Jump to content

Her insan sorgulanmak için mi yaratılır?

Recommended Posts

öyle düşünmemi gerektirecek durum neki.benim sorumluluğum yaratıcının tasarruflarını(istisnai) sorgulamak değil benim asli görevim kendi sorumluluklarımı yerine getirmek.beni bir başkasının hataları yanlışları değil benim kendi doğrularım cennetlik yapacak.

Hayatın boyunca iman ettin, allaha hiç karşı gelmedin diyelim. Ama ömrünün son 1 ayında da öyle büyük günahlar işledinki, ya da toplam günahların fazla çıktı da cehenneme gönderilmene karar verildi diyelim. Sen cehennemde yanarken o kötü çocuk sana cennetten el sallayacak. Ağrına gitmeyecek mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 99
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dediğim gibi okuyamıyorsunuz bunu anladık, bunu yapabilecek ne zeka ne de sabır, ne de karakter var sizde.

Ama peki....neden yazmaya çalışıyorsunuz?

Selam

Dostum sorunun ne? Karakterine gram laf etmemişken benim karakterime laf etmen ne kadar karakterli biri olduğunu gösterdi zaten. Her dinsiz kötü mü zannediyorsun sen? Etrafında ben müslümanım diye geçinen onlarca dinsiz arkadaşın var. Belki sen bile kendinden şüphe ediyosun ama kendine bile itiraf edemiyorsun korktuğun için. Türkiyenin %95'i müslümanmış. Bişey diyim mi gerçekten inanların oranı %50 yi bile bulmaz. 

Sitelerde Paylaş

Hayatın boyunca iman ettin, allaha hiç karşı gelmedin diyelim. Ama ömrünün son 1 ayında da öyle büyük günahlar işledinki, ya da toplam günahların fazla çıktı da cehenneme gönderilmene karar verildi diyelim. Sen cehennemde yanarken o kötü çocuk sana cennetten el sallayacak. Ağrına gitmeyecek mi?

o çocuk yaşasaydı ne kadar günah işleyecekti?????? ben hayatımın sonunda ne kadar günah işleyecektim bunları bilemem.fakat yaratıcı bilir ve hükmünü ona göre verir adaletsizlik yapmaz.ygs-lys'de 4 yanlış 1 doğruyu götürebilir ama dinde bazen 1 yanlış tüm doğruları götürür.sonuçta o çocuğuda  benide yargılayacak olan adili mutlak.ben onun bildiklerini bilemem ama o benim bilmediklerimide bilir.

Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi okuyamıyorsunuz bunu anladık, bunu yapabilecek ne zeka ne de sabır, ne de karakter var sizde.

Bu Size hediyem olsun:

Gott liebt keinen, der eingebildet und prahlerisch ist.

Kaynak: Insan ürünü kitabınız

Nerede olduğunu arayıp, kendiniz bulunuz. Alamanca(!)  bilmiyorsanız, valla kizarım ha. En azından biliyormuș gibi yapın. Google Amca çağında bu pek zor olmasa gerek.:0_80cbc_37a71a73_L:

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Din, bana göre bir sıfır noktadır. Çemberin merkezidir. Eğer bu kadar kafa karışıklığı ve çelişki içerisinde dine mantıklı bir açıklama getirmek istiyorsan şu şekilde düşünebilirsin;

Dinin kendisi bir sınavdır diyebilirsin. Çünkü din insanı sürekli merkezin çemberinde tutmaya çalışır. Sen araştırıp düşündükçe ve sorguladıkça bu merkezden uzaklaşırsın. Bana göre sınav bu olmalı. İnsanlara dinle korku salmalı, umut vaat etmeli, belirli düşünce kalıplarına sokmalı ve sonrasında kim kabuğunu kırıp çemberin merkezinden uzaklaşacak, kim cesurca davranacak, bunu seyretmeli. İyilik veya kötülük insanın doğasında olan bir şeydir. Bunun din ile alakası yok. Aksine inançlarıyla aldatılan insanlar inançları boşa çıkınca saldırgan ve kinci bir tavır sergilerler. Ama başından beri inanmayan insan için bu durum söz konusu değil. İnsan olarak kendimizi taraf seçme zorunluluğunda hissediyoruz. İyi ya da kötü. Dindar ya da dinsiz. Yetenekli ya da yeteneksiz. Taraflardan birine dahil olan insan karşı tarafı yanlış kendi bulunduğu tarafı doğru zanneder. Fikir ayrılıkları ve çatışmalar da bundan kaynaklanır. Bunun son bulması için herkesin aynı tarafta olması gerekir. Bu da hiç bir zaman gerçekleşmeyecek bir şey. O yüzden bu düşüncelerden sıyrılıp, şu an içerisinde bulunduğumuz durumu değerlendirmeli ve sadece hayatı yaşamalıyız. Nereden geldim? Ne için geldim? Nereye gidiyorum? Bu soruların cevaplarını elbette her insan kendisine soruyor. Ama bu soruların cevaplarına dini kesimlerden verilen cevaplar sizi tatmin etmiyor. Çünkü cevapların hepsi hayali. Ya geçmişte kalmış ya da gelecekte yaşanacak cevaplar bunlar. Ama biz şu anda yaşıyoruz. O yüzden düşüncelerimizi ve kalbimizi tatmin etmek istiyorsak cevaplarımızı da şu anda gözlemlenebilir olarak aramalıyız. Ben bu düşüncelerle ateist oldum. Eğer bir yaratıcı varsa ona karşı dürüstüm. Sonuçta bu evreni o yaratmış olacak ve ben de bu evrende onun yarattıklarını araştırıp, inceliyor olacağım. Allah'da zaten Kur'an'da zanna uymamamız kesin bilgi ile amel etmemiz gerektiğini söylüyor. Ama bir yaratıcı yoksa zaten kaybedecek bir şeyimiz yok. İnsan olarak bir şeyi 5 duyu organlarımızla hissetmediğimiz zaman tatmin olmuyoruz. Örneğin siz çok beğendiğiniz bir arabayı satın alsanız o arabanın resmi işlemleri tamamlanıp size teslim edilene kadar içiniz içinize sığmaz. Bu noktada da huzursuzluğumuza sebep olan diğer bir etmen zaman oluyor. Beklemeyi sevmiyoruz. İşte o yüzden dedim "anı yaşamak" diye. Bir yaratıcı tarafından gönderildiysek buraya sorgulanmak için değil sorgulamak ve öğrenmek, idrak etmek, kavramak, kemale ermek için gelmiş olabiliriz. Yoksa sonucumuzun ne olacağını bilen bir tanrının bizi tekrar sorgulamaya ihtiyacı yok. Yani şöyle düşünelim. Cennetteyiz Adem ile Havva bir hata yapıyor ve cennetten kovuluyor. Allah'da cennetteki diğer hata yapabilecek olanları yani bizleri cennetten ayıklamak için bu düzeni kuruyor. Çok yanlış. Cennette yapılabilecek bir hatadan dolayıda sürgün edilebiliriz. Adem ve Havva örneğinde olduğu gibi. Ateistler bir yaratıcıyı inkar eden değil de bir yaratıcının varlığını doğrulayamamış veya yokluğunu yanlışlayamamış kişilerdir. Bilimsel olarak da bir yaratıcının varlığı kanıtlanana kadar da bu böyle devam edecek. Bilimsel olarak kanıtlandığı zaman da bir yaratıcı varmış deriz. Ama bu yaratıcı Allah'tır, gerçek din de islamdır diyemeyiz.

Sitelerde Paylaş

Bu Size hediyem olsun:

Gott liebt keinen, der eingebildet und prahlerisch ist.

Kaynak: Insan ürünü kitabınız

Nerede olduğunu arayıp, kendiniz bulunuz. Alamanca(!)  bilmiyorsanız, valla kizarım ha. En azından biliyormuș gibi yapın. Google Amca çağında bu pek zor olmasa gerek.:0_80cbc_37a71a73_L:

Bunun türkçe cevirisi yok mu acaba? Almancam biraz zayıf, ich liebe dich seviyesinde :)

Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar..

Anlamlandıramadığım, yerine bir türlü oturtamadığım olaylardan biri de bebek ölümleri. Yaratılan insan; işlediği günahlardan sorumlu olacak ana gelmeden, büluğ çağına ulaşamadan ölürse cennete gideceği yazılıyor. Anlayamadığım nokta ise, madem biz sorgulanmak için yaratılıyoruz neden bazılarımız daha sorgulanmadan, bebekken kaderlerine allah tarafından ölüm yazılıyor ve doğrudan cennete gidiyor. Ya da madem ölecekti bu bebek, neden yaratılıyor? Hem burda bebekken kaderlerine ölüm yazılmamış olan insanlara karşı yapılmış olan bir adaletsizlik yok mu? Ben neden bebekken ölüp cennete gitmedim diye düşünür bir çok insan. Araştırdığım kadarıyla allahın büluğ çağına ermeden onların kaderlerine ölüm yazmasının nedeni anne-babalarını evlat acısıyla sınamasıymış. Bakalım ben onlardan evlatlarını aldım, onlar bana isyan mı edecekler yoksa tapmaya devam mı edecekler diye. Burda sorulması gereken soru şu. Her insan sorgulanmak için yaratılır? Sorgulanmak için yaratılmayan insanlar var mıdır? Bu sorular hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.

Ayrıca geçen bir yazı okudum. Hz hızırın çok dindar bir ailenin çocuğunu öldürdüğünü yazıyordu. Gerekçe olarak, bu çocuğun ilerde kötü birisi olacağından korkulduğu, ailesini inancından saptıracağı vs. gösteriliyordu. Çok komik değil mi bu ya? Trajikomik mi deseydim yoksa. Bir çocuk yaratıyorsun, zaten ilerde neler yapacağını, herşeyini biliyorsun, tamam; özgür irade veriyorsun ona ama o özgür iradesiyle de neler yapacağını biliyorsun sadece müdahale etmiyorsun onu da anladık. Peki sen niye kötü bir insan yaratıyorsun o zaman? Seçenek bırakmamışsın ki yarattığına, ilerde o kötülük yapacak diyip ölümüne sebep oluyorsun. Madem niye yarattın ki bu çocuğu? Gerildim yav..

Neyse.. öyle işte.. değişik değişik şeyler :)

Bahsettiğin bebek hakkında çok net bir cevabım var.

''NEML-65: De ki: "Göklerde ve yerde Allah'tan başka kimse gaybı bilmez. '' Çok açık hızır falan geçmiyor sadece ve sadece geleceği allah bilir diyor.

O bebeğin ilerde kötü şeyler yapacağını iddia edenler,kendi ayetlerini açıktan yalanlamış oluyorlar.Ve kendi tabirleriyle''şirke düşmüş'' olurlar. Bebek paylaşımını yapan arkadaşı yakından tanımak isterdim.

Sitelerde Paylaş

Bahsettiğin bebek hakkında çok net bir cevabım var.

''NEML-65: De ki: "Göklerde ve yerde Allah'tan başka kimse gaybı bilmez. '' Çok açık hızır falan geçmiyor sadece ve sadece geleceği allah bilir diyor.

O bebeğin ilerde kötü şeyler yapacağını iddia edenler,kendi ayetlerini açıktan yalanlamış oluyorlar.Ve kendi tabirleriyle''şirke düşmüş'' olurlar. Bebek paylaşımını yapan arkadaşı yakından tanımak isterdim.

Kuranda hızır adı hiçbir yerde geçmiyor zaten.

Sitelerde Paylaş

Kuranda hızır adı hiçbir yerde geçmiyor zaten.

Kehf-74

Yine yürüdüler. Nihayet bir erkek çocuğa rastladıklarında (Hızır) hemen onu öldürdü. Musa dedi ki: Tertemiz bir canı, bir can karşılığı olmaksızın (kimseyi öldürmediği halde) katlettin ha! Gerçekten sen fena bir şey yaptın!

Burda öldürenin önemi yok, hızır ya da bi başkası.

Sitelerde Paylaş

mesela sen sporcu olsan 100 m'yi 9 saniyede koşsan.fakat 100 m yarışına katılmasan.yarışa katılanlarda biri 100 m'yi 10 sn'de  koşup birinci olup altın madalya aldı.sen yarışmaya katılmadın fakat 1.den daha hızlısın...burada yarış organizatörleri sana haksızlık yapmış sayılmazlar....

Pardon da bu neyin yarışı. İnanma nedenini yukarıda açıklamışşın işte kendini garantiye almak için bir şeylerden ödün veriyorsun. Sana vaad edilen güzellikleri yaşayabilmek için bu dünyadaki her şeyden vazgeçiyorsun ya da geçmiyorsun, zaten inanıyorum bi şekilde girerim diye düşünüyorsun. İşte bizim de anlam veremediğimiz nokta bu. Bu mantıkla bakmak ve uygulamak hiç zor değil. Ama ben sırf kendimi garantiye almak için kendimden kişiliğimden ödün vermemi gerektirecek şeylere itibar etmiyorum. 

Sitelerde Paylaş

Pardon da bu neyin yarışı. İnanma nedenini yukarıda açıklamışşın işte kendini garantiye almak için bir şeylerden ödün veriyorsun. Sana vaad edilen güzellikleri yaşayabilmek için bu dünyadaki her şeyden vazgeçiyorsun ya da geçmiyorsun, zaten inanıyorum bi şekilde girerim diye düşünüyorsun. İşte bizim de anlam veremediğimiz nokta bu. Bu mantıkla bakmak ve uygulamak hiç zor değil. Ama ben sırf kendimi garantiye almak için kendimden kişiliğimden ödün vermemi gerektirecek şeylere itibar etmiyorum. 

zaten inanıyorum bi şekilde girerim diye düşünüyorsun.sende zaten ahiret yok istediğim gibi yaşarım diyorsun...ya varsa??????????????*kendimden kişiliğimden ödün vermek???? zina yapma adamöldürme çalma ahlaklı ol yetime sahip çık bunlar mı ödün??????????????

Sitelerde Paylaş
57 minutes ago, gringer80 said:

zaten inanıyorum bi şekilde girerim diye düşünüyorsun.sende zaten ahiret yok istediğim gibi yaşarım diyorsun...ya varsa??????????????*kendimden kişiliğimden ödün vermek???? zina yapma adamöldürme çalma ahlaklı ol yetime sahip çık bunlar mı ödün??????????????

Milletin adına atıp tutma. Adam senin çıkarcılığından bahsediyor.

Zina neden kötü ve yasak?

Kötü olduğu için mi (kuranda) yasak, yasak olduğu için mi kötü?

Adam öldürmemek ve çalmamak için ahiret olması mı gerekiyor?

Ya varsa dediğin hadise adi bir çıkarcılıktan başka bir şey değil. Huzurlarınızda "Pascal's Wager". Buyrun:

Sitelerde Paylaş

İslam zina yapma çalma öldürme der ama bunları Müslümlere yapma der. Müslüm olmayanları İslama davet etmek ve kabul etmezlerse gördüğü yerde öldürmesi farzdır. Çalma deyince kafirin malını öldürünce zaten ganimet olarak alır. Zinaya gelince cariye yaptığı kafir kadınlarına Kuran'da açıkça yazdığı üzere evli de olsalar tecavüz eder.

Bunlar Kuran'da yazmıyor diye hiç kıvırtmayın. İslamda insan hakları yoktur, Müslüm hakları vardır. Kafirleri İslamı kabul etmezse öldürmek, yağmalamak, köle yapmak İslamın gereğidir. Bütün kötülükleri Müslümlere yapmayın yazar. Kafirlere ise yapın diye yazar. Bunun ayrıdına varamayacak kadar biz saf değiliz, siz de bizi keriz sanmayın Müslümler. Kuranınızı sizden kat kat çok iyi biliyoruz.

Sitelerde Paylaş

sen kimseyi incitmeden 30 değil 60 yıl yaşasanda cehenneme gideceksin.çünkü senin okulda kaydın yok.fakat okulda kayıtlı olup tembel olan öğrenciler bütünlemede sınıfı geçebiliyor.ayrıca bu durum istisnai bir durum bunu genelleyemezsin.bu durum trilyonda bir olmuş takdiri ilahi.

Her şeye de istisna diyorsun. Hızır'ın çocuğu öldürmesine de istisna demişsin.

Kardeşlerin çiftleşmesinden ürememiz durumuna da istisna diyorsunuz, başka bir dolu saçma sapıtık şeye de.

İnsanlığa, yaşamı düzenlemek için gönderilmiş bir dinde bu kadar istisna olmaz. İstisna, Allah'ın bütün kötü ve çirkin davranış ve emirlerini yumuşatıp sorgulamaya kapatmak için uydurduğunuz bahane.

O istisna, bu istisna... 

O okulda kaydım yoksa sorumlusu ben değilim, Allah. Beni bile isteye böyle yaratmış ve asla değişmeyeceğimi bildirmiş. Öyle programlamış beni işte.

Bu durumda dünyanın en iyi insanı da olsam cennete gidemiyorum ve bu istisna oluyor he mi?

Dünyadaki milyonlarca ateist, dinsiz vb insan sadece Allah'ın gönlü istemiş diye cehenneme gidiyor ve bu sana normal geliyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...