Jump to content

Bir Tanrı'nın gerçek mi, sahte mi olduğunu nasıl anlarız?

Recommended Posts

Benim kriterlerim şunlar..

-Zamana,mekana ve kişiye göre ayet göndermeyecek..

-Tek seferde kitabı gönderecek ve tüm insanların ana diline göre versiyonlar düzenleyecek..

-Bilimsel konuşacak..

-Çelişkili ifadeler kullanmayacak.Bilgiyi net olarak verecek..

-Peygamberlik vs gibi alengirli,kafa karıştıcı olaylara girmeyecek,kitabı şak diye gökten indirecek..Kimseyi kayırmayacak..

-Kan akıtma,aç kalmak,namaz gibi narsist isteklerde bulunmayacak..

-Bana inanmayanları helak ederim,yakarım,birbirinize sizi kırdırırım demiyecek,yani aciz davranmayacak(yarattığı insanları ikna edemeyip,sinirlenip,yakmakla tehdit eden tanrı komik oluyor)..Kendine inanmayan varsa hatayı kendinde arayacak..

-Bir topluluğu,kişiyi kayırmayacak..Adaletli olacak..

-Geleceği bilmeyecek..Özgür irade için bu şarttır..Yaptığı sınav için bu olmazsa olmaz şarttır..

Bu kriterlerimin aksini iddia edenler bana göre sahte tanrıdır..

Sitelerde Paylaş

4 işlem yapabiliyor olması benim için öncül koşul. zira, adı lazım değil bi tanrı var. miras paylaştıracam derken hepi topu toplama çıkarma çarpma bölme'den ibaret olan  4 işlemi eline yüzüne bulaştırmıştı :)

tarihinde Agnostik Ludingirra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herșeye gücü yeten bir Tanrı, neden yarattıkarını umursasın, neden onlara șirin görünmeye çalıșsın ?

Mesela Sizler yolda yürürken bir yerde bir karınca görünce ne hissedersiniz ?

Daha açık konușayım; o karıncayı ezdikten sonra belki bir saniye aklınızda kalır, ama sonra ?

Unutup gidersiniz. Peki neden ?

Hasılı olası bir Tanrı bize göre pekâla  kalleș olabilir.

Neden olmasın ?

Sitelerde Paylaş

Beyniniz, dindarlar gibi calisiyor. Sizler bence ateizmi, Tanri fikrini anlamamis insanlarsiniz.

Insanlar suru canlisi oldugu icin, bir lider ihtiyaci hissediyor. Bir insanin lideri Ataturk olabilir, Che olabilir, vs. Bizler boyle canlilariz. Boyle oldugumuz icin, Tanri'yi uydurduk. Tum insanlarin bir lideri olmasi gerektigini sandik.

Actigin bu konu, aslinda cok komik.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Beelzebub said:

-Tek seferde kitabı gönderecek ve tüm insanların ana diline göre versiyonlar düzenleyecek..

-Bilimsel konuşacak..

-Peygamberlik vs gibi alengirli,kafa karıştıcı olaylara girmeyecek,kitabı şak diye gökten indirecek..Kimseyi kayırmayacak..

-Bana inanmayanları helak ederim,yakarım,birbirinize sizi kırdırırım demiyecek,yani aciz davranmayacak(yarattığı insanları ikna edemeyip,sinirlenip,yakmakla tehdit eden tanrı komik oluyor)..Kendine inanmayan varsa hatayı kendinde arayacak..

-Geleceği bilmeyecek..Özgür irade için bu şarttır..Yaptığı sınav için bu olmazsa olmaz şarttır..

Fıkrada ki gibi olmuş. Biraz daha uğraşsan Tanrı yok diyeceksin.

Sitelerde Paylaş

Tanrıyı tanımamız için Tanrının güvenilir olması şarttır. başka bir deyişle aldanmaz ve aldatmaz olmalıdır. yoksa bugun yapar yarın bozar. örneğin belkide bizi geçmişte cehennemde 100 milyon yıl yakmıştır. sonrada unutturmuştur. demek istediğim; istediğini yapar sonrada siler başka bişi yapar. iyi polisi de oynar kötü polisi de bizde hepsini yeriz mecburen :)  güvenilir ve doğru olmak uluhiyet için olmazsa olmazdır yani benim tanrı anlayışıma göre.

Kierkegaard; tanrı ancak paradoksal olarak tanınabilir der. katılıyorum.  bu aynı zamanda tanrı tanınamaz demektir.

evet; bir tanrıyı asla tanıyamayız dostum.

Bir Tanrı varsa onunla asla karşılaşmamız gerekir diye düşünüyorum son zamanlar..(veya tanrı anlayışımın ulaştığı en güncel durum böyle diyeyim)

ancak şunu da eklemeliyim; bilinçli ve duyguları olan bir tanrı olması çok zor. (Tanrının duyguları olması zaten aşılmaz bir paradoks)

varoluş gerçekten çok büyük bir gizem. bilinçli ve duyguları olan tanrı karakterinin felsefi olarak aşılamaz çelişkiler barındırdığı açıktır. tanrı yoktur/ olamaz demek için yeterince felsefi argüman var ancak genede tanrı yoktur diyemiyorum. çünkü; çok küçük şeylerin (madde-monekül ) birleşerek varoluşu mümkün kıldığına inanmakta aşılamaz çelişkiler içeriyor bana göre..

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gerçeği olmayan bir şeyin sahtesi olmaz. Sahte para diye bir şeyin olabilmesi için gerçek para diye bir şeyin olması lazım.

Bir parça belki olabilir denebilecek tanrılar Budizm tanrılarıdır. Budizmin tanrı anlayışı çok ilginçtir. Diğer dinlerde olduğu gibi bir lider büyük baş tanrı yoktur. En tipik ve ilginç, sıradan olmayan özelliği bu. Her tanrı başına buyruk hareket eder, hiç biri diğerinin altında aşağısında değildir, hepsi eşit güçtedir. Öyle büyük güçleri de yoktur. İnsan kadar güç ve yetenekleri vardır. İnsandan fakları bedenlerini algılayamayışımız ve ölümsüz olmalarından başka değildir. Sayıları artmaz azalmaz. Üremezler.

Pekala da ileri bir uzay uygarlığında olabilecek bir durum. Aslında bu inanç Budizme özgü değil. Animist tanrılar da böyledir. Onların da başında bir büyük üst tanrı yoktur. Fakat tabii örgütlenmiş dinlerden bahsettiğim için Budizm dedim.

Sitelerde Paylaş

Beyniniz, dindarlar gibi calisiyor. Sizler bence ateizmi, Tanri fikrini anlamamis insanlarsiniz.

Insanlar suru canlisi oldugu icin, bir lider ihtiyaci hissediyor. Bir insanin lideri Ataturk olabilir, Che olabilir, vs. Bizler boyle canlilariz. Boyle oldugumuz icin, Tanri'yi uydurduk. Tum insanlarin bir lideri olmasi gerektigini sandik.

Actigin bu konu, aslinda cok komik.

İnsanlar ölümlü olduğu sürece,ölümsüz ve bu ölümsüzlüğüne insanları da katacak bir tanrı fikrinin yok olmayacağını biliyoruz.

İnsan, ölümsüzlük vaad eden hayali tanrıyı,yok olmaya tercih eder..Buna placebo etkisi deriz.Kendini kandırmadır bu,ama işe yarar.Yani,umutsuzluk,çaresizlik karşısında hiçbir şey yapmamak,yalan da olsa birşeyler yapmaktan daha kötüdür.

Tanrı'da insanlar üzerinde placebo etkisi yaratan bir ilaç gibidir,ölüm gibi bir tehdit karşısında tanrı fikrinin kolay bırakılacağını sanmam..

Biz ateistlere düşen de şu,Tanrı'nın yokluğunu kestirip atmak yerine,yine de Tanrı'yı arayacaklara şunu hatırlatmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum..İdeal bir tanrı modeli sunmak,Rasyonel,bilimsel,tarafsız ve adaletli bir tanrı modeli..Bırakın buna inansınlar..Gerçek tanrı böyle olur diyelim ve kendilerine böyle bir tanrı yaratsınlar..

Bu belki yalan söylemek olabilir,ama yalan isteyen ve kendini böyle mutlu etmek isteyen bir kesim var karşımızda..Ve bu duygularından hiç vazgeçmek istemiyorlar..

Sitelerde Paylaş

Zamana,mekana ve kişiye göre ayet göndermeyecek..

-Bilimsel konuşacak..

sevgi olmayan bir kitap hayel etmissiniz.hayaliniz bile tanri sozunden o kadar zayif ki.sevgi en ustun olanidir. eger insanlarin icinde dusmanlarina bile sevgisi olursa dunya cennet olur.siz bu kadarini soyleyemediniz. ama bakalim Hristianlikta sevgi nedir: 

Incil. Korintliler 13.

İnsanların ve meleklerin diliyle konuşsam, ama sevgim olmasa, ses çıkaran bakırdan ya da çınlayan zilden farkım kalmaz. 2 Peygamberlikte bulunabilsem, bütün sırları bilsem, her bilgiye sahip olsam, dağları yerinden oynatacak kadar büyük imanım olsa, ama sevgim olmasa, bir hiçim. 3 Varımı yoğumu sadaka olarak dağıtsam, bedenimi yakılmak üzere teslim etsem, ama sevgim olmasa, bunun bana hiçbir yararı olmaz.

4 Sevgi sabırlıdır, sevgi şefkatlidir. Sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez. 5 Sevgi kaba davranmaz, kendi çıkarını aramaz, kolay kolay öfkelenmez, kötülüğün hesabını tutmaz. 6 Sevgi haksızlığa sevinmez, gerçek olanla sevinir. 7 Sevgi her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi umut eder, her şeye dayanır.

8 Sevgi asla son bulmaz. Ama peygamberlikler ortadan kalkacak, diller sona erecek, bilgi ortadan kalkacaktır.9 Çünkü bilgimiz de peygamberliğimiz de sınırlıdır. 10 Ne var ki, yetkin olan geldiğinde sınırlı olan ortadan kalkacaktır.11 Çocukken çocuk gibi konuşur, çocuk gibi anlar, çocuk gibi düşünürdüm. Yetişkin biri olunca çocukça davranışları bıraktım. 12 Şimdi her şeyi aynadaki silik görüntü gibi görüyoruz, ama o zaman yüz yüze görüşeceğiz. Şimdi bilgim sınırlıdır, ama o zaman bilindiğim gibi tam bileceğim. 13 İşte kalıcı olan üç şey vardır: İman, umut, sevgi. Bunların en üstünü de sevgidir.

gordugumuz gibi sevgi en ustun olanidir ve boyle bir sevgi ile yasayan insan ne mutludur.umarim incilden alinti yaptigim ayet hakkinda dusunursunuz.saygilar..

Sitelerde Paylaş

murad sen halisünasyon görüyor olmayasın? Gönderdiği kitapta sevgi olmayacak diye bir şart görünmüyor ideal tanrının özellikleri arasında?

Beelzebub haklı. İnsanlar öldükten sonra ne olacak diye düşünüyorlar. Bu konuda daha geçen gün bir müslüme laf anlatmak zorunda kaldım. Çünkü soru sordu ve soru soran bir kişi benim için en önemli kişidir. Soru soran bir kişiyi son derece önemserim. Soru şuydu: "Şimdi şurada oturduk konuşuyoruz. Sonra kalktık gittik. Sen veya ben öldük. Bir daha birbirimizi asla hiç görmeyecek miyiz, her şey burada kaldı ve bitti mi?" Bu kırmak üzmek istemeyeceğim birisi, o yüzden "evet aynen öyle" demek istemedim.

Epey bir lafı çevirmek zorunda kaldım. Sonunda benim tanrıya inanmayışım da bir inanç, senin tanrıya inancın gibi, ikimiz de inancımızı kanıtlayamayız belki sen haklısındır demek zorunda kaldım. Eğer sen haklıysan, tanrı varsa ve beni diriltirse "bana neden inanmadın?" diye bana işkence edeceğini düşünmüyorum dedim. Çünkü ben, beni ısırdı diye bir karıncaya işkence etmem. Evreni yaratmış bir tanrının bana göre büyüklüğü, benim karıncadan büyüklüğümden çok çok daha fazla olması gerekir. Kaldı ki ben tanrıyı ısırmadım bile! 

Yani duruma göre agnostik hatta deist takılmak zorunda kalıyoruz bazen. Aslında üsteleyip "peki öyle hoşgörülü bir tanrı olsun ister miydin?" diye sorması gerekirdi. Bunu sormayışından, hiç de ikna olmadığını anladım. O hâlâ işkenceci psikopat manyak bir allaha inanmaya devam ediyor. Müslümleri ikna etmek son derece zordur. Ne olacak bu Müslümlerin durumu bilmem. Durumları içler acısı. Saplandıkları dogma zamktan farksız bir bataklık, bunları kesinlikle bırakmıyor. Bunları ateizme değil, deizme ikna etmek bile son derece zor.

Peki bu soruyu ben kendime sorayım. Tabii ki isterdim. Ama benim istememle olmaz. Gel benim ateist başımın belası, sen beni inkar ettin ama ben öyle büyüğüm ki seni affediyorum diyecek kıyak bir tanrıyı kim istemez? Aslında Türk halkı Arapların işkenceci psikopat manyak allahını hiç benimsemedi. "Kul hakkından başka karşıma neyle gelirseniz gelin, beni inkar bile etmiş olsanız affederim, ama sadece kul hakkını sizden alırım" diyecek bir tanrı hayal ettiler. Türk halkının hayali aslında buydu. Arapları da, Allahlarını da sevmezdi bu halk. Sonra ne oldu bilmiyorum. Araplaşma moda oldu. Arap gibi düşünmek, Arap gibi hissetmek geçer akçe oldu.  

Neyse, ben böyle bir tanrıya inanabilir miyim, tabii ki hayır. Böyle gönlümün çektiğine inanmak aklımı iptal eder. Ben buna da inanamam. Olası olsa da inanabilsem! Fakat yaşadığı hayattaki benliğinin sonsuz olmasını istemek bencillik. Sen nerden elde ettin bu ayrıcalığı, niye benliğin sonsuz oluyor? Kartları yeniden karıp yeni el açmak her zaman daha iyidir. Yeni deneyimler, yeni hayatlar, yeni şanslar...

Sonsuza kadar ben benim, tanıdık, akraba, aile hep aynı, değişmiyor, toplaştık sonsuza kadar böyle kalacağız! Böyle bir şey olacak bir şey değil. Olması istenecek bir şey de değil. Sıkıntıdan Big Bang olur patlarız, yeni bir evren oluşur bea! 

Sitelerde Paylaş

Tabii ki ateizmden ödün vermeden, varsayalım ki tanrı olsun şeklinde de konuşabiliriz. Olmayana ergi, yani eski deyimle farzımuhal dedikten sonra hiç bir söyleyeceğin, asıl düşüncene zarar vermez. Ateizm ile imanı eşit kefelere koyup tartmış olmak ateizme haksızlık oldu elbette ama bu Müslüm de tavizler veriyor şimdi, tamam Arabın psikopat manyak sadist Allahına inanmaya devam ediyor ama en azından laiklik konusunda hak veriyor, Atatürk'ün önemli işler başardığını kabul ediyor, firavuna karşı çıkıyor.

Yani şimdi ben bunu nasıl kırayım, üzeyim! Bir dese ki velinimetimiz büyüğümüz, Atatürk yanlış yaptıydı, laiklik noolacakmış filan, anasından emdiği sütü burnundan getiririm de... Yüzünü bir daha şeytan görsün zaten, ne edeceğim senin zombi yüzünü bir daha görüp der kalbini çok fena halde kırarım yani, hiç affetmem ve acımam. Benim değerlerime ilişirse ağzının payını acı bir şekilde alır. "O konida hassasum!" :D

Sitelerde Paylaş

Sonsuza kadar ben benim, tanıdık, akraba, aile hep aynı, değişmiyor, toplaştık sonsuza kadar böyle kalacağız! Böyle bir şey olacak bir şey değil. Olması istenecek bir şey de değil. Sıkıntıdan Big Bang olur patlarız, yeni bir evren oluşur bea! 

Democ, 

Bir de sonsuza kadar "Biz sana demiştik" diyecek o hısım, akraba. ?

Cennet mi, cehennem mi kararını ver verebilirsen. ?

Bu arada müslümanlar cehennemde yanmaktan bahsediyor ama nasıl isteyebiliyorlar bazı insanların sonsuza kadar cehennemde yanmalarını aklım almıyor.

Yani dünyada 60-70-80 sene geçiren bir insanın suçu ne olursa olsun, sonsuza kadar yakılmasını nasıl adaletli buluyorlar anlayamıyorum.

Ve de o insanlar cayır cayır yanarken, cennette keyif çatıp huri sikeceklerini söylüyorlar.

Dünyanın en azılı katiline bile böyle bir ceza reva göremiyorum.

Müslümanlar o hayalini kurdukları cennette, cehennemdeki insanların çığlıklarının da hoparlörden verildiğini hayal etsinler. İşkenceden bu kadar haz edenlerin cenneti de ancak bu şekilde olabilir.

Sitelerde Paylaş

Bir de sonsuza kadar "Biz sana demiştik" diyecek o hısım, akraba.

:lol:

Zaten ara ara cehenneme bakıp azaplardan zevk alacaklarını söyleyen manyaklar da az değil. Kuran'da da cennet ehli ile cehennem ehli arasındaki konuşmalardan bahseder. Cennettekiler "ma selekekum fi sakar" diye soracaklarmış, cehennemdekiler "lem neku minel musallin" diye cevap vereceklermiş filan...

Bu rezillerin inanların içine azıcık bir korku bari salabilmek adına sallamayacakları uydurma olamaz. Her zırvayı uydurabilir bunlar. Yeter ki korku sayesinde insanları köle yapabilsinler. Dertleri güçleri tüm insanların köle olması.

Sitelerde Paylaş

:lol:

Zaten ara ara cehenneme bakıp azaplardan zevk alacaklarını söyleyen manyaklar da az değil. Kuran'da da cennet ehli ile cehennem ehli arasındaki konuşmalardan bahseder. Cennettekiler "ma selekekum fi sakar" diye soracaklarmış, cehennemdekiler "lem neku minel musallin" diye cevap vereceklermiş filan...

Bu rezillerin inanların içine azıcık bir korku bari salabilmek adına sallamayacakları uydurma olamaz. Her zırvayı uydurabilir bunlar. Yeter ki korku sayesinde insanları köle yapabilsinler. Dertleri güçleri tüm insanların köle olması.

Bu Arap Tanrı'sının mantığını kabullenip dert etmemek büyük bir skandal,insanlık adına utançtır.

Sırf ateist olduğu için bir insanı sonsuza kadar yakacağını söyleyen bir tanrıyı kabullenmek,sevmek ne tür bir vicdan gerektirir?Herşey ortada değil mi?

Gerçi Türkler bu gaddarlığı bilmiyorlar,sorduğum insanlar yok ya olur mu öyle şey diyor..Allahı sevgi kelebeği sanıyorlar..Kuranı okudun mu diyorum,okumadım ya da yalandan okudum diyorlar..

Diyeceğim şu ,şu an ki evrensel değerlerle islamı bağdaştırabilmek derin bir cehalet ,iq düşüklüğü veya art niyet gerektiriyor.

Kuranı keşke bütün türklere,türkçe olarak okutabilsek,anlatabilsek..İnandıkları tanrının ne kadar gaddar ve ilkel olduğunu görecekler..Vicdanlarına sığdıramayıp büyük kopuşlar yaşanacak, bu kesin..kimisi ateist olacak,kimisi de vicdanlarının sesini dinleyip daha evrensel,adaletli olan,daha gerçeksi hayali tanrılar yaratacaklar..

tarihinde Beelzebub tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herșeye gücü yeten bir Tanrı, neden yarattıkarını umursasın, neden onlara șirin görünmeye çalıșsın ?

Mesela Sizler yolda yürürken bir yerde bir karınca görünce ne hissedersiniz ?

Daha açık konușayım; o karıncayı ezdikten sonra belki bir saniye aklınızda kalır, ama sonra ?

Unutup gidersiniz. Peki neden ?

Hasılı olası bir Tanrı bize göre pekâla  kalleș olabilir.

Neden olmasın ?

Olabilir. Ama ben karınca dan bana tapmasını istemiyorum. Allah istiyor. O yüzden de konuda söylenenler de bence geçerli bir istek oluyor.  

Sitelerde Paylaş

Olabilir. Ama ben karınca dan bana tapmasını istemiyorum. Allah istiyor. O yüzden de konuda söylenenler de bence geçerli bir istek oluyor.  

Kendi keyfimize ve arzularımıza göre bir Tanrı mı disayn ediyoruz ? !

Onu zaten mevcut dinlerdeki dindarlar âlasıyla yapıyorlar, bize ne hacet. :)

Sitelerde Paylaş

-Bilimsel konuşacak..

Zaten bu kriterlere uyan tanrı olmadığına göre hepsi palavra. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...