Jump to content

Aziz Sancar: Ben Allah'a inanıyorum evrime isteyen inanır

Recommended Posts

2 minutes ago, haci said:

Tanrı inancı evrim kuramı ile direkt ilişkili... Evrim varsa Tanrı yok, Tanrı varsa evrim yok...

Evrim ve Tanrı çelişkili olsaydı İslamda konusu geçmemesi gerekirdi.

Fakat malumunuz birçok islam bilgini bu konuda görüş bildirmiş.

Hatta John William Draper evrimin müslüman okullarında batıdan çok önce okutulduğunu söylüyor. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evrim ve Tanrı çelişkili olsaydı İslamda konusu geçmemesi gerekirdi.

Fakat malumunuz birçok islam bilgini bu konuda görüş bildirmiş.

Hatta John William Draper evrimin müslüman okullarında batıdan çok önce okutulduğunu söylüyor. 

İlk Müslümanlar evrime inanan akıllı insanlardı.  Ama malesef hızla yozlaştılar..

Sitelerde Paylaş

Hayır Hacı, ilk Müslümanlar paganizmle ve dolayısıyla onun parçalarından olan  evrim inancıyla felsefi olarak mücadele içindeydiler. Zaten Kuran bu ruhçulukla mücadele için geldi.

Ama sonraları ruhçuluk tasavvuf yoluyla İslam dünyasına aşılanmaya çalışıldı. Yine evrim, komünizm, panteizm, çok tanrıcılık, çilekeşlik, kutsal insanlar, ruhlar alemi, reenkarnasyon ve diğer tüm unsurlarıyla birlikte.

Gerek ayet cımbızlayarak gerekse ayetlere sembolik anlamlar yükleyerek ve de ayrıca Kuran dışı kaynakları dine ekleyerek bu putperest inançları dinmiş gibi sundular.

Bu bağlamda Darwin'den çok daha önceleri sufi düşünürler evrimi kaleme aldı. Ondan asırlar önce de aynı şeyi kabalacı Yahudiler Yahudi dünyasında yaptı. Kabala da ruhçuluğun Yahudiliğe sızmış versiyonudur. Zaten bu putperest ruhçuluk ve uzantısı evrim gibi inançlar milyonlarca yıldır dünyada var.

Sitelerde Paylaş

leonardo18, bir daha forumda böyle gereksiz bir yerde böyle alenen küfrettiğini görürsem 1 günlük değil, süresiz uzaklaştırırım. Burada yazacaksan kurallara uymalısın.

- Bir buşuk, Dikkat etmeye çalışacağım. Fakat konu Tayyip ve AKP'den açıldığında bazen elimde olmadan bir şeyler yazıveriyorum. Umarım çok fazla da sürtüşme yaşanmaz.

Teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş

Üsteki mesajı siler misiniz. Araştırıp yeni bir mesaj hazırladım:

"ödülü verenlerede küfür edelimmi ki ne diyon :)"

-Aziz sançar önemli bir bilim adamı ve biyo-kimyacıdır. DNA'yı filan biliyor. Evrimi ret etmesi diye bir şey yoktur. Ayrıca önemli bir Atatürkçüdür.

-"Aziz Sancar donated his original Nobel Prize golden medal and certificate to the mausoleum of Mustafa Kemal Atatürk, with a presidential ceremony on 19 May 2016, which is the 97th anniversary of Atatürk initiating the Turkish War of Independence.[29][30] He delivered a replica of his Nobel medal and certificate to Istanbul University, from which he earned his MD.[31]"

https://en.wikipedia.org/wiki/Aziz_Sancar

Sözünü ettiğiniz Haber burada:

http://www.webtekno.com/aziz-sancar-evrim-tartismalarina-konusunda-goruslerini-paylasti-h30257.html

Kullandığı ifade şöyle:

"Sancar'ın programında yeni çalışması kadar nobel ödülünden sonra özellikle ülkemizde tekrar gündeme gelen evrim teorisi de gündemdeydi. Uzun bir süre ülkemizde tartışılan ve hala bu tartışmaların devam ettiği evrim konusuna, bir öğrencinin din ile bilim arasındaki ilişki üzerine sorduğu sorudan değinen Sancar, "Ben Müslümanım ve Müslüman olduğumu her yerde söylüyorum. Müslümanlığımla övünüyorum. Türkiye'deki evrim tartışmaları beni çok üzdü. Türkiye'nin çok sorunu var. Ben Allah'a inanıyorum. İsteyen evrime inanır, isteyen inanmaz fakat bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz." ifadelerini kullandı."

- yani "Müslümanım ama evrime inanıyorum. İsteyen inanmayabilir" diyor.

Bir şeyin sunulma biçimine de biraz dikkat edelim. Ülkenin yetiştirdiği önemli bilim adamlarından birine yanlışlıkla küfr ettim sizin yüzünüzden.

- Biyo-kimyager, hücre mütasyonları konusunda uzman. Hücre mütasyonundan yola çıkan yeni bir sigara-bırakma yöntemi geliştirmeye çalışıyor.

Sizin anlamadığınız. Temel bilimsel bilgiye sahip kişiler evrimi anlarlar. Yani çok mantıksız bir şey yazmışsınız. DNA uzmanı adam evrim düşmanıymış gibi anlatmışsınız. Ben de FİFA'da hakemim ama körüm. Kör kör hakemlik yapıyorum o zaman.

Sitelerde Paylaş

Bu konuda en güzel yorumu Celal Şengör yaptı.

Bu evrim tartışması bilimsel mecraları aştı, gereksizleşti. Bunu vurguluyor. Kahvehanelerde, forumlarda... her yerde konuşuluyor evrim. Elbette halk bunları konuşsun etsin ama sorgulama yok, yargılama var bizde. Böyle olunca da kahvehanede geğirmek dışında bir adım ileri atamıyor insanlar. Zaman kaybı. Ha, bilim adamısındır, konu hakkında uzmansındır, kitabın vardır, araştırman vardır... paylaş bir sakınca yok. Ancak "biz evrimci cenahız, yürüyün arkadaşlar" ... "hoop neredeye birader? Yürüyün imanlılar" Olan biten bu. Kıran kırana, cahilce, yapıcı olmayan, iki tarafın da fikirlerinin misyonerliğini yaptığı bir tartışma. Nihayeti de aynı "Cahil çomarlar" - "Allah ıslah etsin" ... Bu yani. Evrim varsa var yoksa yok, sen işine bak, işe yarar bir şeyler üret, yolunu yürü... Ne senin desteğinle evrim bir yere gelir, ne taş atmanla bir adım geriye düşer. 

Sitelerde Paylaş

Evrim yadsınamaz bir gerçek,binlerce bilimsel kanıtı var, mekanizmaları açıklanmış ve bilim artık bu yoldan ilerliyor.

Şimdi nobel ödülü almış bu amcamız niye böyle konuşuyor?

Müslüman olduğunu belirttiği ve evrimi dışladığına göre Adem ve Havva'dan ensest yoluyla türediğimizi de kabul ediyordur.Hiçbir kanıta dayanmayan,absürd bir masalı dolaylı yoldan daha bilimsel olduğunu iddia eden nobel ödüllü bir bilim adamı..!

Bu kadar bilimsel yayını yaparken evrim mekanizmaları ile hiç karşı karşıya gelmedi mi?Birşeyleri sorgulamadı mı?

İlginç..

Benim aklıma şunlar da geliyor..

Toplumun genel eğilimine ters düşmek istemeyen korkak bir insan olabilir.

Dini kuruluşlar bunu yemliyor olabilir.

Pragmatik bir insan olabilir..

Sitelerde Paylaş

Evrim-Din-hayatın amacı gibi konularda bir inanç sorgulamasına girmemiş olabilir. Hatta normaldir. İnançlı bir insanın inancını sorgulaması başlı başına bir takip sürcidir. İnançlı bir insan inandığı kitapta çelişki olduğunu görmeden, veya bunun merakı sonucu, doğruluğunu kendi kendine araştırma sürcine hiç girmdiyse kişinin o inancın dışıma çıkması imakansızdır.

Dışardan bakıldığında kişi bir bilim insanından komple bir tavır, duruş bekliyor doğrudur ancak bazı kişiler de çalışmalarında o kadar yoğundur ki hic kafasını bile kaldıramamış olabilir. Doğal karşılamak lazım.

Sitelerde Paylaş

Bu müslümanlık kavramı artık o kadar laçka olmuș ki, her önüne gelen sıkıșınca müslümanım diyor.

Sormak lazım, müslüman olmak için en asgari ne yapmak șart diye.

Sadece o mâlum Tanrıya inanıyorum demek yeterliyse, o zaman Muhammed ve ekibi boșuna nefes tüketmiș.

Benim kendi kanaatim, formalite icabı söylediği yönünde.

Sitelerde Paylaş

Aziz Sancar'ın dediği: "Evrimi savunacam diye kendini helak etmene gerek yok".

Adamın biri "dünya düzdür" diyor. "Tamam kardeşim düzdür" de geç. Dert mi yani?

Galilei'ye anlat derdini..

Burada muhattabın var mı?

tarihinde Beelzebub tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlk Müslümanlar evrime inanan akıllı insanlardı.  Ama malesef hızla yozlaştılar..

bak mesela haci birşeyi itiraf edeyim bu aralar oldukça ilginç gözlemlerim var özellikle kediler, fareler ve köpeklerin birbirleriyle ilginç bir benzerlikleri var. Kedi ile fareye baktığında bir benzerlik görebiliyorsun. Ama bu evrimmidir yoksa yaratıcının bir esinlenmesimidir ki bana göre sanki oluşturulan aynı genetik kodlardan çoğaltılmış bir tasarımlar bütünü veya hiç biri değil her biri teker teker yaratılmış türler. Ama benzerlik var.

Ancak insanla alakalı konuda bir evrimden söz etmek mümkün değil tek tipte direk gönderilmiş gibi duruyor ancak dünyaya uygun bir şekile sokulmuş bir varlık olabiliriz bu konuda bir yorum yapamıyorum. Ancak bazı canlılar arasında benzerlik olduğu gözüküyor ama sebebi için birşey diyemiyorum. Hatta geçen burda develer vardı oturuşları dahi bi şekilde bana kedi ve köpeği anımsattı.

Sitelerde Paylaş

Evrim yadsınamaz bir gerçek,binlerce bilimsel kanıtı var, mekanizmaları açıklanmış ve bilim artık bu yoldan ilerliyor.

Şimdi nobel ödülü almış bu amcamız niye böyle konuşuyor?

Müslüman olduğunu belirttiği ve evrimi dışladığına göre Adem ve Havva'dan ensest yoluyla türediğimizi de kabul ediyordur.Hiçbir kanıta dayanmayan,absürd bir masalı dolaylı yoldan daha bilimsel olduğunu iddia eden nobel ödüllü bir bilim adamı..!

Bu kadar bilimsel yayını yaparken evrim mekanizmaları ile hiç karşı karşıya gelmedi mi?Birşeyleri sorgulamadı mı?

İlginç..

Benim aklıma şunlar da geliyor..

Toplumun genel eğilimine ters düşmek istemeyen korkak bir insan olabilir.

Dini kuruluşlar bunu yemliyor olabilir.

Pragmatik bir insan olabilir..

Bir bilim adamı korkak olmaz korkak olsa bilim adamı olamaz. Aldığı nobel ödülü onun çoğu bilim insanının önünde olduğunun zaten ispatıdır. Yani kendini dünyaya kanıtlamış büyük bir bilim adamını bilime göre sorgulamak hatadır. Burda şunu net olarak görmeliyiz ateizm bilimsel değildir ateizmde aslında içsel bir duygunun yaşanmasıdır. Belki bu yönüyle psikoloji biliminin alanına girebilir ancak bununda sebebi bilimsel olmasından değil psikolojik olarak araştırılması gerekliliğindendir.

Sitelerde Paylaş

Aziz Sancar Türkçeden habersiz. Türkçesi zaten yarım yamalak. Bilimsel bir teoriyi "inanç" olarak kabul edip etmemek? Kendisine bu söylediklerini İngilizceye çevirip dinletmek gerekiyor. Eğer söylediklerini kabul ederse bilim felsefesini gözden geçirmesinde yarar var. 

Konuşmayı pragmatist amaçla, halkın sığ anlayışına istinaden yaptıysa yukarıdaki söylediklerim geçersiz. Nitekim bilimin ne olduğunu bilmeyen adam için bilimde inanç olması veya bizim yaptığımız bilimsel tanımlamaların hiçbir anlamı yok, bunlardan haberi yok, onun ilgisini çekmez, önemli olduğunu düşünmez.  

tarihinde Khan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cevabı gayet basit, adam kendi alanı dışında hiçbir konuyla ciddi oranda ilgilenmemiş. Atalarından nasıl aldıysa öyle devam etmiş. Bu konularda konuşmaktan kaçınması, politik ve kısa cevaplar vermesi bu durumu gayet açık bir şekilde ortaya seriyor. Bu tip konularla gündeme gelmek yerine başardığı konular üzerinden gündeme gelmek istiyor. O yüzden ben evrime inanıyorum veya inanmıyorum demekten ziyade "dileyen inanır, dileyen inanmaz" diyor.

Belki onlarla uğraşsaydı nobel alamayacaktı. Saygı duyuyorum, Newton da oldukça dindar bir adamdı. İnsanların büyük bir kısmı animisttir. Bu demek değildir ki bütün animistler aptaldır. Bana göre çoğu saf olsa da içlerinden müthiş derecede zeki insanlar çıkabiliyor.

Sitelerde Paylaş

BİR BİLİM ADAMININ MÜSLÜMAN OL(ABİLMESİ)MASI 

Gerek ilgili konuşmayı gerekse de ilgili konuşmanın Celal şengör hocanın yayınında bir konu başlığı olarak incelenmesi esnasında bende uyanan kanaat şudur;

*  konuştuğu ortamın ana konusu,başlığı zaten evrim değil idi

*  ihtisası olmayan konuda detaya girmek istememiş olması ( yeri ve zamanın uygun olmaması babında)

*  Türk olmakla beraber esasen kültür olarak kopuk olması 

*  Müslümanım  demekle esasen müslim olunmaz , sadece kafa kağıdında yazması ile olunmaz 

*  nasıl ki, ülkemizde %97 müslim kişinin % 80 -90 ı belki dinini bilmiyorsa zannımca Sancar bey de o kadar müslimdir 

* Newton u kabullendiğimiz gibi onuda kabullenmeliyiz, Pakistanlı Abdüsselam ı da kabullenmeliyiz .Çıkıp da ben atesitim dese idi muhtemelen 

burada alkış tutulacaktı bu tavır objektif olmaz. Bilime hizmet tüm insanlığa , hatta tüm canlılara hizmettir .

Şu var ki , bende en azından , " evrim bir inanç konusu değil bilim konusudur" , isteyen karşıt görüşlerin ispatlarınıda incelesin ,araştırsın ,sorgulaın , nokta.  der konuyu dağıtmadan  usulünce  kapatırdı.

tarihinde Sinner and innocent tarafından düzenlendi
imla
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...