Jump to content

İnsanın Egosentrizmi Üzerine

Recommended Posts

Merhaba yeniden,

Yalnızca kendi benliğimiz ve birikimlerimizle dünyayı yorumlayıp anlamak yahut anlamaya çalışmak hastalıklı bir durum değil mi? Daha da kötüsü bu hastalıklı durumu muhafaza edebilmek için elimizden geleni yapıyor oluşumuz.

Bize göre her şeyin bir başı ve sonu olduğu için evreni de böyle yorumluyoruz. Big bang teorisine sıkı sıkı bağlanmışız ve daha farklı düşünemiyoruz. Ancak bigbang.jpg 

bu resimde de görüldüğü gibi big bang patlaması zaten hep var olan bir düzen içerisinde gerçekleşti ve sandığımız gibi her şeyin başlangıcı değil. Fakat bu yine bir teori yahut hipotez ve her zaman tartışmaya açık.

Daha detaylı bilgi için https://phys.org/news/2015-02-big-quantum-equation-universe.html sayfasına bakılabilir.

Sitelerde Paylaş

...

Burada konuyla alakasız ve hakaret içeren iletiler istemiyoruz Manifold. Bu seferlik uyarmakla yetiniyorum.

Merhaba yeniden,

Yalnızca kendi benliğimiz ve birikimlerimizle dünyayı yorumlayıp anlamak yahut anlamaya çalışmak hastalıklı bir durum değil mi? Daha da kötüsü bu hastalıklı durumu muhafaza edebilmek için elimizden geleni yapıyor oluşumuz.

Bize göre her şeyin bir başı ve sonu olduğu için evreni de böyle yorumluyoruz. Big bang teorisine sıkı sıkı bağlanmışız ve daha farklı düşünemiyoruz. Ancak bigbang.jpg 

bu resimde de görüldüğü gibi big bang patlaması zaten hep var olan bir düzen içerisinde gerçekleşti ve sandığımız gibi her şeyin başlangıcı değil. Fakat bu yine bir teori yahut hipotez ve her zaman tartışmaya açık.

Daha detaylı bilgi için https://phys.org/news/2015-02-big-quantum-equation-universe.html sayfasına bakılabilir.

İnsan, bir dayanak noktası olmadan düşünemez. Bizi milyonlarca yıl evrim şekillendirdi, renkleri yarattık beynimizde. Evreni modelledik. "Cisim" gibi kavramlar üzerinden düşünüyoruz. Belki de evrenin sırrını insanlık bulacak ancak anlayamayacak. Hiçbir insanın anlayamayacağı bir sır olabilir. Mesela evren sonsuzdan beri varsa da anlayamayız. Çünkü beynimiz hep sebepler üzerinden çalışır. Sebepsiz bir sonuç düşünemiyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...