Jump to content

Faiz neden haramdır?

Recommended Posts

Evet bu sorum daha çok müslümanlara buyrun tartışalım. Şimdi benim elimde bir miktar para var ve bunu bankaya yatırıyorum banka da bana paramı kullandığı için bir miktar para veriyor kendisi çok daha fazlasını alırken. Paramı faizsiz yatırdığımda ne oluyor peki? Banka paramı kullanıyor onun üzerinden para kazanıyor ve bana vermiyor. Yani iki durumda da ben bankaya başkasının parasından faiz almasında yardımcı olmuş oluyorum. O zaman neden bankaya para yatırmak günah değildir de faizini almak günahtır. 

Ayrıca oturduğun yerden para kazanmanın bir sürü yolu var. Mesela elimde param var ve bankaya yatırmıyorum çünkü günah. Gidip 3-5 tane ev alıyorum, yani parayı başka bir şeye çeviriyorum onları kiraya veriyorum. Peki ne değişti? Yine para üzerinden kazanç, parası olan bunu yapamıyor ama ben yapabiliyorum. Hatta 3-5 tane kullanmayacağım evi alarak da talebi yükseltmiş oluyorum, diğer insanların ev alma şansını da azaltmış oluyorum. Peki mantık bunun neresinde? Lütfen açıklayın aydınlatın bizi.

Sitelerde Paylaş

allah ve elçisinin ekonomi bilgisinin yetersizliğinden kaynaklanıyor. hatta dönemin yahudileri bunları uyarmış. "faiz haram diyosun ama, alışveriş de faiz gibidir. arasında fark yok" demişler. bu reddiye karşısında muhammed ve allahı hatalarından dönmeleri gerekirken "yok. alışveriş faiz gibi değil. alışveriş helal, faiz haram" diye ayak diretmişler. bir allahın kulu da sormamış, "yav hadi ikisi arasındaki farkı açıkla" diye :))

isteyen 2:275'e bakabilir.

Sitelerde Paylaş

allah ve elçisinin ekonomi bilgisinin yetersizliğinden kaynaklanıyor. hatta dönemin yahudileri bunları uyarmış. "faiz haram diyosun ama, alışveriş de faiz gibidir. arasında fark yok" demişler. bu reddiye karşısında muhammed ve allahı hatalarından dönmeleri gerekirken "yok. alışveriş faiz gibi değil. alışveriş helal, faiz haram" diye ayak diretmişler. bir allahın kulu da sormamış, "yav hadi ikisi arasındaki farkı açıkla" diye :))

isteyen 2:275'e bakabilir.

Kendilerine gelecek cevapları bilip buna karşı cevaplarını da direkt vermişler. Kar oranını kendin belirliyorsun sonuçta yaptığın işin. Belki biraz fazla oldu az oldu bunu kim belirleyecek. Ayrıca faiz yedirmek de günahmış. Bankalar paranı kullanıyor ama sen bizim müslimler faizsiz bankaya yatırıyor. O banka da eminim o parayı ellemiyordur. Peki elektrik faturasını geç yatıranlar da cehennemde cayır cayır yanacak mı? :D

Sitelerde Paylaş

Kendilerine gelecek cevapları bilip buna karşı cevaplarını da direkt vermişler. Kar oranını kendin belirliyorsun sonuçta yaptığın işin. Belki biraz fazla oldu az oldu bunu kim belirleyecek. Ayrıca faiz yedirmek de günahmış. Bankalar paranı kullanıyor ama sen bizim müslimler faizsiz bankaya yatırıyor. O banka da eminim o parayı ellemiyordur. Peki elektrik faturasını geç yatıranlar da cehennemde cayır cayır yanacak mı? :D

faizsiz banka dedikleri keriz silkeleme alanı. yaptıkları şeyler buz gibi faiz. faizin adını kar payı terimi ile değiştirip  bunların gönlünü hoş ediyorlar. herkes her şeyin farkında ama para tatlı. 

bu müslümanlar kur'anda higgs bozonu arayacaklarına kitaplarında kendilerine emredilmiş olan ekonomi düzenini kursunlar. içinde faiz olmayan ama toplumun refahını arttıran istihdam yaratabilen sürdürülebilir bir düzen  oluştursunlar da görelim allah ve elçisinin yüksek öngörüsünü.. 

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

evi uzakta olan üniversite öğrencileri barınma ihtiyaçlarını karşılamak için kredi çekip yurt taksitine yatırıyorlar. müsrif akp bir yandan bu öğrenim kredisine faiz işletirken, diğer yandan ethem sancak. mehmet cengiz, erman ılıcak gibi işadamlarının hem faiz borçlarını, hem eli değmişken milyar tl'lik asıl vergi borçlarını silmiştir. biz faizin haramlığını konusunda akp'ye icazet verebilir durumda olmadığımız için susuyoruz ama diyanet neden susuyor onu bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee.

Burokoli,aslında ıslamdada FAİZ haram değil.

Faizi HARAM yapan hani TANRIDAN çok bilen oğlancı din adamları varya,onlar YUMURTLAMIŞLAR FAİZİN  haramlığını.

BU oğlancılar, Muhammedin kitabının doğru yerlerinide eğriltiyorlar.

Aliimran suresi 130:Eyyyy iman sahipleri,RİBAYI(faizi) öyle kat kat katlayarak yemeyin.Allahtan korkun.

-

Kitapda kat kat dediği FAİZ değildir.TEFECİLİKTİR.% 20-30-40 bibi faiz değil TEFECİLİKTİR.Yasak olan budur.

Hazrat Ömer şöyle der.Kuranda en son inen ayat FAİZ ayatıdır.Muhammet bu ayatı bize açıklamadan adamın hesabını görmüştük.

Ömer diyürki,seni şüphede bırakanı AT,BIRAKMAYANI  al.

Imamı Hanife demiştirki devletçe muameleleri yapılmış Ticerette kullanılan FAİZ  HARAM değil CAİZDİR.

Sulttan Sülümanın iki şeyhul islamı vardı,

Biri Kemal paşazade

Digeriyse kırro Ebussuud efendi.

Faizin HARAM olmadığı yönünde FETVA vermişlerdir.

Kanuni devrinde FAİZ:% 10 ile 15 idi.

Bundan fazlası tefecilikti,RİBARDI.

Suçtu,yasaktı.

O zamanın bankalarına LONCA ve AVARİZ denirdi.

İnsanlar buralara para yatırıp FAİZ alabiliyor.Faizle bankadan para alabiliyorlardı.

Örnek:Bursada 1561 yılında vakıflar sandığı 3,349,049 akçe FAİZLİ kıredi vermişlerdi,bu yekun 1 yıl sonra ONDA  BİRİ  olan 333,119 akçe Faiz getirmişti.

Bursada 1530 yılında 255 banka kazalarındaysa 42 banka vardı.

Tam 50 yıl sonra bu sayı 1580 de tamda 609 a çıkmıştı LONCA ve AVARİZLER.

Osmanlıda FAİZ  düşüktü % 10-15.Avrupadaysa % 30 du  FAİZ.

Bu nedenle Osmanlı ZEGİNLERİ paralarını Avrupa bankalarına yatırırlardı.

Kanuninin veziri azamı damat Rüstem paşanın LİYON bankasında muazzam mevduatı vardı.(Bodın,Discours.VI 893,4)

Osmanlıda gerçek bankalar TANZIMATTAN sonra kurulmaya başladılar 1841 de.Faizse TANZIMATTA % 12 idi.

Sitelerde Paylaş

İslam sömürü dinidir. Olduğundan beri böyledir kimse belirli bir tarih aralığında gerçek İslam yaşanmış demesin.

Şükret, sabret, az ye , isyan etme, çok çalış...

Bu yüzden faiz sana yasaktir.. onlara değil.. caktiniz mi köfteyi.

Bunu özetleyen tek kelime sömürüdur.

Şimdi faiz sömürü olduğu için yasaktı falan diyerek Allah'in avukatlığına soyunmayin. Faiz konusu tamamen Yahudi ticaretini ele geçirmek için yasaklanmıştır.

Canınız karşılığında size cennet verilecek demek de bir çeşit faizdir.

Neyiniz varsa Allah yolunda harcayin  demek daha beter bir faizdir.

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

paraya meta/mal  gibi davranamazsın.çünkü para eskimez,bir ev alıp kiraya vermekle karşılaştıramazsın.

para ölçü birimidir.alış-verişte kolaylık ihtiyacından ortaya çıkmıştır.

kapitalist sistemin hakim olduğu bir dünyada yaşıyoruz 26 kişinin mal varlığının 3,5 milyar kişinin mal varlığından daha fazla olduğu bir dünya.paranın hep aynı noktalarda biriktiği bir dünya,bunu mu istiyorsunuz??

Sitelerde Paylaş
Just now, adalet123 said:

Yurtdışını bilemem,ama türkiyede ki bankalar tam anlamıyla milleti sömürüyor.

Zorla mı? 

Banka falan, kimse kimseyi sömürmez. Bankanın dediği bellidir, şu kadar para veririm, şu kadar zaman sonra ilave şu kadarla geri isterim. İşine gelmezse, almazsın, olur biter.

Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...
On 11.02.2019 at 22:49, anibal yazdı:

Zorla mı? 

Banka falan, kimse kimseyi sömürmez. Bankanın dediği bellidir, şu kadar para veririm, şu kadar zaman sonra ilave şu kadarla geri isterim. İşine gelmezse, almazsın, olur biter.

işime gelmezse kendimi tüm bankacılık sisteminden soyutlayabiliyor muyum? işime gelmezse fed in faiz kararları benim hayatımı etkilemiyor mu?

Sitelerde Paylaş
On 23.01.2019 at 11:58, Düşünen Hayvan yazdı:

İslam sömürü dinidir. Olduğundan beri böyledir kimse belirli bir tarih aralığında gerçek İslam yaşanmış demesin.

Şükret, sabret, az ye , isyan etme, çok çalış...

Bu yüzden faiz sana yasaktir.. onlara değil.. caktiniz mi köfteyi.

Bunu özetleyen tek kelime sömürüdur.

tam olarak anlamadım faizi müslümanlara yasaklayarak yahudilerin önü açılmaya çalışılmıştır mı diyorsunuz? faizi engelleme sermaye birikimini engellemeye yönelik en somut adımdır. bu nasıl sömürüye hizmet ediyor?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, ck789 said:

işime gelmezse kendimi tüm bankacılık sisteminden soyutlayabiliyor muyum? işime gelmezse fed in faiz kararları benim hayatımı etkilemiyor mu?

Elbette. Parasal sistemin dışına çıkmak öyle zor değil. Al bak, bu adamların para, pul falan bir şeyle işleri yok:

91QWtaQjbhL._SX300_.jpg

Ne FED'in faiz kararları, ne enflasyon, ne işsizlik, böyle dertleri falan yok. Tabi, telefon faturası, elektrik parası, internet faturası falan gibi de.

Bugün yaşadığın hayat standardı, bu sistemin bir sonucu. Çin neden "sıçarım komünizmine, kapitalizm candır" diyerek, komünizm içinde kapitalist bir sistem döndü sanıyorsun ki?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, ck789 said:

tam olarak anlamadım faizi müslümanlara yasaklayarak yahudilerin önü açılmaya çalışılmıştır mı diyorsunuz? faizi engelleme sermaye birikimini engellemeye yönelik en somut adımdır. bu nasıl sömürüye hizmet ediyor?

Aynen öyle. 

Bu olay, o dönem ve ilersinde, Venedikte yaşanır ağırlıklı olarak. Hristiyanların faiz alması yasak olduğu için, bu işler yahudilere kalır. Yahudiler ticareti iyi bilir, eder lafının arkasında yatan gerçek budur aslında. Yahudinin ticareti iyi bilmesi değil, faiz ile çalışabiliyor olması, onları zengin eden şeydir. 

Faizi, hiç alakası olmadığı şekilde görüyorsunuz. Almanya'da da faiz var, ABD'de de. Velakin, buralarda ekonominin içinde olan herkes gayet mutlu ve mesut. Ki mesela, Almanya'nın halinden de anlaşılabilir bu kolayca. 

Faiz, aslen, paraya ihtiyacı olanın, para bulmasını sağlayan son derece kullanışlı bir araçtır. Velakin bizimki gibi yiyicilik düzenlerinde falan, soygun aracına döner. Ekonomik büyümenin tabana yayılması ve güçlü şekilde gerçekleşmesi için, faiz şarttır. Ha, petrolün üstünde yatıyor, bahçenden altın topluyorsan falan, o başka elbette. Bunu zerre miskal anlamamıştır başta bu ülkedeki müslümanlar. Ki anlamalarını da beklemek yanlış zaten, onların dertleri, gönüllerince am alıp satamıyor olmak sadece. Ki olsa bile, kafaları böyle işlere basmayacak kadar kalındır alayının da. 

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, anibal yazdı:

Ekonomik büyümenin tabana yayılması ve güçlü şekilde gerçekleşmesi için, faiz şarttır.

krediyi veren risk almazken kredi alan risk alıyor bu gelişmeyi sağlamak için. faiz sermaye birikiminin en somut, en matematiksel aracıdır. sermayenin tabana yayılmasını değil merkezileşmesini sağlar. ha yine de toplumun genel olarak refah seviyesini yükselten bir enstrümandır diyebilirsiniz. burası politik bir konu. 

faiz ile ilgili temel sorun da bu. heryere işlediği için hakkaten faizi reddettiğin anda git köyünde oynaya dönüyor olay. ya hep ya hiç mantığı var. bu bile ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu gösteriyor. ulusal egemenliklerin üzerinde mesela şu an faiz sistemi. herhangi bir ülke ben faiz sistemini istemiyorum dese dünya ekonomisinden afaroz edilir. neredeyse serbest piyasa = faiz gibi bir algı oluşmuş. kısmi rezerv vs. girmiyorum bile.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...