Jump to content

Aziz Sancar: Ben Allah'a inanıyorum evrime isteyen inanır

Recommended Posts

Sayın hocam ellerinizden öpüyorum malesef inançlı bilim insanlarının çok rahat harcandığı dünyada sizin gibi bir değerin olması kesinlikle ülkemiz adına mükemmel bir avantaj. Umuyorum ki bu açıklamadan sonra bu devrimci ateist bilim dünyası lobisi ödülünüzü iptal etmez çünki bu tür açıklamaları bunlar hoş karşılamaz ancak işte sizin gibi cesaretli bilim insanları olduğu müddetçe biz insanoğlunun umutlarıda hep olacaktır Allah yardımcınız olsun.

Bu arada çok iyi yerleştirmişsiniz hayır aldığınız ödülden dolayı ateistler size birşeyde diyemezler zannedersem girdiği noktada kaldı denir ya böyle bir durumdan bahsediyoruz gibi geliyor hocam saygılar :)

Nobel ödüllü Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, yeni bilimsel çalışmasını anlatırken ülkemizdeki sorunlara da değindi ve "Ben Allah'a inanıyorum. İsteyen evrime inanır" sözleriyle gündeme oturdu. ABD'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'nde kendisi öncülüğündeki bilim adamları tarafından yürütülen, sigaranın insan DNA'sına nasıl zarar verdiğini ortaya koyan çalışmaya da değinen Sancar ayrıntıları anlattı.

"MÜSLÜMANLIĞIMLA GURUR DUYUYORUM"

Prof. Dr. Sancar, bir öğrencinin din ve bilim arasındaki ilişkiye dair sorduğu soruya verdiği yanıtta, "Ben Müslümanım ve Müslüman olduğumu her yerde söylüyorum. Müslümanlığımla övünüyorum. Türkiye'deki evrim tartışmaları beni çok üzdü. Türkiye'nin çok sorunu var. Ben Allah'a inanıyorum. İsteyen evrime inanır, isteyen inanmaz fakat bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aziz Sancar'ı değerlendirmekte zorlandığımı itiraf ederim.

Öncelikle Nobel ödülü alma başarısı takdire değer. Küçümsenecek değil, yüceltilecek bir prestij.

Ancak bir yandan Atatürk'ü çok sevdiğini söylemesi, diğer yandan Osmanlı nişanlı kravatlarla gezmesi biraz tuhaf. Tayyip'in davetine koşa koşa gitmesi de rahatsızlık verici oldu.

Hele de son olarak -eğer doğru nakledildiyse- "Evrime isteyen inanır" demesi bir bilim adamından beklenen bir söz değil. Evrimin bir inanç konusu olmadığını bilmesi gerekiyordur herhalde.

tarihinde Satsuma54 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evrimin paganizmden gelen hurafe bir inanç olduğunun farkında.

Böyle gerçek bilim insanlarımızın çoğalması dileğiyle. Sadece ülkemizde de değil, tüm dünyada.

Selam

Hayır arkadaşlar dikkatli okuyun söylediklerini,iyi bakın sıralamasına oradaki,adam asla evrim yok falan demiyor ki,evrimden haberdardır çok yüksek ihtimal,bilmiyor olamaz gerçekliğini evrimin bence.

Evrim bir doğa yasasıdır,sayısız kanıta sahip olan,birçok kişi inancına zıt diye reddetmiş bunu ilk başta,bu yaptıklarının Galileo'yu dine aykırı diye afaroz edenlerden farkı yok...

Her ciddi bilim kurumu öğretir evrimi,dünyanın en iyi 10 ünisinde bölümler var mesela evrime dair evrimsel antropojiden insan evrimine kadar;

http://www.evrimagaci.org/makale/361

Evrime de inanmayız,biliriz,yanlış ifade hocanın kullandığı,Türkçeyi unutmaktan olabilir,konuşmalarında da sakat konuşuyor Türkçeyi fark etmediyseniz bakın görüntülü röportajlara,ya da bazen proflar çeşitli sebeplerden dolayı farklı konuşabiliyorlar o da olabilir,biri çok başarılı diye kusursuz olacak diye bir şey yok...

Sitelerde Paylaş

Katılıyorum. Tam bir dinci çarpıtması. Adamın sözleri de başlıkta paylaşıldığı gibi şunlar değil:

"Türkiye'nin çok sorunu var. Ben Allah'a inanıyorum. İsteyen evrime inanır, isteyen inanmaz fakat bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz" ifadelerini kullandı."

İfade böyle değil, ifade şöyle:

"Ben Allah'a inanıyorum. Evrim olmuş olmamış fark etmez.İnanan inanır inanmayan inanmaz, fakat bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz" ifadelerini kullandı."

Burada inanma kısmını evrim için mi kullanıyor Allah için mi belli değil. Evrim için kullanıyorsa da bizim düşündüğümüz anlamda kullandığını düşünmüyorum, çünkü İngilizcede  "Araştırmacılar böyle olduğuna inanıyor" diyebiliyorsunuz. Türkçede anlamı değişiyor.

Sitelerde Paylaş

Bir bilim adamının "ben tanrıya inanıyorum" diyerek bilimin (bugün) açıklayamadağı yerleri bir tanrıyla doldurmasını (çok sık olmasa da) rastlanabilir, olağan bir olay olarak görebiliriz.
Ama bir bilim adamının "ben .... dinine inanıyorum" demesi onu köşeye sıkıştırabilir! Çünkü o bilim adamından bir bakirenin(Meryem) nasıl doğum yapabileceğini, yanan bir çalının nasıl (Musa ile) konuşabileceğini veya tanrının nasıl çamurdan insan (Adem) yapabileceğini açıklamasını isteyebiliriz.
Sanırım bu sorular karşısında üç maymunları oynamaktan başka bir çıkar yol bulamayacaktır!

Sitelerde Paylaş
16 hours ago, gariban_derviş said:

Sayın hocam ellerinizden öpüyorum malesef inançlı bilim insanlarının çok rahat harcandığı dünyada sizin gibi bir değerin olması kesinlikle ülkemiz adına mükemmel bir avantaj. Umuyorum ki bu açıklamadan sonra bu devrimci ateist bilim dünyası lobisi ödülünüzü iptal etmez çünki bu tür açıklamaları bunlar hoş karşılamaz ancak işte sizin gibi cesaretli bilim insanları olduğu müddetçe biz insanoğlunun umutlarıda hep olacaktır Allah yardımcınız olsun.

Bu arada çok iyi yerleştirmişsiniz hayır aldığınız ödülden dolayı ateistler size birşeyde diyemezler zannedersem girdiği noktada kaldı denir ya böyle bir durumdan bahsediyoruz gibi geliyor hocam saygılar :)

Nobel ödüllü Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, yeni bilimsel çalışmasını anlatırken ülkemizdeki sorunlara da değindi ve "Ben Allah'a inanıyorum. İsteyen evrime inanır" sözleriyle gündeme oturdu. ABD'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'nde kendisi öncülüğündeki bilim adamları tarafından yürütülen, sigaranın insan DNA'sına nasıl zarar verdiğini ortaya koyan çalışmaya da değinen Sancar ayrıntıları anlattı.

"MÜSLÜMANLIĞIMLA GURUR DUYUYORUM"

Prof. Dr. Sancar, bir öğrencinin din ve bilim arasındaki ilişkiye dair sorduğu soruya verdiği yanıtta, "Ben Müslümanım ve Müslüman olduğumu her yerde söylüyorum. Müslümanlığımla övünüyorum. Türkiye'deki evrim tartışmaları beni çok üzdü. Türkiye'nin çok sorunu var. Ben Allah'a inanıyorum. İsteyen evrime inanır, isteyen inanmaz fakat bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz" ifadelerini kullandı.

Aziz Sancar kısaca şunu demek istemiş bence:

Evrimin olması yada olmamasının Tanrı inancıyla bir alakası yok. Bu sebeple evrimi dinle çatıştıracak boyutlara sürükleyip sorun meselesi yapmayın.

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, Emre_1974tr said:

Evrimin paganizmden gelen hurafe bir inanç olduğunun farkında.

Böyle gerçek bilim insanlarımızın çoğalması dileğiyle. Sadece ülkemizde de değil, tüm dünyada.

Selam

Emre madem ilk insan sana göre Adem peygamber o halde bu ayetler hatalı:

2: 213 İnsanlar bir tek ümmet idi. Sonra Allah, peygamberleri müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak gönderdi. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...