Jump to content

Evren hassas ayarlı mıdır?

Recommended Posts

On 17.06.2017 at 14:37, ANTİATEİST said:

Evrende hassas ayar var iddiasını Harun Yahya gibi tipler dile getirseydi inanmazdım.

Fakat gördüğüm kadarıyla en baba fizikçi ateistler tarafından bile kabul gören bir olgu. 

Kim nerede hassas ayarı kabul etmiş?

Canlılık dizayn, tasarım izlenimini veriyor ama gerçek olan evrim. Kör saatçi.

Canlılık tasarımlanmış gibi gözüküyor demek, onun(tasarımın) kabul edildiği anlamına gelmiyor.

Hatta tam aksine, yanılsamaya ilişkin bir benzetim, gönderme bu.

Özgür irade varmış gibi geliyor. İzlenim bu yönde.

Ama(her ne kadar bu kısmı kavga çıkarsa da) altını kazıyınca öyle olmadıını görüyor, en azından sağlam bir zeminin üzerine oturtamıyorsun.

Velhasılı ortada "hassas ayar" kabulü, yok.

Olsa olsa izlenime dair bir belirtim var.

On 17.06.2017 at 19:58, Enderal said:

Aksini öne süren oturaklı bir delil olmadıkça hassas ayarlı olduğunu varsaymalıyız. 

Buyurdu troll efendi.

Kırk kere yazıldı bunlar:

"Ayar" var mı ki, bir de hassası olsun bunun.

Önce "ayar"ı gösterin bize.

Ayar varsa yapanı yani öznesi de vardır bunun.

Nerede? Önce ortada bir "ayar" olduğunu gösterin.

Ayrıca hassas ayarlı olmayanları da mı var bu evrenlerin..?

Sahi hassas ayarlı olmayan bir evren nasıl oluyor?

Kime neye göre? Her evren kendi sabitlerini referans aldığınızda hassas görünümü verir zaten.

Her sistem.

Aslolanın kaos olduğu bir evrenden hassas ayar ve peşisıra tanrı kasmak hakikaten şaşılacak bir iş.

Ayrıca her zaman derim, hassas ayar olsa olsa acizliğe işarettir. Acziyet hassasiyeti dayatır. Hassas ayar varsa tanrı yoktur. En fazla "hassas ayar yapmak zorunda kalan" yani fiziğe maddeye boyun eğen aciz, sınırlı bir yaratıcı. 

Ayrıca bu konu bağlamı itibari ile Bilim Forumu sınırlarının dışına taşıyor gibi.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 100
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evrenin neden var olduğunu,"varoluş nedenini", her seferinde ve her iletide açıklamak zorunda değiliz.. Kısaca bildiğimiz kadarıyla:

Evren, vaküm enerjisinden sorumlu yalancı parçacıklardan (virtual particle) birinin, belirsizlik ilkesine uyarak, false vacuum olmasından ortaya çıkan bir oluşumdur..

Haci gel su sicim teorisini kabul et .

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, ANTİATEİST said:

Bilim adamları kabul ediyor. Aralarında ateistlerde var.

Richard Dawkins bu ateistlerden biri. O da kabul ediyor.

Kabul etmeyenlerde var ama azınlık sanırım.

Hangi bilim adamları? Dökümü verir misin?

Hangi azınlık çoğunluk? Merak ettim.

Böyle yazdığına göre kaynağın net olmalı.

Ayrıca evrim ve özgür irade örneğini verdik ya..

Canlılık "tasarım" izlenimi, özgür irade de sanki "varmış" izlenimi veriyor.

Ama her ikisi de yok. Haydi özgür irade şüpheli olsun buradaki bazı arkadaşların hatırına..

Ama bu aynı zamanda halen canlılık tasarım izlenimi veriyor demeye engel değil.

Bunu ben dahi diyebilirim.

Ama bu, onu kabul ettiğim anlamına gelmez. Gelmiyor da zaten.

Hassas ayar vardır demek bazı pantesitik yaklaşımlar dışında kesin olarak ayar eylemine karşılık bir özneyi gerektirir.

Bu da en başından en kaba anlamıyla sınırlı da olsa bir yaratıcıya ilişkin ön kabul demektir.

Şimdi o hassas ayar diyenlerin güya çoğundan hangileri aynı zamanda yaratıcı ön kabülüne sahip?

Eğer değillerse söylemin yanlış bir noktaya gidiyor demektir. Dezenformasyon.

Çoklu evrenler rahatlığı da değil mevzu.

Hassas ayar "var" mıdır diyorlar; yoksa var olduğuna dair bir izlenimden mi bahsediyorlar.?

Bu ikisi farklı şeyler.

Bakın ben de söyleyeyim: evren düz mantıkla bakınca hassas ayarlıymış gibi gözüküyor.

Ama değil.

Ayar yok ki, hassas olsun.

Daha ayarı gösteremeyenler bir de hassasından bahsediyorlar bunun..

Panteist tiptekiler genelde bunu söyleyen non teistler..Penrose, Kaku..ama ikisi de temelde ve "halen" ateistler. (Ha dönseler ne olacak)

Yani böyle bir izlenim deizmi bile dayatmak durumunda değil.

Velhasılı;

"there is fine tuning"  mi

"seems to be fine tuned" tarzı bir şey mi?

....

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kim nerede hassas ayarı kabul etmiş?

Canlılık dizayn, tasarım izlenimini veriyor ama gerçek olan evrim. Kör saatçi.

Canlılık tasarımlanmış gibi gözüküyor demek, onun(tasarımın) kabul edildiği anlamına gelmiyor.

Hatta tam aksine, yanılsamaya ilişkin bir benzetim, gönderme bu.

Özgür irade varmış gibi geliyor. İzlenim bu yönde.

Ama(her ne kadar bu kısmı kavga çıkarsa da) altını kazıyınca öyle olmadıını görüyor, en azından sağlam bir zeminin üzerine oturtamıyorsun.

Velhasılı ortada "hassas ayar" kabulü, yok.

Olsa olsa izlenime dair bir belirtim var.

Buyurdu troll efendi.

Kırk kere yazıldı bunlar:

"Ayar" var mı ki, bir de hassası olsun bunun.

Önce "ayar"ı gösterin bize.

Ayar varsa yapanı yani öznesi de vardır bunun.

Nerede? Önce ortada bir "ayar" olduğunu gösterin.

Ayrıca hassas ayarlı olmayanları da mı var bu evrenlerin..?

Sahi hassas ayarlı olmayan bir evren nasıl oluyor?

Kime neye göre? Her evren kendi sabitlerini referans aldığınızda hassas görünümü verir zaten.

Her sistem.

Aslolanın kaos olduğu bir evrenden hassas ayar ve peşisıra tanrı kasmak hakikaten şaşılacak bir iş.

Ayrıca her zaman derim, hassas ayar olsa olsa acizliğe işarettir. Acziyet hassasiyeti dayatır. Hassas ayar varsa tanrı yoktur. En fazla "hassas ayar yapmak zorunda kalan" yani fiziğe maddeye boyun eğen aciz, sınırlı bir yaratıcı. 

Ayrıca bu konu bağlamı itibari ile Bilim Forumu sınırlarının dışına taşıyor gibi.

Hassas ayarlar yaşamın oluşması için vazgeçilmez değildir ve o sayılar değiştiği taktirde de yaşam oluşabilir ve oluşacaktır da. Bizim o yaşamı kavrayacak zekaya henüz sahip olmamamız onun var olmadığı anlamına gelmez. Realite sonsuz olasılık havuzundan ibarettir. İçinde yaşadığımız simülasyon bütün olasılıkların aklınıza gelecek ve gelmeyecek bütün şekillerde gerçekleştiği bir oyun alanıdır. Doğum ve ölümün sonsuz bir döngü içerisinde olması da yine bu konuyla alakalı. Şayet ölümsüz olsaydık herhangi bir olasılıktan söz edilemezdi. Her şeyin olasılığından bahsedemezsiniz.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, teflon said:

Hangi bilim adamları? Dökümü verir misin?

Hangi azınlık çoğunluk? Merak ettim.

Böyle yazdığına göre kaynağın net olmalı.

Bu konuyu daha öncede forumda açmıştım ben. 

Gerçekten ilk defa duymuş gibi dile getirmen bunu tuhafıma gitti.

Ben evrenle ilgili izlediğim belgesellerde hassas ayarları doğrulayan ve ateist olan çok fizikçi gördüm. 

Fakat bunların hepsi çoklu evren teorisini savunan insanlar. Bu sebeple ateist olmaları çok normal.

Şimdi o izlediğim belgeselleri ve bilim adamlarını hatırlamıyorum tabii. Sadece çok popüler olanı vereceğim:

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, ANTİATEİST said:

Bu konuyu daha öncede forumda açmıştım ben. 

Gerçekten ilk defa duymuş gibi dile getirmen bunu tuhafıma gitti.

Ben evrenle ilgili izlediğim belgesellerde hassas ayarları doğrulayan ve ateist olan çok fizikçi gördüm. 

Fakat bunların hepsi çoklu evren teorisini savunan insanlar. Bu sebeple ateist olmaları çok normal.

Şimdi o izlediğim belgeselleri ve bilim adamlarını hatırlamıyorum tabii. Sadece çok popüler olanı vereceğim:

E getire getire leonard suskind'i getirdin işte.. yapma şunu..az bi farkın olsun. onu biz de biliyoruz?

daha ilk mesajı yazarken suskind diyecek bu diye geçirdim içimden, bir de penrose..,

Suskind konuşmaya değer mi? Daha önce kırk kere lafı döndü zaten.

Bu konuyu daha önce de açmış olup da, batı cephesine suskind'den öte bir yenilik getirmediğin üzere asıl tuhafına gitmesi gereken benim.

Kabul olduğuna dair bir genelleme yaptın.

Akabinde bir suskind, bir de hatırlamıyorum diyorsun.

Oldu mu? Olmadı.

Neden olmadı?

Çünkü burayı okuyacak "herhangi biri" için açık bir dezenformasyon bu.

Hem "kabul"ü hem de "genellemeyi" göstermen gerek.

Sen batı cephesinde yeni birşey va mı ondan haber ver bize..

Getirdiklerin de "izlenim" değil, kabullere dair olmalı.

İzlenim bizde de var.

Gerçekte yok.

Sitelerde Paylaş
Just now, teflon said:

E getire getire leonard suskind'i getirdin işte..yapma şunu..az bi farkın olsun.

daha ilk mesajı yazarken suskind diyecek bu diye geçirdim içimden, bir de penrose..,

Bu konuyu daha önce de açmış olup da, batı cephesine suskind'den öte bir yenilik getirmediğin üzere asıl tuhafına gitmesi gereken benim.

Oldu mu? Olmadı.

Neden olmadı?

İzlenim bizde de var.

Gerçekte yok.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Enderal said:

Hassas ayarlar yaşamın oluşması için vazgeçilmez değildir ve o sayılar değiştiği taktirde de yaşam oluşabilir ve oluşacaktır da. Bizim o yaşamı kavrayacak zekaya henüz sahip olmamamız onun var olmadığı anlamına gelmez. Realite sonsuz olasılık havuzundan ibarettir. İçinde yaşadığımız simülasyon bütün olasılıkların aklınıza gelecek ve gelmeyecek bütün şekillerde gerçekleştiği bir oyun alanıdır. Doğum ve ölümün sonsuz bir döngü içerisinde olması da yine bu konuyla alakalı. Şayet ölümsüz olsaydık herhangi bir olasılıktan söz edilemezdi. Her şeyin olasılığından bahsedemezsiniz.

Bi bir önceki mesajına, bir de buna bak..Üstte yazanlar fena değil de..sen önce kendini çöz, ya da ben seni çözdükten sonra yazarım..

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, teflon said:

E getire getire leonard suskind'i getirdin işte.. yapma şunu..az bi farkın olsun. onu biz de biliyoruz?

Oldu mu? Olmadı.

Neden olmadı?

İzlenim bizde de var.

Gerçekte yok.

Suskind önemli bir fizikçi değil mi ? Ne demek yani şimdi bu anlamadım.

Yani evrim teorisini konuşurken sırf fikirlerimiz uyuşmuyor diye Richard Dawkins'i arka plana atabilir miyiz ?

Her neyse..

Ben gavur isimlerini aklımda tutamıyorum. En kolay bulacağım video bu olduğunu için onu verdim.

Bahsettiğim belgeseli de youtube üzerinden aradım ama bulamadım.

Hassas ayarı savunan bilim adamlarının videosu var ama ateist olmadıkları için vermedim.

Ateist olup savunanlar da var, yani kendi gözümle gördüm. Nat Geo'da izlemiştim. 

Sitelerde Paylaş
On 24.06.2017 at 03:19, ANTİATEİST said:

Suskind önemli bir fizikçi değil mi ? Ne demek yani şimdi bu anlamadım.

Yani evrim teorisini konuşurken sırf fikirlerimiz uyuşmuyor diye Richard Dawkins'i arka plana atabilir miyiz ?

Her neyse..

Suskind'i arka plana atmıyoruz. Sukind'in bu konuya ilişkin hikayesini atıyoruz. Onu da atmıyoruz, zaten "biliyoruz". Ha, Suskind'in konu hakkındaki yaklaşımı ve tabirleri dahi oldukça muğlak..Adam "there is" demiyor, "seems to be" diyor. Alternatifleri de veriyor. (üstteki video) Hatta hikayesinin daha sonraki dönemlerinde spekülatif öğeler de vardı hatırladığım kadarı ile. Bunaklığı ya da kendi yazmadığı ile ilgili. Suskind temcit pilavı yani. Mevzu bu.

Yani Dawkins demogojisine kadar girmene gerek yok.

Mevzu ne idi? Bilim adamlarının ağırlığı, "çoğu"

Suskind bilim adamlarının çoğu  mu? Değil.

Nokta.

Ben gavur isimlerini aklımda tutamıyorum. En kolay bulacağım video bu olduğunu için onu verdim.

Bahsettiğim belgeseli de youtube üzerinden aradım ama bulamadım.

Hassas ayarı savunan bilim adamlarının videosu var ama ateist olmadıkları için vermedim.

Ateist olup savunanlar da var, yani kendi gözümle gördüm. Nat Geo'da izlemiştim.

Her neyse,,

Bu kadarını yazman yeterli zaten, fazlasına gerek yok.

Sorumun cevabı burada.

Tutamıyorum, bulamadım, vermedim, izlemiştim...

Sitelerde Paylaş

Zamanın kısa tarihiydi sanırım kitabın adı. 

Orada Hawking hassas ayardan bahsediyordu.

Aşağıdaki linkteki kozmoloji üzerine araştırmalar yapan bir şahsın kitabından alıntı veriyorum.

https://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1112/1112.4647v1.pdf

There are a great many scientists, of varying religious persuasions, who accept that the universe is fine-tuned for life, e.g. Barrow, Carr, Carter, Davies, Dawkins, Deutsch, Ellis, Greene, Guth, Harrison, Hawking, Linde, Page, Penrose, Polkinghorne, Rees, Sandage, Smolin, Susskind, Tegmark, Tipler, Vilenkin, Weinberg, Wheeler, Wilczek.

Dawkins ve Hawking ismi de geçiyor. 

Sitelerde Paylaş

Zamanın kısa tarihiydi sanırım kitabın adı. 

Orada Hawking hassas ayardan bahsediyordu.

Aşağıdaki linkteki kozmoloji üzerine araştırmalar yapan bir şahsın kitabından alıntı veriyorum.

https://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1112/1112.4647v1.pdf

There are a great many scientists, of varying religious persuasions, who accept that the universe is fine-tuned for life, e.g. Barrow, Carr, Carter, Davies, Dawkins, Deutsch, Ellis, Greene, Guth, Harrison, Hawking, Linde, Page, Penrose, Polkinghorne, Rees, Sandage, Smolin, Susskind, Tegmark, Tipler, Vilenkin, Weinberg, Wheeler, Wilczek.

Dawkins ve Hawking ismi de geçiyor. 

aynı hawking ve dawkinsin ateist olması; sizin, neden bahsettiklerini anlamadığınızı göstermiyor mu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...