Jump to content

Anarşizm Nedir ? Neden Hor Görülmektedir ?

Recommended Posts

Anarşizm, mevcut sisteme karşı olduğundan sistem hakimleri tarafından olumsuz propaganda yapılarak, halkın gözünde öcü gibi gösterilmiştir.

Oysa anarşizm özellikle sömürü sistemine karşı yapılan bir isyan hareketidir.

Ne var ki, toplumların duyarlarına yerleştirilen öcü aldatmacası yüzünden gerekli toplum desteğini görememekte ve genelde etkisiz kalmaktadır. 

Ancak sisteme karşı her zaman potansiyel risk taşıdığı için sistem hakimlerinin korkusu olmaya devam etmektedir.

Örneğin, günümüzde olduğu gibi halka, örgütlere yapılan her türlü baskıların kaynağı bu korkuya dayanmaktadır.

Bu konuda sistem hakimlerinin en büyük avantajı, halkın "bir lokma bir hırka" anlayışına ve uygulamasına razı olmasıdır.

Konuyu örnekleyecek olursak, manevi olarak taraf olmasa da halkın sırf güncel çıkarı için  Akp'yi yani gücü desteklemeleri bir örnektir.

Oysa dinsel bazlı olduğu için Akp'nin taban oyu aslında yüzde yirmilerdedir.

Anlaşılacağı gibi anarşizmi bir terör olarak tanımlayan sistemin aslında kendisi bir terör örgütüdür...

Sitelerde Paylaş

Anarşizm, mevcut sisteme karşı olduğundan sistem hakimleri tarafından olumsuz propaganda yapılarak, halkın gözünde öcü gibi gösterilmiştir.

Oysa anarşizm özellikle sömürü sistemine karşı yapılan bir isyan hareketidir.

Ne var ki, toplumların duyarlarına yerleştirilen öcü aldatmacası yüzünden gerekli toplum desteğini görememekte ve genelde etkisiz kalmaktadır. 

Ancak sisteme karşı her zaman potansiyel risk taşıdığı için sistem hakimlerinin korkusu olmaya devam etmektedir.

Örneğin, günümüzde olduğu gibi halka, örgütlere yapılan her türlü baskıların kaynağı bu korkuya dayanmaktadır.

Bu konuda sistem hakimlerinin en büyük avantajı, halkın "bir lokma bir hırka" anlayışına ve uygulamasına razı olmasıdır.

Konuyu örnekleyecek olursak, manevi olarak taraf olmasa da halkın sırf güncel çıkarı için  Akp'yi yani gücü desteklemeleri bir örnektir.

Oysa dinsel bazlı olduğu için Akp'nin taban oyu aslında yüzde yirmilerdedir.

Anlaşılacağı gibi anarşizmi bir terör olarak tanımlayan sistemin aslında kendisi bir terör örgütüdür...

Anarsizm hakim olsa Dunya daha yasanabilir bir yer olur mu ?

Sitelerde Paylaş

Anarşizm, Marksist olmayan bir komünist akımdır. Marks'ın yaşadığı dönemlere denk gelen ideologları vardır. Proudhon, Bakunin, Kropotkin gibi ideolog ve devrimciler anarşist olarak adlandırılır. Komünist - devletin olmadığı- bir düzen hayal ederler ama bunu Marksizmin önerdiği metodlar ile yapmayı kabul etmezler. 

Anarşizmin en büyük siyasal güce ulaştığı dönem İspanya İç Savaşı'dır. Anarşistlerin efsanevi lideri Durutti bu savaşta büyük bir anarşist orduya komuta etmiştir. İspanya İç Savaşı'nda Anarşistlerin hakim olduğu sendikalar, çok büyük militan kitlesine sahip oldu.

Bir tür komünizm olan siyasal anarşizmin dışında farklı anarşizm türleri de vardır. Ucu nihilizme varan bireyci anarşizm ve doğal ahlakı temel alan ahlaksal anarşizm de vardır. Kporotkin ahlak konusu ile ilgilenmiş ve bu konuda kitaplar yayınlamıştır. Ahlaksal anarşizm, devletin var olmadığı bir toplumda, insanın doğasında bulunan ahlak kurallarının düzeni kurmaya yeterli olacağını ileri sürer. Açıkçası beni de etkilemiş olan bir düşüncedir bu.

Geçmişte kendisine anarşist diyen punk akımlar varolmuştur. Toplumsal kurallara tepki olarak farklı kıyafetler ve kendine has bir müzik ile ortaya çıkan punk, benim gibi komünistlerin pek ciddiye almadığı gençlik hareketleri olarak kaldı.

Türkiye'de anarşizm kelimesi 1990'lara kadar terörist anlamında kullanılıyordu. Nedense devlet terörist kelimesine pek ısınamamıştı. 90'larda kendine anarşist diyen siyasal gruplar oluşmaya başladı. Açıkçası ben de kısa bir süre bu tip gruplar içinde fiilen bulunmuştum. Hala zaman zaman anarşizmin A'sını sembol olarak kullanan siyasal grupların bildiri ve afişlerini görüyorum.

Sitelerde Paylaş

Anarşizm, Marksist olmayan bir komünist akımdır. Marks'ın yaşadığı dönemlere denk gelen ideologları vardır. Proudhon, Bakunin, Kropotkin gibi ideolog ve devrimciler anarşist olarak adlandırılır. Komünist - devletin olmadığı- bir düzen hayal ederler ama bunu Marksizmin önerdiği metodlar ile yapmayı kabul etmezler. 

Anarşizmin en büyük siyasal güce ulaştığı dönem İspanya İç Savaşı'dır. Anarşistlerin efsanevi lideri Durutti bu savaşta büyük bir anarşist orduya komuta etmiştir. İspanya İç Savaşı'nda Anarşistlerin hakim olduğu sendikalar, çok büyük militan kitlesine sahip oldu.

Bir tür komünizm olan siyasal anarşizmin dışında farklı anarşizm türleri de vardır. Ucu nihilizme varan bireyci anarşizm ve doğal ahlakı temel alan ahlaksal anarşizm de vardır. Kporotkin ahlak konusu ile ilgilenmiş ve bu konuda kitaplar yayınlamıştır. Ahlaksal anarşizm, devletin var olmadığı bir toplumda, insanın doğasında bulunan ahlak kurallarının düzeni kurmaya yeterli olacağını ileri sürer. Açıkçası beni de etkilemiş olan bir düşüncedir bu.

Geçmişte kendisine anarşist diyen punk akımlar varolmuştur. Toplumsal kurallara tepki olarak farklı kıyafetler ve kendine has bir müzik ile ortaya çıkan punk, benim gibi komünistlerin pek ciddiye almadığı gençlik hareketleri olarak kaldı.

Türkiye'de anarşizm kelimesi 1990'lara kadar terörist anlamında kullanılıyordu. Nedense devlet terörist kelimesine pek ısınamamıştı. 90'larda kendine anarşist diyen siyasal gruplar oluşmaya başladı. Açıkçası ben de kısa bir süre bu tip gruplar içinde fiilen bulunmuştum. Hala zaman zaman anarşizmin A'sını sembol olarak kullanan siyasal grupların bildiri ve afişlerini görüyorum.

Anarsizm "Ozgurlukculuk" anlayisina da sahip midir ?

Sitelerde Paylaş

Anarşizmin kendisi temel olarak özgürçülüktür zaten, diğer anlamda Mao Zedung'un "Yüz çiçek açsın bin fikir yarışsın" sözünün bir nevi uygulaması diyebiliriz.

Çünkü anarşizm gerçekten özgürlük temelli bir fikir çeşitliliği tanımına uyuyor, zira sanat eserlerinin temelinde dahi gizli anarşizm bulunuyor...

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Manifold said:

Anarsizm "Ozgurlukculuk" anlayisina da sahip midir ?

Türkiye'deki anarşist yayınlarda, tahakküme karşı olmaktan bahsedilir. Tahakküm derken, insanlar arasında herhangi bir ast/üst ilişkisi olmaması kastediliyor. Kimse kimseye emir veremeyecek, kimse kimseyi kısıtlamayacak. Bu arkadaşların hayali böyle birşey. Senin özgürlük tanımın buna benziyorsa, anarşistler özgürlükçüdür diyebilirsin.

Ama tabii ki siyasal anarşistler bir çiçek çocuk da değildirler. Sert ve acımasız olabilirler. ABD'de uzun yıllar kendini gizleyerek bazı yerleri bombalı paketle havaya uçuran bir adam vardı. Unabomber / Ted Kaczynski. Bu adam kendini anarşist olarak tanımlar ve kapitalizmi yıkmak için onu bombalamayı bir yol olarak görür. Bayağı, bildiğin bomba atar. Bu anlayışın 18-19. yüzyılda da takipçileri vardır. Anarşizmin içinden her an kör terör fışkırabilir. 

Sitelerde Paylaş

70'li yıllarda rağbet gören hippi akımı çok ilgimi çekerdi, onlar gibi olmak istemezdim ama özgürlükçü yanları hoşuma giderdi.

Konu değişmesin ama aklıma geldi sizlere bir bilgi vereyim, şimdi bahsedeceğim konuda emin değilsem de çok güvendiğim o dönemi birebir yaşamış bir abimden öğrenmiş bulunmaktayım.

Bu abimden öğrendiğime göre Ertugrul Kürkçü daha önceleri hippilere takılırmış ve onlardan biriymiş, daha sonra Dev-Genç'in başına nasıl getirildiğine şaşırır ve bu işte bir iş var derdi. Tabi daha sonraları öğrendiğimiz bazı bilgiler gerçekten bu işte ne gibi bir iş olduğunu öğrenmiş bulunduk (bu da ayrı bir konu)...

Sitelerde Paylaş

Anarşizmin hor görülmesinin nedeni anarşistlerin ta kendisi olmasın? Anarşizm modern insanın ihtiyaçları için ne sunuyor? Anarşist komünler halinde bitli hippiler gibi yaşarsak, teknik terakki ne olacak? Punk rock'a gönül verdiğim zamanlar cazip geliyordu. Kırmızı-siyah bayrağım hala evde biryerlerde ama olacak şey değil bunlar. Sıkıcı bağnaz komünistlerle karşılaştırınca "ehven-i şer', o kadar...

Dünyada bir çok kültür ama yalnızca bir medeniyet vardır, Avrupa medeniyeti.

Amerika'yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Kurtuluş kuzeyde.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Devletler; insanlarin bir araya gelmesidir. Insanlar neden bir araya geldi?

Aclik. Yagmurlar.  Kuraklik. Vs.

insan dogada tek basina yasayamaz.

ozetle devlet doga kanunlarina karsi insan irkini korumak amacli insanoglunun bir araya gelmesidir.

Genellikle teizm ile sorunu olanlar icin; Tanri kotudur, kotuluk sorusunu sorarlar. Cunku doganin sahibi teizme gore Allahtir.

Bu durumda; anarsizim; devlet karsitligi ise; anarsizim doga tarafinda olmak ise; anarsizm dindarliktir. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Rhodium said:

Bu durumda; anarsizim; devlet karsitligi ise; anarsizim doga tarafinda olmak ise; anarsizm dindarliktir. 

Bi dakka. Nasıl yaptın bunu? Neyle neyi topladın da bu sonuca vardın ya?

Anarşizm bütün baskı mekanizmalarını ret eder. Din en büyük baskı ve tahakküm mekanizmalarından biridir. Anarşizmin din ile hiçbir ilgisi yoktur. Gerçek anarşistler din eğitiminin  yasaklanmasını ister. Yani öyle herşey serbestçiliğin anarşizm ile bir ilgisi yoktur.

Yanlış hatırlamıyorsam Proudhon, Tanrı yoktur, olsa da onu öldürmek gerekir demişti. 

Rhodium sanırım ironi yaptı.

Sitelerde Paylaş

Bi dakka. Nasıl yaptın bunu? Neyle neyi topladın da bu sonuca vardın ya?

Anarşizm bütün baskı mekanizmalarını ret eder. Din en büyük baskı ve tahakküm mekanizmalarından biridir. Anarşizmin din ile hiçbir ilgisi yoktur. Gerçek anarşistler din eğitiminin  yasaklanmasını ister. Yani öyle herşey serbestçiliğin anarşizm ile bir ilgisi yoktur.

Yanlış hatırlamıyorsam Proudhon, Tanrı yoktur, olsa da onu öldürmek gerekir demişti. 

Rhodium sanırım ironi yaptı.

İronidir heralde . Dinle anarsizmin ne baglantisi olabilir . Anarsizm dogmalari reddeder .

Sitelerde Paylaş

Dinlerin ilk cikis zamanlarina bakarsaniz;

Musa firavun. Isa roma. Muhammed mekkeliler. Vs. Hep genel sisteme karsi durusu gorebilirsiniz.

Burada Tanri ben devletim ve brokrasiyim demiyor. Ben yildirimlar tufanlar vs. Yaratirim diyor. Sonrada mevcut devlet sisteminin en bas dusmani haline geliyor. Bu tum dinlerde vardir.

Dinin ilk donemi ile siyasi guc olarak oterite oldugu kismi ayirmakta fayda var.

Siz ikinci kismi icin yaziyorsunuz ben ilk donemleri icin yazdim.

Sitelerde Paylaş

Musa firavun. Isa roma. Muhammed mekkeliler. Vs. Hep genel sisteme karsi durusu gorebilirsiniz.

Burada Tanri ben devletim ve brokrasiyim demiyor. Ben yildirimlar tufanlar vs. Yaratirim diyor. Sonrada mevcut devlet sisteminin en bas dusmani haline geliyor. Bu tum dinlerde vardir.

Dinin ilk donemi ile siyasi guc olarak oterite oldugu kismi ayirmakta fayda var.

Dinin ilk dönemi dinleri uyduran kisilerin de gercekten bir yaratici aradigi donem .

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, Rhodium said:

Burada 1-2 doğru olmayan nokta var. Musa-firavun olayı dogru ama diğerleri yanlış. Ne isa'nin roma ile, ne de roma'nin isa ile derdi yok. Isa'nin idamı tamamen yahudilerle olan dini çekişme. Muho ise paralandıktan sonra daha fazla güç istiyor ve kendisi zaten bir otorite haline geliyor. Mevcut otoriteyle arasındaki iktidar kavgası. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...