Jump to content

Ateistler size göre enerji ve bilginin kökeni nedir?

Recommended Posts

• İleti 390
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Madde/Enerji/Uzay/Zaman'ın başlangıcı ve sonu yoktur. Fantastik dörtlü diyebilirsiniz. Bunlara başlangıç ve son tayin etmenin bir yolu yoktur. Bunları birbirinden bağımsız ayrı ele almanın da bir yolu yoktur. 

Bu dokunun kendiliğinden ve zaten hep var olması, bir zeka ve gücün kendiliğinden ve zaten hep var olması iddiası ile aynı değildir. Çünkü zeka ve güç bir organizasyondur, evrimleşmesi ve oluşması gerekir. Kalıcı olamaz, organizasyon entropi gereğince dağılmak zorundadır. Tekrar oluşabilir.

Zaman yönlüdür, tersine çevrilemez. Enerji tersine çevrilemez. Uzayın da bir yönü olduğu kuşkusu doğmuş bulunuyor. Bu çok acayip bir fikir. Bu nasıl olabilir hiç bilmiyoruz. Uzayın nasıl yönü olabilir? Ama günümüzde böyle bir kuşku doğmuştur.

Matematik en çıkmaz noktada bile bir yol gösterebilir. Artı eksi sonsuz deriz. Ancak kavramsal bir imaj oluşturabiliriz. Artı eksi kuşkusuz yön belirtir. Neden artı eksi elektrik yükleri var bilmiyoruz. Neden N S mıknatıs kutupları var bilmiyoruz. Bu yön, kutup, yük meselesi nedir bilemiyoruz. Bunlar maddenin yönü ile ilgili konular.

Ama uzayın yönü deyince bu çok aşırı zihin zorlayıcı bir kavram. Devreler yanarsa burada yanar. Bunları anlamak olanaksız mıdır, onu da bilmiyoruz. Bildiğimiz, her şeyi bilemediğimiz. Örneğin neden enerji paketçikler halindedir, bilmiyoruz. Bazı şeyleri de bilmeyelim artık, bu doğal. Zihin kapasitesi diye bir sınır var. Bu kuşkusuz bir sınır. Buraya kadar dedirten bir limit. Bu da çok doğal, beynimizin kaç nörondan oluştuğu ve bunların toplamda kaç sinaptik bağlantı sağladığı belli değil mi, bunu ifade eden bir rakam var, oldukça büyük bir rakam olsa da. Bu bir limit demektir. Doğal yani, bazı şeyleri de bilemeyeceğiz elbet, böyle bir limit bulunduğuna göre.

Sitelerde Paylaş

Limit kavramı çok büyük bir kurtarıcıdır. Her şeye ama her şeye "senin limitin burası, burada dur!" diye bir sınırlama çizeriz. Bu her şeyimizi kurtarır. Limitler olmasaydı her şey birbirine girerdi. Sınırsızlık sonsuzluk çok güzel bir şey kuşkusuz, kim istemez sınırsız limitsiz güç, zeka, olanak, her şey... Ama bunun olanaksız oluşu, limitler hayatın garantisi aslında. Limitler olmasa her şey birbirini yok edebilirdi.

Sınırlarımızı bilelim, sahip çıkalım. Limitlerimizden hoşnutsuz olamayalım. Limit artırım talepleri iyidir ama limitsizlik olanaksızdır. Limit artırım talepleri deyince konu denge meselesine gelir. Denge, limitten sonra en önemli ikinci kavram. Limit artışları dengelenmek zorunda. Dengesizlik de yok oluş getirir. Denge bozulması, statükoları yıkan başlıca etkendir. Statükoların yıkılması da kaçınılmazdır.

Kavramlar böyle iç içe gire gire sonuçta zihin kapasitesini aşar. Devreler ısındı mı bırak... Zorlama... 

Sitelerde Paylaş

Maddenin, enerjinin kökeni nedir sorusunu anlayabiliyorum da, bilginin kökeni nedir sorusunu anlayamıyorum.

Neyin bilgisi, hangi bilgi?

Pozitif bilgi ise zaten varlık gösteren her şey bilgi kaynağıdır. 

Yani bilginin kökeni sorusu anlamsız geldi. Star Trek Bilinmeyene Yolculuk Nebula'nın içinde bilginin kökeni gibi bir şey mi hayal ediyorsunuz?

Madde - enerji ise çok ilginç bir şey. Quantum boyutuna indikçe ikisi birbirine karışmaya başlıyor.

Sitelerde Paylaş

Maddenin, enerjinin kökeni nedir sorusunu anlayabiliyorum da, bilginin kökeni nedir sorusunu anlayamıyorum.

Neyin bilgisi, hangi bilgi?

Pozitif bilgi ise zaten varlık gösteren her şey bilgi kaynağıdır. 

Yani bilginin kökeni sorusu anlamsız geldi. Star Trek Bilinmeyene Yolculuk Nebula'nın içinde bilginin kökeni gibi bir şey mi hayal ediyorsunuz?

Madde - enerji ise çok ilginç bir şey. Quantum boyutuna indikçe ikisi birbirine karışmaya başlıyor.

Atomlar big bang öncesi ve başlangıcında yoktu.

Atomlar kendi aralarında bağ oluşturma bilgisini nasıl kazandılar?

Atomların bildiğimiz en küçük  yapıtaşları bile bilgi içeriyor.

Bilgi madde ve enerji big bang ile mi oluştu?Yoktan mı var oldular yoksa big bang öncesi var mı?

Ya döngüsel evren modelini kabul edeceksin yada tanrı var diyeceksin.

Termodinamik yasalara göre  devri daim makinesi yapılamaz.

Bu yüzden döngüsel evren modelini savunamıyorum.Bu yüzden tanrı inancına sahibim.

Sitelerde Paylaş

sana burada mantıklı açıklamalar da yapılsa ikna olacakmışsın yaklaşımındasın. Olmayacaksın. Sen inanmaya bahaneni bulmuşsun. Termodinamik izin vermiyordu o halde tanrı. Bi insanın alternatifi, ilk seçeneğinden bu kadar uçuk olur mu. Okula gidemedim, o halde masal dinliyorum evde. 

Yine aynı kibir, yine bir insan 70 yıllık hayatı ve zar zor binlerce yılda birazcık geliştirdiği beyniyle kaç milyar yıllık evreni, yine kendi gelişmekte olan bilimiyle termodinamiğiyle açıklayamıyor ve anlayamıyor  diye o halde tanrı diyoruz. Güzel. 

Bilgi ve enerjinin kökenini bilimle açıklamaya çalışırken bir anda tanrı gibi soyut bir fikre nasıl geçebiliyorsunuz. Ben de bunu çok merak ediyorum. 

Sitelerde Paylaş

sana burada mantıklı açıklamalar da yapılsa ikna olacakmışsın yaklaşımındasın. Olmayacaksın. Sen inanmaya bahaneni bulmuşsun. Termodinamik izin vermiyordu o halde tanrı. Bi insanın alternatifi, ilk seçeneğinden bu kadar uçuk olur mu. Okula gidemedim, o halde masal dinliyorum evde. 

Yine aynı kibir, yine bir insan 70 yıllık hayatı ve zar zor binlerce yılda birazcık geliştirdiği beyniyle kaç milyar yıllık evreni, yine kendi gelişmekte olan bilimiyle termodinamiğiyle açıklayamıyor ve anlayamıyor  diye o halde tanrı diyoruz. Güzel. 

Bilgi ve enerjinin kökenini bilimle açıklamaya çalışırken bir anda tanrı gibi soyut bir fikre nasıl geçebiliyorsunuz. Ben de bunu çok merak ediyorum. 

Termodinamik yasalara uygun mantıklı açıklamalar yapılırsa neden kabul etmeyeyim.

Matematikte bilinmeyenlere bilinenlerden ulaşılır.

Termodinamik yasalara uymayan şeye  tanrı ismini verdim.

Tanrı ismini beğenmiyorsan x diyebilirsin.Ama ismini verdiğin şeyi panteistler,naturalistler materyalistler  gibi enerji ve maddeye bağlarsan itiraz ederim.:)

Sitelerde Paylaş

Atomlar big bang öncesi ve başlangıcında yoktu.

Atomlar kendi aralarında bağ oluşturma bilgisini nasıl kazandılar?

Atomların bildiğimiz en küçük  yapıtaşları bile bilgi içeriyor.

Bilgi madde ve enerji big bang ile mi oluştu?Yoktan mı var oldular yoksa big bang öncesi var mı?

Ya döngüsel evren modelini kabul edeceksin yada tanrı var diyeceksin.

Termodinamik yasalara göre  devri daim makinesi yapılamaz.

Bu yüzden döngüsel evren modelini savunamıyorum.Bu yüzden tanrı inancına sahibim.

Atomlar kendi aralarında bağ oluşturma bilgisini mi kazandılar?

Bilgi, bilmek, bilinç gerektirir. 

Dolayısıyla atomların bir şey kazandığı yok. 

Evrenin yapısı gereği hareket ediyorlar. Hani derler ya "ÖZÜ GEREĞİ" işte onun gibi.

Big Bang'den önce ne olduğunu bilmiyoruz. Başka bir evren? Başka evrenler? Gelişmiş evren mühendisleri? Tanrı? Neden illa döngüsel evrene takılı kaldınız ki? Big Bang'i bile ne kadar doğru bildiğimiz şüphe götürür. 

İşin doğrusu evrenin oluşumunu henüz bilmiyoruz.

İşte bu gri, flu, belirsiz alan mevcut diye tanrıya sarılıyorsanız, siz aslında boşlukların tanrısına tapıyorsunuz.

Boşluk varsa tanrı vardır, tanrı varsa o Allah'dır diyorsanız işiniz daha da zor.

Sizi takip ettiğim kadarıyla Allah'ın uydurma bir tanrı olduğunu savunuyordunuz en son.

Sitelerde Paylaş

Atomlar kendi aralarında bağ oluşturma bilgisini mi kazandılar?

Bilgi, bilmek, bilinç gerektirir. 

Dolayısıyla atomların bir şey kazandığı yok. 

Evrenin yapısı gereği hareket ediyorlar. Hani derler ya "ÖZÜ GEREĞİ" işte onun gibi.

Big Bang'den önce ne olduğunu bilmiyoruz. Başka bir evren? Başka evrenler? Gelişmiş evren mühendisleri? Tanrı? Neden illa döngüsel evrene takılı kaldınız ki? Big Bang'i bile ne kadar doğru bildiğimiz şüphe götürür. 

İşin doğrusu evrenin oluşumunu henüz bilmiyoruz.

İşte bu gri, flu, belirsiz alan mevcut diye tanrıya sarılıyorsanız, siz aslında boşlukların tanrısına tapıyorsunuz.

Boşluk varsa tanrı vardır, tanrı varsa o Allah'dır diyorsanız işiniz daha da zor.

Sizi takip ettiğim kadarıyla Allah'ın uydurma bir tanrı olduğunu savunuyordunuz en son.

Ateistler tanrı gelişmiş evren mühendisleri gibi açıklamalara yer vermemek  için döngüsel evren modellerini termodinamik yasaları çiğnemeden savunmak zorunda.

O yüzden onu örnek verdim.

Ateistler tanrı gibi bilinçli bir varlık açıklamalarına yer vermemek  için atomların kendiliğinden örgütlendiğinide kabul etmek zorunda.

Atomların birşey kazandığı yok diyorsanız atomları sabit değişmez özeliklere sahip ezeli ve ebedi kabul etmiş olursunuz.Bu ise bilim ile çelişir.örneğin hidrojen yıldızlarda helyumdan başlayıp diğer ağır elementlere dönüşüyor.

Termodinamik yasalara göre enerji yoktan varolamaz vardan da yok olamaz.Bu yasaya göre tanrıya ihtiyaç yokmuş diyebiliriz.Ateistler bu yasayı severler.:)

Ama aynı Termodinamik yasalara göre devri daim makineside yapılamaz.Bu yasa ise tanrıya  ihtiyaç olduğunu söyler.Teistlerde bu yasayı çok severler.:)

Yani masadan düşen bardak dışardan enerji almadan tekrar masa üstüne konulamaz.

Sitelerde Paylaş

Ateistler tanrı gelişmiş evren mühendisleri gibi açıklamalara yer vermemek  için döngüsel evren modellerini termodinamik yasaları çiğnemeden savunmak zorunda.

O yüzden onu örnek verdim.

Ateistler tanrı gibi bilinçli bir varlık açıklamalarına yer vermemek  için atomların kendiliğinden örgütlendiğinide kabul etmek zorunda.

Atomların birşey kazandığı yok diyorsanız atomları sabit değişmez özeliklere sahip ezeli ve ebedi kabul etmiş olursunuz.Bu ise bilim ile çelişir.örneğin hidrojen yıldızlarda helyumdan başlayıp diğer ağır elementlere dönüşüyor.

Termodinamik yasalara göre enerji yoktan varolamaz vardan da yok olamaz.Bu yasaya göre tanrıya ihtiyaç yokmuş diyebiliriz.Ateistler bu yasayı severler.:)

Ama aynı Termodinamik yasalara göre devri daim makineside yapılamaz.Bu yasa ise tanrıya  ihtiyaç olduğunu söyler.Teistlerde bu yasayı çok severler.:)

Ateistler açısından konuşuyorsunuz da işin aslı pek öyle değil. Sizinki yönlendirme oluyor biraz.

Kişisel olarak herkes başka bir fikir sahibi olabilir elbette. Ancak realitede evrenin nasıl oluştuğunu bilmiyoruz. Dediğim gibi Big Bang'i doğru bilip bilmediğimiz bile şüpheli. 

Benim bildiğim kadarıyla döngüsel evren modelinde yoktan var olmak şeklinde termodinamiğin 1. yasası ile çelişme gibi bir durum söz konusu değil. Bilim camiasında evrendeki madde miktarına da bağlı olarak evrenimizin nasıl bir akıbeti olacağı ile ilgili görüşler var. 

Öte yandan köpükleşme, sicim, enflasyon teorilerine uyumlu olarak bilim camiasında gittikçe kabul gören çoklu evrenlerin olması mümkün. Bir evrenin kendi kendine nasıl oluşabileceği ile ilgili makaleler var. Stephan Hawking de bununla ilgili bir görüş belirtmişti en son bildiğim kadarıyla.

Başka bir görüş evrenin sonsuz olabileceği, Big Bang gibi gözüken verilerin aslında evrenin ufkundan kaynaklı veriler olduğu görüşü var.

Dediğim gibi bir çok alternatif açıklama var. Belki bir kısmını ne siz ne ben biliyoruz.

Ancak bu alternatif açıklamalardan hangisinin doğru olduğunu bilmiyor olmamız, açıklamanın tanrı olduğuna dair kanıt değildir.

Tekrar söylüyorum:

Bilinmeyen, gri bölgeleri kendinize referans alıp bir karara varıyorsanız bulanık sularda yüzüyorsunuz demektir. Dolayısıyla tartışmanın da pek bir şey ifade etmeyeceğini gösterir.

Tekrar soruyorum. Lütfen açıklıkla belirtir misiniz: Sizi takip ettiğim kadarıyla Allah'ın uyduruk bir tanrı olduğunu ifade ediyordunuz, yanılıyor muyum?

Sitelerde Paylaş

Nükleer reaksiyonlar, fizyon ve füzyon termodinamiğin 1. yasası ile çelişmediği gibi birebir termodinamik ilkelerine bağlı olarak gerçekleşir.

2 hidrojen atomunun birleşerek 1 Helyum atomu oluşturması sırasında gerçekleşen reaksiyon sırasında madde - enerji değişimi söz konusudur. Reaksiyon sırasında radyasyon, ışıma olarak enerji salınır. Bu reaksiyonun nasıs gerçekleştiği ve enerjinin nereden kaynaklandığı (gama parçacığı salınıyordu yanlış hatırlamıyorsam) biliniyor.

Dolayısıyla verdiğiniz örnek termodinamiğin 1. yasasına göre uygunsuz olmuş.

Sitelerde Paylaş

Nükleer reaksiyonlar, fizyon ve füzyon termodinamiğin 1. yasası ile çelişmediği gibi birebir termodinamik ilkelerine bağlı olarak gerçekleşir.

2 hidrojen atomunun birleşerek 1 Helyum atomu oluşturması sırasında gerçekleşen reaksiyon sırasında madde - enerji değişimi söz konusudur. Reaksiyon sırasında radyasyon, ışıma olarak enerji salınır. Bu reaksiyonun nasıs gerçekleştiği ve enerjinin nereden kaynaklandığı (gama parçacığı salınıyordu yanlış hatırlamıyorsam) biliniyor.

Dolayısıyla verdiğiniz örnek termodinamiğin 1. yasasına göre uygunsuz olmuş.

o örneği termodinamik yasalar ile çeliştiği için vermedim.atomların birşey kazanmadığını söylediğiniz için verdim.

Sitelerde Paylaş

o örneği termodinamik yasalar ile çeliştiği için vermedim.atomların birşey kazanmadığını söylediğiniz için verdim.

bir şey derken bilinç, bilgi kazanmadığını kastetmiştim.

Maddi olarak da yoktan bir şey var olmuyor. Dediğim gibi atomların birleşmesi sırasında oluşan reaksiyonlar sonucu parçacık salınımı gibi fiziksel olaylar gerçekleşiyor. Yani ortaya çıkan enerji daha önce 2 Hidrojen atomunun içinde var olan enerji. Yoktan var olmak gibi bir şey söz konusu değil.

Sitelerde Paylaş

bir şey derken bilinç, bilgi kazanmadığını kastetmiştim.

Maddi olarak da yoktan bir şey var olmuyor. Dediğim gibi atomların birleşmesi sırasında oluşan reaksiyonlar sonucu parçacık salınımı gibi fiziksel olaylar gerçekleşiyor. Yani ortaya çıkan enerji daha önce 2 Hidrojen atomunun içinde var olan enerji. Yoktan var olmak gibi bir şey söz konusu değil.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hidrojen

Yoğunluk 0,0899 kg/m³

Ergime noktası 14.01 °K(-259.14 °C)

Kaynama noktası 20.28 °K (-252.87 °C)

=================================================

http://tr.wikipedia.org/wiki/Helyum

Yoğunluk 0,1785 kg/m³

Ergime noktası 0.95 °K (-272.2 °C)

Kaynama noktası 4.22 °K(-268.93 °C)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Lityum

Yoğunluk 0.534 g/cm³

Ergime noktası 453,69 K (180,54 °C)

Kaynama noktası 1615 °K(1342 °C)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Berilyum

Yoğunluk 1.85 g/cm³

Ergime noktası 1560 °K(1287 °C)

Kaynama noktası 2742 °K(2469 °C)

örnek olarak ilk dört elementi alalım.helyum lityum berilyum gibi elementler hidrojenden oluştu.

Yoğunluk ergime noktası kaynama noktası gibi bilgiler değişiyor.

Kimyasal bağ yapma özellikleride değişiyor.

Enerji yoktan varolmasa bile bilgi yoktan varoluyor.:89:

Sitelerde Paylaş

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hidrojen

Yoğunluk 0,0899 kg/m³

Ergime noktası 14.01 °K(-259.14 °C)

Kaynama noktası 20.28 °K (-252.87 °C)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Helyum

Yoğunluk 0,1785 kg/m³

Ergime noktası 0.95 °K (-272.2 °C)

Kaynama noktası 4.22 °K(-268.93 °C)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Lityum

Yoğunluk 0.534 g/cm³

Ergime noktası 453,69 K (180,54 °C)

Kaynama noktası 1615 °K(1342 °C)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Berilyum

Yoğunluk 1.85 g/cm³

Ergime noktası 1560 °K(1287 °C)

Kaynama noktası 2742 °K(2469 °C)

örnek olarak ilk dört elementi alalım.helyum lityum berilyum gibi elementler hidrojenden oluştu.

Yoğunluk ergime noktası kaynama noktası gibi bilgiler değişiyor.

Kimyasal bağ yapma özellikleride değişiyor.

Enerji yoktan varolmasa bile bilgi yoktan varoluyor.:89:

termodinamiğin 1. yasası madde ve enerji ile ilgili....

bilgi ile ilgili değil! :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...