Jump to content

Kemal Kılıçdaroğlu Adalet yürüyüşü

Recommended Posts

Yürüyüş meselesinde Kılıçdaroğlu böyle bir eylem yapmaya bir bakıma mecbur bırakıldı diyebiliriz; üzerinde büyük bir baskı vardı.
Bana göre kağıt üzerinde güzel bir hareket fakat sonuca ya da belli bir amaca yönelik miydi o konuda pek emin değilim.
Bir yola çıkıldı fakat -gördüğüm kadarıyla- sağlam bir strateji belirlendiğini pek sanmıyorum.

Eğer sen onca yol tepip sonuç olarak kalkıp Tayyip efendiden “adalet” talep edersen, kimse kusura bakmasın Tayyip efendi sana kıçıyla güler. Ben de gülerim.
Zaten ülkenin bu halde olmasının baş sorumlusu o. Ülkede adalet yok mu diyorsun? Sorumlu ortada. Hak/hukuk mu yok ? Sorumlu ortada. Ülkede sana göre ya da bize göre olmayan temeller, o’na göre var zaten.
Sen neyi, kimden talep ediyorsun ? Böyle bir şahıstan herhangi bir talep veya istekte bulunmanın bir anlamı var mı ?

Adamın gözü kendi çıkarlarından başka hiçbir şeyi görmüyor. Meydanda kendini yatırıp kessen umrunda dahi olmaz.
Eğer onca yol bunun için tepildiyse, kimse ümitlenmesin (her zaman olduğu gibi) bir bok elde edilemeyecek.

Tayyip efendi kendi safında yer almayan ya da işine yaramayan herkesi yükselmek için bir basamak olarak kullanır. Bunu artık anlamanız için sizi, bizi ya da onları daha kaç defa, ne şekilde s.kmesi gerek gerçekten anlamıyorum. Pozisyon zenginliği mi bekliyorsunuz ?
Ohal kapsamında yapılan operasyonlar önemli ölçüde Fetö görünümlü bir “muhalif” operasyonudur. Baş kaldıranın başı eziliyor.

Böyle gidecek olursa yakında meydanlarda muhalif kalmayacak; şaka geliyor bu durum bazılarına, ısrarla anlamak istemiyorlar.
Bunu ilk Hdp operasyonları ile ilgili bir konuda benzer bir ifade ile dile getirdim. Bazıları ve bazılarınız orgazm oluyordu o sıralar.
Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. İşin bok tarafı bunların daha devamı gelecek.
Kısa süre önce İstanbul’da yapılan operasyonla tonla prof/akademisyen göz altına alındı yine. Hepsi terörist midir bunların acep ?

Adalet süper işliyor ya…

Bunların dışında şunu belirtmekte fayda var; bu yürüyüş eylemini Chp gibi bir partinin yapmış olması beklenen pozitif etkiyi tam anlamıyla yaratamaz.
Öncelikle Chp kendi ideolojisinden, ilkelerinden ödün vererek kendi tabanında (en azından bir kısmından) tepki toplayarak destek kaybetti. Hdp’lilerle bir araya gelmesi vs.
Her ne kadar halkı bütünüyle kucaklayan, tarafsız gibi görünüm çizmek istese de Akp; daha doğrusu sağ tabandaki önyargıyı tam anlamıyla kıramadı; kolay kolay kıramaz da.

Fakat bu tip önyargıların kırılması ve korkuların aşılması gerek. Durum artık memleket meselesi haline geldi ki uzun zamandır da bu şekilde. Siyaset mi kaldı ortada ?
Yargı/hukuk sistemi, eğitim sistemi, ekonomi, tarım; Türkiye her bakımdan bir çöküşün içinde.
Mevcut durumda, ortada  kafasına göre asıp kesen, halkı birbirine düşürmeye, ötekileştirmeye, vatanı parçalamaya çalışan bir şahıs ve bu şahsa -çoğunlukla basit ideolojik sebeplerle- çanak tutan, muhalif bir kesim bulunmakta. Neyin kafasını yaşıyorsunuz; anlamak güç.
Yobazlardan, şakşakçılardan, yalamalardan, rantçı yavşaklardan söz etmeye gerek dahi yok.
Uzun lafın kısası; siyasi hesapların bir kenara bırakılması gerek artık.

Son olarak adalet yürüyüşü ile ilgili bardağın dolu tarafından bakacak olursak, halka bir umut aşılandı; bir gaz verildi; ateşlendi; birlik/beraberlik büyük ölçüde sağlandı; nitekim başarılı bir politika izlenerek, kazasız belasız yürüyüş tamamlandı vs. vs. şeklinde sıralanabilir.
Bundan sonrası çok önemli. Umalım bu hareketin devamı sağlam bir şekilde gelir de “öncekiler gibi” lafta kalıp, ümitler boşa çıkmaz.

tarihinde SatanaS tarafından düzenlendi
paragraf düzeni
Sitelerde Paylaş
  • İleti 81
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Acaba Enis Berberoğlu, tutuklanmasaydı, Chp Lideri gene "Adalet" yürüşü yapar mıydı?

Yazımda kabataslak söz ettim; yine de şu şekilde bir cevap vereyim ;

Değneğin ucu kendilerine dokunmadıktan sonra böyle bir riski göze alamazdı. Zaten müthiş bir algı operasyonu dönmekte. Adam ağzını açsa ya Pkk’lı ilan ediliyor ya Fetö’cü.

Enis Berberoğlu fişekleyen unsur oldu diyebiliriz. Aksi halde bu tarz bir eyleme kalkışması, mevcut şartlar altında mantıklı bir hareket olmazdı ve çok büyük tepki toplardı.

Yani bu yürüyüş, o zamanın şartları altında yapılmış olsaydı, kaza bela çıkmadan; başarılı bir biçimde tamamlanma olasılığı çok düşük olurdu.

Sitelerde Paylaş

Adalet Yürüyüşü fetönün bir planıysa eğer, zaten hali hazırda bekletiliyomuş.

Çünkü o gün 2 saat içinde aldılar yürüyüş kararını.

Bu ne demek ?

Bu yürüyüş bu tutuklama için olmasa bile başka bir şey için gene yapılacaktı demek.

Yürüyüşün matematiği, uzun süreli gündem, uluslararası poz vermek ve miting için 1 ay öncesinden adam toplamak demek.

Bu tamamen evelden planlanmış bir yürüyüştü.

Kılıçdaroğlu parti içinde ki  muhalefeti de böylece ekarte etmiş oldu.

Ve algı olarak sadece ADALET için yürüdüğünü söyledi ve gerçekten de bu algıyı vermeyi başardı.

Ve kaset kumpasında en önemli aktörün Kılıçdaroğlu olduğu basına sızmış durumda.

Yani her yönden kendisine dokunulursa olayın büyüyeceği imasını da yapmış oldu.

tarihinde Çaresiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evet öyle.

aynı nicki geri istedim. 

ama vermediler. 

sorun yok. hoş buldum.

Aynı nicki vermezler çünkü o üyenin siz olduğundan emin olmaları lazım.

Ama siz olduğunuz artık açık, eski üyelikle bunu birleştirip eskisi üzerinden devam etmeniz mümkün, hatta çok kolay. 

İsterseniz hemen yaparlar. 

Sitelerde Paylaş

Konu ile alakalı degil ama 1-2 mesaj ile ilgili rahatsızlığımı yazayım. Arab'ın dinine düşmanım, arap'a değil. Ateist ayağına ciddi ırkçılık yapmış kim olduğunu tahmin edebildiğim birisi. Ayıp!

Senelerdir insan edemedik veleti.

Valla Arap'ın dinini de Arap üretti savaşta bize ihanet de ettiler Araplar'ın insani değerlere saygı gösterdiği bir an görmedim o yüzden ben Araplar' ı da çok sevemiyorum.  Ürettikleri din zatenayrı bir patoloji vakası. 

Sitelerde Paylaş

Araplar bize ihanet falan etmemislerdir. Kendi cikarlari ugruna hareket etmislerdir.

O zaman mesela "Sirplar, Yunanlilar neden bizi hic sevmezler" diye düsünmek gerek.

Hatta Avusturyalilar da direnerek ve kapilarini acmayarak  zamaninda bize ihanet etmislerdir. :smashfreak:

Sitelerde Paylaş

Varisi ya bilal olur ya berat. Sence tayyip gibi iktidarda kalmayı becerebilirler mi? 

- Bu da çok mantıksız. Ben Türkiye açısından değil İslam dünyası hatta üçüncü dünyanın geneli ve tabi dünya geneli açısından bakıyorum.

Yıllardır "birşekilde gitmesi lazım" iyimserliği ile yaklaşıyorum ama adam gitmiyor (Partisi de gitmiyor)

Sitelerde Paylaş

- Bu da çok mantıksız. Ben Türkiye açısından değil İslam dünyası hatta üçüncü dünyanın geneli ve tabi dünya geneli açısından bakıyorum.

Yıllardır "birşekilde gitmesi lazım" iyimserliği ile yaklaşıyorum ama adam gitmiyor (Partisi de gitmiyor)

Artık devasa bir devlet var içimizde, Ankara'ya gidin bunu göreceksiniz. Devasa bir devlet devasa bir güç ve rant demek, hiç bir sermaye grubu bu şansı tepmez, bu mücadeleye girmez, biz geniş kitleler, yani bu toplumun %99'u önemsiziz, bizim ne istediğimiz, neye inanıp, kimden yana ve kime karşı olduğumuz yönetilebilir bir metadır.

Hiç bir tercihimiz önemli değil artık, son on yıldır İslamcılar ve Atatürkçüler ve Kürtçüler ve Türkçüler üzerine kurulmuş bir politik sahnede oynaşıyoruz. Delirmiş bir şey bu, ne bilim konuştuk, ne teknoloji ne tarım ne çevre ne üretim ne sosyal adalet hukuk adalet barış ekonomi sağlık ulaşım şehirler umurumuzda olmadı, İslamcılar gelecek Atatürkçüler gidecek, derdimiz bu mudur gerçekten?

Futbol takımları gibiyiz ya, Fenerbahçe Beşiktaş nedir allasen, 11 tane top peşinde koşan Güney Amerika'lının milyarları benim hayatımın nesi olabilir. Kamil abi gitmiş Mehmet abi gelmiş, bu umurumda mıdır, derdim tasam bu mudur?

Sitelerde Paylaş

Evet ama Liberaller'e sor "serbest piyasadan çıkılır mı?" de. - Çıkılmaz derler.

Laik Cumhuriyet de öyle bir şey. Cumhuriyet olmazsan, anca Çindeki gibi maoist olursun. Ki o da tavsiye edilen bir şey değil. Yoksa da Katarlı Bangadeşli filan olursun.

Yani orası satılık değil. Para lazım anladık ama. O şekilde yürümüyor işte.

Sitelerde Paylaş
56 minutes ago, leonardo18 said:

Evet ama Liberaller'e sor "serbest piyasadan çıkılır mı?" de. - Çıkılmaz derler.

Laik Cumhuriyet de öyle bir şey. Cumhuriyet olmazsan, anca Çindeki gibi maoist olursun. Ki o da tavsiye edilen bir şey değil. Yoksa da Katarlı Bangadeşli filan olursun.

Yani orası satılık değil. Para lazım anladık ama. O şekilde yürümüyor işte.

Sosyal devlet olunabilmesi için serbest piyasa ekonomisinden vazgeçmek gerekmez. Avrupa vatandaslarina komunistlerden daha fazla deger veriyor, daha iyi bakıyor. Bilim ve teknoloji uretmeliyiz. Tubitak, universiteler, vb darmaduman oldu akp sayesinde. Onlarca yıl geriye götürdüler bizi. Tayyip anamızı belledi.

Sitelerde Paylaş

Kafayı yemişler herhalde.

Dinin evrimi ret ettiği aslında doğrudur. Da benim açımdan bu 80'li yıllardaydı. 2000'lerde daha modern bir bakış açısı geliştirdim. Konunun dinle alakası olmadığı sonucuna vardım. ve bu uzun bir süreç oldu. Dİn maalesef çarpık inanç olarak ne varsa onlarla doludur. Anca yaşın ilerleyince bazı şeylerin alakasızlığını anlıyorsun (anlarsan o da).

Da tıp metnini evrim karşıtlığı ile nasıl ret edersin. Genetik çağdayız. Bunlar genleri değişmiş soyayı da "Allah yarattı" deyip yer o zaman.

Hepten şizofreni bu. Bence İran'da bile bu olmaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...