Jump to content

Bizlere allah tarafından melek mi olmak istersen yoksa insan mı diye sorulması

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar..

Bizlere, insan olmadan önce allah tarafından "melek mi olmak istersin yoksa insan mı" diye sorulduğuna dair bazı şeyler okudum ve açıkcası bu bana aşırı derecede saçma geldi. Bu soru sorulup herkes cevabını verdikten sonra melek olmak isteyenler melek, insan olmak isteyenler insan oluyor yani. Ve daha sonra herkesin hafızası sıfırlanıyor, hard reset atılıyor yani, şu an bize sorulan bu soruyu hatırlamamızın gerekçesi bu olarak gösteriliyor. 

Meleklerin iradesi olmadığı için allaha inanmama gibi bir durumları söz konusu değil. Hepsi, her koşulda allaha inanıyor ve inanıp inanmama gibi seçim yapabilme durumunda değiller. Tabii burda şeytanın nasıl allaha karşı gelebildiği de sorulması gereken başka bir soru.

Ben şimdi düşünüyorum da allah gelip bana bu soruyu sormuş ve ben insan olmak istiyorum diye cevaplamışım, neden öyle cevaplamışım acaba? Ama allah şimdi sorsa bana bu soruyu her koşulda inanan melek olmayı seçerdim kesinlikle çünkü bir belirsizliğin içinde değiller ve sadece nerde, ne görev veriliyorda onu yapıyorlar. Ben hangi akılla insan olmak istiyorum demişim acaba, ya da o anki aklımla şu anki aklım bir değil de onun için mi şu an farklı düşünüyorum?

Öyle işte, değişik değişik şeyler :)

tarihinde Mandown87 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar..

Bizlere, insan olmadan önce allah tarafından "melek mi olmak istersin yoksa insan mı" diye sorulduğuna dair bazı şeyler okudum ve açıkcası bu bana aşırı derecede saçma geldi. Bu soru sorulup herkes cevabını verdikten sonra melek olmak isteyenler melek, insan olmak isteyenler insan oluyor yani. Ve daha sonra herkesin hafızası sıfırlanıyor, hard reset atılıyor yani, şu an bize sorulan bu soruyu hatırlamamızın gerekçesi bu olarak gösteriliyor. 

Meleklerin iradesi olmadığı için allaha inanmama gibi bir durumları söz konusu değil. Hepsi, her koşulda allaha inanıyor ve inanıp inanmama gibi seçim yapabilme durumunda değiller. Tabii burda şeytanın nasıl allaha karşı gelebildiği de sorulması gereken başka bir soru.

Ben şimdi düşünüyorum da allah gelip bana bu soruyu sormuş ve ben insan olmak istiyorum diye cevaplamışım, neden öyle cevaplamışım acaba? Ama allah şimdi sorsa bana bu soruyu her koşulda inanan melek olmayı seçerdim kesinlikle çünkü bir belirsizliğin içinde değiller ve sadece nerde, ne görev veriliyorda onu yapıyorlar. Ben hangi akılla insan olmak istiyorum demişim acaba, ya da o anki aklımla şu anki aklım bir değil de onun için mi şu an farklı düşünüyorum?

din ile ilgili her şey saçmadır. dinler; uygulamalardan, hikayelere evrilen ve ağızdan ağıza değiştikçe gerçeklikten uzaklaşan anlatılar barındırır.

yukarda; tanrının, yarattığı varlığa sorması vardır. tanrının, yarattığı varlığa sorması: tanrının bilemeyeceği bir şey yaratmış olmasıdır. bu da yine aynı inancın tanrı tanımı ile çelişir. 

şöyle ki: islamın tanrısı, her şeyi hakkıyla bilendir. bu tanrı insanı yaratınca, ona bir şey soramaz, çünkü alacağı yanıtı da bilmektedir. sorması, ancak alacağı yanıtı bilmemesinden kaynaklanır. bu durumda, islamın tanrısı, hiçbir şekilde bilemeyeceği bir şey yaratmıştır. bu durumda islamın tanrısı, her şeyi hakkıyla bilen değildir.

meleklerin varlığı da yine islamın tanrı tanımı ile çelişir. islamın tanrısı, her şeye gücü yeten, mutlak güce sahip olandır. yorulmayan, usanmayandır. hiçbir şeye muhtaç ve hiçbir şekilde eksik değildir. fakat aynı zamanda meleklere ihtiyacı vardır. bu melekleri çeşitli şekillerde görevlendirir, işlerinin bir kısmını bunlar aracılığı ile yürütür. her şeye gücü yeten ve ol deyip olduran bir tanrının yardımcılara muhtaç olması çelişkidir. 

daha girişte bir sürü çelişki barındıran bir anlatının geri kalan kısmı da açık biçimde akla zarar saçmalıktır.

Sitelerde Paylaş

Zebaniler asgari ücretin bile altında boğaz tokluğuna çalışıyorlarmış. Yarın kıyamet kopup kafirler cehenneme dolduğunda işleri iyice zorlaşacak. Şu anda sadece allah öfkelendikçe cehennemi kızdırmaktan başka iş yapmıyorlar ama gelecekleri çok karanlık. Kafiri yakacağım derken elini ayağını yaksa sigorta filan hak getire! Hiç bir iş güvencesi yok, güvenlik ekipmanı yok! Ellerinde bir çatal dirgen, o kadar! Onunla iş mi olur! Ne yanmaz eldiven, ne ateş sıçramalarına gözlük, ne baret... Hepsi hak getire!

Huriler dersen zaten malum! Daha kıyamet bile kopmadan orda burda kendini patlatan bir kucak sakallı iğrenç orangutanlara hizmet etmek zorundalar. Şehidiz ulan biz deyip geliyor bu sakallı maymunlar. Hepsine de yetmişiki huri söz verilmiş! Yetmişi ana sermaye, iki bonus da hediyesi! Şehidiz diye havalarından geçilmiyor. Bunların ağız kokusunu çekmek zorundalar. Zebani hiç olmazsa ateşe katlanıyor. Hurilerinki çekilir rezillik değil.

Ama daha beteri var. Gılmanlar. Onların çektiği rezilliği anlatmaya yürek dayanmaz. Çekilir kepazelik değil, ne olursan ol ama gılman olma! Huri olmaktan beter!

Melek olsan, ötekiler gibi kötü değil geliyor ama, değil, o da beter. Sürekli aşağılanıyor, tapının ulan tapının yatın yerlere tapının diye horlanıyorsun. İşin gücün yerlerde sürünüp tapınmak! Ne kişilik var, ne onur var, ne haysiyet var ne bir şey!

En iyisi tabii insan olmak. Bütün bu onursuz haysiyetsiz sömürüleri elinin tersiyle ittiğin gibi iterim allahını deyip bilgi sahibi, onurlu bir varlık oluyorsun. Daha doğrusu olabiliyorsun, olma şansın var. Bu şansı kullanamazsan tabii yukarıda anlatılanlardan bir farkın kalmıyor.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar..

Bana da saçma gelen şey,bu sorunun unutturulmuş olmasına rağmen nasıl biliniyor olduğu. 

Sitelerde Paylaş

Bunun Kuran'da yazdığını hatırlayamadım. Sanırsam böyle bir şey yazmıyor.

Yalnız emanetin dağlara göklere filana falana teklif edildiği, onların korktukları ve yüklenemedikleri, insanın ise zalim ve cahil olduğu için yüklenmeyi kabul ettiği şeklinde saçma sapan bir anlatım var. Bunun tabii hiç bir anlamı yok, tamamen saçmalık. Bunu eleştireyim desem nesini eleştireceksin, böyle bir şeyin zaten olamayacağı besbelli.

Bunda bir mecaz, metafor olsa olur mu ki diyorum, o da uymuyor yani, böyle bir metafor da olacak şey değil. Yağmur yağdırmayı yanardağlara, güneşe teklif ettik kabul etmediler, bulutlar salak ve psikolojik sorunlu olduklarından tamam biz yağdıralım diye hemen atladılar gibi saçma sapan bir anlatım. Böyle bir şey olmaz da mecaz olarak anlatılmaz da...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...