Jump to content

Recommended Posts

Kitaba bütünlük içinde bakınca tek ve gerçek yorum ortaya çıkıyor.

Kalplerinde hastalık bulunanlar ise milyonlarca farklı anlam çıkarmaya kalkabilir, hatta ayetlere sembolik ve mecazi anlamlar yükleyerek bambaşka şeyler söyleyebilir.

Kitabı bütünlük içinde okuyacaksın derken örneğin:

Ey iman edenler! Yönetiminiz altındakilerle, ergenlik yaşına gelmemiş olanlarınız sizden üç vakitte izin istesinler. Fecir(Sabah) namazından önce, öğle vakti elbisenizi çıkardığınızda, işa(akşam) namazından sonra. çıplak olabileceğiniz üç vakittir bunlar.

24 Nur Suresi 58

Gibi , kitaptaki tüm ayetler, tüm ifadeler gözönüne alınmalıdır.

Ve apaçık birinci açık anlamı kabul edilmelidir öncelikle.

O zaman hemen herkes aynı açık anlam üzerinde anlayacaktır ayetleri, Kitabı.

Selam

Sitelerde Paylaş
  • İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kalplerinde hastalık bulunanlar ise milyonlarca farklı anlam çıkarmaya kalkabilir, hatta ayetlere sembolik ve mecazi anlamlar yükleyerek bambaşka şeyler söyleyebilir.

Ey iman edenler! Yönetiminiz altındakilerle, ergenlik yaşına gelmemiş olanlarınız sizden üç vakitte izin istesinler. Fecir(Sabah) namazından önce, öğle vakti elbisenizi çıkardığınızda, işa(akşam) namazından sonra. çıplak olabileceğiniz üç vakittir bunlar.

24 Nur Suresi 58

Selam

Açık anlamı o zaman Ahzap 50-51-52 süper:)

Sitelerde Paylaş

Orada peygambere özgü evlilik kısıtlaması var. Bundan sonra evlenmek yasak sana deniliyor(boşansa bile). Bir de kadınların mehir alması gerekirken, eğer kadınlar isterse peygamberle mehirsiz evlenebileceği yazmakta.

Yani orada sayılan kişiler aslında herkese helal. Herkes kuzeniyle evlenebilir. Orada peygambere özgü olan ise sadece mehir olayı...

Bu arada Hıristiyan misyoner Desert Wind, sizin hadis kitaplarınızda da  namaz 3 vakit, buna sonra geleceğiz inşallah.

Selam

Sitelerde Paylaş

24 Nur Suresi 58

Selam

Bana kur'anı bütünlük içinde oku diyorsun ben de bütünlük içerisinde okuyup bu kelimenin geçtiği ayetlere bakıyorum.. maide89, kalem28, adiyat5, bakara143'e bakıyorum. vasat sözcüğünün kur'anda kullanışları genelde "hayırlı, dengeli" gibi anlamlarda geçiyor.

ikimiz de çıkarımımızı kendisini  apaçık detaylı yeterli diye tanımlayan  kur'ana bakarak yapıyoruz ama vardığımız sonuç birbiri ile kel alaka.. ee şimdi hangimizin kalbine hastalık var? aramızda kim hakem olacak?

Sitelerde Paylaş

Merak etme, yüce Rabbim en güzel hükmü verir.

Selam

verir vermesine de o hükmü indirdiği kitabı pek iyi yazamamış galiba. hem iyi yazamamış hem de yeterli detaylı demiş hem de farklı yorum çıkaranları kalplerinde hastalık var diye tanımlamış.. :D

bence sizin tanrı pek iyi  bir yazar değil:) dikkat dağınıklığı var gibi.. 23 yılda bir kitap yazıp sonra da en temel şeylerde bile  inanırlarını içinden çıkılmaz halde bırakmış..  garip bir iş:)))

Sitelerde Paylaş

Yok kitap mükemmel bir şekilde açıklıyor, kendi kendini tefsir ediyor.

Sorun dediğim gibi insanlarda, karakterlerindeki sorunda.

Zaten bu yüzden yeryüzünde bir çok din var.

Gerçekte ise tek din var.

Selam

kitabın kendisini mükemmel açıkladığını kim söylüyor? kitabın kendisi..

peki.. inanırlarını bir noktada yoğunlaştıramayan, hepsini mezheplere bölmüş bu kitabın yeterli detaylı apaçık olduğunu nasıl iddia edebiliyorsun?

ehli sünneti veya şiileri falan geçtim.. sizin mahalledekileri söylüyorum.. zira reşad'çılar ayrı şeyi tebliğ ediyor.. edip'çiler ayrı şeyi tebliğ ediyor.. hakkı yılmaz'cılar ayrı şeyi tebliğ.. sen apayrı şeyi tebliğ ediyorsun.

hepiniz de kitabın apaçık detaylı yeterli olduğunu söyleyip  sonrada birbirinizi reddediyorsunuz:)

onların kalplerinde hastalık var, bi tek sen bu mükemmel kitabı doğru anlıyorsun değil mi?

Sitelerde Paylaş

Orda soru sormadım cevapladım sizi, sözde cevap veren arkadaş.

Cübbeli nikli arkadaşa gerçeği gösterdim.

Daha bunu algılayacaksın önce, sayfalar dolusu mezhep öğretilerini robot gibi buraya aktarmayacaksın. Akledeceksin, sorgulayacaksın, önce karşındaki ne diyor onu anlayacaksın. Ayetlere yönelip araştıracaksın ve aklını kullanacaksın.

Şimdi tekrar oku yazdığımı. Baştan alıyoruz.

Selam

Sen cevap veremedin. Anlamadığını bilmediğini, Anladım Bildim dedin yalan söyledin, bende senin yalanını düzeltim. Allah senin şerrinden butun Ateistleri korusun. Amin. 

Cübbeli hocaya gerçeği mi gösterdin yoksa o Cübbeli hoca'nın söylediği, Hadislerdeki senin gibileri 1400 yıl once Allah'ın izniyle gören Rasulullah'mı sana gösterdi. bi tart bakim

Hakikatle oynamaya kalkma. senin gibilerden akıl alacak değilim.

Sen başa dön önce ne dediğine bak soru mu soruyosun, sormuyomusun 

En iyisi sana cevap vermiştim onu iyice oku harfiyen, okumana rağmen değişmiyosan daha ne diyeyim yani girdiğin bataklıkta bat ne diyim cevapları görmene rağmen inatlaşıyosan

Kuran müslümanısın fakat görüleceği uzere Kur'an daki ayeti bile bilmiyosun;

"BOY ABDESTİ

Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken de -yolculuk hali müstesna- yıkanıncaya (gusül edinceye, boy abdesti alıncaya) kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculuktaysanız, biriniz ayak yolundan gelmiş, yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi sıvazlayın. Allah affedici, bağışlayıcıdır.

****************  "

Müslüman bilmediğine bilmiyorum der. bu gördüğün : *****************  Ayeti değil. Nisa Suresi 43. Ayettir.

Allah seni ıslah etsin ateşe korukle giden gördümde bu kadarı hayret doğrusu.

Sitelerde Paylaş

Yok kitap mükemmel bir şekilde açıklıyor, kendi kendini tefsir ediyor.

Sorun dediğim gibi insanlarda, karakterlerindeki sorunda.

Zaten bu yüzden yeryüzünde bir çok din var.

Gerçekte ise tek din var.

Selam

Kur'an'da muhammed sözcüğünün peygamber Muhammed'i işaret ettiğini nereden biliyoruz?

Tut ki onu işaret ettiğinden emin olduk. Peki bu Muhammed kimdir, kaç yılında ve nerede doğmuş-ölmüştür? Hangi savaşları yapmıştır? Eşleri çocukları var mıdır, varsa kimlerdir? Sahabe kimdir, bunlar hakkında ne biliriz?

Ve bütün bu soruların yanıtlarını biz nereden öğreniriz?

Sitelerde Paylaş

kitabın kendisini mükemmel açıkladığını kim söylüyor? kitabın kendisi..

peki.. inanırlarını bir noktada yoğunlaştıramayan, hepsini mezheplere bölmüş bu kitabın yeterli detaylı apaçık olduğunu nasıl iddia edebiliyorsun?

ehli sünneti veya şiileri falan geçtim.. sizin mahalledekileri söylüyorum.. zira reşad'çılar ayrı şeyi tebliğ ediyor.. edip'çiler ayrı şeyi tebliğ ediyor.. hakkı yılmaz'cılar ayrı şeyi tebliğ.. sen apayrı şeyi tebliğ ediyorsun.

hepiniz de kitabın apaçık detaylı yeterli olduğunu söyleyip  sonrada birbirinizi reddediyorsunuz:)

onların kalplerinde hastalık var, bi tek sen bu mükemmel kitabı doğru anlıyorsun değil mi?

Kur'an'da sorun yok, Kur'an açıklıyor ama şöyle; Örnek olarak

Namazı dosdoğru kılarlar, Namaz kılın  diyo ama nasıl kılınacağını Peygamberimizin sünnetiyle gösteriyo

Oruç, Zekat ,Hac gibi bu ibadetleride aynı şekılde sünnet ile öğreniyoruz

hadisler vahiy olduğu için (Sahih olanlar), Allah Kur'an da söylüyo gösterimini ise Sünnet'e bırakıyo böle yanı yoksa sorun yok.

Sitelerde Paylaş

Kur'an'da sorun yok, Kur'an açıklıyor ama şöyle; Örnek olarak

Namazı dosdoğru kılarlar, Namaz kılın  diyo ama nasıl kılınacağını Peygamberimizin sünnetiyle gösteriyo

Oruç, Zekat ,Hac gibi bu ibadetleride aynı şekılde sünnet ile öğreniyoruz

hadisler vahiy olduğu için (Sahih olanlar), Allah Kur'an da söylüyo gösterimini ise Sünnet'e bırakıyo böle yanı yoksa sorun yok.

sana hak veriyorum. bana göre senin ekolün kur'ancı diye kendilerini tanımlayanlara göre islam açısından  sırat-ı müstakimde.. 

ancak.. sen kendi dininin gereklerini ne ölçüde yapıp onlara hangi noktaya kadar dayanabileceksin.  hadis +kur'an denkleminin bazı sonuçları;  insanları köleleştirmek.. kafa kesmek.. namaz kılmayanı öldürmek... dini sorgulayanı doğramak..  ifade özgürlüğü isteyeni kesip biçmek.. köle kadınları yatağına alıp sonra pazarda satmak. deve sidiği içmek.. cihad etmek..

peki sen bunları yapabilecek misin?

tarihinde Agnostik Ludingirra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam öle bir din değildir. sanırım çoğunuz kafa kesenleri müslüman sanıyor, ehli sünnet asla kafa kesmez. ve diğer iddialarınızda aynı şekilde islamda olmayan bir uydurmadır. 

Kimsenin birșey falan sandığı yok. Mesela Siz müslüman olduğunuzu söylüyorsanız bana göre öyledir, aksini iddia etmem. Sizin bir türlü kabulenemediğiniz radikal islamcılar yaptıkları tüm eylemleri kitabınıza dayandırıyorlar. Onlar bir yerlerinden birșey uydurmuyorlar. Nasıl Siz ve Emre șaklabanı birbirinizi beğenmiyorsunuz, onlar da Sizlere orta parmaklarını gösteriyorlar. Kitabınızdaki yazilanları harfiyen uyguluyorlar. 

Hedefleri șu: Dünyadaki din Islam oluncaya kadar savaș.  Bu bir yerden tanıdık geliyor mu ?

Sitelerde Paylaş

Kimsenin birșey falan sandığı yok. Mesela Siz müslüman olduğunuzu söylüyorsanız bana göre öyledir, aksini iddia etmem. Sizin bir türlü kabulenemediğiniz radikal islamcılar yaptıkları tüm eylemleri kitabınıza dayandırıyorlar. Onlar bir yerlerinden birșey uydurmuyorlar. Nasıl Siz ve Emre șaklabanı birbirinizi beğenmiyorsunuz, onlar da Sizlere orta parmaklarını gösteriyorlar. Kitabınızdaki yazilanları harfiyen uyguluyorlar. 

Hedefleri șu: Dünyadaki din Islam oluncaya kadar savaș.  Bu bir yerden tanıdık geliyor mu ?

Tevbe-5 gibi ayetlerden mi bahsediyorsunuz. kitabınıza dayatıyolar derken. Emre islam anlatamaz. Şaklaban dan kasıt şakacı ise şaka yaptığım yok. "birbirinizi beğenmiyorsunuz;"

Kardeşim adam İslamı yanlış anlatıyor şimdi adam Kur'an Kur'an diyip duruyor hadisleri saydığıda yok şimdi sen bundan islam öğrenirsen ne  namaz kılarsın namazın cezası ağırdır. ne zekat verebilirsin ne hacc yapabilirsin ne oruç tutabilirsin şimdi bundan islam öğrenen kişi napacak. öğrenmese ondan iyi bak ciddiyim bole İslamı "Yalan" ile yayan kişiye inanmaktansa inanmayın daha iyidir. Ben islamı yanlış anlatan her kim olursa olsun babam olsun annem olsun direk araya girerim Hakikati göstermezsem vebale girerim isterse yalanla islama soksun o kişinin vebaline girer. Kitaptaki yazanları direk anlarsa neyin nesiymiş olay neymiş ne olduda bu ayet indi bilmedikleri için ole gidin kafirleri buldugunuz yerde oldurun diye yazanı direk anlarsa tabi. Hedeflerini yanlış yazmışsınız. Hedefleri tüm dünyayı islamdan soğutmaktır!.

Sitelerde Paylaş

Tevbe-5 gibi ayetlerden mi bahsediyorsunuz. kitabınıza dayatıyolar derken. Emre islam anlatamaz. Şaklaban dan kasıt şakacı ise şaka yaptığım yok. "birbirinizi beğenmiyorsunuz;"

Kardeşim adam İslamı yanlış anlatıyor şimdi adam Kur'an Kur'an diyip duruyor hadisleri saydığıda yok şimdi sen bundan islam öğrenirsen ne  namaz kılarsın namazın cezası ağırdır. ne zekat verebilirsin ne hacc yapabilirsin ne oruç tutabilirsin şimdi bundan islam öğrenen kişi napacak. öğrenmese ondan iyi bak ciddiyim bole İslamı "Yalan" ile yayan kişiye inanmaktansa inanmayın daha iyidir. Ben islamı yanlış anlatan her kim olursa olsun babam olsun annem olsun direk araya girerim Hakikati göstermezsem vebale girerim isterse yalanla islama soksun o kişinin vebaline girer. Kitaptaki yazanları direk anlarsa neyin nesiymiş olay neymiş ne olduda bu ayet indi bilmedikleri için ole gidin kafirleri buldugunuz yerde oldurun diye yazanı direk anlarsa tabi. Hedeflerini yanlış yazmışsınız. Hedefleri tüm dünyayı islamdan soğutmaktır!.

Siz de aynı dığerleri gibi "benim dediğim doğru, diğerleri yanlıș biliyor" modundasınız. Halbuki Sizin elinizdeki kitabın aynısı diğerlerinde de var. Radikal islamcılar eylemlerinin temeli ve meșruiyetini kitabınızdan alır. Hepsinin cebinde bir tane var, öyle meal falan da değil, arapça. Onlara göre Sizler cehennem odunusunuz.

Hasılı öve öve bitiremediğiniz bu kitabı nedense herkes farklı anlıyor. Köșeye sıkıșanlar, "anlamak için kitabın tümü okunmalı" diye ağlamaya bașlıyorlar. Iyi güzel de bu iddia aynı zamanda, Tanrınızı güç durumda bırakmıyor mu ?

Herkesin aynı șekilde anlayacağı bir referans yollamayı, bir türlü becerememiș.

Hic düșünmezmisiniz, bunun bir insan ürünü olacağını ?

Sitelerde Paylaş

Orada peygambere özgü evlilik kısıtlaması var. Bundan sonra evlenmek yasak sana deniliyor(boşansa bile). Bir de kadınların mehir alması gerekirken, eğer kadınlar isterse peygamberle mehirsiz evlenebileceği yazmakta.

Yani orada sayılan kişiler aslında herkese helal. Herkes kuzeniyle evlenebilir. Orada peygambere özgü olan ise sadece mehir olayı...

Bu arada Hıristiyan misyoner Desert Wind, sizin hadis kitaplarınızda da  namaz 3 vakit, buna sonra geleceğiz inşallah.

Selam

Taman canım asdfgh

Sitelerde Paylaş

Siz de aynı dığerleri gibi "benim dediğim doğru, diğerleri yanlıș biliyor" modundasınız. Halbuki Sizin elinizdeki kitabın aynısı diğerlerinde de var. Radikal islamcılar eylemlerinin temeli ve meșruiyetini kitabınızdan alır. Hepsinin cebinde bir tane var, öyle meal falan da değil, arapça. Onlara göre Sizler cehennem odunusunuz.

Hasılı öve öve bitiremediğiniz bu kitabı nedense herkes farklı anlıyor. Köșeye sıkıșanlar, "anlamak için kitabın tümü okunmalı" diye ağlamaya bașlıyorlar. Iyi güzel de bu iddia aynı zamanda, Tanrınızı güç durumda bırakmıyor mu ?

Herkesin aynı șekilde anlayacağı bir referans yollamayı, bir türlü becerememiș.

Hic düșünmezmisiniz, bunun bir insan ürünü olacağını ?

Kardeşim, o adam açıkça Allah ve Rasulunu inkar ediyor ve de Allah Rasulu'nün uyardığı tiplerden. sende bundan fetva alıyosun az düşünmeyle anlaşılabilcek şeyler bunlar. Her Arapça bilen Kur'an anlayamaz. Onlara göre Bizler Cehennemliğiz ve Kafiriz niye, onlar hariciler'dir Namazı kılmasan(Kaçırsan,Unutsan) kafir, oruç tutmadın kafir zekat vermedin kafir kufur etdin kafir o kafir bu kafir şu kafir, onlar tekfirci'ler. 

Gelelim Tevbe Suresi hakkında olay neymiş, öğrenin 

Tevbe Suresi 1. Ayette;

Bu, Allah ve Resülünden kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz müşriklere bir ültimatomdur!

Tevbe Suresi 2. Ayette;

Bundan böyle yeryüzünde dört ay istediğiniz gibi dolaşın. Sunu da bilin ki, siz Allah'ı aciz bırakacak değilsiniz ve Allah şüphesiz kafirleri rezil ve perişan edecek.

Tevbe Suresi 3. Ayette;

Bir de Allah ve Peygamberinden Hacc-ı Ekber gününde insanlara bir bildirir ki, Allah da Peygamberide müşriklerden kesinlikle uzaktır. Hemen tevbe edeseniz, hakkınızda hayırlı olur. Eğer aldırmazsanız, bilin ki, Allah'ı aciz bırakacak değilsiniz. (Ey Muhammed!) Allah'ı ve Peygamberi tanımayanlara acı bir azabı müjdele!

Tevbe Suresi 4. Ayette;

Ancak sözleşme yapmış olduğunuz müşriklerden daha sonra size sözlerinden hiçbir eksiklik yapmamış ve sizin aleyhinizde hiçbir kimseye yardım etmemiş bulunanlar hariç. Bunların anlaşmalarını süreleri bitinceye kadar tamamlayın. Elbette Allah muttakileri sever.

Tevbe Suresi 5. Ayette;

Şu haram aylar bir çıktı mı artık o müşrikleri nerede bulursanız öldürün, onları (esir olarak) yakalayın, hapsedin ve bütün geçit başlarını tutun. Eğer tevbe ederler ve namaz kılıp zekatı verirlerse onları serbest bırakın. Muhakkak ki, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

şimdi 4 ayeti yok sayıp bunu direk okusam

Allah diyo ki  : haram aylar çıkınca müşrikleri nerde bulursanız öldürün hemen gidip bir Allaha karşı geleni bulayım vurayım kurşunu gitsin. diye anlarım değil mi

Şimdi bu konuyu Dr. Zakir Naik hoca tarafından dinleyelim;

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...