlamadım ben.

Anlayan varsa anlatsın. Tayyip başkan oluyor, referandumda kılını kıpırdatmamış ana muhalefet çıkmış 3 ay sonra adalet yok diye yürüyor.

Ben mi çok karamsarım, siz mi gerçeklerden uzaklaşmışsınız anlayamadım ben.

Sitelerde Paylaş

AKP sinirlendi de ne oldu? Perinçek'le Bahçeli'yi takan yok zaten, onları boşver. Ama Tayyip kızınca biraz daha adil mi olacak veya başkan olma isteğinden vaz mı geçecek?

Sen de mi yitirdin aklını? 

Nedir bu yürüyüşün kazandıracağı, ne işe yarayacak, ne oldu, anlamadım ben.

Anlayan varsa anlatsın. Tayyip başkan oluyor, referandumda kılını kıpırdatmamış ana muhalefet çıkmış 3 ay sonra adalet yok diye yürüyor.

Ben mi çok karamsarım, siz mi gerçeklerden uzaklaşmışsınız anlayamadım ben.

Aklımı yitirmekle ne ilgisi var? Karşı taraf tırsıyorsa, ha babam yapılan işi kötü göstermeye çalışıyorsa, yapılan iş doğrudur... Tayyip başkan olsa da, o koltuk kıçına batar... O kalabalığı ve oy çalarak yüzde elliyi aştığını unutamaz... Halk hareketleri minik kıvılcımlardan oluşur, zaman gelir sel olur akar. Günü gelir Tayyip kaçacak delik arar... Olumlu bakmayı öğrenin ve Kaddafi'nin başına gelenleri unutmayın...

Sitelerde Paylaş

Referandumdan sonra yapılması gerektiğine ben de katılıyorum. Ama güzeldi. Bizim de var olduğumuzu gördüler. Dünya gördü, izledi. Kılıçdaroğlu burada bitmeyeceğini söyledi. Umarım fazlasını da yapar. Ben normalde Kılıçdaroğlu'nun izlediği politikayı beğenmezdim. Pasif bulurdum. Ama adamın bu yaptığı hareket ayakta alkışlanır. Helal osun diyorum. Tüylerim diken diken oldu. Evet bu birşeyi değiştirmeyecek belki. Tayyip başkan olacaktır. Karşımızda cahil, yobaz, yalaka ve çıkarcı bir topluluk var. Bunlar tehlikeli insanlar. Bu gidişatını sonu iç savaş olur gibi görünüyor. Keşke olmasa, keşke kimsenin canı yanmadan kurtulabilsek. Fakat bunlar ve başlarındaki adam tehlikeli insanlar.

Sitelerde Paylaş

Aklımı yitirmekle ne ilgisi var? Karşı taraf tırsıyorsa, ha babam yapılan işi kötü göstermeye çalışıyorsa, yapılan iş doğrudur... Tayyip başkan olsa da, o koltuk kıçına batar... O kalabalığı ve oy çalarak yüzde elliyi aştığını unutamaz... Bunlar olumlu hareketlerdir, zamanı gelir sel olur akar... 

Yapma lütfen. Tayyip zaten yıllardır koltuğunda rahat değil, korkudan ödü kopuyor, paranoyası tavan yaptı, kimi içeri atacağını bilemiyor, etrafında güveneceği bir kişi bile bulamıyor. O yüzden asla acıması yok, başkan olmak için bu kadar paralanmasının nedeni de yargılanmaktan kurtulmak istemesi.

Sonsuz gücü resmi olarak edindikten sonra ise daha da rahatlayacak. Oy çaldığını unutmaması da hikaye. İlk defa çalmıyor, dünya tarafında tescilli bir hırsız. 

Bu adam Siyasal İslamcı, unuttun mu? Atı alan Üsküdar'ı geçti der, önüne bakar.

Ne derseniz deyin her şey istediği gibi gidiyor. Bu kalabalık, bu eylem onu etkilemez, biraz kaçan keyfi de 15 Temmuz'da fazlasıyla yerine gelir.

Bizim yapmamız gereken onu rahatsız etmek değil, oylarımızı eline vermemekti. Bildiğin başkan yaptık adamı. Geçmiş olsun.

Sitelerde Paylaş

Türkiye gibi 3.sınıf Ortadoğu ülkesinde siyaset konuşmak,düşünmek aptallıktır.

İlkokulu zor bitirmiş adamları başına yönetici atayan ülkenin insanlarından ve getirdiği siyasetçiden ne bekleyeceksin ?

Gelişmiş ülkeler siyasilere prim vermez,görevini yapmayanı defeder,siyasi gündem sadece bundan ibarettir.

Kılıçdaroğlu,Tayyip,Bahçeli bu ülkenin gündeminden çoktan silinmeliydi,silinmiyorsa kafa yormaya gerek yok..

Oturun kendinizi geliştirin,bakın bilim,sanat,felsefe kitapları yakında..üç günlük dünyada bu soytarıları kafanıza takıp ömrünüzü heba etmeyin,ilk önce kendinizi,sonra çocuklarınızı eğitin,çok daha mutlu olacaksınız..

Sitelerde Paylaş

Yapma lütfen. Tayyip zaten yıllardır koltuğunda rahat değil, korkudan ödü kopuyor, paranoyası tavan yaptı, kimi içeri atacağını bilemiyor, etrafında güveneceği bir kişi bile bulamıyor. O yüzden asla acıması yok, başkan olmak için bu kadar paralanmasının nedeni de yargılanmaktan kurtulmak istemesi.

Sonsuz gücü resmi olarak edindikten sonra ise daha da rahatlayacak. Oy çaldığını unutmaması da hikaye. İlk defa çalmıyor, dünya tarafında tescilli bir hırsız. 

Bu adam Siyasal İslamcı, unuttun mu? Atı alan Üsküdar'ı geçti der, önüne bakar.

Ne derseniz deyin her şey istediği gibi gidiyor. Bu kalabalık, bu eylem onu etkilemez, biraz kaçan keyfi de 15 Temmuz'da fazlasıyla yerine gelir.

Bizim yapmamız gereken onu rahatsız etmek değil, oylarımızı eline vermemekti. Bildiğin başkan yaptık adamı. Geçmiş olsun.

Yani ne demek istiyorsun? Herkes otursun, kimse bir şey yapmasın, herkes Tayyibe tabi olsun mu demek istiyorsun? Senin neyi savunduğunu anlamadım...

Kılıçtaroğlunu seversin, sevmezsin, desteklersin, desteklemezsin o ayrı konu... Adam 20 günü aşkın bir süre eylem koymuş, her gün televizyonda konuşup bir şeyler anlatmış kötü mü etmiş?

Nedir beğenmediğiniz, ya da Kılıçtaroğlu'na karşı çıktığınız konu?

Bu uzun soluklu ve büyük kalabalıkla  biten eylem doğrudur, yerindedir; iktidarı ve diğer leş kargalarını rahatsız etmiştir. Sadece bu açıdan bile bakılırsa görevini yerine getirmiştir...

Sitelerde Paylaş

Yani ne demek istiyorsun? Herkes otursun, kimse bir şey yapmasın, herkes Tayyibe tabi olsun mu demek istiyorsun? Senin neyi savunduğunu anlamadım...

Kılıçtaroğlunu seversin, sevmezsin, desteklersin, desteklemezsin o ayrı konu... Adam 20 günü aşkın bir süre eylem koymuş, her gün televizyonda konuşup bir şeyler anlatmış kötü mü etmiş?

Nedir beğenmediğiniz, ya da Kılıçtaroğlu'na karşı çıktığınız konu?

Bu uzun soluklu ve büyük kalabalıkla biten eylem doğrudur, yerindedir ve iktidarı ve diğer leş kargalarını rahatsız etmiştir. Sadece bu açıdan bile bakılırsa görevini yerine getirmiştir...

Yoo, niye Tayyip'e tabi olalım? Ne zaman olduk? 

Kılıçdaroğlu oldu işte. Tayyip oylarımızı gözümüzün içine baka baka çaldı, o da "Böyle bir şey olabilir mi?" diye diye bize şikayet edip oturdu ve 2019'a hazırlanalım dedi.

Bundan sonrası laf-ı güzaf. 

Kılıçdaroğlu'nu, daha doğrusu CHP'yi senelerdir destekliyoruz zaten, değil mi? Sen "Ben şeriatçıya oy vermem" dedin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, ben yine gidip tıpış tıpış oy verdim, sandığın başında görev aldım. Referanduma kadar CHP için çalıştım.

Adam, biz daha adliyede sandıkları teslim etmek için sırada beklerken sattı bizi. %50'den çok  fazlaydık, oylarımıza sahip çıkmadı.

Yani, güven vermiyor. 

Benim savunduğum değil, anlamadığım şey bu sevincin neden olduğu? Eylem yaptığı için teşekkür ediyoruz resmen. Zahmet etmiş doğrusu...

Leş kargalarını rahatsız etmek değil, yerlerinden etmek zorundaydı, etmedi. Biz ettik, o etmedi. 

Beklentimiz ne kadar düşmüş. Ve bu yürüyüşle her şeyi unutturdu kitlesine. Başarılı eylem olduğu kesin.

Sitelerde Paylaş

Benim savunduğum değil, anlamadığım şey bu sevincin neden olduğu? Eylem yaptığı için teşekkür ediyoruz resmen. Zahmet etmiş doğrusu...

Leş kargalarını rahatsız etmek değil, yerlerinden etmek zorundaydı, etmedi. Biz ettik, o etmedi. 

Beklentimiz ne kadar düşmüş. Ve bu yürüyüşle her şeyi unutturdu kitlesine. Başarılı eylem olduğu kesin.

Bu laflar boş laflar. Kılıçtaroğlu'nun böyle bir gücü yok... Keşke olsaydı da leş kargalarını yerinden etseydi...

Şunu anlıyorum ki; sen ve senin gibiler Kılıçtaroğlun'dan gücünün ötesinde bir beklenti içindesiniz. Kılıçtaroğlu hiç kimseyi yerinden edebilecek güce sahip değil. Üstelik partisini daha ileri götürebilecek gücü bile yok. Ondan beklediklerinizi yerine getiremez. Ayrıca Kılıçtaroğlu'nu def edip yerine daha muazzamını da getirseniz, onun da bu istediklerinizi yapması imkansız... Anladığım o ki sizin derdiniz Kılıçtaroğlu ile... Yapılan eylemin etkisi ve gücü umurunuzda değil.

Üzücü...

Sitelerde Paylaş

Bu yürüyüşle Kılıçdaroğlu'nun bir Truva atı olduğuna dair düşüncelerim pekişti. Ekmeleddin de işaretini vermişti şimdi katmerledi. Bu yürüyüşün hedefi nedir? Şimdi ne elde edilmiş oldu? Adalet ne yahu? Böyle muğlak bir lafı pankart yapmak nasıl bir siyasi saçmalıktır. Net hedef belirleyeceksin ve o gerçekleşmeden eylemi bitirmeyeceksin. Kural budur. 

Gandi tuz yürüyüşünü yaptı ve İngilizlerin yasakladığı alana girerek yasağı deldi.  Mao uzun yürüyüşün de ( Aslında bir dizi yürüyüş) ordusunu imha edilmekten kurtarmıştır.Gezi de ağaçların kesilmesi engellenmiştir. Falan filan.  Eee bizim çakma Gandi ne yaptı? Mesela referandum da hile var iptal oluncaya veya yenileninceye kadar sokaktayım diyebilirdi ( Tabi bunu o gece yapmalıydı) Veya Milletvekilleri şu bu her ne ise bırakılıncaya kadar eylemdeyiz tavrı yada  buna benzer net bir hedef olabilirdi.

Daha önemlisi ise böyle bir sokak hareketini dünyanın hiç bir yerinde Meclis de ana muhalefet partisi olarak oturan bir parti yapmaz.  Şayet Ülke, ana muhalefet partisinin adalet için böyle bir yürüyüş yapacağı duruma gelmiş ise o parti meclisi derhal terk eder, figüran rolü oynamaz.

Velhasıl bu yürüyüş Kongrede Kılıçdaroğlu'nun karşısına rakip çıkmasını engellemekten ve bir ihtimal Cumhurbaşkanı adayı olmasından başka hiç bir işe yaramaz. Ve Sonuç yine hüsran olur.

Sitelerde Paylaş

Tamam yeterli değil. Bir sonuç elde edilemedi. Fakat adamın yaptığı da öyle kolay birşey değil. On binleri taktı peşine. Koca meydanı doldurdu. Daha fazlasını yapamaz. Yaparsa müdahale olur. Müdahale ederler. Çatışmaya dönüşür ya da katliama. Olay da burda kopuyor zaten. Kaç devrimci savaşmayı  göze alır? Kılıçdaroğlu bunu yapamaz. O en fazla bunu yapabilirdi. Ötesi iç savaştır.

Sitelerde Paylaş

Bu laflar boş laflar. Kılıçtaroğlu'nun böyle bir gücü yok... Keşke olsaydı da leş kargalarını yerinden etseydi...

Şunu anlıyorum ki; sen ve senin gibiler Kılıçtaroğlun'dan gücünün ötesinde bir beklenti içindesiniz. Kılıçtaroğlu hiç kimseyi yerinden edebilecek güce sahip değil. Üstelik partisini daha ileri götürebilecek gücü bile yok. Ondan beklediklerinizi yerine getiremez. Ayrıca Kılıçtaroğlu'nu def edip yerine daha muazzamını da getirseniz, onun da bu istediklerinizi yapması imkansız... Anladığım o ki sizin derdiniz Kılıçtaroğlu ile... Yapılan eylemin etkisi ve gücü umurunuzda değil.

Üzücü...

Özrü kabahatinden beter derler ya, seninki tam o hesap olmuş. 

Bu kadar etkisiz elemansa, bu kadar zayıfsa ve bu durum bizi buna alıştıracak kadar ortadaysa orada ne işi var? 

Kaldı ki bu gücü vardı açıkça. Hayır diyen milyonlarca insanı tek sözcüğüyle sokaklara döker ve hakkımızı alırdı. Hiç zor değildi.

Neyse, umarım bu eylem gerçekten işe yarar ve arkasını getirip bir şeyler yapılmasını sağlar. Arkasındaki bu pırıl pırıl insanları düş kırıklığına uğratmaz umarım. Lider olarak kaybettiği güveni kazanamasa da bir parça da onarabildiyse ne âlâ. 

Yoksa evet, eylemi güzel, eylem boyu gösterdiği zaaflara rağmen gösterdiği tavır güzel, sonunda iki milyonu alana toplayabilmesi çok önemli. Ama ne işe yarayacak, bu gücü kullanacak mı ya da nasıl kullanacak, hep birlikte göreceğiz.

Sitelerde Paylaş

Amma da sabırsız milletiz, yahu düne kadar böyle pısırık muhalefet ve muhalefet lideri mi olur, bunların alayı beceriksiz deniyordu.

Eli ayağı düzgün 25(!) gündür bașarılı bir kampanya sürdürüldü, hem de kimsenin burnu kanamadan.

YIğidi öldürun, ama bu defacık hakkını yemeyiniz. Önce yapamaz dediler, sonra yolda bırakır dediler. Bu adam neredeyse 70 yașında, bunu unutmayınız. 

Eğer bugün mâlum cumhurun bașı hâlâ oradaysa, bunun en büyük suçlusu istisnasız karaktersiz Bahçelidir. Ben bu yașıma kadar, böyle șefersiz ve haysiyetsiz bir siyasetçi görmedm.  Bundan sonra da göreceğimi zannetmiyorum. Eline geçen altın gibi fırsatı reddetmesi yetmiyormuș gibi, birde iktidarın bile hiç umudu yokken bașkanlık sistemini gündeme getirdi ve âlenen diktatorluk sisteminin meșrulașmasına ön ayak oldu. Uçan spagetti canavarı bilir, kapalı kapılar arkasında ne tür pislikler döndü. Aklınca simdilik kendi koltuğu kurtardığını zannediyor, ama tarih onun bu yüzsüzlüğünü hiçbir zaman unutmayacak.

Benim için Klıçdaroğlu ´nun bu eylemi önemlidir, çünkü uzan zamandan beri ilk defa 1 aydan beri gündemi kendisi olușturdu.

CHP bu zamana kadar halka bu kadar yaklașamamıștı. Cumhurun bașına ve partisine onu sadece izlemek kaldı.

Somut sonuçlar alınıncaya kadar buna benzer barıșcıl ve pasif eylemlere ara verilmemelidir.

Sürekli her türlü platformlarda Türkiyenin sorunları dile getirilmelidir.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
20 hours ago, albastı said:

Bu yürüyüşün hedefi nedir?

Bu yürüyüşün hedefi, birkaç gün sonra yapılacak olan 15 Temmuz nümayişlerine karşı, bir gövde gösterisi ortaya koymaktı. Belli bir kalabalığı, orada toplanacak olan kalabalığın önüne dikmekti. Nitekim, tam 15 Temmuz'dan bir önceki hafta sonu bitirilmiş olması, bu karşıtlığı kanıtlıyor gibi.

Kıılçdaroğlu yürüyüşün siyasi hedeflerini yurtdışında yayınlanan gazetelerdeki makalesine yazdı. Türkiye'deki insanlara bunu söyleme ihtiyacı hissetmedi. Nitekim yürüyüşe başlarken dünyaya sesleniyorum diye başladı. Onun familyası dünya derken ABD ve AB'yi anlıyor. Mesela Hindistan o dünyaya girmiyor. Batı ve ilgili kurumlar giriyor o kapsamın içine.

CHP kitlesini PKK'lılar ve Fethullahçılar için yürütmek şeytanın aklına gelmeyecek bir kurnazlık. Aslında bu kurnazlığı açık edemeyecekleri için hiç kimsenin itiraz edemeyeceği, basit bir slogan seçilmişti. Adalet! Buna kim itiraz edebilir ki?

Bir grafikere gösterirseniz size bilgi verebilir. Yürüyüş boyunca taşınan adalet yazısının yazı karakteri (font) Taraf gazetesi ile aynı. Tesadüf mü? Olabilir ama bazı tesadüflerin tesadüf olamayacak kadar denk geldiğini zaman zaman görüyoruz.

Peki ne çıktı bu Adalet'in altından? İşte bu çıktı;

fft99_mf9320315.jpg

Sitelerde Paylaş

Bir grafikere gösterirseniz size bilgi verebilir. Yürüyüş boyunca taşınan adalet yazısının yazı karakteri (font) Taraf gazetesi ile aynı. Tesadüf mü? Olabilir ama bazı tesadüflerin tesadüf olamayacak kadar denk geldiğini zaman zaman görüyoruz.

Peki ne çıktı bu Adalet'in altından? İşte bu çıktı;

fft99_mf9320315.jpg

Bre @Robespierre, hiç gülesim yoktu. USC Sizi de güldürsün, emi !

Bu fıkra Size gelsin:

"Baba, paranoyak nedir ?"

"Eğer evde tek bașınaysan, buna rağmen tuvaletin kapısıni kilitliyorsan."

"Peki, șizofrenik nedir ?"

"Birisi kapıyı çalıyorsa!" :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...