Jump to content

Pardus linux işletim sistemi kullanan var mı?

Recommended Posts

Pardus Debian çatalı oldu, aslını kaybetti. Bir grup gönüllü orijinal Pardus'u Pisi Linux projesi altında devam ettiriyor.

Pardus'e KDE arayüzünden dolayı başından beri soğuk bakmışımdır. Paket yöneticisi de hoşuma gitmiyor. 

Haklısın üçe bölünmüşler.

tubitak forumu

http://pardus.org.tr/forum/

pisi linux forumu

http://forum.pisilinux.org

pardus topluluk forumu

http://pardustopluluk.org/forum/

Ben Pardus XFCE Kurumsal Sürümü 27.04.2017 – Güvenli Kamu (64-bit) sürümünü kullanıyorum.http://www.pardus.org.tr/surumler/

Sitelerde Paylaş
33 minutes ago, Ten Ten said:

yerli olduğu için.

Yerlisinden ne olur? Ubuntu ve Linux Mint ondan daha yerli sayılır. Zaten programların çevirileri ortak platformda gerçekleştiriliyor. Ben Pardus'un herhangi bir özelliği olduğunu düşünmüyorum. Kurumsal alanda kullanılmak için başlatılan fantezi bir projeydi.

33 minutes ago, Ten Ten said:

ücretsiz olduğu için.

GNU/Linux'ların %99'dan fazlası ücretsiz. Ben parayla satılan 2 tane GNU/Linux biliyorum. Red Hat Enterprise ve SUSE Linux Enterprise. Kalan yüzlerce GNU/Linux bedava.

Şu aralar Ubuntu 16.04 kullanıyorum.

Ama yakın bir zamanda efsane dağıtımım Arch Linux'a geri döneceğim. Paket yöneticisi pacman, 'rolling release' olması ve özelleştirilebilirliği benim için Arch Linux'u mükemmel yapıyor.

'Rolling release' olduğundan yeni sürüm çıkmaz. Devamlı güncellenir. Tek komut:

#pacman -Syu

tarihinde Khan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yerlisinden ne olur? Ubuntu ve Linux Mint ondan daha yerli sayılır. Zaten programların çevirileri ortak platformda gerçekleştiriliyor. Ben Pardus'un herhangi bir özelliği olduğunu düşünmüyorum. Kurumsal alanda kullanılmak için başlatılan fantezi bir projeydi.

GNU/Linux'ların %99'dan fazlası ücretsiz. Ben parayla satılan 2 tane GNU/Linux biliyorum. Red Hat Enterprise ve SUSE Linux Enterprise. Kalan yüzlerce GNU/Linux bedava.

Şu aralar Ubuntu 16.04 kullanıyorum.

Ama yakın bir zamanda efsane dağıtımım Arch Linux'a geri döneceğim. Paket yöneticisi pacman, 'rolling release' olması ve özelleştirilebilirliği benim için Arch Linux'u mükemmel yapıyor.

'Rolling release' olduğundan yeni sürüm çıkmaz. Devamlı güncellenir. Tek komut:

İçimde ukdedir Arch Linux. Fast boot, secure boot , EFI gibi özellikler gelince o dağıtımları kurmak iyice zorlaştı. Manjaroyla dahi kuramadım. Pisi, Ubuntu, Kubuntu, Mint denemişliğim var. Mecburiyetten 16.04'cüyüm ben de.

Sitelerde Paylaş

Olaya yerli anlamında bakıyorsan Pisi Pardus'tan daha yerli, Pisi'nin bütün yönetim mekanizması eski Pardus'tan alınma kendine ait, şimdiki Pardus ise tamamen bir Debian kopyası. Ayrıca çekirdek dışında tamamen yerli olan bir de Milis Linux var, Milis Linux'un paket yöneticisinden tut bütün yöneticileri tamamen yerli Linux işletim sistemidir.

Hani başlık neden Pardus değil de neden Linux kullanmıyor sunuz şeklinde olsaydı tamamen katılırdım ama şeriatçıların eline geçen Tübitak ve bir kopya olan Pardus pek de cazip durmuyor. Ancak bu vesileyle Linux'u da burada tartışıyor olmamız  Linux adına olumlu bir başlık olduğunu da vurgulayım, zira Linux benim yaşamımın bir parçası, Linux olmazsa bilgisayar dahi kullanmam, çünkü Linux ile tanışmadan önce Window'un sorunları ve virüsleri yüzünden bilgisayarı bir kenara atmıştım, kullanmıyordum, Linux sayesinde yeniden hayata döndü...

Sitelerde Paylaş

Olaya yerli anlamında bakıyorsan Pisi Pardus'tan daha yerli, Pisi'nin bütün yönetim mekanizması eski Pardus'tan alınma kendine ait, şimdiki Pardus ise tamamen bir Debian kopyası. Ayrıca çekirdek dışında tamamen yerli olan bir de Milis Linux var, Milis Linux'un paket yöneticisinden tut bütün yöneticileri tamamen yerli Linux işletim sistemidir.

Hani başlık neden Pardus değil de neden Linux kullanmıyor sunuz şeklinde olsaydı tamamen katılırdım ama şeriatçıların eline geçen Tübitak ve bir kopya olan Pardus pek de cazip durmuyor. Ancak bu vesileyle Linux'u da burada tartışıyor olmamız  Linux adına olumlu bir başlık olduğunu da vurgulayım, zira Linux benim yaşamımın bir parçası, Linux olmazsa bilgisayar dahi kullanmam, çünkü Linux ile tanışmadan önce Window'un sorunları ve virüsleri yüzünden bilgisayarı bir kenara atmıştım, kullanmıyordum, Linux sayesinde yeniden hayata döndü...

Milis linuxu bilgisayar  harddiskine  kurdum ama açılmıyor.Boot sorunu var.:(

Usbden çalışıyor sadece.

Sitelerde Paylaş

linux türevleri kullanmak romantizmden başka birşey değildir (maalesef)

donanım tarafında driverı olmadığı için örneğin anakart chipsetinin potansiyel hızını kullanamayacaksınız, ekran kartı da yine öyle

windowsla karşılaştırınca bariz hız farkı var, basit internet gezmelerinde bile

Sitelerde Paylaş

donanım tarafında driverı olmadığı için örneğin anakart chipsetinin potansiyel hızını kullanamayacaksınız, ekran kartı da yine öyle

burada bir ödünleşim söz konusu.

- windows

- doğal sürücüler

- arkada çalışan bir sürü virüs vb koruma programı

- tam performansın yalan olması

- bazen yönetim kolaylığı

- berbat paket yöneticisi, kurulum kolaylığı, güncelleme sıkıntısı

- üzerine uğraşılmış fakat çoğunlukla crack (= virüs olasılığı) peşinde koşulan programlar

- tek bir sistem açığının tüm aynı sürüm sistemleri ele geçirmeye olanak vermesi

- linux

- açık kaynak sürücüler

- arkada çalışan 0 virüs koruma programı

- tam performansa yaklaşmak

- bazen yönetim zorluğu

- iyi paket yöneticileri ve güncelleme, kurulum kolaylığı

- uyumlu programlar ya da toplulukça üretilmiş fakat çok da iyi iş gören programlar

Sitelerde Paylaş

...

- linux

- açık kaynak sürücüler

- arkada çalışan 0 virüs koruma programı

- tam performansa yaklaşmak

- bazen yönetim zorluğu

- iyi paket yöneticileri ve güncelleme, kurulum kolaylığı

- uyumlu programlar ya da toplulukça üretilmiş fakat çok da iyi iş gören programlar

işte bu romantizmden bahsediyorum. wishful thinking yapıyorsun abicim, bunların hiçbiri doğru değil

benim anakart intel h77 chipsetli, nerede açık kaynak driverı buyur göster

virüs tehditi kullanım yüzdesiyle ilgilidir, linux %10 olsun linux için yazılan virüsler çıkar ortaya

linuxta güncelleme diye bişey yoktur, vardır da güncellemeden sonra doğru çalışan programlar sapıtır, bazen sistemin kendisi sapıtır

Sitelerde Paylaş

işte bu romantizmden bahsediyorum. wishful thinking yapıyorsun abicim, bunların hiçbiri doğru değil

benim anakart intel h77 chipsetli, nerede açık kaynak driverı buyur göster

virüs tehditi kullanım yüzdesiyle ilgilidir, linux %10 olsun linux için yazılan virüsler çıkar ortaya

linuxta güncelleme diye bişey yoktur, vardır da güncellemeden sonra doğru çalışan programlar sapıtır, bazen sistemin kendisi sapıtır

-tır -tur, hiçbiri doğru değil diye konuştuğunuz şeyler, yaklaşık 20 yıldır kesintisiz linux kullanan biri olarak bana pek bir şey ifade etmiyor.

yukarda yazdıklarım doğrudur, yalnızca nasıl okuduğunuza bakar.

kutudan çıkan çalışsın, sonrası kabus kerim diyorsanız, windowstur oyuncağınız.

kutudan çıkan tam beklediğim olmayabilir, ama kafam rahat olsun, işim görülsün diyorsanız, linuxtur oyuncağınız.

chipsetiniz ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız - ki çalışmadığını düşünmüyorum, gözüme herhangi bir güncel bug report vs takılmadı - bunu internette sorabilirsiniz.

diyorsanız ki her şeyi ile çalışsın, yolunuz windowstur. çünkü açık kaynak sürücüler, topluluk tarafından üretilir ve çoğunlukla üretici tarafından en ufak bir destek de sağlanmaz.

başta dediğim, ama okumadığınız üzere, burada bir ödünleşim söz konusudur.

Sitelerde Paylaş

Sende bir şeyler iyi gitmedi diye hep kötü tarafından bakmışsın olaya...

Windows'unda Linux'un da kendine göre iyi-kötü yanları vardır.

Bir tane değil üç bin tane Linux dağıtımı var, bunların her biri farklı taban ve farklı özelliklere sahiptir.

Bu yüzden makinenin birinde iyi çalışan diğerinde sorunlu olabiliyor, örneğin benim makinemde Debian ve Debian tabanlılar iyi çalışıyor, bu da diğer dağıtımları veya Linux'u kötü yapmaz aksine çeşitlilik sayesinde kullanma imkanı verir.

Linux işletim sistemleri tamamen özgür yazılım ile yapılmaktadır, bu da geliştirici ve kullanıcının onu görme ve anında müdahale etme imkanına sahip olduğundan virüsün girme veya kalıcı olma olasılığını minumuma düşürür.

Linux işletim sistemlerini kullanıcının kendi becerisine göre istediği gibi özelleştirme şansına sahiptir, bir nevi kendi odanı baştan-sona kendin dizayn etmek gibidir.

Yazılım dilinden biraz anlıyorsan kendi kullandığın Linux'a bir çok sh ve bash uzantılı görevler verebilir ve onu daha görsel daha kullanışlı bir hale getirebilirsin.

Linux'larda güncelleme yok ne demek, Linux'lar kendi depolarına sahiptir, sadece Debian ve Ubuntu depoları yüz binin üzerinde pakete sahiptir, istisna dışında internetten bir şey indirip kurmana gerek olmaz, upgrade komutuyla sistem otomatikman güncellenir, güncelleme sonrası oluşabilecek sorunlar nadirdir ve düzeltmesi bir-iki komutun başındadır.

Linux dağıtımları özgür yazılım ve GNU felsefesiyle geliştirildiği için ücretsizdir, öyle crack-mrack aramana veya hırsızlık yapmana gerek yoktur ve iki-üç dağıtım dışında diğer binlerce dağıtım gönüllü topluluklar tarafından geliştirilmektedir.

Linux'a yeni gelenler bir-iki deneyden başarılı olamazsa bunun sorumlusu Linux değil kullanıcının kendisidir, başta da dediğim gibi her makinede her dağıtım tutmayabilir, ben 8-10 dağıtım denedikten sonra Debian'da karar kıldım ve 2009'dan bu yana halen kullanıyorum, kendimi özgür hissettiğim için Linux geliştiricilerine teşekkür ediyorum...

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, copyPaste said:

Meraktan başlarlar doğru ama bir kısmı bir süre sonra ne olduğunu bilmediği 'özgür yazılım' propagandasına katılıp açıklamasını 'özgür yazılım' kullanıyorum şeklinde romantik yaparlar. 20 satır kod yazamaz neyine yarayacaksa 'özgür yazılım'.

Çoğu da açık kod-kapalı kod kavramlarının ne olduğunu bilmez. Her kapalı kod ile yazılan programın kaynak kodunu göremeyeceklerini sanırlar. Oysa telifli olan o programın aynı kodlarla aynı şekilde yazılamayacağıdır. Bir nevi algoritması teliflidir. 

4 hours ago, copyPaste said:

Daha sonraki iletinde yazmışsın Intel ekran kartım var diye. Anakarta gömülü olan karttan bahsediyorsun. Hatırladığım kadarıyla onun sürücüsü Linux çekirdeğinde var, diğer bileşenler ise kullandığın dağıtım ile geliyor.

Intel'in harici ekran kartı üretmemesi dolayısıyla büyük harici sürücüler çıkarılmıyor. Windows'ta da yok zaten. Ben bilgisayarı harici ekran kartsız kullanırken en son XP'de veya Vista'da anakart sürücüsü kurdum diye hatırlıyorum.

Hız arayüzden kaynaklanıyor. O bambaşka bir şey. Ama eski donanımlarda -ki benim bilgisayar şu an öyle- Windows'a göre daha performanslı.

İstersen ben biraz Windows'un HDD'yi nasıl kullandığını ve NTFS dosya sistemini anlatayım. 2 tane HDD'yi nasıl çöp ettiğini. Linux kullanırken ses gelmeyen, ışığı doğru dürüst yanmayan HDD'nin Windows kullanıyorken ışığı sönmeden jiletle kazınıyormuş gibi gelen seslerini. 

4 hours ago, bir_akil_insan said:

- açık kaynak sürücüler

Açık kaynak sürücülerin performanslı çalıştığını söyleyemem. Üreticilerin çıkardığı sürücüler daha iyi.

3 hours ago, copyPaste said:

Burada haklısın. Nitekim Android Linux çekirdeği kullanan bir işletim sistemi ve sonuçlar biliniyor. Ama yazdığın cümledeki çelişki ile kendini haksız çıkarıyorsun. Şöyle olsa böyle olsa kelimeleri gerçek durumu yansıtmıyor. 'PC' için olan GNU/Linux dağıtımları Windows'lardan daha güvenlidir.

En azından açıkları arayan o kadar kötü niyetli yok. Senin cümlenden bu çıkıyor.

3 hours ago, copyPaste said:

Güncellemeden ne anladığını merak ediyorum. Muhalefet olacaksın diye saçmalıyorsun. 

2 hours ago, bilgivehis said:

Linux dağıtımları özgür yazılım ve GNU felsefesiyle geliştirildiği için ücretsizdir

Ücretsiz olma kuralı yok. Kaynak kodlar yeniden kullanılabildiği için pratikte fiyatlandıramıyorsun. Herhangi biri aynı kodları alıp biraz değiştirerek yine GPL altında ücretsiz yayınlarsa kaç kişi paralı olanı alır? Fiyatlandırmalı farklılık yaratmak için hibrit kodlu yazılım üretmen gerekir. Bir kısmı kapalı kaynak kodlu olmalı.

XNU çekirdeğinin MacOS'a dönüşümü gibi. Gerçi sonradan temeli kapalı kod, yan bileşenler açık kaynak kodlu olmuş.

Sitelerde Paylaş

Açık kaynak sürücülerin performanslı çalıştığını söyleyemem. Üreticilerin çıkardığı sürücüler daha iyi.

öyle. doğru hatırlıyorsam, ms üreticiler ile donanım speclerini kapalı tutmaları yönünde anlaşma yapıyordu. bu doğru olmasa bile, ürecitiler specleri vermedikleri için sürücüler topululak tarafından çoğunlukla  reverse engineering ile üretiliyor. bu da doğal performansı vermese de, diğer kısımlardaki kazanımlarla yeterli olabiliyor.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...