Jump to content

Yaşamı değerli kılan, ölümün varlığıdır..

Recommended Posts

Bence doğru değil, ben sonsuza kadar yaşamak istiyorum ve ateistim, en azından çok yaşamak, hatta arada bedeni de değiştirmek isteyebilirim.

Ama tartigrat'lar gibi olmak istemem tabii, ölmüyorsun ama çok iyi bir hayat da sayılmaz.

Hocam yaşam çok değerlidir, ölüm olsa da olmasa da. Son bir dakikayı, bir günü, bir yılı bile yaşamak istersin, başka türlü bir insan tanımadım hiç.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bence doğru değil, ben sonsuza kadar yaşamak istiyorum ve ateistim, en azından çok yaşamak, hatta arada bedeni de değiştirmek isteyebilirim.

Ama tartigrat'lar gibi olmak istemem tabii, ölmüyorsun ama çok iyi bir hayat da sayılmaz.

Hocam yaşam çok değerlidir, ölüm olsa da olmasa da. Son bir dakikayı, bir günü, bir yılı bile yaşamak istersin, başka türlü bir insan tanımadım hiç.

Çünkü biyolojin onu gerektiriyor, ne kötü değil mi ?

Aslında sonsuza kadar yaşamak istemiyorsun, kimse istemiyor. Sadece ölmek istemiyorsun. O şekilde kodlandın bu ikisi aynı şey değil.

Yaşamın değerli olduğunu söylemişsin. Nedir ki değer ? Değerde bir şeyin başka bir şeye göre durumudur ve insan tarafından yorumlanır. 

Nedir sence yaşamı değerli yapan ? Merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben hala o yüzleşmeden çıkacak sonucun, hayatın anlamlı ve değerli olduğu gerçeğiyle karşılaşmak olduğunu düşünüyorum. Yukarıdaki arkadaşla konuştuğumuz gibi,ana referans burada ölüm oluyor. 

Ölüme olması gerekenden fazla değil, yeteri kadar nesnel bakıyorum sanıyorum. Yalnız yanıldığınız bir nokta var, bu bakış açısına düşünerek, sorgulayarak ulaştığımı sanmanız. Yani bilim böyle diyorsa ölümü düşünmek anlamsız demedim, bilim bilmezken de hislerim ve düşüncelerim böyleydi. Ölüyoruz. Bitti. Daha fazlası değil.

Ama bu, ölen insanların ardından üzülmediğim, ölümü doğal bir son gibi gördüğüm için "n'apalım, doğa kanunu, evrim böyle işliyor" deyip etkilenmediğim anlamı taşımaz. İnsanlar ölüyor, ben de öleceğim, sevdiğim veya değerli bulduğum insanlar öldüğünde de çok üzüleceğim, üzülüyorum. İnsanım ben. Kendi ölümüm veya genel olarak ölüm hakkında düşüncelerimle bu durumun ilgisi yok. Ölen yakınımızın ardından üzülmemizin ilk nedeni kişiyi kaybetmiş olmak, ondan mahrum kalacağımızı bilmek vb. Tanışmadığımız ama uzaktan sevip değer verdiğimiz insanlar için de çok üzülebiliriz, ben üzülüyorum. Ama bu bambaşka bir konu.

Sonuç olarak evet, insan böyle. Ölüme herhangi basit bir gerçek gibi bakmak onun için biraz zor.

Belki bu durum evrimsel olarak avantaj bile sağlamıştır ki ben öyle olduğunu düşünüyorum. 

anlıyorum dostum.

Ancak kabullenmiyorum ve nefret kusuyorum. ölüm denen sonsuz ayrılığa lanet ediyorum. elimden gelse bu durumu var eden doğayı veya tanrıları öldürmek isterdim. nesnelliğin bilimsel bilginin falanda canı cehenneme dostum !! bunlar hiçbir işe yaramaz!! bu duruma karşı nesnel bakış açısı ile yaklaşmak hiçbir işimize yaramaz. saçmalık bu! neden nesnel bakacakmışım ki ! böyle birşeyi kim uydurdu! bilim yapmıyoruz yaşıyoruz hissediyoruz burada!  yüreğim;  sövmek, hakaret etmek ,isyan etmek küfür etmek istiyor.. hakikatte bu zaten. olması gerekende bu!

Not: öfkem tabiki size değil..bakış açımı yansıtmak istedim sadece..

Ölüme karşı yapılabilecek tek şey insan olmanın sinerjisidir. diyordu bir psikolog. katılıyorum. sanırım en büyük teselli bu..

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ateist kafasini yaşamak istiyorum. Birseyler ancak kaybedilecek olunca mi degerli oluyordu? Anlatsaniza biraz..

https://tr.wikipedia.org/wiki/Döngüsel_model

Döngüsel model

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Döngüsel model, evrenin sonsuz kez, kendi kendini tekrarladığı iddiasındaki çok sayıda kozmolojik modelden biridir. Titreşen evrenler kuramı adıyla 1930 yılında Albert Einstein tarafından ortaya atılmıştır. Evrenin çok kereler büyük patlama yaşadığı, diğer bir deyişle; her büyük patlamanın ardından bir de büyük çöküş yaşayarak kendini yinelediğini ifade eder. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü profesörü Max Tegmark'a göre, eğer evren yeterince sabitse ya da enerjinin korunumu yasasındaki gibi sınırlıysa, Dünya'nın bütün Hubble hacminin tarihindeki özdeş durumlar yeniden görülebilir.[1]

Ateistlerin döngüsel evren modeline göre ölünce yeniden dirilme olasılığımız var.:)

Sitelerde Paylaş

https://tr.wikipedia.org/wiki/Döngüsel_model

Döngüsel model

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Döngüsel model, evrenin sonsuz kez, kendi kendini tekrarladığı iddiasındaki çok sayıda kozmolojik modelden biridir. Titreşen evrenler kuramı adıyla 1930 yılında Albert Einstein tarafından ortaya atılmıştır. Evrenin çok kereler büyük patlama yaşadığı, diğer bir deyişle; her büyük patlamanın ardından bir de büyük çöküş yaşayarak kendini yinelediğini ifade eder. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü profesörü Max Tegmark'a göre, eğer evren yeterince sabitse ya da enerjinin korunumu yasasındaki gibi sınırlıysa, Dünya'nın bütün Hubble hacminin tarihindeki özdeş durumlar yeniden görülebilir.[1]

Ateistlerin döngüsel evren modeline göre ölünce yeniden dirilme olasılığımız var.:)

Sonuç olarak bu neyi gösteriyor ?

Sitelerde Paylaş

Çünkü biyolojin onu gerektiriyor, ne kötü değil mi ?

Aslında sonsuza kadar yaşamak istemiyorsun, kimse istemiyor. Sadece ölmek istemiyorsun. O şekilde kodlandın bu ikisi aynı şey değil.

Yaşamın değerli olduğunu söylemişsin. Nedir ki değer ? Değerde bir şeyin başka bir şeye göre durumudur ve insan tarafından yorumlanır. 

Nedir sence yaşamı değerli yapan ? Merak ediyorum.

Sonsuza kadar yaşamak çok eğlenceli olabilirdi. Yani kaza geçirmekten, sıkışmaktan, hastalıktan, kanserden, uzuvlarını kaybetmekten bahsetmiyorum, eğer yenilenemeyecek bir hasar varsa öleceğiz elbette ama konu bu değil.

Biz öyle programlandığımız için ölüyoruz.

Genlerimizdeki kodlar bir yaştan sonra hücre yapımını durduruyorlar. Pekala 18 yaşına kadar olan formatta yaşayabilirdik ve ölen hücrelerimiz kendini yenileyebilirdi, ama genlerimiz ölmemizi istiyor. Çünkü gereksiz enerji harcıyoruz ve genlerin devamı için hızla üreyerek ölmemiz gerekiyor.

Hayat değerlidir ve ben bunun için bu gezegende oldum, benim için değeri çok, evren için gereksiz bir karbon parçası olabilirim ama her gün öğrenmekten daha mutlu bir şey olabilir mi?

Gezegen ve yıldızlar hatta tanımadığım insanlar ve vahşi hayvanlar, kurtlar ve böcekler ve sinekler için bir et parçasıyım, ama benim için değerim çok, nefes aldığım her seferinde, bir sonraki nefesi umut ederek yaşıyorum.

Sitelerde Paylaş

Sonsuza kadar yaşamak çok eğlenceli olabilirdi. Yani kaza geçirmekten, sıkışmaktan, hastalıktan, kanserden, uzuvlarını kaybetmekten bahsetmiyorum, eğer yenilenemeyecek bir hasar varsa öleceğiz elbette ama konu bu değil.

Biz öyle programlandığımız için ölüyoruz.

Genlerimizdeki kodlar bir yaştan sonra hücre yapımını durduruyorlar. Pekala 18 yaşına kadar olan formatta yaşayabilirdik ve ölen hücrelerimiz kendini yenileyebilirdi, ama genlerimiz ölmemizi istiyor. Çünkü gereksiz enerji harcıyoruz ve genlerin devamı için hızla üreyerek ölmemiz gerekiyor.

Hayat değerlidir ve ben bunun için bu gezegende oldum, benim için değeri çok, evren için gereksiz bir karbon parçası olabilirim ama her gün öğrenmekten daha mutlu bir şey olabilir mi?

Gezegen ve yıldızlar hatta tanımadığım insanlar ve vahşi hayvanlar, kurtlar ve böcekler ve sinekler için bir et parçasıyım, ama benim için değerim çok, nefes aldığım her seferinde, bir sonraki nefesi umut ederek yaşıyorum.

Yaşamın değerli olduğu iddiası bir öznelliktir bu yüzden inançtan öteye gidemez. 

Her gün öğrenmekten daha mutlu bir şey olabilir veya her gün öğrenmek ve sonunda hepsini unutmak korkunç bir şeyde olabilir. 

Sitelerde Paylaş

Yaşamın değerli olduğu iddiası bir öznelliktir bu yüzden inançtan öteye gidemez. 

Her gün öğrenmekten daha mutlu bir şey olabilir veya her gün öğrenmek ve sonunda hepsini unutmak korkunç bir şeyde olabilir. 

Bunu neden soyledin simdi?

Sitelerde Paylaş

Bunu neden soyledin simdi?

''Hayat değerlidir ve ben bunun için bu gezegende oldum, benim için değeri çok, evren için gereksiz bir karbon parçası olabilirim ama her gün öğrenmekten daha mutlu bir şey olabilir mi?''

Bu cümleye karşılık söyledim,

''Yaşamın değerli olduğu iddiası bir öznelliktir bu yüzden inançtan öteye gidemez. ''

Ve bu cümleyi sağlamak için söyledim.

Sitelerde Paylaş

''Yaşamın değerli olduğu iddiası bir öznelliktir bu yüzden inançtan öteye gidemez. ''

Ve bu cümleyi sağlamak için söyledim.

Elbette. Evren için çok önemsiz olabilirim ya da canlıların yaşamı yıldız tozundan önemli sayılmaz ama kendi yaşamım benim için değerlidir, bundan daha normal bir şey olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Elbette. Evren için çok önemsiz olabilirim ya da canlıların yaşamı yıldız tozundan önemli sayılmaz ama kendi yaşamım benim için değerlidir, bundan daha normal bir şey olabilir mi?

Senin icin degerliyse, degerli demektir. Digerleri degersiz diyebilir, onemi yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...