Jump to content

Evren hassas ayarlı mıdır?

Recommended Posts

Olguyu farklı bir kelime ile adlandırarak bilimsel bir realiteyi görmezden gelmen çok komik. 

Ben hassas ayar demişim ateist Leonard Susskind bıçak sırtı demiş. Ne farkı var.

Şimdi evrim teorisini "gelişim teorisi" olarak adlandırıp evrimin olmadığını iddia edebilir miyim ?

aha

tarihinde ANTİATEİST tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 100
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şurada yapacağın tek şey bu topiğin birinci sayfasına gidip neler yazdığımı okumak. 

Sen bunu yapmak yerine iddianı destekleyemiyorsun gibi komik ve alakasız bir cümle kullanıyorsun. 

Fakat diğer açtığın başlıktan görebildiğimiz gibi iş Kuran'ı eleştirmek olunca olmadık araştırmaları yapabiliyorsun.

İşte bu senin ideoljik takıldığını gösteriyor. 

Senin için ilim sadece ideolojine hizmet ettiğin zaman var.

Bu sebeple senin gibilerine yazmak harun yahyaya evrimi anlatmaya çalışmak gibi vakit kaybı.

Sitelerde Paylaş

Şurada yapacağın tek şey bu topiğin birinci sayfasına gidip neler yazdığımı okumak. 

Sen bunu yapmak yerine iddianı destekleyemiyorsun gibi komik ve alakasız bir cümle kullanıyorsun. 

Fakat diğer açtığın başlıktan görebildiğimiz gibi iş Kuran'ı eleştirmek olunca olmadık araştırmaları yapabiliyorsun.

İşte bu senin ideoljik takıldığını gösteriyor. 

Senin için ilim sadece ideolojine hizmet ettiğin zaman var.

Bu sebeple senin gibilerine yazmak harun yahyaya evrimi anlatmaya çalışmak gibi vakit kaybı.

Telefondan giriyorum diyorum sayfaları kurcalayamam vaktim yok o bahsettiğin araştırmalar için ne kadar uğraşıldığını bilmeden sallayıp durma şimdi tekrar söylüyorum ya yazarsın iddian neyse ya da bana mesaj arattırmazsın ve konuyu kapatırsın. 

Sitelerde Paylaş

Telefondan giriyorsan nasıl mesaj atabiliyorsun buraya ? 

Hani bir sonraki sayfaya bile "telden giriyorum diye" gidemeyen bir insanın foruma mesaj atması imkansız olsa gerek.

Neyse, iyi günler.

Nolur zekâ belirtisi göster artık. Telefondan giriyorum o yüzden bana dedektif gibi mesaj arattırma.

Sitelerde Paylaş

Boş bir tartışmadır, ama hiç bitmez....

Elinize bir bardak alın, içine boya ve bir kaşık kum koyun. Karıştırıp duvara savurun. Çıkan şeklin öyle olması ihtimali nedir? Bir hesaplayın bakalım. Basitçe size söyleyeyim, 10 üzeri 6000 gibi falan muazzam bir rakam ortaya çıkar. bu tartışmadaki olayda, "Peki buşeklin olması ihtimali bu kadar küçükken, hatta kainatın ömrü bile yetmezken, nasıl oluyor da, bu olabiliyor..." tantanasından ibarettir. 

Olmuş işte, bu apaçık ortada. 

Buradaki embesillik şuradan geliyor. İnsanın kendini dev aynasında görmesi mevzusu. O kadar sıradan mahluklarız ki, o kadar olur. Ama sanıyoruz ki, koskoca kainatın aklı fikri bizi var etmek, işi gücü bizi yaratacak ortam eylemek. 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, anibal said:

Boş bir tartışmadır, ama hiç bitmez....

Elinize bir bardak alın, içine boya ve bir kaşık kum koyun. Karıştırıp duvara savurun. Çıkan şeklin öyle olması ihtimali nedir? Bir hesaplayın bakalım. Basitçe size söyleyeyim, 10 üzeri 6000 gibi falan muazzam bir rakam ortaya çıkar. bu tartışmadaki olayda, "Peki buşeklin olması ihtimali bu kadar küçükken, hatta kainatın ömrü bile yetmezken, nasıl oluyor da, bu olabiliyor..." tantanasından ibarettir. 

Olmuş işte, bu apaçık ortada. 

Buradaki embesillik şuradan geliyor. İnsanın kendini dev aynasında görmesi mevzusu. O kadar sıradan mahluklarız ki, o kadar olur. Ama sanıyoruz ki, koskoca kainatın aklı fikri bizi var etmek, işi gücü bizi yaratacak ortam eylemek. 

???

Sitelerde Paylaş

Hassas ayar denilen şeyin bilimsel adı "Başlangıç Durumuna Hassas Bağlılık" kuramıdır.

Big Bang'i yaratan iki ölmüş evren artığı karadeliğin, tastamam aynı doğrultuda kafa kafaya çarpışmaları olanaksızdır. Mutlaka bir çarpışma açısı çok küçük de olsa olacaktır. Bu açı da hiç bir çarpışmada tastamam aynı olmayacaktır. Dolayısıyla her çarpışmanın yarattığı Big Bang ile farklı yapıda bir evren başlayacaktır.

Bu evrenlerden sayısız adedi hiç içinde yaşam oluşturmadan oluşup genişleyip ölecektir. Aynen evrenimizdeki sayılamayacak kadar çok gezegen içinde dünyamızın hayata uygun olması gibi, evrenlerin birinde hayat gelişecek ve bu canlılar evrimle bilinç kazandıklarında bu evreni bizim için kim hazırladı diye merak ederek sözde bu sorunun yanıtı olarak tanrıyı yaratacaklardır.

Oysa sorunun doğru yanıtı "hiç kimse" dir.

Sitelerde Paylaş

Başlıkla ilgili biraz yorum yapma gereği duyuyorum. 

Evrende ince ayar olsaydı en başta insan türü oluşmazdı. Biz evrenin en büyük kod bozukluğuyuz. Canlılılar ve cansızların kanser hücreleri gibiyiz. Yaşadığımız dünyayı yok etmemize az kaldı zaten. Bu da yetmezmiş gibi diğer gezegenleri de kirletmeye gidiyoruz gitmeye çalışıyoruz. Star wars bile zeki yaşam formlarının sadece savaştığını gelecekte bile galaksiler arası savaşlar olacağını öngörmesi üzerine kurulu.. 

Hatta bize bir evren yetmiyor ki çoklu evrenler teorisini ürettik. Gidebilirsek oraları da mahvedelim diye.. 

Yanlış anlaşılmasın canlı düşmanı değilim ama insan ırkının evrenin düzensizliğinin kanıtı olduğunu düşünüyorum.. 

Bilim güzeldir ama doğaya evrene zarar veriyorsa o da gereksiz.. 

Sitelerde Paylaş
On 7/24/2017 at 00:29, ANTİATEİST said:

Anibal kısacası olmuş bitmiş bir şey hakkında kafanızı fazla kurcalamayın, oturun oturduğunuz yere ey ateistler diyor.

Ateist abinizi dinleyin bakim.

Olmuş bitmiş herşey, olmuş bitmiş haliyle ortadadır, artık onun olma ihtimali falan sorgulanmaz. Olmuş işte, hepsi bu.

Siz beynini bedevi sıçmığı ile doldurmuş olanların anlamadığı, evrenin toleranslarıdır. Evrenin trilyonda birini temsil etmeyen güneş sisteminde, atmosferind ehayata imkan verebilecek yoğun atmosfere sahip bir venüs, yerin altında hayatı var edebilecek bir sürü şey, europa, ganymede vs. gibi uydular, mars, dünya vs. gibi bir sürü farklı ortamlar mevcut, bunu görmekten kaçıyorsunuz. 

Eğer hayatın ve insan gibi bir türn çıkması için daha soğuk gezgeen lazımsa, buyur mars orada. Daha sıcak lazımsa, al venüs şurada. Siz dangalak sürüsünün anlamadığı, maddenin olası her kabiliyeti için, o kabiliyeti geliştirmeye yeterli bir ortamın gani gani mevcut olması.

İnsanın ortaya çıkması için, aha dünya koşulları gerekiyor ve dünya var. Eğer güneş sisteminde, başka hiç bir şey olmasaydı, tek başına dünya ideal koşullar sandığımız bu berbat koşullarda olsaydı, bu hadi düşünülebilirdi. Ama bu yanda sıcak falan filan , öbür yanda soğuk falan filan lazım olan her ortam şu minnacık güneş sisteminde bile mevcut.

Bakın, iyi bakın, koca istanbul nasıl bir dakika içinde mahvoldu. Amanda şöyle böyle diye yırtınacak zibidiler için söyleyelim, Bu hava koşulları, brezilyada sıradan bir gün zaten.  Kış gelsin, acayip don olsun, -40 derece görelim, ne var bunda, antartika da sıcak bir gün böyle zaten... 

İşte görmediğiniz şey bu. Evren, güneş sistemi falan öyle büyük ki, her tür aksiyon için gereken her ortam, orada bir yerde işte. 

Tabi nerden göreceksiniz ki, siz, aklını 1500 yıllık bedevi bokuyla doldurmuş, ancak göt gözüyle görebilen mahluklar olmuşsunuz. Ha, onunla da görüp görebileceğiniz, elbtte ki ancak süper zencidir ki, hiç şüphesiz o hakikat inkar edilemez... 

Biliyon di mi süper zenciyi ,gene sülaleni onun altından geçirmek istiyor musun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...