Jump to content

Her insan sorgulanmak için mi yaratılır?

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar..

Anlamlandıramadığım, yerine bir türlü oturtamadığım olaylardan biri de bebek ölümleri. Yaratılan insan; işlediği günahlardan sorumlu olacak ana gelmeden, büluğ çağına ulaşamadan ölürse cennete gideceği yazılıyor. Anlayamadığım nokta ise, madem biz sorgulanmak için yaratılıyoruz neden bazılarımız daha sorgulanmadan, bebekken kaderlerine allah tarafından ölüm yazılıyor ve doğrudan cennete gidiyor. Ya da madem ölecekti bu bebek, neden yaratılıyor? Hem burda bebekken kaderlerine ölüm yazılmamış olan insanlara karşı yapılmış olan bir adaletsizlik yok mu? Ben neden bebekken ölüp cennete gitmedim diye düşünür bir çok insan. Araştırdığım kadarıyla allahın büluğ çağına ermeden onların kaderlerine ölüm yazmasının nedeni anne-babalarını evlat acısıyla sınamasıymış. Bakalım ben onlardan evlatlarını aldım, onlar bana isyan mı edecekler yoksa tapmaya devam mı edecekler diye. Burda sorulması gereken soru şu. Her insan sorgulanmak için yaratılır? Sorgulanmak için yaratılmayan insanlar var mıdır? Bu sorular hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.

Ayrıca geçen bir yazı okudum. Hz hızırın çok dindar bir ailenin çocuğunu öldürdüğünü yazıyordu. Gerekçe olarak, bu çocuğun ilerde kötü birisi olacağından korkulduğu, ailesini inancından saptıracağı vs. gösteriliyordu. Çok komik değil mi bu ya? Trajikomik mi deseydim yoksa. Bir çocuk yaratıyorsun, zaten ilerde neler yapacağını, herşeyini biliyorsun, tamam; özgür irade veriyorsun ona ama o özgür iradesiyle de neler yapacağını biliyorsun sadece müdahale etmiyorsun onu da anladık. Peki sen niye kötü bir insan yaratıyorsun o zaman? Seçenek bırakmamışsın ki yarattığına, ilerde o kötülük yapacak diyip ölümüne sebep oluyorsun. Madem niye yarattın ki bu çocuğu? Gerildim yav..

Neyse.. öyle işte.. değişik değişik şeyler :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 99
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Merhaba arkadaşlar..

Anlamlandıramadığım, yerine bir türlü oturtamadığım olaylardan biri de bebek ölümleri. Yaratılan insan; işlediği günahlardan sorumlu olacak ana gelmeden, büluğ çağına ulaşamadan ölürse cennete gideceği yazılıyor. Anlayamadığım nokta ise, madem biz sorgulanmak için yaratılıyoruz neden bazılarımız daha sorgulanmadan, bebekken kaderlerine allah tarafından ölüm yazılıyor ve doğrudan cennete gidiyor. Ya da madem ölecekti bu bebek, neden yaratılıyor? Hem burda bebekken kaderlerine ölüm yazılmamış olan insanlara karşı yapılmış olan bir adaletsizlik yok mu? Ben neden bebekken ölüp cennete gitmedim diye düşünür bir çok insan. Araştırdığım kadarıyla allahın büluğ çağına ermeden onların kaderlerine ölüm yazmasının nedeni anne-babalarını evlat acısıyla sınamasıymış. Bakalım ben onlardan evlatlarını aldım, onlar bana isyan mı edecekler yoksa tapmaya devam mı edecekler diye. Burda sorulması gereken soru şu. Her insan sorgulanmak için yaratılır? Sorgulanmak için yaratılmayan insanlar var mıdır? Bu sorular hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.

Ayrıca geçen bir yazı okudum. Hz hızırın çok dindar bir ailenin çocuğunu öldürdüğünü yazıyordu. Gerekçe olarak, bu çocuğun ilerde kötü birisi olacağından korkulduğu, ailesini inancından saptıracağı vs. gösteriliyordu. Çok komik değil mi bu ya? Trajikomik mi deseydim yoksa. Bir çocuk yaratıyorsun, zaten ilerde neler yapacağını, herşeyini biliyorsun, tamam; özgür irade veriyorsun ona ama o özgür iradesiyle de neler yapacağını biliyorsun sadece müdahale etmiyorsun onu da anladık. Peki sen niye kötü bir insan yaratıyorsun o zaman? Seçenek bırakmamışsın ki yarattığına, ilerde o kötülük yapacak diyip ölümüne sebep oluyorsun. Madem niye yarattın ki bu çocuğu? Gerildim yav..

Hem burda bebekken kaderlerine ölüm yazılmamış olan insanlara karşı yapılmış olan bir adaletsizlik yok mu?bebekken ölenlerde şöyle diye bilirdi...biz neden dünyada 80-90 sene yaşamadık bu adaletsizlik değilmi.????

Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar..

hızır aleyhisselamın çocuk öldürmesi istisnai bir durum.sürekli ileride kötü olacak çocuklar öldürülmüyor.hitler stalin lenin mao vs.

Sitelerde Paylaş

Mandown, din bir çelişkiler yumağıdır. Doğasında bu vardır, sonradan olmuş bir şey değil ki şunu çözelim düzeltelim desen. Zehirin doğasında zehirlemek vardır. Din de bir zihin zehiridir. Zihni karmakarışık, allak bullak eder. Ha, çelişkinin kaynağı sade din mi, dinden kurtuldun mu hiç çelişkin kalmaz, mutlu mesut mu olursun? Hayır elbette. Ama din hayatın da doğasında olan çelişkileri giderme iddiasıyla ortaya atılıp daha da da artırmaktan başka bir işe yaramayan bir zehirdir.

Alkol örneğin. Alkol yaptırmıyor taşkınlığı. İçinde olan eğilimleri dışa vurmasını sağlıyor sadece. Zihin kontrolünü yitirterek yapıyor bunu. Din de herkes benim gibi birer insan, ben bana ne yapılmasını istemiyorsam onlar da istemez baskısını vicdan üzerinden kaldırıyor. Onlar öteki, onlar kafir, onlar insan değil hayvandan bile aşağı diye inandırıyor ve her kötülüğü yaptırıyor.

Zihni din dogmasıyla zehirlenmiş bir canavar, eroin kullanmış bir bağımlı gibidir. Bunun tek istisnası var, din tamam ama laiklik diye dinin zararlı etkilerine karşı laikliği bir fren olarak geliştiren kişiler. Onlar taşkınlıklarını baskılarlar. Laikliği benimsemiyorsa bile laik düzenin baskısıyla yapamıyor. Serbest bir bırak, bu kafir diye öldürür, bu cariye diye saldırır, bu ilerde kafir olur diye çocuk bile öldürür. Ha sübyan ha değil noolacak ayırt da etmeyebilir. Bunu itiraf eden müslümü de gördük burada. Ha sübyan ha yetişkin nolacak sanki diyor manyak! 

Sitelerde Paylaş

Hem burda bebekken kaderlerine ölüm yazılmamış olan insanlara karşı yapılmış olan bir adaletsizlik yok mu?bebekken ölenlerde şöyle diye bilirdi...biz neden dünyada 80-90 sene yaşamadık bu adaletsizlik değilmi.????

İyi de söylediğin çok saçma değil mi? Bu dünya gelip geçici değil mi? Zaten yaşadığımız bu 90 senenin amacı cennete ya da cehenneme gidecek olmamız değil mi? Kim 90 sene yaşamamayı göze almaz cennette geçireceği fani olmayan bir yaşam için? Ölen bebeğin cennette allaha ben niye fani hayatta 90 sene yaşamadım diye hesap soracağını hiç sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

hızır aleyhisselamın çocuk öldürmesi istisnai bir durum.sürekli ileride kötü olacak çocuklar öldürülmüyor.hitler stalin lenin mao vs.

Bu ne gibi bir istisnai durum acaba? Açıklar mısın? Kötü olacak her insanın öldürülmediğini biliyorum, bu çocuğun neden öldürüldüğünü soruyorum.

Sitelerde Paylaş

İyi de söylediğin çok saçma değil mi? Bu dünya gelip geçici değil mi? Zaten yaşadığımız bu 90 senenin amacı cennete ya da cehenneme gidecek olmamız değil mi? Kim 90 sene yaşamamayı göze almaz cennette geçireceği fani olmayan bir yaşam için? Ölen bebeğin cennette allaha ben niye fani hayatta 90 sene yaşamadım diye hesap soracağını hiç sanmıyorum.

Ölen bebeğin cennette Allaha ben niye fani hayatta 90 sene yaşamadım diye hesap soracağını hiç sanmıyorum.bende hemen ölmeyenlerin niye ölmedik diye sormasını mantıklı bulmuyorum ne olacak...tabiki olacak olan ne senin istediğin ne benim istediğim...yaratıcının takdir ettiği olacak....ayrıca yaratıcının iradesi ne senin ne benim sanmıyorum kelimesiyle  ipotek edilecek değil.

Sitelerde Paylaş

Bu ne gibi bir istisnai durum acaba? Açıklar mısın? Kötü olacak her insanın öldürülmediğini biliyorum, bu çocuğun neden öldürüldüğünü soruyorum.

bütün kötülerin öldürülmediğini biliyor ve kabul ediyorsan istisnai öldürülen çocuğun durumu hiçbir standardı değiştirmez....öldürülme nedeninin %100 doğrusunu merak ediyorsan ölümü bekleyeceksin...bunun dışında sana %100 cevap yok.

Sitelerde Paylaş

bütün kötülerin öldürülmediğini biliyor ve kabul ediyorsan istisnai öldürülen çocuğun durumu hiçbir standardı değiştirmez....öldürülme nedeninin %100 doğrusunu merak ediyorsan ölümü bekleyeceksin...bunun dışında sana %100 cevap yok.

Cevabı olmayan bişeye niye inanıyorsun o zaman? Körü körüne mi inanıyorsun ya da yanmaktan korktuğun için mi? Bana mantıklı bir cevap ver hem belki ben de inanırım, sevap kazanırsın. Yanmaktan kurtulursun belki.

Sitelerde Paylaş

Cevabı olmayan bişeye niye inanıyorsun o zaman? Körü körüne mi inanıyorsun ya da yanmaktan korktuğun için mi? Bana mantıklı bir cevap ver hem belki ben de inanırım, sevap kazanırsın. Yanmaktan kurtulursun belki.

inanırsam kaybedeceğim birşey yok....inanmasam ya herşey gerçekse ve sonsuz hayat ve sonsuz ödül ve ceza varsa.....?????

Sitelerde Paylaş

benim sevap kazanmam amellerimin karşılığı...sen inanırsan kazanan ben değil sen olacaksın.!!!!

Sitelerde Paylaş

Bu bakış açısı hiç etik değil bence. Bu inanmak değil zaten, inanıyorum diyip allahı kandırmaya çalışmak gibi bir sığ düşünce.

bu bakış açısı ateist olanlara kopya vermek için.kendim için tüm zerremle yaratıcının varlığına birliğine inanmış durumdayım.

Sitelerde Paylaş

bu bakış açısı ateist olanlara kopya vermek için.kendim için tüm zerremle yaratıcının varlığına birliğine inanmış durumdayım.

Sorduğum soruların hiçbirisine cevap veremiyor olmana rağmen tüm zerrenle inanıyorum diyebilmen nasıl bir çelişkidir. Kuranda neden herşey net değil, birçok şey yoruma açık, hocalar bile birbirleriyle anlaşamayıp farklı farklı yorumluyorlar. Kuran neden bunlar bunlar yapılacak, bunlar bunlar yasak kesinlikle yapılmayacak diye net bir dille indirilmemiş?

Sitelerde Paylaş

Sorduğum soruların hiçbirisine cevap veremiyor olmana rağmen tüm zerrenle inanıyorum diyebilmen nasıl bir çelişkidir. Kuranda neden herşey net değil, birçok şey yoruma açık, hocalar bile birbirleriyle anlaşamayıp farklı farklı yorumluyorlar. Kuran neden bunlar bunlar yapılacak, bunlar bunlar yasak kesinlikle yapılmayacak diye net bir dille indirilmemiş?

sorduğun tüm soruları yanıtladım...hangi soruna cevap vermedim??? en fazla sen dedinki bence şöyle..bende dedimki bence böyle.senceler ve benceler herkezin kendisine göre doğru bu değişmez.kuranda yoruma açık birşey yok. dinin temel konularında bir ayrılık yok.teferruat konularında var. buda imanı zedelemez.içki zina fal okları hırsızlık cinayet kesin olarak yasaklanmış durumda zaten...iş teferruata kalırsa yahudilerin yaptığı gibi ineğin rengine kadar gidilir.kısaca anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az.

Sitelerde Paylaş

Çok uzun yazmışsın be pampa :)

— Yine yola koyuldular. Bir süre sonra bir oğlana rast geldiler; tuttu onu öldürdü. Mûsa dedi: "Tertemiz bir insanı, bir cana karşılık olmaksızın öldürdün ha!? Vallahi çok kötü bir iş yaptın!" (kehf suresi 74. ayet) 

"Oğlan çocuğa gelince: Onun anası-babası inanmış kişilerdi. Çocuğun onları azgınlık ve inkâra sürüklemesinden korktuk. " (80. ayet) 

"Diledik ki, Rableri onlara o çocuktan temizlikçe daha üstün, merhametçe daha gelişmişini versin. " (81. ayet) 

İşte burada çocuk daha büyüyüp günahlarını işlemeden imtihanı sonlandırılıyor. Yani bir kişinin neyi hak edip etmediği en başından belli gibi… Ayrıca çocuk yaşasaydı anne ve babasını saptırabilecekmiş. Ama sapmayı hak etmedikleri için onlar kurtarılıyorlar. 

Bu noktada bu şunu anlıyorum. Yaratılan bu kötü çocuğun hiçbir şekilde cennete gitme şansı yok. Ona bir fırsat bile verilmemiş, bu çocuk büyüyünce kötü birisi olacak. Allah bizim kararlarımıza müdahale etmiyor tamam, kararlarımızı kendimiz veriyoruz. Ama allah sonuçta kendi irademizle vereceğimiz kararları da biliyor. 5 tane sorum var. 1) Allah neden kötü birisini yaratıyor? 2) Allahın bu çocuktan başka kötü olarak yarattığı insanlar da var. Neden bunlar da çocukken öldürülmüyor? 3) Madem sınanmaya geliyoruz; bu, ilerde kötü olacak çocugun sınanmasına izin verilmeden neden direkt cennetle mükafatlandırılıyor? 4) Allah bu çocugu öldürerek çocuğun ileride kendi  iradesiyle alacağı kararlara müdahale etmiş olmuyor mu? 5) Kendi irademle alacağım kararları biliyorsa benim şu an inanmıyor olmamı allah mı istiyor? Ben de bu kötü olarak yaratılanlardan birisi miyim?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...