Jump to content

Ateistler size göre enerji ve bilginin kökeni nedir?

Recommended Posts

• İleti 390
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yok artık o kadar çocuğun bile anlayacağı açıklık ve netlikte açıklama yaptım, başa saramam. Ana sınıfı mı lan burası! Yeterinden fazla sabrettim. Bir tane bir şey anladığına dair bir belirti vermedi bu tanrıcı tenten... Bir insanın bu kadar anlamaz olması olanaksızdır. Dediğim gibi şu izole sistem konusunu şurada anlattığım şekilde anlat, çocuk anlar çocuk! O yüzden bunun geyik yapası var. Bu iyi niyetli değil. Ateizme karşı önyargısı var. Zihni ateizme karşı bütün gücüyle direnişe geçmiş durumda. E normaldir. Ben de şimdi geçmedim değil o aşamalardan. Çocukluktan beri gelen zihinsel şartlanmayı aşmak gerçekten zor oluyor.

Ben şahsen oturup düşündüm. Bu tanrının olmaması için evrimin doğru olması gerek dedim. Hiç de branşım değil biyoloji ama araştırmaya başladım. O sırada çok komik ama Müslümler benim bocaladığımı görünce bana HY kitapları verdiler!!! :lol: Ülen ne komik yaa! Bunlara şöyle bir göz attım, o kadar gülünç zırvalardı ki hemen çöpe attım. Evrimi öğreneceğim en iyi kaynak Dawkins gibi görünüyordu. Onun kitaplarını defalarca okumaktan vazgeçecek oldum, olmaz kanıtlayamıyor bu evrimi diye düşünmek istedim. Zihnim direnişe geçmişti. Fakat o zaman ateistforumu bilmiyordum. Aslında forumda hacı'nın hazırladığı çok iyi kaynaklar var.

Sonunda zihnimin direnişini kırıp Dawkins kitaplarını bitirdim. Gen Bencildir Kör Saatçi filan işte. Tanrıyı zihnimden kovmayı başardım. Kiracıyı çıkardım aga! Palas pandıras attım dışarı, söylenerek çekti gitti! :D Sonra Dawkins okurken takıldığım noktaların ne kadar basit olduklarını gördüm. Bunun için mi az daha okumayı bırakacaktım dedim. Öyle takılıp kalacak konular değillerdi. Dawkins özetle şunu anlatır: Evet canlılar bir mühendisin elinden çıkmışçasına tasarım harikalarıdırlar. Ama canlıları tanrı tasarlamamıştır. Tasarlanmışlık görünümü, milyarlarca yıldır süren birikimli seçilimin sonucudur.

Ben şimdi ateist mi oldum dedim kendi kendime. Hmmm şimdi ben ateist miyim! Ne yer ne içer lan bu ateistler bir gogıl amcaya sorayım dedim. O zaman ateistforum çıktı karşıma. Cigi vardı beni sağolsun bir azarladı bir payladı ateistim diye çıkmış gelmişsin ateist filan değilsin seni pabucumun ateisti verdi veriştirdi. Acayip agresifti ama beni uzaklaştırmayı başaramadı! :D 

Evet anı tazelemiş olduk. Son olarak bir ekleme yapayım ki önceki iletimde açıkladığım sonsuz evren teorisi başta sanki bir hayat adacığı galaksi topluluğu ve onu çevreleyen sonsuz geniş bir ölü galaksi mezarlığı şeklinde algılanabiliyor. Fakat bu algı yanlış, teori öyle demiyor. Tersine teori sonsuz uzayın her yerinin hayatla dolu olduğunu söylüyor. Çünkü ölen galaksiler mezarlığa gitmiyor, yanı başlarında karanlık madde bilindik maddeye dönüşmeye devam ediyor. Her bir kilometrekare uzayda bir hidrojen atomu bir yılda oluşsa yetiyor.

Kuramın tek sorunu, Big Bang olmadan hidrojen atomunun oluşması için gerekli basınç ve sıcaklığın da olmayacağı. Bu yüzden Big Bang bu kurama karşı ağır basmıştır. Ama bu hidrojen atomunun bir kilometrekare boş uzayda nasıl oluştuğunu bir açıklasa fena kuram değil aslında.  

Sitelerde Paylaş

Yok artık o kadar çocuğun bile anlayacağı açıklık ve netlikte açıklama yaptım, başa saramam. Ana sınıfı mı lan burası! Yeterinden fazla sabrettim. Bir tane bir şey anladığına dair bir belirti vermedi bu tanrıcı tenten... Bir insanın bu kadar anlamaz olması olanaksızdır. Dediğim gibi şu izole sistem konusunu şurada anlattığım şekilde anlat, çocuk anlar çocuk! O yüzden bunun geyik yapası var. Bu iyi niyetli değil. Ateizme karşı önyargısı var. Zihni ateizme karşı bütün gücüyle direnişe geçmiş durumda. E normaldir. Ben de şimdi geçmedim değil o aşamalardan. Çocukluktan beri gelen zihinsel şartlanmayı aşmak gerçekten zor oluyor.

Ben şahsen oturup düşündüm. Bu tanrının olmaması için evrimin doğru olması gerek dedim. Hiç de branşım değil biyoloji ama araştırmaya başladım. O sırada çok komik ama Müslümler benim bocaladığımı görünce bana HY kitapları verdiler!!! :lol: Ülen ne komik yaa! Bunlara şöyle bir göz attım, o kadar gülünç zırvalardı ki hemen çöpe attım. Evrimi öğreneceğim en iyi kaynak Dawkins gibi görünüyordu. Onun kitaplarını defalarca okumaktan vazgeçecek oldum, olmaz kanıtlayamıyor bu evrimi diye düşünmek istedim. Zihnim direnişe geçmişti. Fakat o zaman ateistforumu bilmiyordum. Aslında forumda hacı'nın hazırladığı çok iyi kaynaklar var.

Sonunda zihnimin direnişini kırıp Dawkins kitaplarını bitirdim. Gen Bencildir Kör Saatçi filan işte. Tanrıyı zihnimden kovmayı başardım. Kiracıyı çıkardım aga! Palas pandıras attım dışarı, söylenerek çekti gitti! :D Sonra Dawkins okurken takıldığım noktaların ne kadar basit olduklarını gördüm. Bunun için mi az daha okumayı bırakacaktım dedim. Öyle takılıp kalacak konular değillerdi. Dawkins özetle şunu anlatır: Evet canlılar bir mühendisin elinden çıkmışçasına tasarım harikalarıdırlar. Ama canlıları tanrı tasarlamamıştır. Tasarlanmışlık görünümü, milyarlarca yıldır süren birikimli seçilimin sonucudur.

Ben şimdi ateist mi oldum dedim kendi kendime. Hmmm şimdi ben ateist miyim! Ne yer ne içer lan bu ateistler bir gogıl amcaya sorayım dedim. O zaman ateistforum çıktı karşıma. Cigi vardı beni sağolsun bir azarladı bir payladı ateistim diye çıkmış gelmişsin ateist filan değilsin seni pabucumun ateisti verdi veriştirdi. Acayip agresifti ama beni uzaklaştırmayı başaramadı! :D 

Evet anı tazelemiş olduk. Son olarak bir ekleme yapayım ki önceki iletimde açıkladığım sonsuz evren teorisi başta sanki bir hayat adacığı galaksi topluluğu ve onu çevreleyen sonsuz geniş bir ölü galaksi mezarlığı şeklinde algılanabiliyor. Fakat bu algı yanlış, teori öyle demiyor. Tersine teori sonsuz uzayın her yerinin hayatla dolu olduğunu söylüyor. Çünkü ölen galaksiler mezarlığa gitmiyor, yanı başlarında karanlık madde bilindik maddeye dönüşmeye devam ediyor. Her bir kilometrekare uzayda bir hidrojen atomu bir yılda oluşsa yetiyor.

Kuramın tek sorunu, Big Bang olmadan hidrojen atomunun oluşması için gerekli basınç ve sıcaklığın da olmayacağı. Bu yüzden Big Bang bu kurama karşı ağır basmıştır. Ama bu hidrojen atomunun bir kilometrekare boş uzayda nasıl oluştuğunu bir açıklasa fena kuram değil aslında.  

Anibale yazdım sanada yazayım.

evren v hacminden 2V hacmine çıkarsa  v hacminde 1/2 enerji kalır.genişlediği v hacmine 1/2 kat enerji aktarır.

evren v hacminden 3V hacmine çıkarsa  v hacminde 1/3 enerji kalır.genişlediği 2v hacmine 2/3 kat enerji aktarır.

evren v hacminden 4V hacmine çıkarsa  v hacminde 1/4 enerji kalır.genişlediği 3v hacmine 3/4 kat enerji aktarır.

Bu yüzden genişleyen evren izole sistem  değildir

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, democrossian said:

Hacim yine kendi hacmi. Şişen bir balon kendinden başka bir ortama hava veriyor mu vermiyor. Bu tür ayrıntı konuları tartışmakla bir yere varamazsın. Ayrıntılarda boğularak ana konudan uzaklaşmaya, direnmeye çabalıyorsun.

Peki çoklu evrenler kuramına göre nasıl oluyor ? Evrenimiz yine de izole sistem mi kabul ediliyor ? Çünkü dışarısı var, diğer evrenler; öyle değil mi?

Sitelerde Paylaş

Peki çoklu evrenler kuramına göre nasıl oluyor ? Evrenimiz yine de izole sistem mi kabul ediliyor ? Çünkü dışarısı var, diğer evrenler; öyle değil mi?

Multiverse ve string teorillerinde evren izole sistem kabul edilmiyor.

yerçekimi etkileşimi oluyor. Gravitonlarla enerji transferi oluyor.

Sitelerde Paylaş

Başka evrenlerle hiç bir alışveriş yok. Hatta aynı boyutta bile olmadıkları da ileri sürülüyor. Evren sonlandıktan sonra izole mi değil mi artık bir anlamı yok. Büyük olasılıkla Büyük Yırtılma ile ortadan kalkacaktır. Büyük Yırtılma karadelikleri etkilemez.

Sitelerde Paylaş

Beni Big-Bang ile başlayan ve Büyük Yırtılma ile sona eren, karadelikleri tohum olarak kullanıp nesii devam eden evrenler kuramı yerine sonsuz evren kuramını kabul etmeye hazırım ama işte şu hidrojen atomunun nasıl oluştuğunu açıklayabilse! Basınç yok, sıcaklık yok, sakin uzay! Uzayı dolduran karanlık maddeden karanlık enerji kuarklar üretecek. Nasıl üretecek ne bileyim, enerji işte... Bir iş yapar, enerji bu! Muhtemelen uzay/zaman/madde/enerji dokusundan kuantum sıçramalar olacak ve sicimlerden kurtulan kuarklar serbest kalacaklar. Bunlar kuark çiftleri halinde zıt yüklü oluşacaklar, hep öyle olur. Ama işte bundan sonra bir yönlü kuarklar tek kalıp elektronu oluştururlar da...  Öbür yönlü kuarklar birleşip protonu oluşturamazlar. Bu olanaksız! Nötron da oluşmaz. Çünkü nötronun oluşması daha da zor, protonlarla elektronları da sıkıştırmak gerekecek. Bunlar Big Bang'in muazzam patlaması olmadan oluşamıyorlar.

Proton, nötron ve elektronlar bir oluşsa hidrojen atomunun oluşması kolay. Big Bang teorisinden vazgeçebilmek için çok baba bir teori lazım. O da şu anda yok. Tek çıkar yolumuz Big Bang. Evrenleri sonsuz kılmak için de tek çıkar yol Multiverse Kuramı.

Multiverse için iki seçenek var: Ya gazoz kabarcıkları evrenler (sabun köpükleri diyenler de var) ya da paralel evrenler. Paralel evrenler kulağa çok hoş geliyor. Olsa fıstık gibi olurdu. Benim buna pek inanasım gelmez. Ben gazoz kabarcıklarından yanayım. Sabun köpükleri evrenler kuramı aslında gazoz kabarcıkları evrenler kuramı ile tam aynı değil. Çok boyutluluk içerdiği için paralel evrenler ile gazoz kabarcıkları arası bir model. Belki de en iyi model sabun köpüğü evrenler kuramıdır, bilemiyorum.

Paralel evrenler kuramını Everett ortaya attı ve en ciddi inanırı kızı oldu. Babasının ölümüne dayanamayıp bir süre sonra intihar etti. Bıraktığı notta paralel evrenlerde babası ile buluşmaya gittiğini yazmıştı. Halbuki Everett kızına karşı cool dururdu. Fikirlerinin kızını bu kadar derin etkilediğini bilse çok şaşırırdı herhalde. Fakat paralel evrenlerde ben filancaydım diye bir şey hatırlanacağını kimse düşünmüyor, yok öyle bir önerme. Yani Everett ya kızım naaptın sen diyemez.

Sitelerde Paylaş

Madde/Enerji/Uzay/Zaman'ın başlangıcı ve sonu yoktur. Fantastik dörtlü diyebilirsiniz. Bunlara başlangıç ve son tayin etmenin bir yolu yoktur. Bunları birbirinden bağımsız ayrı ele almanın da bir yolu yoktur. 

Bu dokunun kendiliğinden ve zaten hep var olması, bir zeka ve gücün kendiliğinden ve zaten hep var olması iddiası ile aynı değildir. Çünkü zeka ve güç bir organizasyondur, evrimleşmesi ve oluşması gerekir. Kalıcı olamaz, organizasyon entropi gereğince dağılmak zorundadır. Tekrar oluşabilir.

Zaman yönlüdür, tersine çevrilemez. Enerji tersine çevrilemez. Uzayın da bir yönü olduğu kuşkusu doğmuş bulunuyor. Bu çok acayip bir fikir. Bu nasıl olabilir hiç bilmiyoruz. Uzayın nasıl yönü olabilir? Ama günümüzde böyle bir kuşku doğmuştur.

Matematik en çıkmaz noktada bile bir yol gösterebilir. Artı eksi sonsuz deriz. Ancak kavramsal bir imaj oluşturabiliriz. Artı eksi kuşkusuz yön belirtir. Neden artı eksi elektrik yükleri var bilmiyoruz. Neden N S mıknatıs kutupları var bilmiyoruz. Bu yön, kutup, yük meselesi nedir bilemiyoruz. Bunlar maddenin yönü ile ilgili konular.

Ama uzayın yönü deyince bu çok aşırı zihin zorlayıcı bir kavram. Devreler yanarsa burada yanar. Bunları anlamak olanaksız mıdır, onu da bilmiyoruz. Bildiğimiz, her şeyi bilemediğimiz. Örneğin neden enerji paketçikler halindedir, bilmiyoruz. Bazı şeyleri de bilmeyelim artık, bu doğal. Zihin kapasitesi diye bir sınır var. Bu kuşkusuz bir sınır. Buraya kadar dedirten bir limit. Bu da çok doğal, beynimizin kaç nörondan oluştuğu ve bunların toplamda kaç sinaptik bağlantı sağladığı belli değil mi, bunu ifade eden bir rakam var, oldukça büyük bir rakam olsa da. Bu bir limit demektir. Doğal yani, bazı şeyleri de bilemeyeceğiz elbet, böyle bir limit bulunduğuna göre.

Bilimi bi tarafa bırakıp bu safsatalara mı inananlım.

Madde, uzay , enerji ve zamanın  bir başlangıcı yokmuş...

Mesela 14 milyar yıl önce bir maddeden veya enerjiden bahsedebilir miyiz( 13.7 milyar yıllık bir evren geçmişi var)

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, Dotttore said:

Mesela 14 milyar yıl önce bir maddeden veya enerjiden bahsedebilir miyiz( 13.7 milyar yıllık bir evren geçmişi var)

Bilimi bir yana bırakmak ve safsatadan falan bahsetmisşin de;

Hayrola bilim aksini falan mı söylüyor bunun?

Ah be dottore, hala bıraktığımız yerde otluyorsun..

Sitelerde Paylaş

Safsatadan dem vuran adamların savunduğu şey ise "tanrı"

Yani safsatanın hası.

Dinime küfreden müslüman olsa diye bir laf vardır ya hani..

Ya da tencere dibin kara, seninki benden kara..

İroninin böylesi.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 hours ago, Dotttore said:

Boş adamlarsınız ve de dehşet şekilde cahilsiniz.

Bilim diyor ki, bu işler gördüğümüz gibi işlemiyor. Öyle düz ayak, basit mantık yürümüyor.

Nasıl mı sayın pek bir cahil efendi, bak mesela şöyle: Sen kediyi bilir misin? Malum bir kedi. Hem ölü, hem canlı bir kedi. Bir kedinin hem ölü, hem canlı olması mantığına uyuyor mu, ama bilime muazzam uyuyor işte.

Ve sayın boş beleş arkadaş, o cahil aklının almadığı bir diğer ihtimali söyleyeyim. Ya, zaman çizgisi düz değil, bir çember şeklinde ise? O boş beyninle laga luga etmeye çıkma, zaman 5 boyutta bir çember iken, senin 3 boyutlu algında bir düz çizgi olabilir pekala. Yani, zamanın sonuna geldiğinde, başına gelmiş olursun aslında.

Basitçe, siz gibi pek bir cahil olmakla, bomboş bir beyne sahip olanlar, anak malum boş teneke gibi çok ses çıkarıyorsunuz o kadar. 

Madde, uzay, enerji ve zaman birbirine bağlı bileşenlerdir. Bunların başlangıcı olamaz, çünkü başlangıcının olması için önce zamanın olması gerekir. 

Bu kadar basit şeyleri, o muazzam cehaletinizin verdiği cesaretle görmeden konuşabiliyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş

Bilimi bir yana bırakmak ve safsatadan falan bahsetmisşin de;

Hayrola bilim aksini falan mı söylüyor bunun?

Ah be dottore, hala bıraktığımız yerde otluyorsun..

Lafı eğip bükmeyi bırak 14 milyar yıl önce madde var mıydı bunun delilini koy ortaya, oysa başlığın ilk iletisinde madde, enerji, uzay ve zamanın hep var olduğunu yazmış bilim nasipsizi, bunu ispat etmelisiniz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...