Jump to content

Salevat

Recommended Posts

SALEVAT, SALAT kelimesinin çoğuludur. SALAT dua etmek demektir. Aynı zamanda Muhammed için yapılan dualara SALEVAT, bu işlemede SALEVAT GETİRMEK denilmektedir. Namazda salevat okunur ki, hiç bir müslüman bunu ihmal etmez..

Salevat okuması için müslümanlar teşvik edilir, okuyana bol bol rüşvet dağıtılır, bir kaç hadise bakalım;

"Sabah akşam on salevat getiren, kıyamette şefaatime ulaşır."

"Günde yüz salevat söyleyene, münafıklıktan ve cehennemden kurtuluş beratı verilir ve o kişi kıyamette sehidlerle beraber olur."

"Bana salevat okumayan cennetin yolunu bulamaz."

"En iyiniz, bana en çok salevat getireninizdir."

"Yanında adım zikrolunup da bana salavat getirmeyen kimsenin burnu sürtülsün."

vs vs.

İyi tamam, şimdi bir Ayet;

Ahzab-56 'Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevat getirirler. Ey müminler! Siz de ona salevat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.'

Neymiş efendim, koskoca Allah ve melekleri yaratılmış bir kul olan Muhammed'e dua ederlermiş. Bu nasıl olur diye sormaya soracam da, kime soracam?

Sitelerde Paylaş
  • Phaselis changed the title to Salevat

Bu ayette geçen peygamber Muhammed değildir. İsa'dır. Bu Hristiyanlıktan adapte edilen bir ayettir.

Kelime-i şehadette geçen Muhammed de İslam'ın peygamberi olan Muhammed değildir.. Muhammed övülen kişi anlamına gelir ve İsa için kullanılmıştır.

Sitelerde Paylaş

Tabi, aynen öyledir... GAK yazıyor olsa, o da aynı şeyi söylerdi... İlginç olan, senin GAK'laşmış olman. Ama şaşırtıcı değil...

Sen bunadın galiba.. Bu işin GAK ile ne alakası olabilir? Hem GAK kim oluyor? Yıllardır duymadığımız bir isim..

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Phaselis said:

SALEVAT, SALAT kelimesinin çoğuludur. SALAT dua etmek demektir. Aynı zamanda Muhammed için yapılan dualara SALEVAT, bu işlemede SALEVAT GETİRMEK denilmektedir. Namazda salevat okunur ki, hiç bir müslüman bunu ihmal etmez..

Salevat okuması için müslümanlar teşvik edilir, okuyana bol bol rüşvet dağıtılır, bir kaç hadise bakalım;

"Sabah akşam on salevat getiren, kıyamette şefaatime ulaşır."

"Günde yüz salevat söyleyene, münafıklıktan ve cehennemden kurtuluş beratı verilir ve o kişi kıyamette sehidlerle beraber olur."

"Bana salevat okumayan cennetin yolunu bulamaz."

"En iyiniz, bana en çok salevat getireninizdir."

"Yanında adım zikrolunup da bana salavat getirmeyen kimsenin burnu sürtülsün."

vs vs.

İyi tamam, şimdi bir Ayet;

Ahzab-56 'Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevat getirirler. Ey müminler! Siz de ona salevat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.'

Neymiş efendim, koskoca Allah ve melekleri yaratılmış bir kul olan Muhammed'e dua ederlermiş. Bu nasıl olur diye sormaya soracam da, kime soracam?

Ahzab 43 Allah ve melekleri iman ettim diyenleri karanlıktan nura çıkarmak için SALAT ederler.

salat ateşe sokmak manasınada geliyor

Allah ve melekleri peygamberini ateşe sokar çağırır ey imen edenler siz neden çağırmazsınız yardım istemezsiniz diyor

Ateş Maşuk-u Hidayı yakmaz ki

2. ayetin manası: Alleh ve melekleri inananları zulmnetten nura çıkarmak için ateşe sokar ateşte onlar kirleri eriri kirlerinden arınırlar nura kavuşurlar

manasına geliyor

nasıl ama? :D

İster bak yaz gogle salat: ateşe sokmak manasınada geliyor

Hulsa-i kelam gerçek mutasvvıfların dediği gibi Salavat şerif getirmek bir imdat işaretidir Resülüllahı çapırmaktır yardım istemektir

resülüllahı nereye çağırıyorsun Bulunduğun yere E sen nerdesin Ateştesin sıkıntı atesşindesin yardım istiyorum resülüllahtan o yüzden salavat getiriyorsun anladın mı kamon.

tatmin edici cevap verilmiştir. nokta

Ey iman edenler siz ne öyle duruyorsunuz habibime salavat getirsenize

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dindarr. Uyduruyorsun.. Salat namaz demek olup, Aramiceden Arapçaya geçmiş bir kelimedir.

İlk defa Kur'an'da kullanılan bu kelimenin namaz anlamına gelmesi nedeni, Aramicede ikiye katlanma anlamı içermesidir. Namazda katlanma olduğundan Kur'an'daki anlamı namazdır. Sözlükte geniş bir açıklaması var...

Kaynak: Orhan Hançeroğlu.. İslam İnançları Sözlüğü

Sitelerde Paylaş

İslam inançları sözlüğüne göre salavat deyimi her ne kadar kimi sözlüklerde salat deyiminin çoğulu olarak gösterilmişse de, değildir.. anlamdaşıdır. Ama namaz anlamından çok salat deyiminin ikinci anlamı olan Muhammed için okunan dua anlamında kullanılmıştır. Bu  dualara salat-u selam veya salavatı şerife de denir..

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, haci said:

Dindarr. Uyduruyorsun.. Salat namaz demek olup, Aramiceden Arapçaya geçmiş bir kelimedir.

İlk defa Kur'an'da kullanılan bu kelimenin namaz anlamına gelmesi nedeni, Aramicede ikiye katlanma anlamı içermesidir. Namazda katlanma olduğundan Kur'an'daki anlamı namazdır. Sözlükte geniş bir açıklaması var...

Kaynak: Orhan Hançeroğlu.. İslam İnançları Sözlüğü

Bu kelime arapça değildir oradan buradan geldi derseniz, mevzuun dışına çıkmış olursunuz

Çünkü Kuran ben arapcayım diyor.  benim ne demek istediğimi anlamak isterseniz ben arapça meramımı anlatıyorum diyor yani 

arapça sözlüğe bakarsan salat salv ve saly den geldiğini görürsün

Allah insanları ateşe sokacağı yaslayacağı kebab yapacağını söylediği ayetteki kelimede Salat ile aynı kökten gelen saly maddesinde geliyor.

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu kelime arapça değildir oradan buradan geldi derseniz, mevzuun dışına çıkmış olursunuz

Çünkü Kuran ben arapcayım diyor.  benim ne demek istediğimi anlamak isterseniz ben arapça meramımı anlatıyorum diyor yani 

arapça sözlüğe bakarsan salat salv ve saly den geldiğini görürsün

Allah insanları kebab yapacağını söylediği ayetteki kelimede Salat ile aynı kökten gelen saly maddesinde geliyor.

Yukarda kaynak aldığım sözlüğe bakabilirsin. Sen sadece uyduruyorsun. Kaynak göstermiyorsun.  

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...